تسنیم   |  اجتماعی  |  

تعلل شهرداری تهران در اجرای مصوبه ساماندهی دستفروشان/ لزوم اجرای تغییر رویکرد از برخورد به ساماندهی دستفروشان

سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید بر این که از شهرداری تهران انتظار می‌رود در اجرای مصوبه "ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون شهر تهران" تسریع کند، گفت: از بهمن سال 97 تاکنون در اجرای این مصوبه تعلل شده است.

تعلل شهرداری تهران در اجرای مصوبه ساماندهی دستفروشان/ لزوم اجرای تغییر رویکرد از برخورد به ساماندهی دستفروشان

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی اعطا درباره  مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران » اظهار کرد: در بهمن ماه سال 97 شورای اسلامی شهر تهران این مصوبه را گذراند اما اختلاف نظر بر سر موضوع دستفروشان وجود داشت؛ برخی معتقد بودند که دستفروشی یکی از مصادیق سد معبر است و با توجه به ماده 55 قانون شهرداریها، وظیفه شهرداری مقابله با آن به‌عنوان سد معبر است.

وی با بیان اینکه سالیان سال شهرداریها خود را مجاز می‌دانستند تا با دست‌فروشی به عنوان سد معبر برخورد کنند، افزود: یکی از دستاوردهای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون شهر تهران این بود که در نوع مواجهه مدیریت شهری با پدیده دستفروشی تفاوت ایجاد کرد.

اعطا با بیان اینکه بر این اساس فرهنگ سازمانى مامورین شهردارى در برخورد تند با دستفروشى به مثابه سد معبر تزلزل پیدا کرد، ادامه داد: با تغییر این فرهنگ سازمانى، در سال های اخیر برخوردهای خشن با دستفروشان که در سال‌های گذشته وجود داشت و مورد گلایه شهروندان بود، مشاهده نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در بحث دستفروشی با سه رویکرد تقابل، چشم‌پوشی و ساماندهی وجود دارد، تأکید کرد: مدیریت شهری رویکرد ساماندهی مبتنی بر حفظ کرامت و ایجاد عدالت فضایى در شهر در برخورد با دستفروشان را انتخاب کرده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه همه کلان شهرها به دلیل تمرکز سیاسی اقتصادی به مکانی جذب برای مهاجر تبدیل شده‌اند، گفت: در حال حاضر تهران به مکان جاذب جمعیت شده و افراد بسیاری برای اشتغال به این شهر مهاجرت می‌کنند؛ از آنجایی که بخشى این افراد کمتر وارد اقتصاد رسمى می‌شوند، دستفروشى به عنوان یکو از مصادیق اقتصاد غیررسمى مورد توجه آنان قرار مى‌گیرد.

وی بر ضرورت تسریع در شناسایی دستفروشان تأکید کرد و افزود: ساماندهى دستفروشان باید یک امر مستمر باشد و نمی‌توان در مقطعی اقدام به ساماندهى کرد و سپس این موضوع را رها کرد.

‏‎عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: با وجود تمام دشواری‌های اجرای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون اما انتظار از شهرداری تهران این است که این مصوبه را زودتر اجرای کند.

اعطا ادامه داد: ساماندهی دستفروشان در سه موضوع شناسنامه‌دار کردن دست‌فروشان، ساماندهی محل فعالیت دستفروشان و زمان و ساعات فعالیت پیگیری می‌شود.

وی درباره مکانهای مناسب برای دستفروشان یادآور شد: یکی از کارهایی که دنبال کردیم، پروژه میدانگاه‌ها بود که ساماندهی مشاغلی شبیه دستفروشان، از جمله اهداف اجرای میدانگاه‌ها بوده است.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: شناسنامه‌دار کردن دستفروشان کار دشوارى است به عنوان مثال اخیراً همکاری بین شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان برای کمک به دستفروشان شکل گرفت اما یکی از معضلات اجرای این همکاری، نبود فهرست معتبر و مورد توافق از دستفروشان بود.

اعطا با تاکید بر این که از شهرداری تهران انتظار می رود در اجرای مصوبه شورای شهر، تسریع کند، گفت: از بهمن سال 97 تاکنون در اجرای این مصوبه تعلل شده است اما اکنون شهرداری تهران عزم و اراده جدی دارد که این مصوبه را به نتیجه برساند.

وی با بیان اینکه ساماندهی و شناسایی دستفروشان با مقاومت روبرو می شود، اظهار‌‌ کرد: آنچه موجب مقاومت برای شناسایی و ساماندهی دستفروشان می‌شود بی اعتمادی آنان به مجموعه شهرداری است که در دراز مدت شکل گرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: یکی از مصادیق بی اعتمادی این است که بخش هایی از ساماندهی به پیمانکاران ارائه شود و دستفروشان مجبور باشند به جای اینکه به صورت خودگردان فعالیت کنند، زیر نظر پیمانکاران فعالیت کنند.

وی در توضیح نمونه‌های فعالیت بدون حضور پیمانکاران اضافه کرد: نمونه‌هایى در حوزه ساماندهی قابل ذکر است که به صورت خودگردان و شبیه به یک تعاونى توسط خود آنان اداره مى‌شود که اگر شهرداری این الگوها را ترویج کند، ضمن جلب اعتماد، ساماندهی به بهتر به نتیجه مى‌رسد.

اعطاء با بیان اینکه بر اساس اصل 28 قانون اساسی هر فرد می‌تواند هر شغلی که می‌خواهد را مشروط بر این که مخالف اسلام، مصالح عمومی کشور و تضییع کننده حقوق دیگران نباشد، انتخاب کند؛ و دولت ها نیز مکلف می شوند که به عدالت برای همه مشاغل شرایط کار را فراهم کنند، گفت: وقتی دولت نتوانسته است این شرایط را فراهم کند بی‌انصافی است که بگوییم با کسانی که می خواهند از طریق دستفروشی ارتزاق کنند، به عنوان مصداق سدمعبر برخورد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما توانستیم یک فرهنگ سازمانى در شهردارى مبنى بر برخورد با دست فروشی به عنوان سد معبر را که طی دهه های گذشته شکل گرفت تغییر دهیم گفت: تاخیر در اجرای مصوبه از سوی شهرداری واقعیت دارد و باید شهرداری تهران در این خصوص تسریع کند.

اعطا تأکید کرد: به عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران و نهاد ناظر، این مطالبه را از شهرداری داریم که این مصوبه را در راستای احقاق یک حق در بحث اشتغال، در شرایطی که تنگنای جدی اقتصادی را داریم، انجام دهد که بتوان گزارش روشنی به مردم ارایه داد.

واکنش عضو شورای شهر تهران به حذف تصویر قرآن کریم از کتاب‌ درسی ابتدایی

انتهای پیام/

شهرداری تهران تهران شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

پیش بینی وضعیت کرونا تهران در هفته پیش روفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: به نظر می‌رسد هفته آینده هفته سخت‌تری در تهران در رابطه با بیماری کرونا باشد و حتما باید به سمت اعمال محدودیت‌ها حرکت کنیم.
گسترش تهران درمان وزارت بهداشت 

  

بررسی وضعیت بازارهای مالی / بورس به صدر جدول بازدهی بازگشتخبری از ثبات در بازار دلار نیست. در حالی که بسیاری از فعالان انتظار داشتند، اسکناس آمریکایی امروز با افت مواجه شود، نوسان گیران با استفاده از محرک های بیرونی، قیمت را به کانال 28 هزار تومانی بردند.
گسترش جدول دلار اسکناس 

  

مدت ماندگاری علائم کرونادر ابتدای شیوع کروناویروس بر این باور بودیم که کودکان زیر 12 سال به ویروس آلوده‌ نمی‌شوند و تنها می‌توانند ناقل باشند؛ اما این تصور درست نبود.
مستقل‌آنلاین مدرسه کودکان ویروس 

  

داروی گیاهی در درمان کرونا موثر است؟سازمان جهانی بهداشت پروتکل جدیدی را برای آزمایش گیاهان دارویی آفریقایی به عنوان یکی از روش‌های درمانی بالقوه کووید 19 و سایر پاندمی‌ها منتشر کرد.
گسترش درمان تولید مواد ارگانیک 

  

موج سوم کرونا سخت‌تر از موج دومعضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-19 دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ما موج سوم کرونا را با سطح بالاتری از شروع موج دوم تجربه می‌کنیم و انتظار داریم موارد ابتلا و مرگ و میر موج سوم بیش از موج دوم باشد.
مستقل‌آنلاین دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی تهران 

  

ساخت فیلمی درباره کرونا/ پیش تولید «شاید زندگی» آغاز شدفیلم تلویزیونی «شاید زندگی» به کارگردانی علی برجی در مرحله پیش تولید قرار دارد.
ایلنا تولید فیلمنامه ویروس 

  

نمادهای تاثیرگذار در بورس امروز (2 مهر) + جدول معاملاتبالاخره شاخص کل و شاخص هم‌وزن پس از چهار روز کاری پیاپی سبزرنگ شدند، از ابتدای هفته هر دو این شاخص‌ها نزولی بودند و به آستانه‌های حساس حمایتی رسیده بودند.
گسترش جدول شاخص پول 

  

موج جدید کرونا در راه استدکتر «یونسیان» متخصص اپیدمیولوژی گفت: واکسن کووید-19 معلوم نیست چه زمانی محقق می‌شود.
خبرفوری سلامت 

  

کرونا علیه الهلال/ پاختاکور حریف استقلال شدتیم فوتبال استقلال ایران مقابل پاختاکور به میدان خواهد رفت.
برنا استقلال فوتبال ایران 

  

هزینه بستری بیمار کروناییمدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، هزینه روزانه بستری بیماران کرونا در بیمارستان های دولتی و خصوصی را از 450 هزار تا 800 هزار تومان اعلام کرد.
مستقل‌آنلاین هزینه بیمارستان روابط عمومی 

  

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: شمار فوتی‌های کرونایی در هرمزگان به 762نفر افزایش یافت.
صراط جزیره کیش ماسک 

  

گردشگران در مازندران | کرونا ورود گردشگران را در نیمه اول امسال 71 درصد کاهش داده است.معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که شیوع ویروس کرونا در کشور آمار ورود گردشگران به استان را در نیمه اول امسال 71 درصد کاهش داده است.
۵۵ آنلاین میراث فرهنگی گردشگری ویروس 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مردم قم از 80 به 62درصد رسیده است.
صراط درمان قم وزارت بهداشت 

  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، با هشدار به بانک های استان گفت: در صورت اهمال بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کرونا، به سازمان بازرسی اعلام جرم می‌شود.
صراط بانک استانداری تهران تهران