ایلنا   |  گوناگون  |  

سرگردانی برای یک "ام‌آر‌آی" ساده!

میکائیل صدیقی از دشواری‌های درمان کارگران ساختمانی استان کردستان می‌گوید؛ آنهم در شرایطی که این کارگران سالانه 4 میلیارد و 500 میلیون تومان حق بیمه می‌پردازند.

سرگردانی برای یک "ام‌آر‌آی" ساده!

میکائیل صدیقی از دشواری‌های درمان کارگران ساختمانی استان کردستان می‌گوید؛ آنهم در شرایطی که این کارگران سالانه 4 میلیارد و 500 میلیون تومان حق بیمه می‌پردازند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کار برای کارگر همزاد درد و رنج است؛ «کار یدی» وقتی برای سالهای متمادی به درازا بکشد، معنایش از دست رفتنِ سلامت و جوانی‌ست؛ موهبت‌هایی که اگر از دست بروند، دیگر هرگز بازنمی‌گردند.

مشکلات جسمی، همزاد کارگران است به خصوص کارگران ساختمانی. با این همه، این کارگران در بیشتر مناطق کشور از امکانات درمانی مناسب محرومند. مراکز درمانی تامین اجتماعی در شهرستان‌های کوچک، به اندازه کافی مجهز نیستند و کارگران ساختمانی که با هزار زحمت و دشواری، هر ماه هزینه سنگین بیمه را متقبل می‌شوند، نمی‌توانند از خدمات درمانی رایگانِ باکیفیت بهره‌مند شوند.

این درحالیست که نه تنها براساس اصل 29 قانون اساسی همه شهروندان باید از خدمات درمانی و بیمه‌ای رایگان برخوردار باشند، بلکه کارگران بیمه شده‌ی تامین اجتماعی باید بتوانند در مراکز ملکی این سازمان به صورت رایگان درمان شوند.

میکائیل صدیقی، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد است. او تجربه‌های خود را از ناکافی بودن خدمات درمانی روایت می‌کند: «امروز صبح برای پی بردن به دردی چند ساله(دیسک کمر) که به دلیل کار سخت ساختمانی از سال 89 همراهم هست و امسال به شدت امانم را بریده، به درمانگاه تامین اجتماعی مریوان واقع در میدان سرباز مراجعه کردم . خیابانی پر از چرخ و دستفروشانی که تا دم در درمانگاه همراهیت می‌کنند . با کلی دردسر خودم رو به در ورودی رساندم؛ از ورودی درمانگاه پرسیدم که برای گرفتن ام‌آر‌آی باید چکار کنم؟  باور کنید جوری نگاهم کرد که از پرسیده خودم پشیمان شدم؛ گفت ام‌آر‌آی چیه! اگه جاییت درد میکنه برو یه نوبت اینترنتی بگیر و چند تا دارو بهت میدن که خوب بشی یا اگر دندونت درد میکنه بازم نوبت بگیر. گفتم کار من از این داروها گذشته باید عکس و ام‌آر‌آی بگیرم که مشخص کنه که آیا عمل کنم یا نه. گفت دلت خوشه برادر، اینجا متخصص و عکس و ام‌‌آر‌آی، سی‌تی‌اسکن و رادیولوژی و ... کجا بود برو یه جای دیگه!»

ناکامی در مراکز درمانی تامین اجتماعی

او که از درمانگاه تامین اجتماعی مریوان ناامید شده، مجبور است به مرکز استان مراجعه کند: «دفترچه بیمه‌ام رو یه نگاهی کردم اومدم بیرون تو مسیر برگشت به این فکر می‌کردم که چطور می‌شود دو تا شهر مریوان و سروآباد با وجود بیشتر از 50 هزار‌ نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، با این بیکاری و شرایط معیشتی کارگران از خدمات اولیه درمانی و پزشک متخصص و امکانات پزشکی و دستگاهای مانند ام‌آر‌آی و سونوگرافی و ..‌. بی‌بهره باشند؟! یادم آمد در جلسه کمیته درمان استان که حضور داشتم و این موضوعات و مشکلات کارگران را مطرح کردم، مدیرکل درمان استان جوری از درمانگاه شهرستان سخن می‌گفت که انگار ما دارای بیمارستانی مجهز با تمام خدمات درمانی هستیم ولی واقعیت ماجرا چیز دیگری است.

