اعتماد   |  ورزشی  |  

سعادتمند اجازه نداد مجیدی به وعده‌هایش عمل کند

سعادتمند چه بتواند استراماچونی را بازگرداند که احتمالش بعید است و چه نتواند این کار را بکند این گزاره که «مدیر عامل تیم اجازه نداد مجیدی به وعده‌هایش عمل کند» در مورد او صدق می‌کند.

سعادتمند اجازه نداد مجیدی به وعده‌هایش عمل کند

اعتمادآنلاین| تیرماه بود که فرهاد مجیدی به هواداران استقلال قول داد هم سهمیه آسیا می‌گیریم، هم جام حذفی را می‌گیریم و هم از گروه‌مان در لیگ قهرمانان آسیا بالا می‌رویم. آن زمان خوشبین‌ترین هواداران استقلال هم تصور نمی‌کردند چنین چیزی اتفاق بیفتد. استقلال بعد از شروع مجدد مسابقات به فولاد باخته بود و مقابل سایپا متوقف شده بود. تیم شرایط خوبی نداشت و روز به روز از کسب سهمیه فاصله می‌گرفت. قول مجیدی حتی دستمایه شوخی هواداران رقیب هم قرار گرفت. هواداران پرسپولیس می‌گفتند: «فرهاد یکم دیگه تلاش کنه اروپا رو هم می‌گیره» از آن زمان خیلی نگذشت که روزهای خوب استقلال بعد از فروکش کردن حواشی و بازگشت مصدومان از راه رسید. 

استقلال فرهاد مجیدی خوب نتیجه می‌گرفت. او در پایان لیگ به اولین قولش وفا کرد. استقلال با ایستادن روی سکوی دوم سهمیه لیگ قهرمانان آسیا فصل بعد را گرفت. خیلی‌ها می‌گویند عملکرد ضعیف سایر مدعیان کسب سهیمه این موفقیت را برای مجیدی به ارمغان آورد اما مگر معنای مسابقاتی که به صورت لیگ برگزار می‌شود همین نیست؟ در لیگ کافی است یک تیم بهترین عملکرد را نسبت به سایر تیم‌ها داشته باشد تا به خواسته‌اش برسد. 

بعد از لیگ نوبت جام حذفی رسید. یک مسیر واقعا سخت پیش روی مجیدی بود. تیم او ابتدا باید مقابل سپاهان زخم خورده بازی می‌کرد و در نیمه‌نهایی احتمالا به مصاف تراکتور یا پرسپولیس می‌رفت. استقلال این مسیر واقعا دشوار را به خوبی طی کرد. اول سپاهان را شکست داد و بعد در دربی رقیب سنتی را حذف کرد و در فینال به تراکتور رسید. روزنامه‌ها تیتر زدند: «فرهاد خوش‌قول» این تیتر از آنجایی ناشی می‌شد که اکثریت فوتبالی‌ها شانس استقلال مجیدی برای کسب مقام قهرمانی جام حذفی را بیشتر از تراکتور در فینال می‌دانستند. همه‌چیز بر وفق مراد بود که ناگهان خبر مذاکره سعادتمند با استراماچونی منتشر شد و جو به هم ریخت. فرهاد استعفا داد و گرچه دوباره برگشت ولی بازگشتش با موفقیت همراه نبود. مجیدی در آستانه عمل به دومین وعده‌اش با وضعیتی مواجه شد که برایش برنامه‌ریزی نکرده بود. 

انتقادات زیادی به رفتار مجیدی بعد از برد در دربی و قهرش وارد است. با این حال اگر بخواهیم بی‌خیال حواشی بشویم و به متن فوتبال بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که اگر مدیرعامل استقلال آن رفتارها را از خودش نشان نمی‌داد، مجیدی واقعا اروپا را هم شاید می‌گرفت! البته اینکه شوخی است ولی واقعیت این است که فرهاد مجیدی شانس زیادی برای کسب جام حذفی داشت. با احترام به تراکتور و تلاش شایسته این تیم اکثر کارشناسان بعد از شکست 3 بر 2 استقلال در فینال تاکید کردند که استقلال نیمه اول که سه بار دروازه‌اش باز شد شباهتی با تیم قدرتمند ماه گذشته نداشت و حواشی تمرکز تیم را به هم زده بود. با این حال استقلال در نیمه دوم نشان داد که چه کیفیت بالایی دارد. 

