تمرکز فعالان اقتصادی بر سرمایه گذاری مشترک در یونان

فعالان اقتصادی بر سرمایه‌گذاری مشترک در بازار یونان تمرکز کنند

تمرکز فعالان اقتصادی بر سرمایه گذاری مشترک در یونان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران؛ معاون بین‌الملل اتاق ایران در نشست معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و یونان با تشریح وضعیت اقتصادی این کشور و اهمیتی که به جذب سرمایه‌های خارجی می‌دهد، سرمایه‌گذاری مشترک و تولید کالاهایی که در بازار یونان و کشورهای پیرامونی خواهان دارد را مهم دانست.

نشست معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و یونان به صورت آنلاین با حضور دبیرکل و عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و یونان، نمایندگان اتاق‌های استانی، کمیسیون‌ها و تشکل‌های مرتبط برگزار شد.

محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل در این نشست به بدهی 332 میلیارد دلاری یونان به اتحادیه اروپا اشاره کرد و با توجه به ناوگان کشتیرانی قدرتمند این کشور که بالغ بر 16 درصد ظرفیت ناوگان کشتیرانی جهان را به خود اختصاص داده است، اداره بخش تجاری این کشور توسط بخش خصوصی را از مزیت های یونان دانست.

او یونان را دروازه ورود ایران به منطقه بالکان معرفی کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی یونان و نیاز به گسترش همکاری با دیگر کشورها، فعالان اقتصادی می توانند با سرمایه گذاری مشترک و تولید کالاهایی که در بازار یونان و کشورهای پیرامونی خواهان دارد، اقدام کنند.

در همین ارتباط، نیلوفر اسدی، مدیر روابط تجاری دوجانبه و چند جانبه امور بی‌الملل اتاق ایران نیز با اشاره به روابط تجاری ایران و یونان و سوابق تجاری بین دو کشور، همکاری در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و کشتیرانی را مورد توجه قرار داد.

اسدی همچنین به آمار مبادلات تجاری ایران و یونان در سال 2019 اشاره و به کاهش 47 میلیون دلاری سطح مبادلات در این سال اشاره کرد. بر اساس اظهارات او در 9 ماهه 2020 سهم تجارت ایران و یونان تنها 13 میلیون دلار بوده است، این در حالی است که در سال 2018 حجم روابط تجاری بین دو کشور بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون دلار بوده و پس از خروج آمریکا از برجام و شیوع ویروس کرونا سطح روابط کاهش یافته است.

او همچنین سطح مبادلات تجاری یونان با جهان در سال 2019 را حدود 100 میلیارد دلار و در 9 ماهه 2020 به دلیل شیوع کرونا 37 میلیارد دلار اعلام کرد.

مدیر امور دو جانبه و چند جانبه امور بین الملل اتاق ایران در این نشست همچنین به ضرورت استفاده از پتانسیل ترانزیتی یونان به عنوان دروازه ورود ایران به اروپا اشاره کرد. همچنین با توجه به تحریم ها و عدم امکان نقل و انتقال مالی راهکار تهاتر از جمله راهکارهای پیشنهادی او بود.

همچنین استفاده از ظرفیت شرکت های کوچک و متوسط، در اولویت قرار دادن بررسی و امضای تفاهم نامه های تجارت ترجیحی و تجارت آزاد توسط سازمان های متولی دو کشور، برنامه ریزی برای همکاری های بلندمدت به منظور دستیابی به ثبات اقتصادی برای دو طرف و سرمایه گذاری مشترک توسط دو کشور برای تولید کالاهای مشترک و عرضه به بازار جهانی از دیگر راهکارهایی بود که از سوی مدیر امور دو جانبه و چند جانبه امور بین الملل اتاق ایران، مطرح شد.

در ادامه مجید موافق قدیرلی، دبیرکل و عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و یونان طی توضیحاتی به معرفی فرصت ها و پتانسیل های همکاری تجاری و سرمایه گذاری بین ایران و یونان پرداخت.

این فعال اقتصادی موقعیت جغرافیایی یونان به عنوان کشور اتصال دهنده سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: یونان به عنوان مقصد دوم صادرات محصولات ایرانی جایگاه مهمی دارد. دولت چین در حال حاضر بیش از 400 میلیون دلار در منطقه اقتصادی پیرائوس یونان سرمایه گذاری کرده تا بتواند از این منطقه برای معرفی محصولات چینی به بازار 750 میلیون نفری اتحادیه اروپا استفاده کند.