به هر حال تصمیم گرفتم برای گرفتن ام‌آی‌آر راهی سنندج بشوم و امیدوار باشم در بیمارستان تامین اجتماعی سنندج، عکس را بگیرم. با دشواری خودم را به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج رساندم. از کارمند درمانگاه پرسیدم از مریوان اومدم و برای ام‌آر‌آی باید چکار کنم؟ کارمند گفت دستگاهمون خراب شده؛ یه نفر از پرسنل دستشو گذاشته رو یه دکمه، دستگاه رو خراب کرده و الان دستگاه 700 میلیونی ام‌آر‌آی خودش نیاز فوری به عکسبرداری و متخصص تعمیرات داره. گفتم حداقل اجازه بدید یه دکتر توی دفترچه‌ام عکسبرداری رو بنویسه؛ وقتی خانم کارمند دفترچه‌ام رو دید گفت فاقد اعتبار است یعنی الان که چند روز از خرداد گذشته و شما حق بیمه خرداد ماه رو پرداخت نکرده‌اید، پس نمیتوانیم بهتون نوبت بدیم و پزشک رو ببینید؛ یه نگاهی به دفترچم کردم؛ نمی‌دونم چرا عکس روی جلد دفترچه آنقدر عبوس و ناآشنا بود که با زبان بی‌زبانی میگفت همین الان دفترچه رو پاره کن و بنداز دور ....»

کارگران ساختمانی کردستان سالانه 4 میلیارد و پانصد میلیون تومان حق بیمه می‌پردازند

اما سرگردانی برای یک ام‌آر‌آی ساده بازهم ادامه دارد: «در این فکر بودم که اگر با یک حساب سر انگشتی با توجه به بیمه بودن حداقل 35 هزار کارگر و استادکار ساختمانی و پرداخت هر ماه صد و سی هزار تومان حق بیمه، معادل 4 میلیارد و پانصد میلیون تومان ماهانه و در سال چیزی حدود 54 میلیارد تومان حق بیمه کارگران ساختمانی در استان کردستان است، چرا با این مبلغ گزافِ پرداختی، درمانگاه‌های شهرستان‌ها در این شرایط ناگوار هستند؟!

بعد از اندکی درگیری فکری با خودم، ناامیدانه به بیمارستان روبه‌روی تامین اجتماعی - بیمارستان آموزشی کوثر طبقه دوم-  مراجعه کردم که اونجا هم گفتن باید سیستمی نوبت بگیری و فردا مراجعه کنی؛ بعد به ناچار به ام‌آر‌آی شهید قاضی مراجعه کردم که اونجا بهم گفتن با تامین اجتماعی قرارداد ندارند و شامل دفترچه بیمه نمیشه و درنهایت، ناچاراً مبلغ صد و پنچاه هزار تومان برای گرفتن عکس پرداخت کردم که باید برای دریافت جواب عکس در تاریخ بیست سوم خرداد، بازهم جاده‌های پرپیچ و خم سنندج - مریوان را با این کمرِ پُردرد طی کنم.»

میکائیل صدیقی که رنج رفت و برگشت از شهرستان به مرکز استان برای یک ام‌آر‌آی ساده را چشیده، از شرایط درمانی کارگران ساختمانی انتقاد دارد: «واقعا برای درخواست و پیگیری مطالبات بیمه و درمان کارگران، جایگاه مسئولانی از قبل وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مدیریت درمانی تامین اجتماعی، نمایندگان مردم در‌ مجلس شورای اسلامی استان، مدیرکل درمان استان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی و ... کجاست؟ آیا مسئولان این مشکلات را نمی‌بینند؟ آیا نمی‌دانند که درمانگاه‌های شهرستان‌ها مثلاً مریوان و سروآباد نیاز فوری به پزشکان متخصص و دستگاه‌های عکسبرداری و امکانات پزشکی دارند؟ و آیا می‌شود در این شرایط سخت به مطالبات و خواسته‌های طبقه کارگر بی‌توجه بود؟ امیدوارم این مسئولان، برای یکبار هم که شده مسئولانه این مطالبات را ببینند. امیدوارم بتوانیم مشکلات را رودررو مطرح کنیم و به جد بخواهیم که پیگیر رفع مشکلات کارگران و بیمه‌شدگان باشند.»

به گفته‌ی او، کارگرانی که با سختی بسیار کار می‌کنند و از جان و سلامت خود برای آبادانی این ممکلت می‌گذرند، نباید در این شرایط ناگوار باشند؛ نباید برای یک ام‌آر‌آی ساده، جاده‌های کوهستانی و پرخطر را زیر پا بگذارند؛ آنهم فقط برای یک ام‌آر‌آی ساده!

گفتگو: نسرین هزاره مقدم

بیکاری مجلس شورای اسلامی بیمه تامین اجتماعی   اخبار برگزیده
  

برانکو با پرتاب بطری از الاهلی اخراج شدبرانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم فوتبال الاهلی عربستان سرنوشت تلخی در این تیم داشت و بعد از باخت به تیم الوحده در هفته سوم لیگ عربستان از سمتش برکنار شد.
شما‌نیوز برانکو ایوانکوویچ برانکو فوتبال 

  

سهم زنان از سکوهای استادیوم آزادی مشخص شداقتصاد نیوز: قرار است در بازی آینده تیم ملی فوتبال ایران زنان بخشی از سکوهای استادیوم آزادی را پر کنند.
اقتصادنیوز زنان بازی اقتصاد 

  

براساس گزارش منابع اسرائیلی، ترامپ پیش از رسیدن زمان شروع جلسه مجمع عمومی سازمان ملل، به منظور آمادگی برای مذاکره با ایران، تحریمهای اقتصادی علیه این کشور را کاهش خواهد داد و این تصمیم، به منزله سیلی به نخست وزیر اسرائیل است که سخت به دنبال واداشتن آمریکا به حمله به ایران است.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا ایران و ترکیه 

  

یورو نیوز :بولتون به ترامپ گفت قویا مخالف مذاکره با تهران هستمدونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ابراز داشت که می خواهد با حسن روحانی دیدار داشته باشد و ممکن است به‌عنوان مشوقی برای تهران جهت آمدن بر سر میز مذاکره، برخی تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند
مثلث جان بولتون دونالد ترامپ ترامپ 

  

منشا اینترنت کجاست + عکس اینتـرنت کجا زنـدگی می‌کنـد ؟ فقط کمی اغراق کرده‌ایم اگر بگوییم که اینترنت اینجا بین این سیم‌ها و لوله های رنگارنگ زندگی می‌کند. تصاویری که در زیر می‌بینید مربوط به "دیتا سنتر" شرکت عظیم گوگل است، در بین این لوله‌ها و سیم‌های رنگارنگ و نور چراغ‌ها روزانه میلیون ها ایمیل، جستجوی اینترنت، دانلود اطلاعات و ... انجام می‌شود. البته شاید در این تصاویر از دیدن لوله های رنگارنگ…
مستقل‌آنلاین اینترنت عکس دیتاسنتر 

  

حسن‌بیگی گفت: جمهوری اسلامی ایران در پی سه هدف است نخست آنکه رسوایی آمریکا را بیش از پیش مطرح کند تا افول این کشور ترسیع شود. دوم آنکه افکار عمومی در اروپا و آمریکا متوجه عدالت‌خواهی و قانون‌گرایی ایران بشود و سوم آنکه پیام مقاومت ایران در سطح منقطه‌ای تبیین و عرضه شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل 

  

میترا استاد و محمد علی نجفی در یک عکس دیده نشدهمیترا استاد درگذشتهٔ 7 خرداد 1398 که با نام میترا نجفی نیز شناخته می‌شود، دومین همسر محمدعلی نجفی سیاست‌مدار و شهردار پیشین تهران بود.
مثلث ازدواج محمدعلی نجفی عکس 