مجیدی اگر می‌توانست جام حذفی را به دست بیاورد، بعد از محقق کردن دومین وعده‌اش می‌رسید به لیگ قهرمانان آسیا. او و تیمش در دو بازی اول قبل از کرونا یک امتیاز به دست آورده بودند و شانس کمی برای صعود داشتند. اما هیچ‌کس نمی‌دانست تیم الوحده قرار است از مسابقات کناره‌گیری کند و شرایط را جوری فراهم کند که استقلال حالا برای صعود تنها به یک تساوی مقابل الشرطه نیاز داشته باشد تا حداقل به عنوان تیم دوم به دور بعد برسد. یعنی اگر مجیدی در راس کادر فنی باقی مانده بود رسیدن به وعده سومش هم بسیار محتمل به نظر می‌رسید. ناگفته نماند حتی در صورت ماندن الوحده نیز آن تیم استقلالی که سپاهان و پرسپولیس را حذف کرد، می‌توانست باز هم مدعی صعود باشد. 

حالا این اگرها به هیچ دردی نمی‌خورد اما می‌توان این موضوع را بررسی کرد که چرا مدیرعامل تیم به نوعی جلوی موفقیت سرمربی تیمش را گرفت و اجازه نداد او به وعده‌هایش عمل کند؟ اینجا شاید بتوان به یک جمله از استوری احساسی فرهاد مجیدی بعد از برد در دربی اشاره و آن را با شرایط امروز تفسیر کرد. مجیدی در آن استعفانامه اینستاگرامی نوشت سعادتمند دوست نداشت ما نتیجه بگیریم. آن موقع همه، حتی هواداران استقلال هم به مجیدی تاختند که مگر می‌شود مدیرعامل تیم از برد خوشحال نشود؟ و ما برای پاسخ دادن به این سوال باید چند روز صبر می‌کردیم. گرچه هیچ‌کس خبر نداشت الوحده از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری می‌کند و صعود استقلال این‌قدر محتمل می‌شود اما این شرایط را در نظر بگیرید: مجیدی نایب‌قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی شده و به دور دوم ACL رسیده است. در این صورت کدام‌یک از هواداران استقلال راضی می‌شدند فرهاد که هم محبوبیت دارد و هم موفق عمل کرده برکنار شود و مربی دیگری بیاید؟ به بیان دیگر کدام‌یک از طرفداران، نقد جذاب را به نسیه‌ای رویایی ولی دور از دسترس می‌دادند؟ اصلا کدام مدیری می‌توانست چنین شخصی را برکنار کند و دنبال مربی دیگری که چند ده برابر قیمت داد برود؟ مخصوصا اینکه در لیگ سال بعد هم همه مربیان ایرانی هستند و مجیدی اگر در مقابل مربیان اروپایی دانش کافی نداشته باشد اما در مقایسه با مربیان ایرانی چیزی کم ندارد. همچنین استقلال در لیگ بیستم در حالی که کادر فنی‌اش تغییری نکرده و بیشتر ستاره‌ها در تیم باقی مانده‌اند می‌توانست یکی از اصلی‌ترین مدعیان کسب عنوان قهرمانی باشد. اینجاست که متوجه می‌شویم اتهامی که مجیدی به سعادتمند وارد کرد چندان بی‌راه هم نبوده است. مخصوصا وقتی به این فکر می‌کنیم که سعادتمند می‌دانست آوردن استرا پروژه‌ای نیست که تا قبل از لیگ قهرمانان آسیا به بار بنشیند و تیمش باید با سرمربی موقت به این بازی‌ها برود. همچنین او می‌دانست لیگ بعدی اواخر مهر آغاز می‌شود و فرصت بسیار زیادی دارد تا بعد از اتمام کامل مسابقات سر فرصت تلاشش را برای بازگرداندن استرا به کار گیرد. 

