مهر   |  فرهنگی  |  

نمایشگاه شلوغ شد

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه_ فاطمه میرزاجعفری: سومین روز از شروع سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با آدینه هفته تلاقی پیدا کرده است و امروز جمعه 23 اردیبهشت از همان ساعات ابتدایی شروع به کار نمایشگاه سیل جمعیت روانه شبستان اصلی مصلی و بخش کودک و نوجوان بود. شبکه رادیویی مستقر در نمایشگاه کتاب نیز در سومین روز از این رویداد بزرگ از ساعت 10:20 دقیقه با پخش سرود ملی و…

نمایشگاه شلوغ شد

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه_ فاطمه میرزاجعفری: سومین روز از شروع سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با آدینه هفته تلاقی پیدا کرده است و امروز جمعه 23 اردیبهشت از همان ساعات ابتدایی شروع به کار نمایشگاه سیل جمعیت روانه شبستان اصلی مصلی و بخش کودک و نوجوان بود.

شبکه رادیویی مستقر در نمایشگاه کتاب نیز در سومین روز از این رویداد بزرگ از ساعت 10:20 دقیقه با پخش سرود ملی و چند آیاتی از کلام الله مجید کار خود را آغاز کرد، با گذشت سه روز از نمایشگاه بین المللی ماشین‌های مخصوص شهرداری نیز درون نمایشگاه مخاطبان را جا به جا می‌کند و سبب کاهش مسافت برای مخاطب می‌شود، ایستگاه سیار واکسیناسیون نیز از روز گذشته در نمایشگاه بین المللی مستقر شده است.

خوشبختانه با گذشت هر روز از نمایشگاه نواقص در حال بهبود و برطرف شدن هستند برای مثال نقشه و راهنمای غرفه‌ها در ابتدای ورودی مصلی امام خمینی (ره) و همچنین ورودی شبستان به مخاطبان عرضه می‌شود، متأسفانه اما در بخش‌هایی از نمایشگاه همچنان بعضی از غرفه‌ها در حال چیدمان و یا خالی هستند که این نشان از بی نظمی خود ناشران برای حضور در سی و سومین نمایشگاه کتاب دارد؛ چراکه به گفته علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بسیاری از ناشران مبلغی را برای دریافت محلی برای غرفه‌ها پرداخت کردند و حالا به هر دلیلی نتوانستند حضور پیدا کنند که و به دلیل پرداخت وجه قابل واگذری به انتشارات و یا محل دیگری را ندارند.

در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران برای کاهش هزینه‌های مالی ناشران تخفیفات از 30 درصد به 15 درصد تقلیل پیدا کرده است؛ البته یکی از نکات مهم از نظر ناشران که در میزان استقبال مخاطبان سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تأثیر داشته است مسئله حذف بن‌های خرید از نمایشگاه فیزیکی و بردن آنها به نمایشگاه مجازی است.

نکته مهم در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تا به امروز سوت و کور بودن بخش بین الملل است که در نیم طبقه شبستان اصلی مصلی جای گرفته است که به دلیل جانمایی نامناسب ناشران بین المللی و عدم اطلاع رسانی حضور آنها در این محل استقبال کمتری از آنها صورت گرفته است البته روز گذشته چند برنامه اعم از حضور سفیر کره در غرفه کره شمالی، بازدید سفیر یمن و رونمایی از کتاب «سینمای ایران و ژاپن» تألیف قدرت الله ذاکری با حضور نویسنده کتاب همچنین حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی پیشین ایران در ژاپن، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سیدمهدی جوادی مدیرعامل سازمان سینمایی فارابی، حجت‌الاسلام اسدی موحد مدیرعامل مؤسسه الهدی و نویسنده کتاب، نشست «نقش زبان فارسی در حوزه بین الملل» را با حضور و سخنرانی حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی پیشین ایران در ژاپن و حمید مصطفوی رایزن پیشین فرهنگی ایران در گرجستان را با دبیری زهرا عامری، کارشناس معاونت امور بین الملل در بنیاد سعدی توسط همین بنیاد در سرای ملل برنامه خاص دیگری در این بخش از نمایشگاه جریان نداشته است.

به گفته علی رمضانی تا عصر دیروز (پنج شنبه 22 اردیبهشت) تعداد 196 هزار و 796 عنوان کتاب در بخش مجازی نمایشگاه کتاب عرضه شده است که از این تعداد 33 هزار و 740 سفارش به ثبت رسیده است همچنین 97 هزار و 80 عنوان کتاب فروخته شده است و تاکنون 35 هزار و 249 بسته تحویل اداره پست شده است. مبلغ فروش تا ساعت 15 دیروز (پنجشنبه 22 اردیبهشت ماه) بیش از 84 هزار میلیارد ریال بوده است؛ شهرهایی مانند مشهد، قم و تهران بیشترین سفارش را داشته‌اند و شهرهای اصفهان و خراسان رضوی همچنین تهران بیشترین دریافت مرسوله و تاکنون ناشرین تهرانی بیشترین ارسال را داشتند.

قائم مقام سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: تاکنون بیش از 400 مرسوله پستی به 155 روستا رسیده که بیشترین آن به مازندران و همدان اختصاص دارد.

ساعت نمایشگاه کتاب در روزهای پنج شنبه و جمعه (22 و 23 اردیبهشت ماه) به دلیل استقبال مخاطبان تا ساعت 21 تمدید شد و امروز نیز پیش بینی می‌شود که استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه صورت پذیرد؛ سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 21 تا 31 اردیبهشت در محل مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری و پذیرای مخاطبان است.

نمایشگاه کتاب ایران و ژاپن نویسنده   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

واکنش عجیب بورس به عرضه خودرودلبری کارشناس بورس گفت: عرضه 200 خودرو در بورس کالا در کوتاه مدت اثری در معاملات گروه خودرو ندارد، اما در بلند مدت به دلیل کاهش اختلاف قیمت بازار و عرضه بورس کالا منجر به بهبود صورت های مالی می شود.
گسترش بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت