مبارزه با فساد نیازمند عمل است نه شعار

لیلا ناصری بیکاری همه جور فساد به دنبال می‌آورد، به یقین مردمی که چند جوان بیکار در خانه داشته و امکان شغل، مسکن وغیره ندارند، توجهی به سخنرانی‌ها نکرده و شنیدن شعار مبارزه با فساد برایشان جذابیتی ندارد.

مبارزه با فساد نیازمند عمل است نه شعار

همین جوانان وقتی چشمشان را باز می‌کنند و می‌بینند برخی مسئولان چگونه زندگی می‌کنند، نسبت به حاکمیت بدبین شده  و وقتی زندگی اشرافی برخی مسئولان در لباس روحانیت را می بینند، دین گریز و دین زده می‌شوند.

برخی از همین مسئولان حتی تا سنین بالا و از کارافتادگی هم علایقی به کناره گیری از مسئولیت ندارند. اصلاً  پذیرفتنی نیست که در این اوضاع و احوال که میلیون‌ها جوان بیکارند، گفته می‌شود یک مسئول بیش از 20 شغل دارد آخر با چه قاعده‌ و معیاری؟

یکی از پرسش‌های مهم جوانان این مرز و بوم این است که چرا تا گفته می‌شود، پیران انقلاب، جای خود را به جوان‌ها بدهند، زود به آنان بر می‌خورد و می‌ترسند، مگرنه اینکه جوانان در انقلاب، جنگ، دوران سازندگی و هم اکنون در جنگ نرم حضور آگاهانه و مقتدرانه داشته و دارند؟ چرا فکر می‌کنند اگر آنها نباشند این کشور در ادامه راه باز می‌ماند؟ خیر اساساً این گونه نیست. به یقین ایران به پیش خواهد رفت. شرط آن‌ هم این است که مسوولان مراقب رفتار و نحوه زندگی خود باشند.

 مسئولانی که در بین مردم زندگی نمی کنند و صف خود را از مردم جدا کرده و با محافظ تردد می کنند و قطعاً و بلاشک آثار تحریم ها و گرانی و تورم شدید کمترین اثر را در زندگی آنان دارد، نباید و حق ندارند دم از مبارزه با فساد و یا ایستادگی مقابل دشمنان بزنند، چرا که مسئول باید مثل مردم عادی زندگی کند. به راستی آیا تاکنون سوال کرده‌ایم که فرزندان کدام یک از مسوولان برای دفاع از حرم اهل بیت به سوریه یا عراق رفته‌اند و یا شهید و زخمی شده‌اند؟

نمی شود در امنیتی که با خون جوانان این مرز و بوم بدست آمده است، فرزندان برخی مسوولان در خارج از کشور به اصطلاح کار و تحصیل کنند و مدعی شوند با سرمایه و دسترنج خودشان است و پدرانشان دم از مبارزه با فساد و بی عدالتی بزنند.

حداقل در میان اقشاری از جامعه که از تحصیلات نسبتا پایین‌تری برخوردارند، به سختی به این باور می‌رسند که مبارزه با فساد جدی است. می‌ماند لایه‌های نخبگان و اقشار تحصیل‌کرده کشور که آنها سوالی دارند که چرا هیچ یک از مسئولانی که مدعی مبارزه با فساد هستند تا به امروز به این پرسش پاسخ نداده‌اند که چرا به‌رغم آنکه این همه سختگیری در انتصاب و گزینش مدیران اجرایی وجود دارد، تا این میزان فساد رو به افزایش است؟ 

رانت و رانت خواری و ایجاد بستر رانت خواری، بنا به اعلام سیاسیون و اقتصادیون، مخرب اقتصاد سالم بوده و متاسفانه به جای ریشه کن شدن، پروبال آن بیشتر شده و گهگاه به بهانه های مختلف از آن دفاع نیز می‌شود، در این زمینه ایجاد شفافیت و ورود اصحاب رسانه و اطلاع‌رسانی باعث مبارزه با رانت می شود. البته دستگاه قضایی نیز از این امر مستثنی نبوده و می‌تواند از طریق ابزارهای نظارتی خود شامل سازمان بازرسی کل کشور و تمامی شعب دادسرا و محاکم خود، بدون سرو صدا و با مبارزه‌ای قاطع و عدم ترس از جوسازی و غوغا سالاری و رسیدگی‌های دقیق منصفانه و با حضور وکیل و حتی برگزاری جلسات علنی، برای همه طیف ها و احزاب و اشخاص عادی و یا سیاسی زمینه‌های خشکاندن فساد و بی عدالتی را فراهم آورد.

* کارشناس متخصص کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد

 

منبع: خبر آنلاین

سازمان بازرسی کل کشور رسانه بیکاری   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

برای من عشق در یک نگاه اتفاق افتاد/ چیزهای زیادی را برای موفقیت در اسکیت از دست دادم/ روحیه جنگنده و مبارزی دارم که از رقابت کردن لذت می‌برمملی‌پوش تیم اسکیت گفت: هرچه فکر می‌کنم نمی‌توانم خودم را در هیچ عرصه دیگری جز ورزش تصور کنم. واقعا یک روحیه جنگنده و مبارزی دارم که از رقابت کردن لذت می‌برم.
برنا عشق موفقیت اسکیت 

  

ارزیابی محیط زیست به سخره گرفته می‌شود/ نمره مردودی محیط زیست در سال 98اسماعیل کهرم ضمن انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست در سال گذشته نسبت به برخی اقدامات انجام شده هشدار داد.
برنا محیط زیست سازمان محیط زیست اسماعیل کهرم 

  

سقوط شدید ارزش سهام در بورس نیویورکبورس نیویورک آمریکا روز کاری خود را با کاهش ارزش سهام به پایان رساند.
۵۵ آنلاین سهام بورس نیویورک نیویورک 

  

جام جهانی اسکی/ اختصاص جوایز مسابقات لغو شده برای مبارزه با کروناکمیته برگزاری مسابقات جام جهانی اسکی که به دلیل بحران کرونا لغو شد، ابتکار جالبی به خرج داده‌اند.
ورزش۳ جام جهانی اسکی ورزش 

  

بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، وضعیت تورمی در بازار مسکن در ماههای پایانی سال 98 ادامه داشته است.
صراط مسکن مرکز آمار ایران ایران 

  

فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت خاتم الاوصیاء(ع) در مبارزه با ویروس کروناحجت‌الاسلام دانایی از فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت در 200 محله شهر تهران خبر داد و گفت: مدافعان سلامت با استقرار در عابر بانک و پمپ بنزین محلات خدمات مبارزه با بیماری کرونا را به مردم ارایه می دهند.
شما‌نیوز زباله عابر بانک بانک