ایلنا   |  فرهنگی  |  

چگینی: افزایش بودجه نباشد تماشاخانه‌های خصوصی در جشنواره حاضر نمی‌شوند/هنگامی: هنرمندان از سهم‌خواهی سالن‌های خصوصی آسیب می‌بینند

شاهین چگینی (رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران) می‌گوید بخش به‌علاوه فجر برای تماشاخانه‌های خصوصی نه سود مالی دارد و نه انگیزه‌ای برای گروه‌هاست اما ندا هنگامی مدیر بخش «به‌علاوه فجر» سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر می‌گوید نیاز مالی سالن‌های خصوصی را درک می‌کند ولی جای این سهم‌خواهی صرفا در جشنواره تئاتر فجر نیست و جشنواره فرصتی برای معرفی برنامه‌های سالن‌...

چگینی: افزایش بودجه نباشد تماشاخانه‌های خصوصی در جشنواره حاضر نمی‌شوند/هنگامی: هنرمندان از سهم‌خواهی سالن‌های خصوصی آسیب می‌بینند

شاهین چگینی (رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران) می‌گوید بخش به‌علاوه فجر برای تماشاخانه‌های خصوصی نه سود مالی دارد و نه انگیزه‌ای برای گروه‌هاست اما ندا هنگامی مدیر بخش «به‌علاوه فجر» سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر می‌گوید نیاز مالی سالن‌های خصوصی را درک می‌کند ولی جای این سهم‌خواهی صرفا در جشنواره تئاتر فجر نیست و جشنواره فرصتی برای معرفی برنامه‌های سالن‌ها و هنرمندان‌شان به استعدادیاب‌های خارجی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر همچون روند سه دوره گذشته، برای برگزاری بخش «به‌علاوه فجر» فراخوان داده است و در این میان بخش غیررقابتی جشنواره بر پایه مشارکت تماشاخانه‌های خصوصی استوار شده است. دوماه تا برگزاری این رویداد مانده و اکنون رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران اعلام کرده این بخش برای تماشاخانه‌های خصوصی سود مالی ندارد و در صورت عدم تامین مالی یا آنچه که شاهین چگینی «رویکرد خلاقانه» می‌خواند، اعضای این صنف از حضور در این بخش امتناع خواهند کرد. علیرغم این وعده چگینی، ندا هنگامی که مدیریت بخش «به‌علاوه فجر» سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را به عهده دارد، می‌گوید «امسال هم بخش «به‌علاوه فجر» با مشارکت سالن‌های خصوصی برگزار می‌شود.». هنگامی معتقد است رویکرد خلاقانه با حضور با برنامه و ارائه درست فعالیت‌های سالن‌ها توسط مدیران‌شان اتفاق می‌افتد و تاکید می‌کند «من نیاز مالی سالن‌های خصوصی را درک می‌کنم اما فکر نمی‌کنم جای این سهم‌خواهی صرفا در جشنواره تئاتر فجر باشد.»

شاهین چگینی (رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران) درباره بخش «به‌علاوه فجر» سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که امسال چهارمین دوره خود را قرار است برگزار کند، گفت: این بخش که شباهت‌هایی به آف‌استیج جشنواره‌های بین‌المللی دارد، در زمان دبیری آقای سعید اسدی به جشنواره اضافه شد که هدفش درگیر شدن تماشاخانه‌های خصوصی در جشنواره بود. اما در طول این سال‌ها به هیچ‌یک از اهدافی که پیش‌بینی شده بود حتی نزدیک هم نشد. «به‌علاوه فجر» صرفا یک رپرتوار برای تماشاخانه‌های خصوصی بود تا آثاری که در یک سال گذشته در سالن‌شان اجرا شده بود را گلچین و در 10 شب جشنواره دوباره اجرا کنند که این رویه نه به نفع تماشاخانه بود نه جشنواره. از طرفی این بخش رقابتی هم نبود و انگیزه‌ای برای گروه‌ها ایجاد نمی‌کرد که دوباره بخواهند برای چند شب اجرا به سالن برگردند.

چگینی ادامه داد: برای همین «به‌علاوه فجر» تبدیل به بخش هزینه‌بری برای تماشاخانه‌ها شد و جشنواره هم حمایتی نکرد تا این بخش بتواند روی پای خود بایستد و بتوانیم دست‌کم به تولید برسیم. با رقم ناچیز بودجه نسبت به بخش اصلی، می‌خواهند به‌علاوه فجر را اداره کنند و رویکرد خلاقانه‌ای هم ندارند. از سویی این بخش به سمت و سویی هم نمی‌رود که حتی اگر از نظر مالی تامین نشویم حداقل بگوییم اتفاقات خوبی برای تئاتر رقم می‌زند.

