تسنیم   |  سیاسی  |  

گزارش| جزئیات بیشتر از عملیات موشکی سپاه علیه دومین پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه/ رونمایی از نسل جدید کلاهک موشک‌های فاتح و قیام

شکست ابهت آمریکا و نشان دادن ضربه پذیری این ارتش، شاید بزرگترین دستاورد عملیات موشکی قاسم سلیمانی باشد که آثار خود را در ماه ها و حتی سال های آینده روشن تر نشان خواهد داد.

گزارش| جزئیات بیشتر از عملیات موشکی سپاه علیه دومین پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه/ رونمایی از نسل جدید کلاهک موشک‌های فاتح و قیام

- اخبار سیاسی -

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم- در اولین ساعات بامداد روز 18 دی 1398 نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای تفهیم خطوط قرمز امنیت ملی جمهوری اسلامی به دولت آمریکا، عملیات هجومی موشکی را به پایگاه هوایی آمریکایی عین الاسد در کشور دوست و برادر عراق ترتیب داد.

هرچند علت اولیه این عملیات، پاسخ به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همراهانش بود اما در واقع علت‌های دیگری نیز وجود داشت. در طی سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی و در مواقعی آمریکا با حمله مستقیم به مراکز استقرار نیروهای محور مقاومت شامل ارتش سوریه، بسیج مردمی عراق و حتی نیروهای سپاه در سوریه و عراق موجب به شهادت رسیدن تعداد زیادی از عناصر محور مقاومت شده بودند. رژیم صهیونیستی و آمریکا زمان و مکان حملات خود را به نحوی انتخاب می‌کردند که به سود گروه های تروریستی تحت حمایت خود در این دو کشور باشد و در نتیجه موجبات توقف روند پیروزی های محور مقاومت را هر چند به صورت مقطعی فراهم می‌کردند.

اما در چند ماه گذشته حملات این دو رژیم شرور به صورت معناداری تغییر ماهیت داده و مانع از انسجام نیروها در غرب عراق و شرق سوریه که محل احداث گذرگاه حیاتی زمینی برای محور مقاومت بود می شد. چند حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه های بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) و حذف عناصر آن و سپس حمله هوایی بزرگ مستقیم آمریکا به پایگاه های حشد شعبی که سبب شهادت چند ده نفر از نیروهای مهم آنها شد در هفته های گذشته صورت پذیرفت. عدم پاسخ نظامی متقابل به این حمله آمریکا سبب شد تا این رژیم گستاخی خود را به بالاترین حد رسانده و با استفاده از موقعیت و فضایی که سایر عوامل غیرنظامی در منطقه فراهم کرده بود، طرح با سابقه ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را بار دیگر به مرحله اجرا بگذارد.

این بار با خیانت برخی عناصر و افشا برنامه سفر این شهید بزرگوار، رژیم تروریست آمریکا در حمله مستقیم به خودروی حامل و همراه ایشان سبب شهادت 10 نفر از جمله حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، شهید ابومهدی المهندس قائم مقام حشد عراق شد.

این روند عملیات شکل گرفته در طول چند سال نشان داد که در صورت عدم پاسخ به این جنایت، قطعاً آمریکا و حتی احتمالاً رژیم صهیونیستی در مرحله بعد باز هم گستاخ تر شده و اقدام به ترورهای بیشتر و عملیات های سنگین تر علیه محور مقاومت حتی در نواحی نزدیک به مرز یا داخل ایران خواهند کرد؛ عملیات‌هایی که احتمالاً باز هم با معاملات پشت پرده با سکوت سایر بازیگران حاضر در منطقه و حتی عناصری از دولت عراق همراه می شد.

در نتیجه برای حفظ بازدارندگی و نه صرفاً انتقام خون شهدا، شورای عالی امنیت ملی طرح پاسخ نظامی به نیروهای تروریست آمریکا را که با تصویب قانون مناسبی با سه فوریت در مجلس شورای اسلامی نیز همراه شد برای عملیاتی شدن ابلاغ کرد.

