موادغذایی مفید و مضر برای دندان‌ها!

بی شک دندان‌ها یکی از مهمترین اعضای بدن هستند که نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند، به همین خاطر‌ امروز میخواهیم برای داشتن لبخند سالم چند مورد از موادغذایی مفید و مضر برای دندان ها رو به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

موادغذایی مفید و مضر برای دندان‌ها!

رویداد24 پیشگیری بهترین دارو برای لبخند شماست. اگرچه پر کردن تاج های دندان و جرم گیری و سفید کردن حرفه ای دندان‌ها می توانند دندان های شما را محکم و روشن کنند، اما بهترین راه این است که با مسواک زدن از انباشت لکه ها جلوگیری کنید، با مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و – مهمترین نکته – غذا خوردن صحیح میتوانید لبخندی سالم داشته باشید.موادغذایی مفید و مضر برای دندان هامرکباتمیوه‌هایی مانند پرتغال و گریپ فروت و لیمو که از خانواده‌ی مرکبات هستند که فواید بسیاری برای بدن دارند و منبع سرشار از ویتامین c هستند، البته باید توجه داشت که به علت اسیدی بودن این میوه ها برای دندان چندان هم مناسب نیستند و در طول زمان مینای دندان را از بین میبرند و در گروه غذای های مضر برای دندان قرار میگیرند.کارشناسان با انداختن دندان در آب مرکبات مختلف به این نتیجه دست یافتند که آب پرتغال به دلیل اسید کمتر حداقل آسیب را به دندان ها میرساند و امروزه آب پرتغال ها های بسته بندی شده در فروشگاه ها به انواع ویتامین هایی مانند ویتامین D غنی شده اند و برای سلامتی بسیار مفید است.آبنبات های چسبناکخیلی از شما به خوبی میدانید که آبنبات‌ها مضرترین مواد برای دندان ها هستند مخصوصا آبنبات هایی که چسبناکی بیشتری به دندان دارند باعث میشوند باکتری های موجود در دندان ها به راحتی از قند این ها تغذیه کنند و اسید ایجاد کنند که در مدت زمان کوتاهی باعث آب شدن مینای دندان در اسید و از بین رفتن مینای دندان و ایجاد حفره میشوند.شکلات های سختشکلات های سخت به راحتی آبنبات های چسبناک در دهان حل نمیشوند و به همین خاطر به باکتری ها فرصت میدهند که زمان بیشتری برای تولید اسید داشته باشند که به راحتی باعث از بین رفتن دندان های ما خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 10 راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر و درخشان‌تر

علاوه بر این ها اگر شما این شکلات ها را گاز بزنید به راحتی میتوانند آسیب های فیزیکی مانند شکستن دندان داشته باشند.ترشیجاتهمانطور که میدانید اسیدها که معمولا با سرکه تامین میشوند در تولید ترشیجات نقش اصلی را بر عهده دارند. طعم ترش و نمکی موجود در ترشی ها هم از همین سرکه است و همچینین به این خاطر است که ترشی ها قدرت زیادی در از بین بردن مینای دندان دارند.طبق تحقیقات انجام شده ترشی ها در از بین بردن دندان ها بیشترین اثر را در بین غذاهای جامد داشتند.خوردن ترشی ها بیش از یک بار در روز احتمال سایش دندان ها را تا 85 درصد افزایش میدهند!نوشابههمه ما میدانیم که شکر موجود در نوشابه باعث آسیب به دندان های ما میشود ولی چیزی که از ذهن ما دور مانده است این است که اسید موجود در نوشابه های گازدار آسیب بیشتری نسبت به شکر موجود در آن میشود.اگر شما وابسته به نوشابه هستید حتی نوشیدن نوشابه های رژیمی نیز نمیتواند شما را از اسیب این نوشیدنی به دندان شما امن نگه دارد تنها راهی که میتوان آسیب های دندان را به حداقل رساند خوردن این نوشیدنی در طول سرو وعدهای غذایی است که غذا باعث خنثی شدن اسید موجود شده و فرصت موجود برای تغذیه باکتری ها را به حداقل میرساند.نوشابه‌های ورزشیاغلب ورزشکاران در طول ورزش خود از این نوشیدنی ها استفاده میکنند که به انرژی‌زا ها نیز معروف هستند اما اگر فکر میکنید که این نوشیدنی ضرر کمتری نسبت به نوشابه معمولی دارند سخت در اشتباه هستید. طبق تحقیقات بعمل آمده مینای دندان تنها در عرض 25 ساعت به طور کامل در این نوشیدنی ها حل میشود.کلوچه‌های نمکیکربوهیدرات های انباشته در کلوچه های نمکی و دیگر کلوچه ها به سرعت به شکر و غذایی برای باکتری های داخل دهان تبدیل میشوند و همانطور که گفتیم باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد حفره در دندان میشوند. اگر مرتباً از کلوچه نمکی استفاده می کنید، ممکن است نگران کننده باشد، اما خوردن آنها در حد متوسط، هیچ مشکلی در طولانی مدت ایجاد نمی کند به شرطی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بعد از خوردن آن فراموش نکنید.قهوهلکه های سخت و سیاه رنگی که خوردن قهوه در دندان ها ایجاد میکند را حتی مسواک و جرم گیری و سفید کردن دندان نیز از بین نمیبرند. به نظر میرسد لکه های ایجاد شده در دندان توسط قهوه حتی از لکه های ایجاد شده توسط مصرف سیگار نیز بدتر باشند. علاوه بر این ها لکه های قهوه تمایل زیادی برای جذب باکتری ها و ذرات غذا دارند.چایشاید در نظر عموم چای پسر عموی مهربان و کم ضرر تر قهوه برای دندان های ماست، اما اگر بدانید که برخی از چای های سیاه حتی ممکن است دندان های شما را بیش از قهوه لک کنند. مانند شراب قرمز، چای های سیاه دارای مقدار زیادی تاتن (جوهر مازو) هستند که باعث ایجاد لکه می شود.بهتر است بدانید که چایی هایی هم مانند چای سبز، چای سفید و چای گیاهی وجود دارند که دندان های شما را دچار تغیر نمیکنند، اما عیب و ایراد هایی نیز دارند مانند اینکه چای گیاهی میتواند چندین برابر چای سیاه دندان های شما را سایش دهد و باعث خرابی آنها شود. اکنون شما غذاهای مفید و مضر برای دندان ها را میشناسید.در ادامه میخواهیم به توضیح مواردی بپردازیم که میتوانند به دندان های شما استحکام ببخشند.

آدامس بدون قندآدامس های بدون قند میتوانند با تحریک غدد دهانی باعث ترشح بزاق دهان شوند، بزاق دهان نوعی روش طبیعی برای شستشوی اسیدهای تولید شده توسط باکتری های موجود در دهان شما است، و همچنین دندان ها را در کلسیم و فسفات شستشو می دهد. علاوه بر این، بسیاری از انواع آدامس های بدون قند با زایلیتول (نوعی الکل شیرین کننده)، الکلی که باعث کاهش باکتری ها می شود، شیرین شده و خوش طعم میشوند.آبآب مانند بزاق به شستن قندها و اسید دندان کمک می کند. همچنین حاوی فلوراید است، ماده معدنی که در برابر فرسایش دندان محافظت می کند و در خمیر دندان و  در برخی از دهانشویه ها نیز یافت می شود.لبنیاتشیر و دیگر محصولات لبنی اصلی ترین منبع غذایی کلسیم هستند، که برای سلامت دندان ضروری هستند.کلسیم ماده اصلی در یک ماده معدنی معروف به هیدروکسی آپاتیت است که مینای دندان و همچنین استخوان ها را تقویت می کند. (از نظر علم پزشکی دندان ها استخوان نیستند، اما دارای برخی از خواص مشابه هستند.) لبنیات – به ویژه پنیر – دارای پروتئینی به نام کازئین هستند. طبق تحقیقات انجام شده  کازئین ها به همراه کلسیم نقش مهمی در تثبیت و ترمیم مینای دندان دارند.مواد سرشار از فیبرسبزیجات برگ‌دار و سایر مواد غذایی پر فیبر باعث هضم خوب غذا و  کنترل سطح کلسترول می شوند، و همچنین معجزاتی برای دندان های شما ایجاد می کنند، بیشتر به این دلیل که به جویدن زیاد نیاز دارند.خوردن یک کاسه لوبیا مانند این است که دندان های خود را به کارواش میبرید. این جویدن باعث ایجاد بزاق می شود و غذا به دلیل خرد شدن به قطعات کوچک، دندان های شما را به طور فیزیکی مسواک می زند.توت فرنگیاین توت‌های تابستانی دارای اسید مالیک و دارای سفید کننده طبیعی دندان هستند شما با به کار بردن روش زیر میتوانید دندان های خود را به طور طبیعی در خانه سفید کنید.توت فرنگی را له کرده، آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و با استفاده از مسواک نرم روی دندان های خود پخش کنید. پنج دقیقه بعد آن را مسواک بزنید، آبکشی کرده و حتما نخ دندان بکشید. بی شک دندان‌ها یکی از مهمترین اعضای بدن هستند که نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند، به همین خاطر‌ امروز میخواهیم برای داشتن لبخند سالم چند مورد از موادغذایی مفید و مضر برای دندان ها رو به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید. پیشگیری بهترین دارو برای لبخند شماست. اگرچه پر کردن تاج های دندان و جرم گیری و سفید کردن حرفه ای دندان‌ها می توانند دندان های شما را محکم و روشن کنند، اما بهترین راه این است که با مسواک زدن از انباشت لکه ها جلوگیری کنید، با مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و – مهمترین نکته – غذا خوردن صحیح میتوانید لبخندی سالم داشته باشید.

