ایلنا   |  اقتصادی  |  

فیلتر شنی چیست؟ و چه مزایایی در صنعت آب و فاضلاب دارد؟

فیلتر شنی (Sand filter) که در صنعت آب و فاضلاب با نام صافی شنی نیز شناخته می‌شود، در حقیقت یک منبع یا مخزن تحت فشار است که به شفاف سازی آب کدر شده و دارای ذرات معلق کمک می‌نماید.

فیلتر شنی چیست؟ و چه مزایایی در صنعت آب و فاضلاب دارد؟

فیلتر شنی (Sand filter) که در صنعت آب و فاضلاب با نام صافی شنی نیز شناخته می‌شود، در حقیقت یک منبع یا مخزن تحت فشار است که به شفاف سازی آب کدر شده و دارای ذرات معلق کمک می‌نماید.

به بیان دیگر انواع فیلتر شنی که از انواع پوشش بدنه فایبر گلاس یا FRP (اف آر پی)، گالوانیزه و فلزی طراحی و ساخته می‌شود، همانگونه که از نامش پیداست، با انجام عمل فیلتراسیون موجب از بین رفتن هرگونه ذرات و مواد معلق و موجود در آب می‌شود و  نهایتاَ آبی شفاف را برای صنعت و دیگر مصارف به ارمغان می‌آورد. اما حال این سوال به وجود می‌آید که انواع فیلتر شنی یا همان صافی شنی، به طور دقیق چگونه عمل می‌کند و قیمت آن به چه پارامترهایی بستگی دارد؟! بنابراین دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به تشریح دقیق عملکرد جالب توجه انواع فیلتر شنی بپردازیم.

عملکرد فیلتر شنی به چه شکلی است؟

همانگونه که عنوان شد، انواع فیلتر شنی نوعی مخزن اتمسفریک است که عمدتاَ در انواع فرمهای مربعی یا استوانه طراحی و تولید می‌گردد. اینگونه تجهیزات در واقع بستری از شن و ماسه خالص (شن و یا ذغال آنتراسیت (کربن اکتیو)) می‌باشد که آبهای دارای ذرات معلق و کدرکننده از آن عبور داده میشود و با گیر کردن این ذرات (هرگونه باکتری، گل و لای، رنگ، عناصر تجزیه شده‌ی حاصل از خوردگی و ...) در صافی شنی، آبی شفاف و مناسب به دست می‌آید.

بنابراین فیلتر شنی را می توان در حکم نوع دستگاه تصفیه آب به شمار آورد که بر اساس فرآیند فیلتراسیون حاصل از وجود خلل و فرج در بستر صافی شنی دستگاه، برای نابودسازی ذرات معلق در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بد نیست بدانید که که در اثر تجمع شدن مواد معلق آب در خلل و فرج تعبیه شده در فیلتر، به نوعی افت فشار به وجود می‌آید و در صورتی که این افت فشار به وجود آمده از میزان خاصی بیشتر شود، به ناچار بایستی دستگاه صافی شنی مورد شستشو قرار گیرد.

انواع فیلتر یا صافی شنی در صنعت

به مانند بسیاری دیگر از تجهیزات حوزه آب و فاضلاب، انواع صافی شنی نیز دارای سیستمها و فرمهای متنوعی هستند. به بیان فنی‌تر، انواع فیلتر شنی بر اساس نوع گردش آب، قابلیت دسته بندی به چهار گروه کلی را دارند:

سیستم فیلتراسیون شنی تحت فشار (که رایج ترین نوع صافی شنی موجود در بازار و صنعت است و بیشتر در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد) سند فیلترهای شن و ماسه آرام فیلتر شن و ماسه بالا رونده دستگاه فیلتراسیون ماسه ای سریع گرانشی