با توجه به شرایط موازنه قوا با ارتش آمریکا، این مأموریت بر عهده یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه گذاشته شد. فرماندهان و مدیران عملیاتی این نیرو به سرعت اقدام به بروزرسانی طرح های عملیاتی اقدامات متقابل علیه پایگاه های آمریکا که از سال های قبل در حال تهیه و تکمیل آن بودند کرده و با آخرین اطلاعات دریافتی و لحاظ کردن نکات راهکنشی (تاکتیکی) و امنیتی اقدام به جابجایی نیروها، چینش های لازم در تجهیزات و طرح ریزی برای مراحل احتمالی بعدی زیر ذره‌بین بزرگترین ارتش دنیا کردند.

اعترافات بعدی مسئولان آمریکایی نشان داد که آنها هرگز موفق به تعیین دقیق زمان عملیات و هدف مد نظر ایران نشدند. گفته های فرمانده کل سپاه سردار سلامی و فرمانده نیروی هوافضای سپاه سردار حاجی زاده در مورد تغییر هدف انتخابی نیز مؤید همین مطلب بود.

در حالی که سپاه در ابتدا پایگاه التاجی در نزدیکی بغداد را که محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی بود را انتخاب کرده بود، به دلایلی از جمله فاصله کم این پایگاه با مناطق مسکونی غیرنظامی بغداد و نیز حضور نیروهای ارتش عراق در این پایگاه و شاید ترس از نشتی اطلاعات از داخل ایران در مورد هدف انتخابی، اقدام به انصراف از این هدف و انتخاب هدف دیگر کردند. این هدف یعنی پایگاه هوایی عین الاسد، محلی بود که آمریکایی ها اتفاقاً در روزهای پس از ترور شهید سلیمانی اقدام به انتقال نیروها و تجمع در این پایگاه کرده بودند. در صورتی که اگر از این تصمیم سپاه اطلاع داشتند اقدام به این امر نمی‌کردند.

فاصله پایگاه عین الاسد از مرز و نواحی مرکزی دو استان کرمانشاه و لرستان که محل پرتاب موشک ها بودند

در ساعت 01:20 بامداد، عملیات موشکی سپاه با شلیک موشک های مایل پرتاب فاتح-313 با برد بیشینه 500 کیلومتر و موشک های عمود پرتاب بالستیک قیام از دو منطقه در کرمانشاه و لرستان آغاز شد. چند دقیقه بعد موشک ها شلیک شده و به گفته افراد حاضر در پایگاه هدف، در حوالی ساعت 01:34 دقیقه اولین موشک به پایگاه اصابت کرد. در مدت کوتاهی سایر موشک ها نیز به اهداف خود اصابت کردند.

تصاویر شلیک موشک قیام در عملیات شهید سلیمانی

پایگاه دشمن در 185 کیلومتری شمال غرب بغداد و 290 کیلومتری شرق پایگاه های اچ-3 در منتهی الیه غرب کشور عراق قرار دارد. این پایگاه هوایی که دارای دو باند پروازی اصلی به طول 4000 متر است در فاصله 275 کیلومتر از نزدیک ترین نقطه مرز ایران قرار دارد. اما سپاه با استفاده از موشک هایی با برد بیشینه 500 و 800 کیلومتر که به معنی امکان شلیک تا 225 کیلومتر برای موشک فاتح-313 و تا 525 کیلومتر برای موشک قیام از داخل خاک ایران بود اقدام به غافلگیر کردن دشمن و پنهان کردن گسترش پرتابگرها از دید دشمن کرد. بدیهی است که هرچه موضع پرتاب به مرز نزدیک تر انتخاب می شد، بیشتر تحت اشراف اطلاعاتی ماهواره ها و پهپادهای شناسایی و جاسوسی آمریکا قرار می گرفت و احتمال یافتن آنها قبل از پرتاب بیشتر بود.

شلیک موشک فاتح-313 در عملیات شهید سلیمانی

همچنین احتمالاً از پایگاه های موشکی استفاده شده در دو عملیات «لیلة القدر» و «ضربت محرم» علیه داعش که توسط ماهواره های دشمن شناسایی شده بود به عنوان فریب استفاده شده است.

در عملیات اخیر که به نام شهید قاسم سلیمانی و با رمز یازهرا انجام شد، به صورت ضمنی از شهرهای موشکی دیگری نیز رونمایی شد که لبریز از انواع موشک های سوخت جامد و مایع با بردهای مختلف بود.

موشک سوخت جامد فاتح-313 که در 31 مرداد 1394 رونمایی شده بود با برد 500 کیلومتر و موشک قیام که نسل اول آن در شهریور 1389 معرفی شده بود دو سلاح مورد استفاده در این عملیات بودند.

موشک فاتح-313 با کمترین افزایش ابعاد نسبت به نسل قبل یعنی فاتح-110D، حدود 67 درصد برد بیشتر را توأم با حفظ دقت نقطه زنی کسب کرده که بیشتر وامدار استفاده از نسل جدید سوخت جامد و بدنه سبک با مواد مرکب است.

البته موشک فاتح مورد استفاده در این عملیات، تفاوت هایی در شکل بالک های کنترلی با فاتح-313 رونمایی شده در سال 1394 داشت که نشان از ادامه مسیر توسعه و بهسازی آن دارد. این موشک با سرعت بسیار بالا که دستکم نزدیک به 5 ماخ تخمین زده می شود در زمان حدود 5 دقیقه به بیشترین برد خود می رسد.

بالک های متفاوت و مستطیلی شکل موشک فاتح شلیک شده در عملیات شهید سلیمانی

موشک قیام نیز در سال‌های اخیر به کلاهک جدا شونده با قابلیت هدایت تا لحظه اصابت مجهز شده و در نتیجه به قابلیت نقطه زنی رسید. این موشک قبلاً در عملیات های موشکی علیه داعش نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. زمان رسیدن این موشک سوخت مایع 11 متری به بیشترین برد خود تاکنون محرمانه بوده اما به عقیده کارشناسان خارجی کمتر از 10 دقیقه است.

این موشک نیز با بهره گیری از فناورهای جدید، بدون افزایش قطر و با اندکی تفاوت طول و وزن نسبت به موشک سوخت مایع شهاب-2 که برد 500 کیلومتر داشت ساخته شد اما با 60 درصد برد بیشتر. اما اعلام خبر استفاده از کلاهک بارانی در موشک قیام و نیز استفاده از سامانه ضد رادار در کلاهک این موشک دو خبری بود که در حاشیه این عملیات موشکی علیه پایگاه آمریکا به رسانه ها داده شد.

تصاویری از آماده سازی موشک قیام در یکی از شهرهای موشکی زیرزمینی

موشک قیام با سرجنگی هدایت شونده دارای بالک های کنترلی

با استفاده از همین قابلیت ضد رادار، چشم اصلی شناسایی و رصد اهداف در این پایگاه مورد اصابت قرار گرفت که یکی از دلایل عدم واکنش سامانه های دفاعی آمریکایی به عملیات موشکی سپاه شد که در کنار غافلگیری آمریکایی ها و عدم شناسایی گسترش پرتابگرها پیش از شلیک از عوامل موفقیت این عملیات بود.

این در حالی است که برخی عقول خودبزرگ پندار، پذیرفته اند که آمریکا هیچ سامانه دفاع موشکی را برای دفاع از چند هزار نفر نیروی ناتو مستقر در این پایگاه و ده ها فروند پهپاد، بالگرد، تیلت روتور و هواپیمای جنگنده و ترابری در این پایگاه یا اطراف آن مستقر نکرده است.

نمایش یکی دیگر از شهرهای موشکی برای اولین بار؛ تصویر بالا مربوط به انبار موشک های سوخت جامد است

روز بعد اما عمق فاجعه برای بزرگترین ارتش دنیا که هیچ کس را هماورد خود نمی پنداشت و عمق پیروزی برای ملت ایران با انتشار تصاویر ماهواره ای از این پایگاه به دنیا نشان داده شد. تصاویر گویای دقت کم نظیر موشک های ایرانی بود. تعدادی از سوله ها و ساختمانهای این پایگاه در بخش تحت اختیار آمریکا مورد اصابت قرار گرفته بود.

نمای کلی از پایگاه هوایی عین الاسد؛ شمال جغرافیایی به سمت بالای تصویر است

طبق آنچه گفته شده است، نیروی هوافضای سپاه در این عملیات اقدام به شلیک 15 تیر موشک به این پایگاه کرده که 2 تیر موشک بر اثر نقص فنی در داخل خاک ایران سقوط کرد که ضریب اطمینان حدود 87 درصد را نشان می دهد که عدد مناسبی است خصوصاً اگر با قابلیت اطمینان 60 تا 70 درصدی موشک های کروز آمریکایی شلیک شده به سوریه در سال های اخیر مقایسه شود. به طور معمول علیه هر هدف دو موشک شلیک می شود تا از انهدام آن اطمینان حاصل شود و اعلام وجود 6 هدف اصلی نیز مؤید همین مطلب است.

محل 6 هدف اصلی سپاه در قسمت شمالی پایگاه

این اهداف شامل رمپ استقرار بالگردهای رزمی آپاچی، رمپ بالگردهای پشتیبابی بلک هاوک، رمپ پرنده های عملیات ویژه تیلت روتور V-22 و نیز سوله استقرار پهپادها، اتاق عملیات پایگاه و مرکز کنترل عملیات پهپادی در این پایگاه بود. اما نکته محرمانه مانده، علت انتخاب یک سوله یا ساختمان خاص از بین چند سوله و ساختمان مجاور هم بود. احتمالاً عوامل نفوذی و شناسایی سپاه از قبل اطلاعات دقیقی از ماهیت ساختمان های این پایگاه کسب کرده و در طبقه بندی اهداف مختلف در آن کارهای اطلاعاتی و جاسوسی کافی انجام داده اند.

هدف های 1 و 2 آشیانه پشتیبانی از بالگردهای پشتیبانی

تصویر زمینی از هدف شماره یک

با توجه به شلیک 15 موشک از دو منطقه، باید گفت که عملیات قاسم سلیمانی، دو برابر بزرگتر از سه عملیات موشکی قبلی سپاه در چند سال گذشته بوده است که شامل دو عملیات علیه داعش و یک عملیات علیه تروریست های کومله و دمکرات می شود.

هدف شماره 3، آشیانه پشتیبانی از بالگردهای رزمی آپاچی

به گفته فرماندهان سپاه، در تعریف اهداف این عملیات، گرفتن تلفات حداکثری از ارتش تروریست آمریکا در اولویت نبوده است بلکه انهدام اهداف حیاتی و تجهیزات مهم در این پایگاه به منظور نشان دادن ضرب شصت واقعی و رساندن پیام پرهیز از حماقت های بیشتر مد نظر بوده است.

با این وجود انجام ده ها سورتی پرواز بالگردهای ترابری نیمه سنگین و سنگین به سمت بغداد، پرواز دستکم یک هواپیمای غول پیکر ترابری C-17 با مأموریت ثبت شده بیمارستانی از منطقه و 9 سورتی پرواز هواپیماهای ترابری C-130 هرکولس از پایگاه عین الاسد به سمت پایگاه های دیگری در منطقه نشان از حجم تلفات و مجروحین عملیات هجومی ایران به پایگاه دشمن در کشور دوست و برادر عراق دارد.

برخی از تصاویر زمینی منتشر شده پس از گذشت چند روز از تخریب های پایگاه آمریکا

از دیگر نکات مهم در کنار بخش حمله موشکی، اخلال الکترونیکی گسترده روی پهپادهای آمریکایی متعدد پرواز کننده در اطراف پایگاه عین الاسد به صورت همزمان بود که سبب قطع ارتباط لینک های ارسال داده آنها شد که تصاویر مراقبتی خود را به طور مستقیم به پایگاه های فرماندهی ارتش آمریکا در خاک اصلی این کشور از طریق ماهواره ها ارسال می کردند.

همچنین به گفته سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، پروازهای پرتعداد هواپیماهای جنگنده و پهپادهای آمریکا در نواحی نزدیک مرز ایران از خلیج فارس تا نواحی نزدیک به شمال غرب کشور با اجرای یک جنگ الکترونیک گسترده مورد حمله قرار گرفت که موجب تخلیه منطقه و حتی فرود برخی از آنها در پایگاه های خود شد. هر یک از این هواپیماهای جنگنده کاندیدای پرتاب موشک های کروز هواپرتاب و بمب های دورایستا بودند که می توانست در پاسخ احتمالی آمریکا به هجوم موشکی سپاه نقش ایفا کند.

هدف شماره 4 آشیانه پشتیبانی از بالگردها

شماره 5 مرکز فرماندهی و کنترل پهپادهای شناسایی و رزمی

به گفته فرماندهان سپاه، طرح های آمادگی کامل و مقابله برای دو موج بعدی حمله به آمریکایی ها نیز روی میز بود. موج دوم با چند صد فروند موشک در صورت حماقت مجدد آمریکا برای یک بازه دو روزه و موج سوم با چند هزار فروند موشک برای یک جنگ محدود حدود یک هفته ای. این امر با توجه به تصریح مقامات سیاسی و نظامی آمریکا به حمله مجدد به ایران در صورت عملیات انتقامی ایران مورد توجه قرار گرفته بود.

هدف شماره 6، آشیانه و رمپ تیلت روتورهای V-22 مخصوص عملیات ویژه

اما اصابت بسیار دقیق و حجم تخریب گسترده موشک های سپاه که توسط متخصصان داخلی و بر اساس زحمات شهدای صنعت موشکی در وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه خصوصاً شهید حسن طهرانی مقدم به ثمر رسیده اند، به قدری بود که آمریکایی ها از ادامه درگیری صرف نظر کرده و صراحتاً اعلام کردند که به دنبال پاسخ مجدد نیستند. امری که البته در کوتاه مدت قابل اعتنا بوده و در هفته ها یا ماه های آینده همچنان احتمال تحرکات دیگری از سوی دشمن در منطقه داده می شود. در واقع یک قوت راهکنشی (تاکتیکی) توأم با غافلگیری و فریب در این عملیات سبب رقم خوردن برتری راهبردی بر دشمن گردید.

تصاویری از اهداف شماره 1 تا 5

در نتیجه این عملیات، علاوه بر زدن یک سیلی محکم به دشمن، از کار افتادن بخش های مهمی از دومین پایگاه بزرگ نظامی آمریکا در غرب آسیا پس از پایگاه هوایی العدید در کشور قطر و تلفات قطعی و مجروحین بسیار از ارتش تروریست آمریکا، ایران به اولین کشوری تبدیل شد که پس از جنگ جهانی دوم و در 75 سال گذشته موفق به تهاجم سنگین و بدون پاسخ به ارتش آمریکا شده است. شکست ابهت آمریکا و نشان دادن ضربه پذیری این ارتش، شاید بزرگترین دستاورد عملیات موشکی قاسم سلیمانی باشد که آثار خود را در ماه ها و حتی سال های آینده روشن تر نشان خواهد داد.

انتهای پیام/

سپاه پاسداران موشک مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

نحوه ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ فاش شددر حالی که دولت ترامپ پس از ترور و شهادت سردار سلیمانی تا کنون سه بار از ارائه توضیح در این خصوص به کنگره و مجلس نمایندگان اجتناب کرده است، شبکه سی ان ان گفت که ترامپ در میهمانی جمعه شب خود با جمهوریخواهان گزارشی در باره این ترور ارائه کرد.
مستقل‌آنلاین سردار سلیمانی قاسم سلیمانی دونالد ترامپ 

  

ردصلاحیت‌ تعداد زیادی از نیروهای اصلاح‌طلب قدری عرصه سیاسی را برای این جبهه مبهم کرده است. اسماعیل گرامی‌مقدم، مصطفی هاشمی‌طبا و صادق نوروزی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب برای بررسی ابعاد این ردصلاحیت‌ها و چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات ساعتی را با نامه‌نیوز به گفت‌وگو پرداختند.
نامه نیوز مصطفی هاشمی طبا شورای نگهبان رقابت انتخاباتی 

  

عیدیِ امسالِ کارگران چقدر است؟ کارگرانی که یک‌ شبه کارمند می‌شوند!هر کارگر مشمول قانون کار چه حداقل‌بگیر و چه سایر سطوح، در ماه‌های پایانی امسال باید حداقل 3 میلیون و 32 هزار تومان عیدی بگیرد. در نتیجه هیچ نیروی کاری که دفترچه تامین اجتماعی دارد، نباید کمتر از این میزان به عنوان عیدی دریافت کند.
ایلنا عیدی بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

