برنا   |  سیاسی  |  

مسئله نازنین زاغری نباید به ضرر ایران تمام شود/ از دست دادن اتحادیه اروپا به نفع آمریکا و حامیان آن است

یک کارشناس حقوق بین الملل گفت: ایران نباید اجازه دهد که مسئله نازنین زاغری به مسئله ای بین المللی تبدیل شود و فضا به ضرر ایران، تحت تاثیر حقوق بین الملل قرار گیرد.

مسئله نازنین زاغری نباید به ضرر ایران تمام شود/ از دست دادن اتحادیه اروپا به نفع آمریکا و حامیان آن است

 «علی بیگدلی»، کارشناس حقوق بین الملل، در مورد اعطای حمایت دیپلماتیمک از سوی انگلستان به نازنین زاغری، زندانی سیاسی، در گفتگو با خبرگزاری برنا، گفت: اخیرا موج جدیدی هم از سوی آمریکا و هم از سوی انگلستان علیه ایران در مورد خارجی هایی که در زندانهای ایران هستند، به راه افتاده است. این مسائل می تواند تا حدودی فضای دیپلماتیک را به ضرر ایران رقم بزند.

او ضمن اشاره به حضور هیات اتحادیه اروپا در تهران افزود: باتوجه به اینکه هیاتی از اتحادیه اروپا به تهران آمده است یقینا در دیدارهایی که با مقامات ایران دارند، موضوع نازنین زاغری را مطرح خواهند کرد. امید است که این مسئله را به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل نکنند. از نظر حقوقی این امر میسر است که بتوانند آن را به مسئله حقوقی تبدیل کنند به استناد اینکه شوهر نازنین زاغری شهروند انگلیس بوده و خود نازنین زاغری نیز تبعه انگلیس است. اما از سوی دیگر طبق قوانین ایران، ایران تابعیت مضاعف را نمی پذیرد بنابراین هر ایرانی در هر کجای دنیا، هر تابعیتی که داشته باشد وقتی وارد خاک ایران می شود تحت تاثیر تابعیت ایرانی خود قرار می گیرد؛ بنابراین استدلال ایران این است.

 او در مورد اعطای حمایت دیپلماتیک انگلیس به نازنین زاغری تصریح کرد:  انگلیسی ها به استناد اینکه شوهر نازنین زاغری انگلیسی بوده و خود تبعه انگلیس است، می توانند اعطای حمایت دیپلماتیک برای او در نظر بگیرند و به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل کنند و آن را به دادگاه بکشانند، مبنی براینکه تبعه انگلیس در زندان ایران زندانی است و دلیل قانع کننده ای نیز برای زندانی شدن او وجود ندارد. به عبارتی این مسئله به یک پدیده بین المللی تبدیل می شود  و تحت تاثیر حقوق بین الملل قرار می گیرد. ممکن است این شکایت به دادگاهی مثل دیوان لاهه ارجاع داده شود. از سوی دیگر ایران ناچار است که این زندانیان را آزاد کند و اگر قرار است پنجره های جدیدی حداقل برای اینستکس از سوی ایران برای اروپا گشوده شود، یقینا یکی از این انتظارات این بوده که زندانیانی که در زندان ایران هستند آزاد شوند. بنابراین ایران قبل از اینکه این مسئله به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل شود و عمق اختلافات ایران با انگلیس و اتحادیه اروپا نیز بیشتر نشود، باید بتواند سیاستی را به کار گیرد تا با یک نگاه محبت آمیز و براساس رفعت اسلامی این زندانیان را آزاد کند. بنده نمی دانم که اینها چه جرمی انجام داده اند اما اگر مغایرتی با منافع ملی ما ندارد و موضوع جاسوسی نبوده است، به نظر بنده می‌توان این افراد را آزاد کرد.

او ادامه داد: با توجه به سفر هیات اروپایی به تهران، یقینا یکی از انتظارات آزادی نازنین زاغری است و ایران نباید این موقعیت از سوی اتحادیه اروپا را از دست بدهد، زیرا این آخرین روزنه ایران به سمت نظام بین المللی است. اگر اتحادیه اروپا را از دست بدهیم به نفع آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی خواهد بود و این کشورها از این موضوع خوشحال می شوند. بنابراین ایران باید اتحادیه اروپا را تاجایی که امکان دارد از دست ندهد. لازمه این از دَست ندادن این است که هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی تا حدودی انعطاف پذیری بیشتری نشان دهیم.

علی بیگدلی در مورد لوایح چهارگانه FATF گفت: اتحادیه اروپا سازوکار مالی با ایران را مشروط به تصویب این لوایح کرده و برخی معتقدند که این مشروط کردن در زمان برجام وجود نداشته و اخیرا اتحادیه اروپا این مسئله را مطرح کرده است. در آخرین ملاقاتی که آقای عراقچی در وین با کشورهای 1+4 داشته است و تقریبا به هیچ نتیجه ای هم دست پیدا نکردند از این نمایندگان و کارشناسان دعوت شد که به ایران بیایند. با توجه به اینکه مسئله پالرمو و CFT را به تعطیلات پس از نوروز موکول کرده اند، بنابراین یکی از خواسته های اصلی اتحادیه اروپا این است که سازوکار مالی اینستکس را در ارتباط با ایران به کار گیرند و مبادلات تجاری  و  بانکی با ایران داشته باشند. اگر پالرمو و CFT عملی نشود همه سیستم ها و شبکه های بانکی به سمت ایران بسته خواهد شد، حتی با چین و روسیه نیز بدین گونه است. بنابراین بنده نمی دانم که چرا با این موضوع مخالفت و ممانعت می شود. همه درها به سمت ایران بسته خواهد شد و افرادی که استدلاشان این است که اگر این لوایح تصویب شود خود را تحریم کرده ایم و نمی توانیم تحریم ها را دور بزنیم و یا ادعای مخالفین که می گویند ایران با تصویب این لوایح، دیگر نمی تواند به حزب الله کمک کند، اینها بحث های جداگانه ای است.

او اضافه کرد: بنابراین ایران با وضعیت بد اقتصادی که دارد با تصویب نکردن پالرمو و CFT می تواند به طور کامل درهای مراودات اقتصادی ایران را مسدود کند و ایران حتی در عراق نیز با همین مشکل مواجه بوده که در همسایگی ما نیز است. قرار شده که در عراق با دینار یا ریال مراوده شود. بنابراین باید گفت که این موارد برای ما درآمدزا نیست و با دینار نمی توانیم خریدهای خارجی داشته باشیم. بنابراین این موضوع باید به رغم همه مخالفت ها به تصویب برسد.

او در مورد اینکه چرا اروپایی ها زودتر این مشروط شدن را مطرح نکردند، گفت: اگر در شرایط تحریم قرار نداشتیم نیازی به اینستکس نبود. نهادی که در پاریس در سال 1989 به وجود آمد کشورها را به سه الی چهار بخش تقسیم کردند. کشورهایی که آمادگی دارند و منعی ندارند که مقابله با تروریسم را روشن و اضح مشخص کنند و کشورهایی که در آستانه ورود به پذیرش این دو شرط هستند که ایران جزو گروه دوم است.گروه سوم نیز کشورهایی مثل کره شمالی و سومالی هستند که نسبت به FATF دشمنی می ورزند. ایران در گروه دوم قرار دارد که در آستانه پذیرش قرار دارد. در سال 2015 ایران مبارزه با پولشویی را پذیرفته و دو لایحه پالرمو و CFT  است که در ایران دچار مشکل شده که این مشکل باید در نهایت حل شود.

بیگدلی ادامه داد: اگر برجام ادامه پیدا می کرد هم ایران مجبور بود به FATF بپیوندد. ایران  در سال 2015 برای نخستین بار در کنفرانس پاریس عضویت داشت و مسئله مبارزه با پولشویی را پذیرفت منتهی ایران مهلت خواست که در مورد مسائلی مثل پالرمو و CFT بیشتر مطالعه وبررسی کند که این موضوع ادامه پیدا کرد. کنفرانسی که در پاریس است قدرت اجرایی ندارد اما با همکاری سوئیس می‌تواند از مبادلات بانکی ایران جلوگیری کند.

این کارشناس حقوق بین الملل در مورد عواقب و ضررهایی که در صورت عدم پیوستن به FATF به ایران وارد می شود، نیز گفت: تنها امید ایران این است که سازوکار مالی که  اتحادیه اروپا به وجود آورده است شروع به کار کند. بنابراین تصویب نکردن این لوایح بار مراودات بین المللی و نقل و انتقالات مالی  و بانکی را از ایران خواهد گرفت که هم شامل چین و روسیه است.  بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که ایران بتواند از اینها عبور کند و در فضای بین المللی هیچ راه گریزی وجود ندارد.

ایران سوئیس تروریسم   اخبار برگزیده
  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  اخبار داغ
  

امیدوارم کنسرت ارزان معتمدی در جنوب شهر مقدمه‌ هنر برای همه باشدرئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در برنامه تلویزیونی «فرمول یک» اظهار امیدواری کرد که برگزاری
خبرفوری کنسرت محمد معتمدی درخت 

  

کشف 1000 میلیارد کالا و ارز قاچاق طی سال 97 در فرودگاه‌های کشورفرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از کشف انواع کالا و ارز قاچاق به ارزش یک هزار میلیارد ریال در فرودگاه‌های کشور طی سال 97 خبر داد.
تسنیم فرودگاه قاچاق مواد مخدر مواد مخدر 

  

اهمیت واردات با ارز صادراتی برای تأمین نیازهای کشوررئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی گفت: در شرایطی که اقتصاد ایران با فشارهای خارجی مواجه است،
خبرفوری واردات بانک مرکزی اتاق بازرگانی 

  

معاون امنیتی وزیر کشور بر اهمیت همکاری‌های دو جانبه در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی، قاچاقچیان مواد مخدر و برقراری آرامش برای مردم دو کشور تاکید کرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و ترکیه 

  

ایران و ترکیه بر مبارزه با گروه های تروریستی تاکید کردندتهران- ایرنا- معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در گفت و گوی تلفنی با همتای ترکیه ای خود بر اهمیت همکاری های دوجانبه در منطقه برای مبارزه با گروه های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر تاکید کرد.
ایرنا ایران ایران و ترکیه وزارت کشور