او تولید ناخالص داخلی یونان در سال گذشته را 324 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: مهم ترین منابع طبیعی یونان سنگ آهن، زغال سنگ، بوکسیت، سرب، روی، نیکل، طلا و سنگ مرمر است. در دسته محصولات کشاورزی هم می توان به گندم، جو، ذرت، نیشکر، زیتون، تنباکو، توتون، گوجه فرنگی اشاره کرد.

این فعال اقتصادی یونان را در تولید مواد لبنی در اتحادیه اروپا جزو کشورهای مهم معرفی کرد و گفت: ایران و یونان می توانند در حوزه های نفت و پتروشیمی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی، پوشاک و نساجی همکاری کنند. آلمان و ایتالیا و روسیه ارتباط تجاری بسیار خوبی با یونان دارند. در این مدت به دلیل شرایط تحریمی، نفت موردنیاز خود را از عراق و عربستان تامین می کند. مهم ترین اقلام وارداتی یونان نفت، اقلام سوختی و ماشین آلات و مهم ترین اقلام صادراتی آن مواد غذایی، لبنیات و انواع نوشیدنی ها است.

طبق اظهارات قدیرلی، یونان بزرگترین تولیدکننده پنبه در اروپا شناخته می شود. در عرصه پسته بزرگترین تولیدکننده در اروپا و رقیب ایران در این بازار است و انواع محصولات کشاورزی مانند زیتون، انجیر، بادام، برنج و هندوانه را تولید می کند.

دبیرکل و عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و یونان ضمن اشاره به نحوه سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان، نسبت به ارائه انواع مشاوره ها و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در این کشور توسط اتاق مشترک اعلام آمادگی کرد.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

برنج سرمایه یونان   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

هشدار درباره گونه جدید ویروس کروناوزیر خارجه انگلیس می‌گوید که گونه جدید و جهش یافته ویروس کرونا احتمالا مرگبارتر است.
برنا ویروس انگلیس 

  

آمار کرونا در ایران / جمعه 3 بهمن 1399دکنر سیما سادات لاری آمار کرونا را روز جمعه 3 بهمن ماه 1399 اعلام کرد.
مستقل‌آنلاین ایران ماه بیمارستان 

  

آمار فوتی های کرونا در کردستان به 1050 نفر رسید فرزین رضاعی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی 24 ساعت گذشته 27 بیمار کرونایی جدید در استان شناسایی شدند و متأسفانه دو نفر هم جان باختند. وی از بستری شدن 107 بیمار مشکوک به کرونا در کردستان خبر داد و گفت: شهرستان سنندج با 59 نفر بیشترین شمار مبتلایان را به خود اختصاص داده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: هم اکنون 32 بیمار مبتلا به کرونا نیز در بخش…
مهر فرزین ویروس خبرنگار 

  

جانسون: گونه انگلیسی کرونا مرگبارتر استنخست وزیر انگلیس هشدار داد که شواهد نشان می‌دهد گونه انگلیسی کرونا مرگ‌بارتر از ویروس اصلی است.
اقتصادنیوز انگلیس مرگ ویروس 

  

مدافع اسبق پرسپولیس به آی‌سی‌یو نرفته است بلکه به خاطر شرایط ویژه‌اش به بخش ایزوله منتقل شده، اما حال عمومی وی همچنان پایدار است. همچنین حال میناوند نسبت به صبح روز قبل بهتر شده است.
صراط فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

نمکی در واکنش به انتقادها از اظهارات رئیسی: همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشندوزیر بهداشت در واکنش به انتقادها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند
خبرفوری درمان وزارت بهداشت ماه 

  

زین الدین زیدان به کرونا مبتلا شد.زیدان که در حال حاضر شرایط خوبی در رئال ندارد و به تازگی با این تیم از «کوپا دل ری» اسپانیا هم حذف است، باید دو هفته در قرنطینه باشد.
مستقل‌آنلاین زیدان رئال مادرید مادرید 

  

وزیر بهداشت در واکنش به انتقاد‌ها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!
صراط وزارت بهداشت درمان خانواده 

  

کرونا | علی انصاریان به آی‌سی‌یو نرفتمدافع اسبق پرسپولیس به آی‌سی‌یو نرفته است بلکه به خاطر شرایط ویژه‌اش به بخش ایزوله منتقل شده، اما حال عمومی وی همچنان پایدار است.
۵۵ آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ویروس 

  

همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!وزیر بهداشت در واکنش به انتقادها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!
برنا 

  

خطر کرونا از بیخ گوش بارسلونا گذشت!هیچیک از بازیکنان بارسلونا در روزهای اخیر به ویروس کرونا مبتلا نشده اند.
ورزش۳ بارسلونا رئال مادرید مادرید