نشریه الشرق الاوسط نوشت: هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) تصمیم خود را پیرامون لغو امتیاز میزبانی باشگاه‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، از طریق تماس تلفنی به اطلاع اعضاء رسانده و تصمیم پیشین ای‌اف‌سی را تایید کرده است.
نامه نیوز کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

چشم انداز قیمت خودرو در 2 ماه آخر سالاین روزها برخی اخبار از افزایش میزان تولید خودرو حکایت دارد. افزایشی که می تواند زمینه ثبات در بازار خودرو را فراهم کرده و در صورت عرضه مناسب به بازار زمینه کاهش قیمت خودرو را نیز فراهم کند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

اگر "ترامپ" برودبه روز موعود استیضاح ترامپ نزدیک می‌شویم، درحالیکه برخی در ایران امید به رای آوردن استیضاح دارند. با رفتن ترامپ طبق قوانین، مایک پنس معاون رئیس جمهور به قدرت می‌رسد، و پنس از تندروترین اعضای حزب جمهوری‌خواه است که در زمان "بوش دوم" موافق حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق و یکی از مخالفان سرسخت برچیده شدن زندان "گوانتانامو" بود.
مستقل‌آنلاین ترامپ استیضاح درآمد 

  

جانشین فرمانده سپاه: سفیر انگلیس را به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیمجانشین فرمانده کل سپاه گفت: عظمت جبهه حق چنان زیاد است که جبهه باطل نماینده همه شیاطین یعنی سفیر انگلیس را در تهران به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیم. این حماقت بزرگی را که کردند، جواب آن را حتما از مردم خواهند گرفت.
اقتصادنیوز انگلیس تهران تاریخ انقلاب 

  

عراقچی: باید مقابل سوء استفاده عربستان در لغو میزبانی ایستاد+فیلممعاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان نسبت به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال میزبانی ایران واکنش نشان داد.
مثلث عربستان کنفدراسیون فوتبال آسیا معاون سیاسی 

  

دیدارجانسون و ماکرون؛هنوز به برجام متعهد هستیم«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در حاشیه نشست برلین، مدعی شدند که به توافق هسته‌ای با ایران متعهد هستند.
مثلث دونالد ترامپ رئیس جمهور دولت 

  اخبار داغ
  

فسادی در پرونده مداخله ارزی سال 96 رخ نداده استیک کارشناس حقوق بانکی گفت: در پرونده معاون سابق بانک مرکزی اتهامی که وارد شده این است که ارز در بازار غیررسمی تزریق شده است. بنابراین اینکه در بازار رسمی که صرافی‌ها و بانک‌ها هستند ارز تزریق کنید، یک داستان دارد و بازار غیررسمی یک داستان دیگر، در این پرونده فقط بحث این است که چرا در بازار غیررسمی که تحت عنوان بازار فردایی شناخته می‌شود ارز تزریق شده است
ایلنا نرخ ارز بانک مرکزی بانک 

  

مبارزه خواننده معروف و همسرش با یک بیماری ناآشنا +عکسجاستین بیبر خواننده 25 ساله در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد پس از ابتلا به بیماری لایم 2 سال سخت را پشت سرگذاشته تا سرانجام زندگی با این بیماری را که تاکنون درمانی برای آن شناخته نشده یاد بگیرد.
پندارآنلاین خواننده خانواده یوتیوب 

  

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات به یکسال رسید/ مجلس به نظرات صادرکنندگان اهمیت ندادرئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در واقع مالیات بر ارزش افزوده کالایی که سال 97 صادر شده، آخر سال 98 بازگشت داده می‌شود و عملا شاهد هستیم مدت‌ زمان یک ماهه که قانونگذار تعیین کرده بود تا الان به یک سال افزایش پیدا کرده است.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

کنایه ارزشی‌ها به پاسپورت آمریکایی باران کوثری+عکسحجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتشار پاسپورت آمریکایی باران کوثری در توئیتر خود، به وی کنایه زد.
پندارآنلاین باران کوثری عکس توئیتر