او با بیان اینکه «امسال هم با ما تماس گرفتند و جلساتی با خانم هنگامی (مدیر بخش به‌علاوه فجر) داشتیم و اعلام کردیم که انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران صراحتا می‌خواهد بداند این بخش چطور قرار است برگزار شود؟ و خواسته‌هایمان را هم شفاف اعلام کردیم.» گفت: سوال ما این است که چرا از بودجه 4-5 میلیارد تومانی جشنواره باید مجموعا 100 میلیون تومان به تماشاخانه‌های خصوصی تعلق بگیرد؟ گفتیم اگر برنامه‌ریزی منظم و تعریفی برای این بخش دارید و از نظر مالی ما را تامین می‌کنید بیاییم. اما از این صحبت‌ها نتیجه‌ای نگرفتیم و در فراخوان هم اتفاقی نیفتاد. بنابراین ما مجمعی با حضور تمامی اعضای صنف تماشاخانه‌های ایران برگزار کردیم و تصمیم گرفتیم در صورت ادامه این روند از حضور در بخش +فجر اعلام انصراف کنیم.

پیرو صحبت‌های شاهین چگینی با ندا هنگامی مدیر بخش «به‌علاوه فجر» سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفتگو کردیم. هنگامی درباره صحبت‌های مدیر انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران مبنی بر اینکه اعضای این انجمن از حضور در بخش «به‌علاوه فجر» اعلام انصراف می‌کنند، با بیان اینکه «امسال هم بخش «به‌علاوه فجر» با مشارکت سالن‌های خصوصی برگزار می‌شود.» گفت: من با آقای چگینی یک جلسه حضوری و دو مکالمه تلفنی مفصل داشتم؛ ایشان مدام این جمله را به کار می‌بردند که «چقدر پول می‌دهید؟» و فکر می‌کنم به‌عنوان مسئول صنف، تعامل فرهنگی در ادبیات‌شان نیست. من به‌عنوان کسی که سال‌ها در فجر اجرا داشته و جایزه گرفته‌ام و امسال هم مسئولیت کوچکی در این رویداد دارم، چنین تعاملی را در جشنواره تئاتر فجر به یاد ندارم. خواسته مطرح شده از سوی ایشان «شفافیت مالی» است؛ من به رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران کل بودجه را اعلام کردم و از ایشان می‌پرسم که از جشنواره تئاتر فجر شفافیت مالی بیشتر انتظار دارید؟

هنگامی ادامه داد: فراخوان جشنواره تئاتر فجر کاملا مشخص است؛ در بخش «به‌علاوه فجر» آمده: لطفا تماشاخانه‌هایی که «مایل» به حضور در این بخش هستند اول حضورشان را به ما اعلام کنند؛ یعنی حضور در این بخش یک تعامل فرهنگی و انتخابی است نه اجباری. همچنین ذکر شده که اگر مایل‌اید کنار ما باشید لطفا برنامه سالن‌تان را برای 10 شب جشنواره فجر اعلام کنید. در نتیجه براساس کیفیت برنامه‌ها، جشنواره بودجه‌ای در اختیار سالن‌ها قرار خواهد داد. فراخوان از این شفاف‌تر وجود دارد؟

این کارگردان تئاتر همچنین در پاسخ به ادعای رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران درباره کم بودن مبلغی که در اختیار سالن‌های خصوصی قرار می‌گیرد نسبت به بودجه جشنواره، گفت: مقایسه بودجه بخش «به‌علاوه فجر» با کل جشنواره تئاتر فجر اشتباه است. چون جشنواره فجر شامل بخش‌های زیادی همچون بین‌الملل، ایران صحنه‌ای الف و ب، دیگر گونه‌های اجرایی، مسابقه عکس و پوستر و... است و با یک بررسی کوتاه می‌توان متوجه سهم مالی بخش «به‌علاوه فجر» شد. معتقدم سالن‌های خصوصی کاملا در معرفی تئاتر کشور به مخاطب عام تاثیرگذارند اما اینکه از سوی صنف می‌گویند که اگر یک میلیارد تومان به تماشاخانه‌های خصوصی می‌دهید در این بخش حاضر می‌شویم، شدنی نیست. این مبلغ حدود یک چهارم کل بودجه جشنواره فجر با همه هزینه‌های آن است و معتقدم این ادبیات، تعامل فرهنگی نیست.