سعادتمند چه بتواند استراماچونی را بازگرداند که احتمالش بعید است و چه نتواند این کار را بکند این گزاره که «مدیر عامل تیم اجازه نداد مجیدی به وعده‌هایش عمل کند» در مورد او صدق می‌کند. قبول که اگر مجیدی با سیاست‌تر رفتار می‌کرد می‌توانست شرایط را به نفع خودش عوض کند و اگر با تجربه‌تر می‌بود و قبل از آن استعفا با چند پیشکسوت مشورت می‌کرد اوضاع به نحو دیگری رقم می‌خورد اما ما در این مطلب با رندی و تجربه مجیدی کاری نداریم و صرفا براساس آمار در مورد قدرت مربیگری او حرف می‌زنیم که در استقلال ورژن 99 خوب جواب داده بود و رو به رشد حرکت می‌کرد. اما اینکه هدف سعادتمند از بازی‌‌ای که در حساس‌ترین مقطع زمانی به راه انداخت چه بود هم سوالی است که به زودی پاسخش مشخص می‌شود.

 

منبع: روزنامه اعتماد

فرهاد مجیدی استقلال پرسپولیس   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

چرا بدن کودکان بیشتر از بزرگسالان در برابر کروناویروس مقاوم است؟طبق تحقیق مشترک دانشگاه یل و کالج پزشکی آلبرت اینشتین کودکان 9 برابر کمتر از بزرگسالان به خاطر کرونا
خبرفوری کودکان تولد آلبرت اینشتین 

  

آغاز بررسی بزرگ بین‌المللی برای تعیین تاثیربخشی یک واکسن تک‌دوزی کروناشرکت داروسازی آمریکایی جانسون اند جانسون یک بررسی بزرگ نهایی را شروع می‌کند تا ثابت کند یک دوز واحد واکسن کووید-19 ساخت این شرکت می‌تواند باعث حفاظت در برابر ویروس کرونا شود...
رویداد۲۴ مکزیک سازمان غذا و داروی آمریکا ترامپ 

  

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که روسیه به وعده خود برای زدن واکسن کرونا به کارکنان سازمان ملل بطور رایگان عمل می کند.
نامه نیوز روسیه سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

کرونا | امروز حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد.حجت‌الاسلام حسین انصاریان که مدتی در بیمارستان به علت ابتلا به کرونا بستری بود، دقایقی پیش از بیمارستان مرخص شد.
۵۵ آنلاین حسین انصاریان بیمارستان اخلاق 

  

ثبت رکورد بی‌سابقه کرونا در یک کشورعراق که در هفته های گذشته شاهد جهش کرونا بوده است، امروز (چهارشنبه) پس از هفت ماه از آغاز همه گیری، رکورد تازه ای در ابتلا به این ویروس ثبت کرد.
اقتصادنیوز عراق ماه ایرنا 

  

تنفس مصنوعی به شاخص بورس/ حفظ سنت چهارشنبه‌های سبزبالاخره شاخص کل و شاخص هم‌وزن پس از چهار روز کاری پیاپی سبزرنگ شدند، از ابتدای هفته هر دو این شاخص‌ها نزولی بودند و به آستانه‌های حساس حمایتی رسیده بودند.
اقتصادنیوز تنفس شاخص پول 

  

رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری تنها راه مقابله با کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار کشوری نقش رسانه‌ها در سبک زندگی آمیخته با کرونا با حضور ایاد بهادری منفرد اپیدمیولوژیست و معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و علیرضا عبداللهی نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی چهارشنبه دوم مهر 99 برگزار شد. پیشگیری بهترین شیوه مقابله با کرونا است معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به تفاوت‌های بیماری کووید 19 با مرس و سارس از…
مهر وزارت علوم صدا و سیما آموزش 

  

روز خوب بورسی برای آبی پوشان جاده مخصوص!آخرین روز کاری هفته برای «ایران خودرو» با شیرینی به پایان رسید و اما نارنجی پوشان جاده مخصوص نتوانستند طعم این شیرینی را بچشند.
گسترش جاده ایران خودرو ایران 

  

توصیف مدیر شبکه اول از همکاری که بر اثر کرونا درگذشتمدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی ـ مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه ـ پیام تسلیتی صادر کرد
خبرفوری شبکه یک سیما مشاور رسانه 

  

کرونا | ننگرانی وزرای کشور و بهداشت از افزایش مرگ و میر کرونارییس دفتر رییس جمهور با اشاره به افزایش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا ، گفت: اگر لازم باشد برای اعمال محدودیت ها برای موارد خاص به صورت مقطعی تصمیم ‌می گیریم.
۵۵ آنلاین ورزش محمود واعظی دولت