پیش‌فروش نفت همچنان روی میز | ساعاتی پس‌از مخابره پایان کار طرح گشایش اعلام شد

شب گذشته ساعاتی پس‌از اعلام منتفی شدن طرح گشایش اقتصادی از سوی اسحاق جهانگیری، دفتر معاون اول، خبر مربوط به سخنان او در جلسه شورای اقتصاد را اصلاح و اعلام کرد: «طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستور کار خارج نشده و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد...

پیش‌فروش نفت همچنان روی میز | ساعاتی پس‌از مخابره پایان کار طرح گشایش اعلام شد

شب گذشته ساعاتی پس‌از اعلام منتفی شدن طرح گشایش اقتصادی از سوی اسحاق جهانگیری، دفتر معاون اول، خبر مربوط به سخنان او در جلسه شورای اقتصاد را اصلاح و اعلام کرد: «طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستور کار خارج نشده و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.» عصر دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری به نقل از جهانگیری نوشت: «طرح گشایش اقتصادی به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستورکار دولت خارج شد.» خبر اول (پایان‌کار طرح) و سپس اصلاح آن، از مسیر سخت تصویب گشایش اقتصادی حکایت دارد.

شب گذشته ساعاتی پس‌از اعلام منتفی شدن طرح گشایش اقتصادی از سوی اسحاق جهانگیری، دفتر معاون اول، خبر مربوط به سخنان او در جلسه شورای اقتصاد را اصلاح و اعلام کرد: «طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستور کار خارج نشده و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.» عصر دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری به نقل از جهانگیری نوشت: «طرح گشایش اقتصادی به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستورکار دولت خارج شد.» خبر اول (پایان‌کار طرح) و سپس اصلاح آن، از مسیر سخت تصویب گشایش اقتصادی حکایت دارد.

وعده‌ای که 15 مرداد داده شد

15 مرداد ماه رئیس‌جمهور در جلسه هیات‌دولت، برای اولین‌بار «گشایش‌اقتصادی» را وعده داد. آن روز حسن روحانی به اولین جلسه سران قوا اشاره کرد و گفت: «در جلسه دیروز تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام‌معظم رهبری اعلام می‌شود که گشایش اقتصادی در کشور به‌وجود می‌آید.» با توجه به اینکه جزئیاتی درخصوص طرح اعلام نشد، در ابتدا بازار گمانه‌زنی درخصوص طرح مذکور بالا گرفت. در روزهای اول، فعالان بازار هم استقبال نسبتا خوبی از خبر گشایش اقتصادی کرده بودند، دلار و سکه کاهشی شدند و بورس به رنگ سبزش، غلظت بخشید اما پس از چند روز، مشخص شد که طرح گشایش اقتصادی پیش‌فروش نفت به مردم با سررسید 2 ساله بوده است. متقاضیان اوراق، باید هم ریسک نرخ ارز و هم ریسک بهای نفت در بازارهای جهانی را می‌پذیرفتند، اما دولت راه‌حل را ساده کرد و یک کف نرخ سود برای اوراق در نظر گرفت. در آن  زمان گفته می‌شد که کف نرخ سود، معادل سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت بانک‌ها است. بازار انتظار بیشتری از طرح گشایش اقتصادی داشت و به‌همین دلیل پس از برملا شدن جزئیات، به آن چراغ‌سبز نشان نداد. اما بانک مرکزی از طرح گشایش اقتصادی دفاع کرد. سیاست‌گذار پولی که هدف اصلی‌اش در سال‌جاری تحقق هدف تورمی است، یک مانع اصلی پیش‌روی خود می‌بیند که کسری‌بودجه دولت است. در نتیجه بانک مرکزی سعی در مجاب کردن سایر اضلاع اقتصادی دولت داشت تا جایی‌که ممکن است از پولی شدن تامین بودجه جلوگیری کند، به‌همین دلیل هم کارگزاری فروش اوراق دولتی در بین بانک‌ها را بر عهده گرفته است. در مورد فروش اوراق ریالی سلف‌نفتی نیز بانک مرکزی با دید تامین کسری‌بودجه دولت، به حمایت از فروش اوراق نفتی پرداخت. رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد این طرح در یک یادداشت اینستاگرامی نوشت: «طرح فروش اوراق ریالی‌ 2 ویژگی دارد:

1- انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند؛ 2- نسبت به اوراق قرضه کم‌هزینه‌تر و قابل مدیریت‌تر است، همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد.» عبدالناصر همتی حتی به یکی از انتقاداتی که در ابتدا به طرح گشایش اقتصادی می‌شد نیز پاسخ داد: «انتشار هرگونه اوراق، روش تجربه‌شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه‌های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث‌هایی مانند آینده‌فروشی یا بدهکاری دولت‌های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد.» رئیس‌کل بانک مرکزی در همان یادداشت، نسبت به خطر کسری‌بودجه دولت و رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال‌های آتی و متضرر شدن مردم در آینده هشدار داده بود. در آن زمان بسیاری در مجلس اعتقاد داشتند که طرح دولت، حواله کردن تعهدات به دولت آتی است، در حالی‌که دولتی‌ها معتقد بودند که این رسمی رایج بین دولت‌ها است، کما اینکه مسکن مهر نیز تعهد دولت قبلی بوده که دولت‌های یازدهم و دوازدهم به انجام رسانده‌اند. در این مدت، مجلس نیز از طرح جایگزینی رونمایی کرده بود که قائل به فروش نقدی نفت با تخفیف بود.

خبر شوکه کننده‌ای که بلافاصله اصلاح شد

محمد‌باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه 26 مردادماه در توییتی نوشت: «آنچه از پیش‌فروش اوراق نفتی در بورس صحبت می‌شود، متفاوت از طرح فروش قطعی نفت است که در شورای‌عالی اقتصادی موردتوافق قرار گرفته و منتظر نظر مقام‌معظم‌رهبری هستیم.»

عصر دیروز جامعه منتظر برای اجرای طرح «گشایش اقتصادی» با انتشار یک خبر در پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، شوکه شد. متن خبر به این شرح بود:  «اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اقتصاد با اشاره به پیشنهاد و طرح فروش اوراق سلف‌نفتی گفت: متاسفانه این طرح که گفته می‌شد می‌تواند تا 140 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کند، به‌دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستور کار خارج شد اما باید در بودجه سال آینده طرح‌ها و ایده‌های مشابهی که بتواند درآمد لازم را برای دولت ایجاد کند، تدوین شود.» شب گذشته اما ساعاتی پس‌از خبر اول پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول، خبر دومی با عنوان «اصلاحیه خبر» در همین پایگاه منتشر شد که از تغییر اساسی در متن گفته‌ها حکایت داشت.

در متن خبر اصلاحی آمده است: «دفتر معاون اول رییس جمهور خبر سخنان دکتر جهانگیری را در خصوص طرح فروش اوراق سلف نفتی که در جلسه شورای اقتصاد ایراد گردید، به شرح زیر اصلاح می‌کند: علی رغم طولانی شدن فرآیند بررسی این طرح و نیز لزوم ایجاد هماهنگی با سایر قوا، طرح مذکور از دستور کار دولت خارج نشده است و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.»  به گزارش «دنیای اقتصاد» اعلام پایان کار  طرح گشایش اقتصادی و سپس تکذیب آن نشان می‌دهد مسیر سختی مقابل دولت برای اجرای این طرح- پیش‌فروش نفت- وجوددارد.

140‌هزار میلیارد تومان می‌تواند تا حدود زیادی کسری‌بودجه دولت را از مسیر غیرپولی حل کند. اگر نرخ تسعیر نیمایی را 20 هزار تومان و بهای میانگین هر بشکه نفت را 30 دلار فرض کنیم، 140‌هزار میلیارد تومان معادل فروش 640‌هزار بشکه نفت در روز است. رقمی که به‌نظر در شرایط فعلی تحریم و کرونا، قابل‌تحقق نیست.‌140‌هزار میلیارد تومان 2‌برابر بودجه عمرانی دولت در سال‌جاری است که دولت از طریق فروش اوراق‌بدهی دولتی سعی در تامینش دارد. این طرح پیش از طی مراحل کارشناسی اعلام عمومی شد، در واقع هنوز جزئیات طرح در مورد شیوه اجرا، نهایی نشده، اما اعلام پیش از موعد آن سبب شد تا طرح پیش از چکش‌کاری نهایی، اسیر حاشیه شود. نکته دیگری که در مورد طرح گشایش اقتصادی پررنگ است که البته همواره یکی از ضعف‌های دولت به‌شمار می‌رود، دیپلماسی ارتباطی است. در مورد طرح گشایش اقتصادی پیش از اعلام چیستی آن، بزرگنمایی زیادی انجام شد که همین مساله انتظارات را تا حد زیادی بالا برده است. تصور فعالان اقتصادی از واژه «گشایش» با آنچه سیاست‌گذار در ذهن دارد، تفاوت دارد.ضمن اینکه زمانی‌که طرحی از صندوقچه بیرون می‌آید و مخالفان جدی سیاسی می‌یابد، مجال کمتری برای تبادل نظرات کارشناسی، پیدا می‌کند.