  

شما به چه حقی بالای منبر به نمایندگان توهین کردید؟من خودم نماینده بودم، زمان ما اگر یک منبری این کار را می‌کرد حضرت امام(ره) می‌زد توی دهنش و اجازه تندروی نمی‌دادند.
مستقل‌آنلاین منبر امام حسین کار 

  

واکنش علیفر به اشتباه جنجالی‌اش!علیرضا علیفر، گزارشگر قدیمی صدا و سیما در گفتگو با ورزش سه اعلام می‌کند که اشتباه انجام شده از سمت وی در بازی دو تیم لوانته و رئال مادرید سهوی بوده است.
شما‌نیوز صدا و سیما سازمان صدا و سیما ورزش 

  

بحث بولتون و ترامپ بر سر برداشتن شماری از تحریم‌ها علیه ایرانمشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در حالی از کاخ سفید کنار گذاشته شد که رئیس‌جمهوری این کشور، پیشنهاد کرده بود که ممکن است برخی تحریم‌ها علیه ایران را بردارد
ایلنا جان بولتون دونالد ترامپ مشاور 

  اخبار داغ
  

ترانسفرمارکت به 10 بازیکنی پرداخته که بیشترین ارتقا ارزش را در سال 2019 داشته اند.
نود ستاره 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ شکست مرز حمایتی حساس سکه در چهارمین روز متوالی افت دلاراقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه 24 شهریور 1398 بازار طلا و ارز پایتخت به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد، سکه مرز حساس حمایتی 4 میلیون تومانی را شکست اما دلار حمایت کانال 11 هزار تومانی را حفظ کرددر معاملات امروز دلار در بازار آزاد تهران بعدازظهر به محدوده 11200 تومانی راه یافت و تا عصر روی رقم 11250 تومان قیمت فروش خورد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران یورو 

  

رمزارز تلگرام تا 9 آبان می‌آید!تلگرام به تازگی اعلام کرده است که رمزارز اختصاصی آن تحت عنوان Gram با پلت‌فرم بلاک‌چین آن تا 31 اکتب
خبرفوری تلگرام چین اپلیکیشن 

  

ارزیابان ایکوموس از راه آهن ایران بازدید می‌کنند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر افزود: «این ارزیابان از اوایل مهر در ایران حضور می یابند و حدود دو هفته در ایران به بررسی میدانی می‌پردازند.» او افزود: «ارزیابان ایکوموس در بازدید میدانی خود از این پرونده، گزارش های خود را به ایکوموس برای بررسی پرونده نامزدی میراث صنعتی راه آهن به عنوان اولین…
مهر راه آهن ایران میراث فرهنگی 

  

حضور ارزیابان ایکوموس برای بازدید میدانی از پرونده کریدور میراث صنعتی راه‌آهنمعاون میراث‌فرهنگی کشور از سفر ارزیابان ایکوموس به ایران برای بازدید میدانی از وضعیت پرونده میراث صنعتی راه آهن خبر داد.
ایلنا میراث فرهنگی راه آهن سفر 

  

ارزآوری 70 میلیون دلاری گل گهر از محل صادرات در 6 ماهه اول سالصادرات کنسانتره با هدف رفع نیازهای داخلی از تیرماه سال جاری جهت مقابله با تحریم های آمریکا و رونق تولید داخلی متوقف شده است.
شما‌نیوز بانک مرکزی بانک تجاوز 

  

ادای احترام سوارز به لوییز انریکه(عکس)مهاجم بارسلونا شب گذشته پس از گلزنی به والنسیا با سرمربی پیشین این تیم ابراز همدردی کرد.
ایلنا عکس بارسلونا لالیگا 

  

تهیه‌کنندگان حقیقی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستندخانه سینما اعلام کرد: تهیه‌کنندگان حقیقی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و سینماداران و پخش‌کنندگان نباید از تهیه‌کنندگان مالیات بر ارزش افزوده کسر کنند.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خانه سینما