همچنین بایستی بدانید که انواع فیلتر شنی دارای سه مدل اصلی و پرکاربرد

سند فیلتر آهسته فیلتر سریع یا گرانشی صافی شنی با جریان رو به بالا

می‌باشند که هر سه مدل نامبرده شده، به طور وسیعی در صنعت آب و فاضلاب جهان مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند. در رابطه با عملکرد هر یک از مدلهای مذکور میتوان به موارد مختلفی اشاره نمود؛ از جمله آنکه:

در مدل سند فیلتر شنی آهسته، ریتم فرآیند اندکی کندتر می‌باشد؛ اما این قابلیت را داراست که با نابودسازی عناصر و مواد شیمیایی و میکروبی، مضر و مخل سلامتی موجودات زنده، آب بسیار شفاف و باکیفیتی را به ارمغان بیاورد. میزان نابودسازی قابل توجه ذرات شیمیایی و میکروبی در این مدل صاف شنی، بسته به فشار اعمال شده به حدود 90 تا 99 درصد خواهد رسید. همچنین باید اشاره کرد که برای ایجاد شرایط راندمان کاری بالا در دو مدل دیگر (فیلتر سریع یا گرانشی و صافی شنی با جریان رو به بالا)، بایستی از مواد شیمیایی فلوکولانت استفاده نمود تا به روند هرچه بهتر فیلتراسیون آب کمک نماید.

انواع صافی شنی بر اساس جنس بدنه

انواع صافی شنی بسته به نوع جنس مورد استفاده در پوشش بدنه، به موارد زیر قابل دسته بندی می‌باشد:

صافی شنی بتنی: از اینگونه صافی به جهت تصفیه سازی آب در حجمهای بسیار بالا استفاده میشود و در ساخت پوشش بدنه آن از بتن بهره گرفته میشود. فیلترر تعبیه شده در درون این مدل صافی نیز اندکی متفاوت می‌باشد. فیلتر شنی استیل: این نوع صافی را می توان در زمره‌ی زیرمجموعه های سیستم فیلتراسیون فلزی به شمار آورد؛ اما با توجه قیمت بسیار بالای آن و درخواست های با ارقام درشت، می توان گفت که فیلتر شنی استیل نیز خود دارای یک کتگوری مجزا میباشد. فیلتر شنی فایبرگلاس یا FRPدر ساخت پوشش بدنه این نوع صافی از کامپوزیت تحت فشار استفاده شده است. فیلتر شنی فلزی یا گالوانیزه: و در نهایت در ساخت این مدل از انواع صافی شنی، از متریالهای فلزی مختلفی چون: گالوانیزه، استیل 304 و یا حتی استیل 316 استفاده شده است که کاربردهای فراوانی نیز دارد.

مزایای ویژه فیلتر شنی تحت فشار

اینگونه از فیلترهای تصفیه آب پرکاربرد که بررای داشتن بهترین عملکرد ممکن به فشاری بیشتر از یک بار نیاز داشته و قابلیت تحمل فشار تا 10 بار را نیز دارا می‌باشند، دارای مزایای قابل توجه و متعددی می‌باشند؛ مزایای متعددی از جمله:

مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌ بندی شده به جهت انجام پروسه فیلتراسیون بسیار قدرتمند قابلیت دسترسی و تعبیه سه نوع شیر متفاوت: دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک (به منظور انجام شستشوی معکوس) نحوه استفاده بسیار ساده از آن هزینه نگهداری بسیار پایینی داشته و نگهداری از آن کار پیچیده ای نخواهد بود. نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری (ذخیره سازی فضای کارگاهی و مناسب برای محیط های صنعتی کوچک) انجام عملیات تصفیه سازی باکیفیت آب عدم پیچیدگی در فرآیند فیلتراسیون و تصفیه آب از ذرات معلق و شیمیایی مخاطره آمیز دارا بودن سرعت بالا در مراحل تصفیه هزینه اولیه مقرون به صرفه

