علت خیز سازنده‌ها برای دریافت مجوز ساخت مسکن

آمارهای رسمی از وضعیت ساخت‌وساز کشوری مسکن از رشد خیره‌کننده تیراژ ساخت مسکن در تابستان حکایت دارد.

علت خیز سازنده‌ها برای دریافت مجوز ساخت مسکن

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد خیره‌کننده ساخت و ساز مسکن در کشور در نیمه اول امسال در مقایسه با نیمه اول سال گذشته نیز مشهود است و این موضوع دو سناریوی مختلف درخصوص علت خیز سازنده‌ها برای دریافت مجوز ساخت را مطرح می‌کند.

مرکز آمار ایران در گزارشی که روز گذشته درخصوص روند تحولات ساخت وساز در کشور در تابستان امسال با استناد به تعداد پروانه‌های صادر شده در این فصل برای ساخت مسکن در همه شهرهای کشور منتشر کرد از خیز 39 درصدی صدور پروانه ساختمانی در دومین فصل از سال 99 خبر داد. تابستان امسال در حالی برای 137 هزار و 431 واحد مسکونی در سراسر کشور مجوز ساخت صادر شد که این میزان در مقایسه با یک فصل قبل یعنی بهار 99 با 5/34 درصد و در مقایسه با تابستان سال گذشته 39 درصد افزایش یافته است.

 این آمارها از خیز قابل توجه ساخت وساز مسکن در تابستان امسال و در شرایطی که بازار معاملات مسکن در حالت رکود قرار داشت و همچنین تعداد زیادی از سازنده‌ها در نتیجه تورم شدید زمین و مصالح، زمین‌گیر شده و قادر به ورود به بازار ساخت و ساز و حتی در برخی موارد تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره نبودند حکایت دارد. در بهار امسال هم برای ساخت 96 هزار واحد مسکونی در کشور پروانه ساختمانی صادر شد که در این فصل هم تیراژ ساخت مسکن در مقایسه با یک فصل قبل یعنی زمستان 98، معادل 16 درصد کاهش یافت و به لحاظ تحولات نقطه‌ای نیز تنها رشد 6 درصدی آمار صدور پروانه ساختمانی به ثبت رسید. بهار امسال، کارشناسان از عقبگرد بازار ساخت وساز خبر دادند و اعلام کردند تحت تاثیر جهش قیمت زمین و نرخ مصالح ساختمانی و افزایش عمق رکود در بازار معاملات مسکن، سازنده‌ها نیز از بازار ساخت وساز عقب‌نشینی کردند اما آمارهای مربوط به تابستان روایت متفاوتی را از تغییرات کوتاه‌مدت این بازار نشان می‌دهد.

مجموعا در 6 ماه اول سال جاری برای بیش از 233 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور پروانه ساخت صادر شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 20 درصدی را نشان می‌دهد. اما در شرایطی که در تابستان امسال، سازنده‌ها با مشکلات بسیاری مواجه بودند، یک ابهام اساسی درخصوص علت خیز 39 درصدی ساخت مسکن ایجاد می‌شود. سوال اساسی آن است که آیا در نتیجه بهبود اوضاع در بازار مسکن و ساخت وساز سازنده‌ها به این بازار ورود کرده و اقدام به افزایش فعالیت کرده‌اند؟ پاسخ این سوال قطعا خیر است. چرا که وضعیت سازنده‌ها در بازار تابستانه مسکن نه تنها بهبود نیافت بلکه تحت تاثیر جهش قیمت زمین و نرخ مصالح ساختمانی و افزایش سایر هزینه‌ها، بسیاری از آنها زمین‌گیر شده و از این بازار عقب‌نشینی کردند. میانگین قیمت هرمترمربع زمین و ملک کلنگی در کشور در تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته (تغییرات نقطه‌ای) با افزایش 28 درصدی همراه شد. همچنین در مقایسه با فصل بهار نیز رشد 22 درصدی را تجربه کرد.

این میزان افزایش نشان‌دهنده تورم شدید در بازار زمین است که سازنده‌ها را در تامین هزینه مورد نیاز برای تامین گران‌ترین جزء ساختمانی با مشکل مواجه کرد. نیمه اول سال جاری در حالی میانگین قیمت هرمترمربع زمین و ملک کلنگی در کشور به 6 میلیون و600 هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 69 درصد افزایش یافت.

متوسط قیمت مصالح ساختمانی نیز در این مدت تقریبا دو برابر شد و میانگین قیمت مسکن نیز 60 درصد رشد کرد. همه این موارد در کنار افزایش عمق رکود در بازار معاملات مسکن و خروج تقاضای مصرفی در وهله اول و سپس تقاضای سرمایه‌ای در مرحله دوم از بازار منجر به عقبگرد سازنده‌ها از بازار ساخت‌وساز شد. اما درخصوص علت یا دلایل خیز 39‌درصدی افزایش حجم ساخت و ساز در کشور به رغم تمام آنچه گفته شد دو سناریو مطرح است. یک سناریو ضعیف‌تر از دیگری است تا جایی که می‌توان از آن به‌عنوان سناریوی باطل یا غیرقابل قبول یاد کرد و سناریوی دیگر که قوی‌تر و محتمل‌تر است در این زمینه قابل شرح است.

سناریوی اول بهبود وضعیت بازار ساخت‌وساز مسکن در نتیجه ثبات در بازارهای وابسته به ساخت وساز مانند بازار زمین و مصالح و... یا رونق بازار معاملات مسکن و ایجاد انگیزه در سازنده‌ها برای فعالیت بیشتر به منظور کسب سود بیشتر از جریان ساخت وفروش واحدهای مسکونی است. با توجه به آنچه گفته شد یعنی تورم شدید نرخ مصالح، قیمت زمین و رکود معاملاتی مسکن سناریوی اول عملا یک سناریوی باطل است. اما در قالب سناریوی دوم به نظر می‌رسد به‌رغم تمام موانع رشد حجم ساخت وساز مسکن که به آن اشاره شد بازار ساخت وساز تابستان امسال یا در نیمه اول سال جاری با دوپینگ آماری مواجه شده است. به این معنا که به نظر می‌رسد اتفاقی خارج از روند طبیعی ساخت وساز در این بازار به وقوع پیوسته است که بر آمار ساخت وساز اثر افزایشی داشته است درحالی‌که شرایط طبیعی و معمول بازار به‌گونه‌ای نبوده است که انتظار افزایش تیراژ ساختمانی وجود داشته باشد.

در نیمه اول امسال شاهد جدی شدن روند ساخت وساز مسکن در قالب طرح اقدام ملی بودیم. طرحی که هم‌اکنون دولت به منظور افزایش عرضه مسکن دولتی‌ساز در دستور کار قرار داده است و اعلام کرده تاکنون برای حدود 100 هزار واحد مسکونی تامین زمین صورت گرفته و ساخت مجموعا 50 تا 60 هزار واحد نیز آغاز شده است. با توجه به اینکه در فاصله بهار امسال تا تابستان 99 نزدیک به 40 هزار واحد مسکونی به آمار ساخت و ساز اضافه شده است به نظر می‌رسد این آمار با طرح اقدام ملی مسکن و شروع پروژه‌های مسکونی در قالب این طرح بی‌ارتباط نباشد.

در واقع به نظر می‌رسد ساخت وسازهای مسکن ملی از آنجا که برای هر کدام از واحدهایی که فرآیند ساخت و ساز آنها آغاز شده است پروانه ساختمانی دریافت کرده‌اند به نوعی به آمار ساخت وساز در بازار متصل شده است. در واقع معنای این امر آن است که افزایش خیره‌کننده آمار ساخت مسکن، براساس عزم و تصمیم بساز و بفروش‌ها برای افزایش فعالیت در بازار ساخت و ساز یا ورود به این بازار نبوده است بلکه این افزایش ناشی از سفارش کار دولت برای ساخت واحدهای مسکونی دولتی‌ساز است. در این طرح دولت زمین و تسهیلات را در اختیار گروهی از پیمانکاران ساختمانی قرار داده و به نظر می‌رسد این ساخت‌وسازها مهم‌ترین علت خیز 39 درصدی تیراژ ساختمانی در تابستان امسال و رشد 20 درصدی آمار صدور پروانه در نیمه اول سال جاری در مقایسه با مقطع زمانی مشابه سال قبل است.