در پاسخ به مساله یک میلیارد تومان، شاهین چگینی به ایلنا، گفت: ما حرفی از رقم یک میلیارد نزدیم. سالن خصوصی درآمد روزانه‌اش مشخص است و براساس آن درآمد روزانه هر ماه اجاره و دستمزد کارکنان را می‌دهیم. ما خواستیم حداقل میزان درآمد هر تماشاخانه، در 10 روز را بدهند؛ حالا این درآمد ممکن است بشود 500 یا 700 میلیون تومان.

ندا هنگامی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش، خاطرنشان کرد: تفاوت این دوره از جشنواره در بخش «به‌علاوه فجر» با سال‌های گذشته در این است که قبلا همه سالن‌های خصوصی اعلام آمادگی کرده و آمدند و بودجه محدودی به‌طور مساوی بین همه آنها تقسیم شد. در حالی که فراخوان امسال کیفیت را بر کمیت ترجیح داده است. مثلا الان یک سالن برنامه‌ای برای «نمایشنامه‌خوانی مشترک ایرانی و فرانسه» در هشت شب ارائه داده. طبیعی است که بودجه‌ای که قرار است به این سالن تعلق بگیرد با سالنی که می‌خواهد در طول دو شب تئاتری را که در طول سال اجرا داشته دوباره روی صحنه ببرد برابر نباشد.

او همچنین در پاسخ به انتقاد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران مبنی بر اینکه بخش +فجر در این چهار دوره رویکرد خلاقانه نداشته است، گفت: رویکرد خلاقانه را جشنواره نمی‌تواند به سالنی که در طول سال خودش را پرزنت کرده و بخش اقتصادی‌اش را می‌گرداند بدهد؛ بلکه خود تماشاخانه باید در محفلی مثل جشنواره فجر رویکرد خلاقانه‌اش را معرفی و ارائه کند. سالن‌ها در تمام دنیا برچسب‌های اجرایی دارند و مخاطب می‌داند نمایش عروسکی، کودک و نوجوان، آئینی و سنتی، پرفورمرهای موسیقی و حرکت و... را باید در کدام سالن ببیند. بنابراین سالن‌ها موظف‌اند برای این جایگاه مشخص خودشان را پرزنت کنند.

مدیر بخش «به‌علاوه فجر» جشنواره تئاتر فجر یادآور شد: سال گذشته 90 درصد تیم‌هایی که در جشنواره‌های خارجی حضور داشته و کارهایشان را ارائه کردند از بخش «به‌علاوه فجر» بودند. یعنی استعدادیاب‌ها می‌آیند و اگر شما خوب خودتان را ارائه کنید می‌توانید به جشنواره‌های خارجی راه بیابید. متاسفانه صنف تماشاخانه‌های خصوصی فکر می‌کنند جشنواره فجر باید تمام مشکلات مالی‌شان را در طول سال رفع کند؛ البته که دولت موظف است از بخش خصوصی در حوزه فرهنگ حمایت کند و در این بحثی نیست. اما این وظیفه صرفا به عهده جشنواره تئاتر فجر نیست. جشنواره محلی برای ارائه خلاقیت مدیران سالن‌هاست. برای همین در فراخوان اولین پرسش این است که آیا مایل به حضور هستید؟ اگر هستید که قطعا برایش برنامه هم دارید.

هنگامی ادامه داد: پنج سالن خصوصی با برنامه‌های قابل توجه برای حضور در بخش «به‌علاوه فجر» اعلام آمادگی کرده‌اند که به‌زودی اسامی‌شان اعلام رسمی خواهد شد.

شاهین چگینی هم در خاتمه با تاکید بر اینکه مشخص بودن میزان بودجه‌ای که به هر سالن قرار است تعلق بگیرد برای برنامه‌ریزی ضروری است، گفت: بخش دولتی نسبت به بخش خصوصی یک تمامیت‌خواهی دارد. معتقدم مشکل اساسی که با آن مواجهیم واژه ساده‌ای به اسم مدیریت است. جشنواره فجر را به چند هنرمند می‌سپارند و می‌گویند اداره‌اش کنید؛ درحالی‌که این حوزه مدیر می‌خواهد. نگاه کنید که چطور توان مدیریت بخش خصوصی از دست دولت خارج شده و همین بخش خصوصی به تئاتر ضربه می‌زند. وقتی هیچ حمایتی نمی‌کنیم کیفیت تئاتر هم کاهش می‌یابد. ما می‌گوییم اکنون پولی در اختیار جشنواره فجر است و با آن می‌توانید از بخش خصوصی حمایت کنید و اتفاقا کیفیت هم از او بخواهید اما در چرخه باطلی دورهم می‌چرخیم و این چالش و مساله بخش خصوصی را حل نمی‌کند.