کاربردهای فیلتر شنی در صنعت

تصفیه آب صنایع نساجی و دیگر صنایع شیمیایی تصفیه باکیفیت و ویژه آب استخر پاکسازی و تصفیه مطمئن و باکیفیت فاضلابهای صنعتی و انسانی تصفیه اب صنایع رنگ صاف نمودن آب صنایع غذایی تصفیه آب در گردش درون حوضچه های خنک سازی در صنایع شیشه تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی شفاف سازی و پاکسازی آب در صنایع سنگین فلزی و فولاد فیلتر نمودن آب صنایع لاستیک و پلاستیک تصفیه نمودن پساب خروجی از تصفیه خانه های آب و فاضلاب فیلتراسیون کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی تصفیه آب نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

قیمت فیلتر شنی و پارامترهای موثر بر آن

همانند دیگر تجهیزات حوزه آب و فاضلاب، قیمت فیلتر شنی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد؛ از پوشش بدنه گرفته تا میزان حجم و سرعت فیلتراسیون. به بیان دقیقتر پارامترهای زیر را میتوان به عنوان مهمترین عوامل در تعیین نهایی قیمت صافی شنی موثر دانست:

جنس پوشش بدنه: به عنوان مثال قیمت فیلتر شنی گالوانیزه از قیمت صافی شنی فایبرگلاس کمتر می‌باشد.

سرعت فیلتراسیون: مسلماَ یکی دیگر از عوامل مهم، تند یا کند بودن فرآیند تصفیه و فیلتر خواهد بود.

میزان فشار: فشار انجام پروسه تصفیه، میزان افت نکردن فرآیند و همچنین میزان کارکرد زمانی دستگاه در طول شبانه روز

ظرفیت صافی شنی: مشخصاَ به هر میزان که ظرفیت دستگاه بالاتر باشد، قیمت فیلتر شنی نیز افزایش می یابد.

کیفیت مواد و اجزای درونی: کیفیت سیلیس مورد استفاده درون دستگاه و البته جنس شیر آلات و اتومات یا سلو ولو بودن شیرآلات به کار رفته در اینگونه تجهیزات

البته که ضمانت معتبر، تجربه و خلاقیت در طراحی نیز یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی انواع دستگاه فیلتر شنی به شمار می‌رود و مجموعه همین عوامل است که همواره از مجموعه ناب زیست، نامی درخشان در انجام پروژه های موفق و متعدد سراسر کشور ساخته است.

ناب زیست؛ حرفه ای و موفق در صنعت آب و فاضلاب کشور

مجموعه ناب زیست به پشتوانه‌ی توان نرم افزاری، لجستیکی و به کارگیری پیشرفته ترین و حرفه‌ای ترین دستگاه‌های موجود در ایران و به کارگیری تیم قدرتمند طراحی و ساخت متشکل از مهندسین برجسته و کارآزموده، یکی از قدیمی ترین شرکتهای حوزه آب و فاضلاب است که از سال 1367، انواع خدمات در زمینه‌های مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای سیستم های تبرید، تصفیه آب و فاضلاب و ارائه محصولاتی چون فیلتر و صافی شنی، مخزن اسید و استیل، لوله زهکش، لوله پلی اتیلن، لوله کاروگیت و ...، همواره تمامی نیازهای صلحبان صنایع را از سراسر کشور، به بهترین شکل ممکن برآورده نموده است.

بنابراین توصیه میشود که به جهت دریافت هرگونه مشاوره برای خرید و دریافت خدمات معتبر تمامی ادوات و تجهیزات حوزه آب ئ فاضلاب در انواع پروژه های بزرگ و کوچک، حتماَ با مهندسین و مشاورین زبده مجموعه ناب زیست تماس حاصل فرمایید.

نشانی: تهران- میدان آرژانتین- خیابان عماد مغنیه- نبش خیابان بیست و پنجم

دفتر تهران: 021-88721092

فولاد حوزه تولید   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

آغاز عرضه بیمه درمان تکمیلی بیمه آسماری با پوشش کرونادر شرایطی که پاندمی کرونا بار دیگر اوج گرفته و هزینه های احتمالی درمان این بیماری برای مبتلایان می تواند بسیار چشمگیر باشد، مدیرعامل شرکت بیمه آسماری از عرضه محصولی جدید در حوزه بیمه درمان تکمیلی خبر داد که بر اساس آن علاوه بر همه پوشش های بیمه درمان تکمیلی انفرادی، خسارت های مرتبط با بیماری کرونا نیز پوشش داده می شود.
شما‌نیوز بیمه درمان پوشش 

  

توصیه‌های طب ایرانی به روزه‌داران در این ماه رمضان کروناییرمضان ماه پاکی جسم و جان است؛ اما روش‌های غلط خورد و خوراک در این ماه و در این ایام کرونایی باعث می‌شود که بسیاری افراد نه تنها به پاکی و سلامت جسم دست نیابند، بلکه چند روزی از این ماه نگذشته دچار انواع مشکلات گوارشی از جمله نفخ، ترش معده، یبوست و... شوند.
برنا ماه ماه رمضان خوراک 

  

آینده قیمت دلار در گروه اخبار سیاسی + فیلماین هفته هم اخباری نظیر دومین نشست برجام، سفر نخست وزیر کره‌جنوبی به ایران، حادثه نطنز و آغاز غنی‌سازی 60 درصدی، بازار ارز را تحت الشعاع قرار داد.
گسترش قیمت دلار سفر 

  

تفاوت الرژی فصلی با کرونا ویروس (کووید-19)با آمدن فصل زیبای بهار برخی دچار الرژی فصلی میشوند و شاید این موضوع باعث نگرانی آن ها شود کـه نکند این کرونا ویروس اسـت ؟
شما‌نیوز ویروس بهار سرماخوردگی 

  

نمکی: به زودی آماده صادرات داروهای کرونا هستیموی با اشاره به اینکه سال سختی پشت سر گذاشتیم و پارسال نه فقط از نظر بهداشتی تاثیرات کرونا در عرصه سلامت، بلکه در عرصه اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی و سیاسی جهان نیز تاثیرگذار بود، افزود: اکنون ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌ها و در زمانی کوتاه به صادرکننده داروهای کرونا و ضدویروس مطرح است و آماده صادرات به سایر کشورها هستیم که دستاورد مهمی است.
گسترش ویروس جمهوری اسلامی دولت 

  

افشاگری وزیر بهداشت از علت گسترش کرونای انگلیسی در ایرانوزیر بهداشت گفت: باید همه مردم و مسئولان به دور از سیاست‌زدگی راهکار موفقیت را در پیش گیرند اما متاسفانه برخی از افراد در حال سو استفاده از موضوع هستند، اما باید این افراد بدانند زدن نظام هیچ عایدی برایشان نخواهد داشت.
اقتصادنیوز ایران موفقیت 

  

بسته مانع زدایی بورسی تصویب شد + عکسمدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس از تصویب بسته مانع‌زدایی از توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.
گسترش عکس سازمان بورس و اوراق بهادار فضای مجازی 

  

تزریق دلار رکورد زد/ قیمت دلار و یورو در عمده فروشیاقتصاد نیوز: در روزی که عرضه دلار رکورد شکست قیمت دلار در بازار خرده فروشی بالا رفت. قیمت یورو نیز در بازار رسمی روز چهارشنبه کم نوسان بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت یورو 

  

خبرهای نگران کننده زالی درباره کرونا/ آماده باش کامل مراکز نقاهتگاهیفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تست پی سی آر 50 درصد مراجعان در تهران مثبت می شود.
اقتصادنیوز تهران 

  

گونه های جهش یافته کرونا چه تفاوتی با هم دارند؟در حالی که واکسیناسیون همگانی علیه کرونا در نقاط مختلف جهان در حال انجام است گونه های جهش یافته و جدید به نگرانی شدیدی برای جوامع جهانی تبدیل شده اند.
برنا واکسیناسیون