با این حال، این ساخت وسازهای دولتی را نمی‌توان برای تحلیل واقعیت بازار ساخت وساز مورد اتکا قرار داد. چرا که تغییرات آماری بازار ساخت وساز ناشی از رونق بازار یا شرایط ثبات و انتظارات مثبت از آینده معاملات مسکن در میان سازنده‌ها نبوده است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل این رشد خیره‌کننده افزوده شدن آمار ساخت و ساز دولتی به آمار بازار از روند ساخت و ساز است.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بهار ساخت و ساز مصالح ساختمانی   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  

احمدی‌نژاد: حاضرم که تضمین محضری دهمدست همه دولتها را می بوسم می گویم شما بیایید و کل کشور را اصلاح کنید و همیشه خودتان باشید و من حاضر هستم که تضمین محضری دهم و بگویم من حتی یک صندلی هم از شما نمی خواهم و شما فقط اصلاحات ساختاری انجام دهید و همیشه خودتان رأی بیاورید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد شورای نگهبان یارانه 

  

تخت روانچی: شاید برجامی نداشته باشیم که دولت بعدی بخواهد آن را ادامه دهدنماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه برجام موضوعی بوده که مجموعه نظام درباره آن صحبت کرده است و الان به مرحله حساسی داریم می رسیم و بر اساس مصوبه مجلس داریم پیش می رویم، گفت: اگر روزی برجام هم وجود نداشت، انتهای دنیا نیست، ما کار خودمان را ادامه می دهیم و بر اساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم که در آن زمان چه اقدامی انجام دهیم...
مثلث مجید تخت روانچی دولت ایران 

  

سقوط دلار ادامه دارد/ نرخ در آستانه ورود به کانال 20 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، سی‌ام دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 21 هزار و 590 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 600 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 90 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

فرزند آیت الله مصباح یزدی شایعه مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر درگذشت مرحوم آیت الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر به ایشان را شایعه ای دروغین خواند. او گفت: این شایعه ای است که تصویر آن را با ترفندهای فتوشاپ و امثال آن درست کرده اند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو فضای مجازی 

  

علت نمازخواندن ظریف جلوی جان کری/ با صدام مذاکره کردم لذت بردم؟/ از نظر رهبری هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شدهوزیر امور خارجه گفت: ما، ترامپ و سیاست فشار حداکثری آمریکا را با مقاومت مردم شکست دادیم.
اقتصادنیوز محمدجواد ظریف جان کری نماز 

  

وظیفه سیاست خارجی جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا استوزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد:سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است.
۵۵ آنلاین سیاست خارجی موفقیت ریاست جمهوری 

  

اصولگرایان، رئیسی را برای انتخابات می‌خواهنداز شنیده‌ها و اخبار بر می‌آید اصولگرایان به آمدن ابراهیم رئیسی تمایل بیشتری دارند تا دیگر نامزدها. اخیرا یک تشکل اصولگرا از رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کرده بود و حمیدرضا ترقی هم به برنا گفته در نظرسنجی‌ها، رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری 

  

قیمت خودرو همراه با دلار می ریزدنایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: طی چند روز گذشته به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت ها در بازار خودرو کاهشی شده است و هر روز شاهد ریزش قیمت ها در این بازار هستیم.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

در بازی جنجالی: پرسپولیس بالاخره بعد از فینال آسیا بردپرسپولیس به اولین برد خود در لیگ برتر بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا دست یافت.
مملکت‌آنلاین بازی پرسپولیس فینال 

  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  اخبار داغ
  

سرمایه مردم در بورس آب رفت، فکری کنید!یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت بازار بورس خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر مردم شد.
گسترش سرمایه کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

بورس سبز به تعطیلات رفت + نمادهای تاثیرگذار​شاخص کل بورس در روز چهار شنبه 1 بهمن و در پایان معاملات با رشد 33 هزار و 230 واحدی همراه شد و به 1 میلیون و 183 هزار و 948 واحد رسید.
گسترش تعطیلات شاخص نویسنده 

  

کرونای انگلیسی و بالاخره مهارشدن آنرئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا گفت: مهار کرونای انگلیسی تنها با اقدامات پیشگیرانه و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امکان پذیر است.
شما‌نیوز ویروس دستورالعمل مرگ 

  

آغاز واکسیناسیون کرونا تا قبل از 22 بهمن به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، روز چهارشنبه در ارتباط زنده خبری با شبکه خبر سیما، با عنوان این مطلب که حدود 10 نقطه قرمز در استان مازندران داریم که با تلاش همکاران ما، این نقاط به سمت رنگ نارنجی تغییر وضعیت می‌دهد، گفت: در حال حاضر 23 شهر نارنجی، 164 شهر زرد و 251 شهر آبی داریم. وی به طرح شهید سلیمانی اشاره کرد و افزود: در رهگیری افراد مبتلا، همکاری خوبی صورت گرفته است. وزیر…
مهر واکسیناسیون استان مازندران 22 بهمن 

  

تولید ماهانه 10میلیون دوز واکسن کرونا از اردیبهشت 1400 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسن جلیلی، گفت: به 21 نفر واکسن تولیدی ستاد فرمان امام (ره) تزریق شده و خوشبختانه تا کنون عوارضی از تزریق آن گزارش نشده است. وی با اشاره به اتخاذ سیاست جامع وزارت بهداشت برای تهیه واکسن از منابع معتبر، افزود: جهش‌های این ویروس محل نگرانی است و در تولید واکسن کرونا باید به جهش احتمالی ویروس کرونا توجه شود. جلیلی ادامه…
مهر تولید فضای مجازی وزارت بهداشت 

  

واعظی: در بورس دخالت نکنید + فیلمخواهش ما این است که دخالت ها در بورس کم شود.
گسترش 

  

آینده بورس با حذف دلار 4200 تومانیبا زمزمه های حذف دلار 4200 تومانی از بودجه سال 1400، حالا بورس و فرابورس با سرنوشت جدیدی می‌توانند روبه رو سوند که از دید تحلیلگران می‌تواند به نفع سهامداران هم باشد.
اقتصادنیوز دلار بودجه 

  

عذرخواهی سخنگوی ستاد ملی کرونا از مردم قمسخنگوی ستاد ملی کرونا در پیامی صوتی با بیان اینکه نسبت به صحبت های اخیر وی در جلسه ستاد سو برداشت شده است، گفت: از علما، ائمه جمعه و مردم شریف استان قم عذرخواهی می کنم.
اقتصادنیوز قم استان قم 

  

فاز اول تست انسانی واکسن کرونای انستیو رازی روی 133 داوطلب انجام می‌شوددبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تکنولوژی واکسن کرونای تولیدی رازی با واکسن قبلی متفاوت است، گفت: فاز اول تست انسانی واکسن کرونای رازی روی 133 داوطلب انجام خواهد شد.
ایلنا اخلاق پژوهش وزارت بهداشت 

  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال شاهد آن هستیم که بیشتر به جای نگاه حرفه‌ای به بودجه، این لایحه تبدیل به ابزاری برای حمله به دولت شده است، درخصوص بورس نیز گفت: ما به عنوان دولت اعتقاد داریم که ما نقش حمایتی باید داشته باشیم و تصمیم گیری را برعهده شورای عالی بورس بگذاریم. از مجلس هم می خواهیم انقدر دخالت در بورس نکنند.
نامه نیوز محمود واعظی بازار تهران سازمان برنامه و بودجه 

  

کسانی که قصد کار اجرایی دارند، اشتباه به مجلس رفته‌اند/ مجلس و کمیسیون‌های آن در بورس دخالت نکنند/ لایحه بودجه ابزاری برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 1400 شده استرئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه مجلس در مسائل ریز اجرایی نباید دخالت کند، گفت: مجلس و کمیسیون‌های آن در بورس دخالت نکنند. کسانی که قصد کار اجرایی دارند اشتباه به مجلس رفته‌اند، ما دخالت نمایندگان مجلس در کار دولت را نمی‌پسندیم.
ایلنا کار مصاحبه رئیس جمهور 

  

تصمیمات وزارت بهداشت برای واکسن کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور، روز چهارشنبه در نشست خبری دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل بحران در ایران که امسال با موضوع بحران کرونا برگزار می‌شود، گفت: این کنفرانس با توجه به مصادف شدن با بیماری کووید- 19 با تاکید بر فرماندهی و کنترل هوشمند بحران کووید 19 برگزار می‌شود. در دنیای امروز اطلاعات و داده‌های متعدد از جوانب و ابعاد مختلف بحران‌ها وجود دارد که باید بر…
مهر وزارت بهداشت فناوری دارو 

  

استعفای قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس پذیرفته شدعضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از پذیرش استعفای قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار خب
خبرفوری سازمان بورس و اوراق بهادار دولت بانک