چگینی تصریح کرد: رصد کنید که در دوره‌های پیشین جشنواره فجر از بخش خصوصی چه بهره‌ای برده است و بالعکس؛ گزارشی از نتایج این همکاری تهیه نشده است. چرا توقع فقط از بخش خصوصی است؟ از ما انتظار مالی، خلاقیت، تعامل فرهنگی، حمایت از جوانان دارند و معتقدم همه اینها به خاطر سوءمدیریت است. دوستان هنرمند وقتی در جایگاه مدیریتی قرار می‌گیرند توان مدیریتی ندارند و خرج می‌شوند؛ بدنه دولتی از آنها استفاده می‌کند و اعتراضی پشت‌سرشان شکل می‌گیرد.

ندا هنگامی درباره مساله پول، خاطرنشان کرد: ناراحت می‌شوم وقتی یک هنرمند یا گروه تئاتری به من پیغام می‌دهند و می‌گویند تئاترشان در سالن‌هایی اجرا شده که نمی‌خواهد در بخش «به‌علاوه فجر» جشنواره باشند، و درخواست دارند در سالن دیگری آنها را جای بدهیم چون برای این کار زحمت کشیده‌اند؛ اما «به‌علاوه فجر» حامی سالن‌های خصوصی است نه هنرمندانی که در آن سالن‌ها اجرا دارند. ای‌کاش صنف این را متوجه می‌شد که هنرمندان زیادی به واسطه این سهم‌خواهی آسیب می‌بینند. من نیاز مالی سالن‌های خصوصی را درک می‌کنم اما فکر نمی‌کنم جای این سهم‌خواهی صرفا در جشنواره تئاتر فجر باشد.

مدیر بخش به‌علاوه فجر جشنواره تئاتر فجر در پایان خاطرنشان کرد: همه تلاش‌مان نگهداری وجهه جشنواره فجر است؛ چون حتما می‌دانید که این ویترین تئاتر در سال‌های گذشته چه جریانی از تئاتر کشور را به اروپا وصل کرده است. نمی‌توانیم منکر تلاش چهل ساله بچه‌های تئاتر باشیم که با چه چنگ و دندانی این ویترین را برای تئاتر ایران نگه داشتند.

هنگامی در پایان تشریح کرد: به‌عنوان کسی که کار هنری می‌کند می‌خواهم خواهش کنم نسل جوان و تلاش‌هایی که می‌کنند را به بهانه بخش خصوصی و دولتی، از امکان معرفی محروم نکنیم. چون فجر محلی برای عبور و مرور فرهنگ‌هاست و استعدادیاب‌هایی به این رویداد می‌آیند و جوان‌های ما را پیدا می‌کنند و تعامل فرهنگی اتفاق می‌افتد. ایمان دارم که بخش دولتی وظیفه‌اش حمایت از بخش خصوصی است ضمن اینکه بخش دولتی حداقل در مجموعه‌ای که من فعالیت می‌کنم تمام تلاش‌اش حمایت است اما نباید نادیده گرفت که یک میزانی از این حمایت وجود دارد. اگر توقع غیرمنطقی و نامعقول باشد توانایی انجامش را نداریم.

بودجه بخش خصوصی درآمد   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین گوشی‌های سامسونگ در بازار ایران +تصویراقتصاد نیوز:سامسونگ برای سال‌هاست که در حوزه کالای دیجیتال فعالیت دارد و در بازار موبایل‌های هوشمند نیز جز بهترین برندها به‌حساب می‌آید. این مدل‌ها با قابلیت‌های گوناگون و در رنج‌های قیمتی مختلف به مارکت عرضه می‌شوند.
اقتصادنیوز سامسونگ اندروید ایران 

  

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذاییشیراز- ایرنا- کشاورزی همواره با چالش های مختلفی مواجه است برخی از این چالش ها حتی سالیان متوالی نیز به طول انجامیده و خساراتی نیز به کشاورزی وارد کرده است با اینحال همواره جنگ کشاورزان با آفت ها همچنان تداوم دارد و این جنگ، مبارزه برای بقا و امنیت غذایی است.
ایرنا کشاورزی شیراز ایرنا 

  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابستهعباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.
برنا اسید پاشی شیراز فضای مجازی 

  

استقلال ستاره خود را ارزان نمی فروشدباشگاه استقلال با انتقال مهاجم جوان خود به لیگ کویت مخالفت کرد.
خودروتک باشگاه استقلال استقلال ستاره 

  

جزئیات بسته ارزی جدید /بازار متشکل ارزی از نوسانات قیمت جلوگیری می کنداقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: بسته جدید ارزی تکمیل کننده سیاست‌های کلی بانک مرکزی در سال گذشته است.
اقتصادنیوز قیمت پتروشیمی بانک مرکزی 

  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز