روحانی اصلاح‌طلبان را زمین زد

از نماینده اصلاح‌طلب سه دوره مجلس درباره دولت آینده و همچنین موقعیت متزلزل اصلاح‌طلبان در انتخابات سوال کردیم تا ببینیم اصلاحات در کدام سوی میدان ایستاده است. گفتگوی ما با شهاب الدین بی مقدار نماینده ادوار مجلس است که مشروح آن را می‌خوانیم:

روحانی اصلاح‌طلبان را زمین زد

امیرحسین جعفری/روزنامه نگار

دولت آقای رئیسی داعیه فراجناحی دارد و خواهان کمک گرفتن از جناح‌های سیاسی مختلف در دولت است. این صحبت به‌نظر شما تا چه حد شعاری و تا چه حد حقیقی است؟ من که آرزو می‌کنم این ادعا حقیقی باشد ولی با توجه به فشارهایی که به آقای رئیسی در ترکیب دولت می‌آید و سهم خواهی‌ها که از جاهای مختلف شروع شده بعید می‌دانم بتواند چنین دولتی تشکیل دهد. اگر او بتواند دولت فراجناحی تشکیل دهد و انسجامی در میان ملت ایجاد شود، شاید بتواند به شعارهایی که در انتخابات پیرامون مسائل مختلف داخلی داد جامه عمل بپوشاند.

شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 به‌نظر شما ناشی از چه عواملی بود؟ اصلاح‌طلبان به نظر من یک اشتباه بزرگ کردند که به صورت جدی به موضوع انتخابات نپرداختند. خدا رحمت کند آقای هاشمی را که تا زمانی‌که زنده بود می‌توانست حضور در فضای انتخاباتی را استارت بزند و فضای انتخاباتی ایجاد کند. وقتی ما به آقای روحانی رای دادیم درست است که ایشان معاون اول اصلاح‌طلب داشت اما آقای جهانگیری هم گفته بود که اختیار تغییر مدیر دفتر خود را هم ندارد، نتیجتا آقای روحانی در مجلس هم اصلاح‌طلبان را تضعیف کرد. ضمن اینکه فراکسیون امید مجلس دهم نیز به‌ نظر من خیلی به وظایفش عمل نکرد و کاملا محافظه‌کارانه و با ملاحظه رفتار کرد. پس اشتباهاتی که ما در مجلس دهم کردیم در انتخابات تاثیر داشت. یک زمانی شورای سران اقتصادی تشکیل دادند و من نامه‌ای نوشتم و به دوستان هم گفتم این‌ها زیربنای بدی را ایجاد کرده‌اند، یعنی چه با وجود مجلس و آیین‌نامه‌های مختلف شورای سران اقتصادی برای چیست؟ نمونه‌اش بنزین که مجلس مخالف بود اما شورای سران اقتصادی تصویب کرد. یک عده‌ای نیز مستقلا حرف‌هایی می‌زدند و کارها را پیگیری می‌کردند اما فراکسیون امید نتوانست موضعی در حمایت از مردم بگیرد و این باعث شد مردم دلسرد شوند و در میان مردم تمایلی برای انتخابات و انتخاب کردن وجود نداشت، چون صرفا یک سری آدم خاص تایید شدند و اصلاح‌طلبان نیز در صحنه نبودند دلسرد شدند ضمنا من این اتفاق را شکست تلقی نمی‌کنم. بالاخره وقتی که اصلاح‌طلبان کاندیدایی نداشتند و فعالیتی نکردند چگونه شکست خوردند؟ من نتیجه را به عنوان شکست قبول نمی‌کنم. اصلاح‌طلبی شکست نخورده است شاید این افرادی که مردم از آن‌ها خسته شده‌اند نتیجه نگرفتند اما این حرکت مدنی ادامه‌دار خواهد شد و به نظر من این 30 حزب اصلاح‌طلب باید یک یا دو حزب شوند و از بدنه جامعه عضوگیری کنند تا احزاب قوی شوند. اینکه ما نهاد اجماع‌ساز و شورای عالی اصلاح‌طلبان ایجاد کنیم نتیجه نمی‌دهد. علیرغم اینکه نهاد اجماع‌ساز هم نظری درباره انتخابات داشت اما احزاب عضو از آن پیروی نکردند در واقع اصلاح‌طلبان چون کاندیدی هم نداشتند در انتخابات فعالیت نکردند.

اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای مد نظرشان تایید صلاحیت می‌شد مثلا تاجزاده، آیا جامعه به آن‌ها رای می‌داد؟ به نظر من رای می‌داد. ما اصلا فعالیتی نداشتیم. اگر آقای تاجزاده یا پزشکیان تایید شده بودند رای می‌آوردند و ما نیز مردم را قانع می‌کردیم. مثلا چون دیدند پزشکیان زمینه رای دارد او را رد کردند در حالیکه در زندگی او یک نقطه تاریک هم وجود ندارد و به نظر من باید تاجزاده و پزشکیان را تایید می‌کردند، زیرا اگر انتخابات آزاد باشد اصلاح‌طلبان رای می آورند.

