برنا   |  سیاسی  |  

مسئله نازنین زاغری نباید به ضرر ایران تمام شود/ از دست دادن اتحادیه اروپا به نفع آمریکا و حامیان آن است

یک کارشناس حقوق بین الملل گفت: ایران نباید اجازه دهد که مسئله نازنین زاغری به مسئله ای بین المللی تبدیل شود و فضا به ضرر ایران، تحت تاثیر حقوق بین الملل قرار گیرد.

مسئله نازنین زاغری نباید به ضرر ایران تمام شود/ از دست دادن اتحادیه اروپا به نفع آمریکا و حامیان آن است

 «علی بیگدلی»، کارشناس حقوق بین الملل، در مورد اعطای حمایت دیپلماتیمک از سوی انگلستان به نازنین زاغری، زندانی سیاسی، در گفتگو با خبرگزاری برنا، گفت: اخیرا موج جدیدی هم از سوی آمریکا و هم از سوی انگلستان علیه ایران در مورد خارجی هایی که در زندانهای ایران هستند، به راه افتاده است. این مسائل می تواند تا حدودی فضای دیپلماتیک را به ضرر ایران رقم بزند.

او ضمن اشاره به حضور هیات اتحادیه اروپا در تهران افزود: باتوجه به اینکه هیاتی از اتحادیه اروپا به تهران آمده است یقینا در دیدارهایی که با مقامات ایران دارند، موضوع نازنین زاغری را مطرح خواهند کرد. امید است که این مسئله را به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل نکنند. از نظر حقوقی این امر میسر است که بتوانند آن را به مسئله حقوقی تبدیل کنند به استناد اینکه شوهر نازنین زاغری شهروند انگلیس بوده و خود نازنین زاغری نیز تبعه انگلیس است. اما از سوی دیگر طبق قوانین ایران، ایران تابعیت مضاعف را نمی پذیرد بنابراین هر ایرانی در هر کجای دنیا، هر تابعیتی که داشته باشد وقتی وارد خاک ایران می شود تحت تاثیر تابعیت ایرانی خود قرار می گیرد؛ بنابراین استدلال ایران این است.

 او در مورد اعطای حمایت دیپلماتیک انگلیس به نازنین زاغری تصریح کرد:  انگلیسی ها به استناد اینکه شوهر نازنین زاغری انگلیسی بوده و خود تبعه انگلیس است، می توانند اعطای حمایت دیپلماتیک برای او در نظر بگیرند و به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل کنند و آن را به دادگاه بکشانند، مبنی براینکه تبعه انگلیس در زندان ایران زندانی است و دلیل قانع کننده ای نیز برای زندانی شدن او وجود ندارد. به عبارتی این مسئله به یک پدیده بین المللی تبدیل می شود  و تحت تاثیر حقوق بین الملل قرار می گیرد. ممکن است این شکایت به دادگاهی مثل دیوان لاهه ارجاع داده شود. از سوی دیگر ایران ناچار است که این زندانیان را آزاد کند و اگر قرار است پنجره های جدیدی حداقل برای اینستکس از سوی ایران برای اروپا گشوده شود، یقینا یکی از این انتظارات این بوده که زندانیانی که در زندان ایران هستند آزاد شوند. بنابراین ایران قبل از اینکه این مسئله به یک پدیده دیپلماتیک تبدیل شود و عمق اختلافات ایران با انگلیس و اتحادیه اروپا نیز بیشتر نشود، باید بتواند سیاستی را به کار گیرد تا با یک نگاه محبت آمیز و براساس رفعت اسلامی این زندانیان را آزاد کند. بنده نمی دانم که اینها چه جرمی انجام داده اند اما اگر مغایرتی با منافع ملی ما ندارد و موضوع جاسوسی نبوده است، به نظر بنده می‌توان این افراد را آزاد کرد.

او ادامه داد: با توجه به سفر هیات اروپایی به تهران، یقینا یکی از انتظارات آزادی نازنین زاغری است و ایران نباید این موقعیت از سوی اتحادیه اروپا را از دست بدهد، زیرا این آخرین روزنه ایران به سمت نظام بین المللی است. اگر اتحادیه اروپا را از دست بدهیم به نفع آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی خواهد بود و این کشورها از این موضوع خوشحال می شوند. بنابراین ایران باید اتحادیه اروپا را تاجایی که امکان دارد از دست ندهد. لازمه این از دَست ندادن این است که هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی تا حدودی انعطاف پذیری بیشتری نشان دهیم.

علی بیگدلی در مورد لوایح چهارگانه FATF گفت: اتحادیه اروپا سازوکار مالی با ایران را مشروط به تصویب این لوایح کرده و برخی معتقدند که این مشروط کردن در زمان برجام وجود نداشته و اخیرا اتحادیه اروپا این مسئله را مطرح کرده است. در آخرین ملاقاتی که آقای عراقچی در وین با کشورهای 1+4 داشته است و تقریبا به هیچ نتیجه ای هم دست پیدا نکردند از این نمایندگان و کارشناسان دعوت شد که به ایران بیایند. با توجه به اینکه مسئله پالرمو و CFT را به تعطیلات پس از نوروز موکول کرده اند، بنابراین یکی از خواسته های اصلی اتحادیه اروپا این است که سازوکار مالی اینستکس را در ارتباط با ایران به کار گیرند و مبادلات تجاری  و  بانکی با ایران داشته باشند. اگر پالرمو و CFT عملی نشود همه سیستم ها و شبکه های بانکی به سمت ایران بسته خواهد شد، حتی با چین و روسیه نیز بدین گونه است. بنابراین بنده نمی دانم که چرا با این موضوع مخالفت و ممانعت می شود. همه درها به سمت ایران بسته خواهد شد و افرادی که استدلاشان این است که اگر این لوایح تصویب شود خود را تحریم کرده ایم و نمی توانیم تحریم ها را دور بزنیم و یا ادعای مخالفین که می گویند ایران با تصویب این لوایح، دیگر نمی تواند به حزب الله کمک کند، اینها بحث های جداگانه ای است.