ورزش کلسترول قهوه   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

کرونا 183 ایرانی دیگر را قربانی کرد/ بهبود 359هزار و 570 بیمار کرونایی تا کنونسیما سادات لاری از فوت 183نفر بر اثر کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
برنا 

  

خبر مهم درباره تاثیر داروی جدید کرونا + فیلمسازمان غذاوداروی ایران مجوز ساخت داروی اکتمرال ایرانی را داد که با اسم تمزیوا در داروخانه‌های کشور با قیمت معقولی وجود دارد.
گسترش ایران داروخانه قیمت 

  

پروتکل جدید سازمان جهانی بهداشت برای استفاده از داروهای گیاهی جهت درمان کروناسازمان جهانی بهداشت پروتکل جدیدی را برای آزمایش گیاهان دارویی آفریقایی به عنوان یکی از روش‌های درمانی بالقوه کووید 19 و سایر پاندمی‌ها منتشر کرد.
اقتصادنیوز درمان تولید مواد ارگانیک 

  

آخرین آمار رسمی قربانیان کرونا در کشور/ 183 فوتی جدید 3097 تن مبتلاسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کووید-19 در کشور طی 24 ساعت گذشته را تشریح کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

183 فوتی جدید کرونا در کشور | 3097 تن مبتلا شدندسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کووید-19 در کشور طی 24 ساعت گذشته را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

آمار صعودی فوتی های کرونا/ شناسایی 3097 بیمار جدید به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، بعد از ظهر یکشنبه در تماس تلفنی با شبکه خبر سیما، به ارائه تازه‌ترین آمار کووید 19 در کشور پرداخت. وی با اشاره به شناسایی 3097 مورد جدید کرونا در کشور، گفت: آمار بیماران به 422 هزار و 140 نفر رسید. لاری به 183 مورد فوتی در شبانه روز گذشته اشاره کرد و افزود: تاکنون 24 هزار و 301 نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی وزارت…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار قزوین 

  

ابتلای نوزاد 6 ماهه کاشانی به کرونانوزاد 6 ماهه کاشانی به کرونا مبتلا شد.
گسترش نوزاد بیمارستان کاشان 

  

صدای ریزش بورس در روز پیروزی! + فیلمامروز باز هم بازار بر خلاف وعده‌ها و خبرهای امیدوار‌کننده آقای‌ روحانی دچار ریزش شد.
گسترش اکو دلار 

  

هنر و ادبیات همنشین خوبی برای آدم‌ها در دوران کرونا بوده استمهدی میرزارسول‌زاده، شاعر اردبیلی معتقد است: کرونا نشان داد وقتی انسان به خانه خویش پناه می‌آورد، هنر و ادبیات می‌تواند نقش یک هم‌نشین خوب را برای وی ایفا کند.
ایبنا ادبیات شاعر 

  

اطلاعیه مهم سازمان بورس درباره حذف سفارشات نمادهای معاملاتیمدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه سفارشات در تمامی نمادهای معاملاتی که متوقف می گردند، پس از توقف نماد حذف خواهند شد.
اقتصادنیوز تهران 

  

خراسان رضوی| رتبه 4 کنکور زبان: تهدید کرونا� را برای خود به فرصت تبدیل کردم/ انتخابم رشته پزشکی استگروه استان‌ها- رتبه چهار کنکور زبان گفت: بحث ویروس کرونا به لحاظ درسی و مطالعه تاثیرات مثبتی برای اینجانب داشت و تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردم.
تسنیم کنکور تهران دانشگاه تهران 

  

فقط 12 درصد جمعیت جهان در برابر کرونا واکسینه می شوند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، کارشناسان معتقدند پس از ساخت واکسن کارآمد کووید19، در نخستین سال واکسیناسیون جمعیت جهان، از هر 10 نفر فقط یک فرد در برابر این بیماری واکسینه می شود. تحلیل از ظرفیت تولید واکنس در جهان نشان می دهد در صورتی که مقامات بهداشتی اجازه تولید واکسن کووید19 را در آغاز 2021 صادر کنند، فقط 2 میلیارد دوز واکسن ساخته خواهد شد. این درحالی است که از 9…
مهر زمین شیمی واکسیناسیون