یعنی مشکل مردم فقط ردصلاحیت اصلاح‌طلبان بود؟ یک عده‌ای از مردم خسته شده بودند، یک عده بر اثر تبلیغات فضای مجازی و تلویزیون‌های خارجی رای ندادند و یک عده هم بخاطر مشکلات اقتصادی رای ندادند. گروهی از مردم که رای ندادند از صندوق رای ناامید شدند و بنظرشان صندوق دیگر قدرت اصلاح امور و پیشرفت جامعه را ندارد.

کشور به سمت بحران‌های اقتصادی پیش می‌رود و اتفاقات اجتماعی و اعتراضاتی را شاهد هستیم؛ اصلاح‌طلبان در این میانه کجای میدان ایستاده‌اند؟ گاهی برخی احزاب انفراداً اظهار نظراتی می‌کنند اما اینکه اصلاح‌طلبان به صورت تشکیلاتی در این زمینه کاری کنند یا اعلام موضعی بکنند خیر، هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

وضعیت سیاسی اصلاح‌طلبان در 4 سال آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ فعلا نمی‌شود نظری داد. اگر آقای رئیسی در اقتصاد و سیاست خارجی موفق شود کار اصلاح‌طلبان سخت می‌شود، ولی اگر مسئله‌ی برجام و اف. ای. تی. اف حل نشود متاسفانه وضعیت اقتصادی بدتر خواهد شد و اصلاح‌طلبان لازم است دوباره فعالیت کنند و باید با بدنه‌ی جامعه ارتباط برقرار کنند. اصلاح‌طلبان اگر دعوت به ورود به قدرت شدند در قدم اول رد کنند و به جامعه برگردند و با حوصله جلو بروند و طی 4 سال پیش رو باید به تقویت سیاسی خود بپردازند.

 

اصلاح طلبان زمین فضای مجازی   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

تنها راهکار کنترل تورم واقعی سازی قیمت دلار استاستفاده ابزاری از نقدینگی برای تحریک انتظارات تورمی به سیاست اعلام نشده دولت در سالهای اخیر تبدیل شده است.
گسترش تورم قیمت دلار 

  

کلاهبرداری 80 میلیاردی در بازار بورسمعاون هماهنگ کننده پلیس تهران بزرگ از دستگیری جوان22ساله ای خبر داد که با جعل عنوان 80 میلیارد ریال از کاربران بازار بورس کلاهبرداری کرده بود.
برنا کلاهبرداری پلیس تهران 

  

پیش بینی بورس برای فردا (4 مرداد)بورس چند روزی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شده است و حالا قرار است فردا اولین روز معاملاتی هفته جاری باشد. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟
گسترش ویروس تعطیلات رئیس جمهور 

  

اولین ابتلا به کرونا از میان ورزشکاران حاضر در مسابقات المپیک توکیوتست کرونای یک ورزشکار هلندی که در مسابقات المپیک توکیو شرکت کرده بود مثبت شده است.
ایلنا بازی المپیک ویروس 

  

خودروها وارداتی گران شدند/آخرین قیمت خودروهای داخلی+ جدولدر 24 ساعت گذشته در حالی که نوسانات قیمتی در بین خودروهای داخلی به حداقل رسیده است خودروهای وارداتی کماکان در حال پیشروی هستند.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

پایان اردو، دو روز زودتر از موعد؛ / کرونا علیه اردوی تیم ملی فوتبال زناناردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال زنان ایران پیش از موعد مقرر شده در اصفهان به پایان خواهد رسید.
ورزش۳ فوتبال فدراسیون فوتبال زنان 

  

پیش بینی 100 هزار ابتلای روزانه کرونا در آلمانرئیس دفتر صدر اعظم آلمان درباره افزایش مبتلایان روزانه در کشورش به حدود 100 هزار نفر در عرض 9 هفته آینده هشدار داده و از کارافتادگی رانندگان کامیون در انگلیس به دلیل شرایط کرونایی مشکلات حادی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.
۵۵ آنلاین درمان آلمان ویزا 

  

بررسی روند ماهانه قیمت دلار + جدولبررسی روند ماهانه قیمت دلار حاکی از آن است که متوسط قیمت‌ ماهانه سیر صعودی را دنبال کرد، اما پراکندگی داده‌ها یا به تعبیری دامنه نوسان قیمت دلار کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رودر قالب یک نظرسنجی70 درصد کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس صعودی خواهد بود.
گسترش شاخص افزایش قیمت سرمایه