او اضافه کرد: بنابراین ایران با وضعیت بد اقتصادی که دارد با تصویب نکردن پالرمو و CFT می تواند به طور کامل درهای مراودات اقتصادی ایران را مسدود کند و ایران حتی در عراق نیز با همین مشکل مواجه بوده که در همسایگی ما نیز است. قرار شده که در عراق با دینار یا ریال مراوده شود. بنابراین باید گفت که این موارد برای ما درآمدزا نیست و با دینار نمی توانیم خریدهای خارجی داشته باشیم. بنابراین این موضوع باید به رغم همه مخالفت ها به تصویب برسد.

او در مورد اینکه چرا اروپایی ها زودتر این مشروط شدن را مطرح نکردند، گفت: اگر در شرایط تحریم قرار نداشتیم نیازی به اینستکس نبود. نهادی که در پاریس در سال 1989 به وجود آمد کشورها را به سه الی چهار بخش تقسیم کردند. کشورهایی که آمادگی دارند و منعی ندارند که مقابله با تروریسم را روشن و اضح مشخص کنند و کشورهایی که در آستانه ورود به پذیرش این دو شرط هستند که ایران جزو گروه دوم است.گروه سوم نیز کشورهایی مثل کره شمالی و سومالی هستند که نسبت به FATF دشمنی می ورزند. ایران در گروه دوم قرار دارد که در آستانه پذیرش قرار دارد. در سال 2015 ایران مبارزه با پولشویی را پذیرفته و دو لایحه پالرمو و CFT  است که در ایران دچار مشکل شده که این مشکل باید در نهایت حل شود.

بیگدلی ادامه داد: اگر برجام ادامه پیدا می کرد هم ایران مجبور بود به FATF بپیوندد. ایران  در سال 2015 برای نخستین بار در کنفرانس پاریس عضویت داشت و مسئله مبارزه با پولشویی را پذیرفت منتهی ایران مهلت خواست که در مورد مسائلی مثل پالرمو و CFT بیشتر مطالعه وبررسی کند که این موضوع ادامه پیدا کرد. کنفرانسی که در پاریس است قدرت اجرایی ندارد اما با همکاری سوئیس می‌تواند از مبادلات بانکی ایران جلوگیری کند.

این کارشناس حقوق بین الملل در مورد عواقب و ضررهایی که در صورت عدم پیوستن به FATF به ایران وارد می شود، نیز گفت: تنها امید ایران این است که سازوکار مالی که  اتحادیه اروپا به وجود آورده است شروع به کار کند. بنابراین تصویب نکردن این لوایح بار مراودات بین المللی و نقل و انتقالات مالی  و بانکی را از ایران خواهد گرفت که هم شامل چین و روسیه است.  بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که ایران بتواند از اینها عبور کند و در فضای بین المللی هیچ راه گریزی وجود ندارد.

ایران سوئیس تروریسم   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

مرند رتبه برتر مبارزه با مواد مخدر را در آذربایجان شرقی داردتبریز- ایرنا- فرمانده انتظامی مرند گفت: این شهرستان رتبه برتر در حوزه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر را در سال 97 در استان آذربایجان شرقی کسب کرده است.
ایرنا استان آذربایجان شرقی مواد مخدر تبریز 

  

14 میلیارد ریال ارز قاچاق در مرزهای خوی کشف شدارومیه- ایرنا- سرپرست فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی گفت: 14 میلیارد ریال ارز قاچاق در مرزهای خوی کشف شد.
ایرنا ریال ارز قاچاق 

  

کشتی آرای: سکه 500 هزار تومان ارزان شد/ کاهش 15 دقیقه یکبار قیمت‌ها در بازار طلارئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با بیان اینکه قیمت سکه نسبت به 10 روز قبل 500 هزار تومان کاهش یافته است، گفت: قیمت‌ها هر 15 دقیقه یکبار در بازار کم می شود.
تسنیم کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

گوشت قرمز 10 هزار تومان ارزان شدتهران- ایرنا- معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هر سال 80 تا 150 هزار تن گوشت قرمز وارد می شود و در پی کاهش قیمت دام زنده، نرخ گوشت قرمز نسبت به قبل از عید 10 هزارتومان کاهش یافته است.
ایرنا گوشت تهران ایرنا 

  

قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار با کاهشی قابل توجه روبرو شد.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت بهار 

  

تهران| شناسایی 18 مرکز دپوی کالای قاچاق با ارزش 13 میلیارد تومانفرمانده انتظامی تهران بزرگ از شناسایی 18 مرکز دپوی کالای قاچاق در پایتخت خبر داد.
تسنیم تهران قاچاق بازداشت