 

نفت سازمان برنامه و بودجه کار   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

قم در وضعیت سیاه کرونا قرار گرفت.
نامه نیوز قم استان قم ازدواج 

  

درد دل معلم مبتلا به کرونافرهنگی سمنانی مبتلا به کرونا گفت: به فکر سلامت کادر آموزشی باشید.
گسترش سلامت آموزش خانواده 

  

پیش‌بینی 6 تحلیل‌گر از وضعیت بورس تهران در29 شهریور99؛ خیز شاخص برای گذر از مرز 1میلیون و750‌هزار واحد+جدولاقتصادنیوز: 6 تحلیل‌گر بازار سرمایه پیش‌بینی کردندکه امروز شاخص بورس پایتخت ریزش نخواهد داشت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

2 دانش آموز دیگر کرونا شدندمدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: هنوز وارد موج دوم ویروس کرونا در شهرستان اردستان نشده‌ایم.
گسترش وزارت آموزش و پرورش آموزش داروخانه 

  

افزایش سپرده های ارزی ایران نزد بانک‌های انگلیس/ حمایت 50 میلیارد تومانی بانک مرکزی از بورس/ دریافت مجوز افزایش قیمت 5خودرومهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 29 شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:پایان ساخت میدان شهیاد (آزادی)، بازار سیاه آهن، وعده وزیر برای پایان التهاب در بازار اجاره معامله سکه پارسیان ممنوع می شود و دریافت مجوز افزایش قیمت 5خودرو
اقتصادنیوز افزایش قیمت ایران اقتصاد ایران 

  

حریرچی:انفجار کرونایی در کشور اتفاق افتاده استمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، گفت: نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به 45 هزار نفر هم خواهد رسید.
مستقل‌آنلاین انفجار درمان وزارت بهداشت 

  

وضعیت کرونا در قم سیاه شدقم در وضعیت سیاه کرونا قرار گرفت.
گسترش قم استان قم استاندارد 

  

کدام مدارس در مقابله با کرونا مشکل دارند؟معاون وزیر بهداشت گفت: بیشترین مشکلات در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس بین دانش آموزان دوره ابتدایی و به دلیل عدم آگاهی کافی از اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا وجود دارد.
گسترش مدرسه وزارت بهداشت ویروس 

  

اطلاعات و نشانه های جدید از بیماری کرونامحققان اعلام کردند برخی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز در بدن بیماران باقی می‌ماند.
برنا 

  

کرونا چند درصد از شغل های ایرانی را غیر حضوری کرد؟یک فعال حوزه کار با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای استفاده از اینترنت در روزهای کرونا، گفت: با توجه به تداوم شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شود بیش از 80 درصد مشاغل موجود به شکل الکترونیکی و غیرحضوری ادامه فعالیت بدهند.
گسترش بیمه بیکاری بیکاری حوزه 

  

مرگبارترین علامت کرونادانشمندان اعلام کردند برخی از افراد مبتلا به کووید 19 مرگبارترین علامت این بیماری را از خود نشان می‌دهند.
برنا 

  

شنبه تاریخی پیش روی بورس/ انتظار برای خبر مهمبورس اوراق بهادار حالا در موقعیتی تازه قرار دارد، انتظار برای خبر مهم، پیش بینی وضعیت بازار را دشوارتر از قبل کرده است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین ایران بازی 

  

تزریق واکسن کرونا به 350هزار چینی/ ظرفیت تولید کرونا به 800 میلیون دوز در سال می رسد/ کدام گروه ها واکسینه می شوند؟رئیس «گروه ملی زیست‌فناوری چین» (CNBG) می‌گوید واکسن‌های تجربی ساخت این شرکت برای کروناویروس در برنامه تلقیح اضطراری این کشور تا به حال به حدود 350000 نفر تزریق شده‌اند.
اقتصادنیوز تولید فناوری چین