نفوذ در ذهن کودکان بی‌دفاع/ در دنیای انیمیشن‌ها چه خبر است؟

در سال‌های اخیر شاهد شیوع چشمگیر و آشکارتر مسئله دگربازی در آثار انیمیشنی کودک و نوجوان هستیم که عدم

نفوذ در ذهن کودکان بی‌دفاع/ در دنیای انیمیشن‌ها چه خبر است؟

در سال‌های اخیر شاهد شیوع چشمگیر و آشکارتر مسئله دگربازی در آثار انیمیشنی کودک و نوجوان هستیم که عدم وجود نظارت در این حوزه را بیش از پیش نمایان می‌کند.

 مسئولین فرهنگی و خانواده‌های ایرانی تا چه میزان از درون‌مایه‌ها و مضامین همجنس‌بازانه در مجموعه‌های انیمیشنی کودک و نوجوان باخبرند؟ وبسایت اینسایدر طی گزارشی مفصل با دسته‌بندی این مجموعه‌ها و استودیوهای سازنده‌شان، و همچنین شبکه‌های پخش‌کننده و شخصیت‌های مورد نظر، آمار نسبتاً جامعی در این زمینه فراهم آورده که خبرگزاری مهر با ترجمه اختصاصی برای مطالعه دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ در این‌جا ارائه می‌کند.

از باگز بانی گرفته تا شرورهای دیزنی نظیر اورسلا در «پری دریایی کوچولو»، فرهنگ دگربازی (+LGBTQ) و نافرمانی جنسیتی همواره در انیمیشن‌ها نمود و بروز داشته است.

از گذشته، بازنمایی چنین شخصیت‌هایی در آثار انیمیشنی از طریق زیر متن صورت گرفته، و به بینندگان امکان داده تا هرچه می‌خواهند (یا نمی‌خواهند) از مضامین رمزی موجود در شخصیت‌ها و خطوط داستانی برداشت کنند. اما در دهه اخیر، انیمیشن‌های تلویزیونی دستخوش تغییر رویه قابل توجهی قرار گرفته‌اند. بازنمایی دگربازها مشخصاً در کارتون‌های کودکان از نظر فراوانی، ظرافت، و صراحت افزایش یافته است.

باتوجه به تلاش‌های چندین دهه‌ای از طریق فشارهای درون و بیرون از صنعت سرگرمی به منظور سربسته نگه داشتن بازنمایی این گروه، تغییر رویه در این حوزه قدم بزرگی رو به جلو قلمداد می‌شود. رسانه‌ها اغلب بجای پیشرفت آهسته و پیوسته، بر پیروزی‌های تاریخی تمرکز داشته‌اند. پیش از این هیچ‌گاه خط زمانی گسترده بازنمایی دگربازان در کارتون‌های کودکان به این صورت ارائه نشده است. اگرچه پیش از این پایگاه‌های داده‌ای در زمینه رهگیری شخصیت‌های دگرباز در تلویزیون وجود داشته، اما اینسایدر اولین پایگاه داده‌ای را گردآوری کرده که حضور شخصیت‌های همجنس‌باز مؤنث، همجنس‌باز مذکر، دوجنس‌باز، دوجنسه، بی جنسیت، و غیره را در مجموعه‌های تلویزیونی کودکان در آمریکا مورد رهگیری قرار می‌دهد.

چگونه این شخصیت‌ها را مورد شناسایی و تأیید قرار دادیم

همه شخصیت‌های مورد ملاحظه برای پایگاه داده، می‌بایست در مجموعه‌های استاندارد تلویزیونی (یعنی برنامه‌های اپیزودی، و نه فیلم و مینی‌سریال‌ها) قرار داشته باشند. همچنین فیلم‌های مورد نظر نیز می‌بایست در رده سنی TV-PG و پایین‌تر از آن بوده، یا این‌که برای مخاطب کودک یا برای دسترسی کودکان نوجوان و خردسال ساخته شده باشند.

زمان حضور یا تأیید حضور این شخصیت‌ها در آثار نیز تا 31 دسامبر 2020 است. این شخصیت‌ها، بجز چند استثنا، می‌بایست در رابطه با شریک جنسی قرار داشته باشند یا این‌که نسبت به آن‌ها علاقه عشقی نشان بدهد. شخصیت‌هایی که در پس‌زمینه یا نماهای ساکن حضور داشته‌اند لحاظ نشده‌اند.

ما ابتدا کلیپ‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی، گزارش سالانه بنیاد GLAAD، و دیگر فهرست‌های شخصیت‌ها را مورد بررسی قرار دادیم، و شخصیت‌های متناسب با معیارها را در فهرست جداگانه خودمان وارد کردیم. هر کدام از شخصیت‌ها طی یک فرایند دو مرحله‌ای به منظور مطابقت با معیارها مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. در اولین مرحله، موضوع تلویحی یا آشکار بودن شخصیت مورد شناسایی قرار گرفته است. این موضوع معیاری است برای تشخیص نحوه فهم مستقیم مخاطب کودک و نوجوان از شخصیت‌ها و درون‌مایه‌های دگربازانه.

این ارزیابی از طریق مصاحبه با کارشناسان در حوزه تکوینی کودکان، جنسیت، و تمایلات جنسی صورت پذیرفت. کارشناسان مورد مصاحبه در تشریح درک کودکان حدود 12 ساله و پایین‌تر از آن در مورد هویت‌ها و فرهنگ دگربازی به ما یاری رساندند. مرحله دوم، تکنیک‌های روایی برنامه‌ها را مورد ارزیابی قرار داد. در این مرحله بریده‌هایی از برنامه‌ها به منظور تحلیل دیالوگ‌ها و تعامل شخصیت‌ها ارزیابی شده و همچنین نظرات عوامل فیلم در مصاحبه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد رصد و تحقیق قرار گرفته است. گرایشات جنسی، هویت جنسی، نژاد، و معلولیت شخصیت‌ها از طریق خود برنامه، یا استودیو، یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی مربوط به تیم سازنده، و یا مستقیماً از طریق مصاحبه با خالقان اثر مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

در مواردی که اینسایدر قادر به گرفتن تأیید از سوی سازندگان یا استودیو نبوده (یا برای شخصیت‌هایی که خالقان‌شان برخی جزئیات را با ما در میان نمی‌گذاشتند) مدخل‌ها برچسب «نامعلوم» خورده‌اند. در صورتی که تیم سازنده برنامه‌ای، وجهی از هویت یک شخصیت را طی تولید برنامه بطور واضحی مشخص نکرده باشد، آن شخصیت در فهرست ما برچسب «نامشخص» خورده است.

در مورد بازنمایی دگربازان در طول زمان چه یافتیم

نمایش کمتر آشکار هویت‌های دگرباز، یا بازنمایی تلویحی، از گذشته در مجموعه‌های انیمیشنی کودکان نفوذ داشته است. اما بازنمایی مستقیم‌تر یا آشکار بطور مشخص در یک دهه گذشته با سرعت بالاتری در حال رقم خوردن است.

اولین مجموعه‌ای که در پایگاه داده ما در زمینه حضور یک شخصیت دگرباز در انیمیشن‌های تلویزیونی کودکان مورد تأیید قرار گرفت، «سوپرتد» بود.

سوپرتد، منتشر شده در 1983، مجموعه‌ای بریتانیایی در مورد یک عروسک «تدی خرسه» با قدرت‌های فوق‌بشری است؛ در این مجموعه، پخش شده از کانال دیزنی، شخصیتی تلویحاً همجنس‌باز مذکر به نام اسکلت وجود داشت که اغلب به کارهای شرورانه وادار می‌شد.

در پایگاه داده، هفت برنامه از دهه 1990، 11 برنامه از دهه 2000 و 48 برنامه از دهه 2010 وجود دارد. تنها سه برنامه در سال 2020 منتشر شده‌اند.

همچنین شخصیت اسکلت، با گذشت 31 سال از اولین پخش مجموعه‌اَش، بیشترین زمان را برای تأیید گرفتن از ما گرفت. یکی از خالقان این شخصیت به نام مایک یانگ در مصاحبه‌ای با رادیو تایمز در سال 2014، تمایل جنسی این شخصیت را مشخص کرد.

بطور کل در کارتون‌های کودکان، تأیید دگرباز بودن یک شخصیت پس از اولین پخش مجموعه، بطور میانگین 3 سال و نیم زمان برده است. اما بسیاری از برنامه‌ها نیز (تعداد 19 تایشان)، در همان اولین سال پخش دگرباز بودن شخصیت‌هایشان را مورد تأیید قرار داده‌اند.

در سال 2014، تنها طی یک سال، هفت شخصیت بطور عمومی از نظر دگرباز بودن مورد تأیید قرار گرفتند که رکورد تعداد این شخصیت‌ها را به 22 رساند.

این تغییر رویه عمدتاً بواسطه انتشار «جهان استیون» در سال 2013 شدت گرفت؛ این مجموعه، پخش شده از شبکه کارتون و ساختۀ سازنده‌ای دوجنس‌باز به نام ربکا شوگر، داستان کودکی ناسازگار از نظر جنسیتی را دنبال می‌کند که بهمراه دوست فضایی غیر مذکر و مؤنث خود به نام «جواهر» در حال مبارزه برای نجات جهان هستند.

شخصیت‌های دگرباز عمدتاً بطور پیوسته سال به سال افزایش پیدا کردند و در 2019 تعدادشان به اوج خود رسید. طبق یافته‌های ما در آن سال مجموعاً 74 شخصیت دگرباز حضورشان در برنامه‌ها یا مورد تأیید قرار گرفت و یا آغاز شد. این رقم بیشترین میزان در پایگاه داده ما و احتمالاً بیشترین میزان در تاریخ انیمیشن است.

در بازه 2017 تا 2019 شاهد 222 درصد رشد در تعداد شخصیت‌های دگربازی بودیم که در مجموعه‌های جدید حضور داشتند، یا دگرباز بودنشان از سوی سازندگان در مجموعه‌هایی که پایان یافته بود مورد تأیید قرار گرفت.

برنامه‌ها، استودیوها، و پلتفرم‌ها، عامل رشد شخصیت‌های دگرباز هستند

از میان 70 برنامه‌ای که در پایگاه داده اینسایدر هستند، «جهان استیون» عمدتاً از طریق شخصیت‌های فضایی و انسان‌نمای غیر مذکر و مؤنث، بیشترین میزان بازنمایی را به خود اختصاص داده است. ما بیش از 39 شخصیت دگرباز را در مجموعه‌های «جهان استیون» و «جهان استیون: آینده» رهگیری کردیم، اما به سبب فاصله زیاد با رتبه‌های بعدی همین رقم را مورد لحاظ قرار دادیم. در میان 29 پلتفرم مورد بررسی، شبکه کارتون، بیشترین شخصیت‌های دگرباز در مجموعه‌های مختلف و بیشترین مجموعه‌های شامل شخصیت‌های دگرباز را به خود اختصاص داد: مجموعاً 96 شخصیت دگرباز و 19 مجموعه دربرگیرنده شخصیت‌های دگرباز در این شبکه حضور داشته و پخش شده‌اند.

نتفلیکس با 60 شخصیت، و 14 برنامه در رتبه دوم قرار گرفت. نتفلیکس سریع‌تر از شبکه کارتون در بازنمایی دگربازان شاهد رشد بود، و پس از پنج سال از پخش اولین برنامه خود در این حوزه، به بیشترین میزان بازنمایی خود رسید. بازنمایی در استودیوها تصویر متفاوتی را به ما ارائه می‌کند. از میان 52 استودیو، دریم‌وُرکس انیمیشن مجموعاً با نُه مجموعه دربرگیرنده شخصیت‌های دگرباز بیشترین میزان بازنمایی را به خود اختصاص داده است. استودیوی شبکه کارتون، و انیمیشن تلویزیون دیزنی با هشت مجموعه در رتبه بعدی قرار دارند.

ما همچنین دریافتیم که انیمیشن‌های کودک و نوجوان بطور کلی از اشاره مستقیم به تمایلات جنسی شخصیت‌ها سر باز می‌زنند. هویت جنسیتی حدود 45 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده به دلایل مختلفی نامعلوم و نامشخص هستند. در میان آن دسته از شخصیت‌های مورد تأیید قرار گرفته، 50 مورد همجنس‌باز مرد، و 49 مورد همجنس‌باز زن هستند شخصیت‌ها در پایگاه داده اینسایدر صرفاً با جنسیت و تمایلات‌شان تعریف نشده‌اند؛ بلکه غالباً هویت‌های متنوعی از خود بروز می‌دهند. ما نحوه بازنمایی هویت جنسیتی، تمایلات جنسی، نژاد، و معلولیت را در شخصیت‌های دگرباز انمیشین کودکان مورد رهگیری قرار دادیم. ما دریافتیم که انسان‌های هم‌سوجنسیتی یا مؤنث‌های آمیخته انسان-غیرانسان و همچنین مؤنث‌های غیرانسان، 39 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده ما را تشکیل می‌دهند.شخصیت‌های دوجنسه، تنها با تعداد چهار دوجنسه مؤنث، یک دوجنسه مذکر، و یک دوجنسه غیر مذکر و مؤنث در میان شخصیت‌هایی هستند که کمترین بازنمایی را داشته‌اند.

مجموعاً بی جنسیت‌ها، سیال‌جنسیتی‌ها، دوجنسه‌ها، غیر مذکر و مؤنث‌ها، بیناجنسیتی‌ها، و دیگر شخصیت‌های غیرعادی از نظر جنسیتی، در 13 برنامه حضور داشته‌اند که 21 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده را تشکیل می‌دهند. مجموعه «جهان استیون» تأثیر بسزایی بر بازنمایی شخصیت غیر مذکر و مونث و اقلیت‌های جنسیتی در پایگاه داده داشته است. در صورت لحاظ نکردن این مجموعه شبکه کارتون، تعداد این شخصیت‌ها در پایگاه داده از 54 به 20 شخصیت (معادل 8 درصد) کاهش پیدا می‌کند.

ما همچنین دریافتیم که انیمیشن‌های کودک و نوجوان بطور کلی از اشاره مستقیم به تمایلات جنسی شخصیت‌ها سر باز می‌زنند. هویت جنسیتی حدود 45 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده به دلایل مختلفی نامعلوم و نامشخص هستند. در میان آن دسته از شخصیت‌های مورد تأیید قرار گرفته، 50 مورد همجنس‌باز مرد، و 49 مورد همجنس‌باز زن هستند.

پس از کنار گذاشتن شخصیت باب اسفنجیِ مجموعه «باب اسفنجی شلوار مکعبی» از پایگاه داده به سبب اظهارات متناقض تیم سازنده نیکلودین، تنها یک شخصیت بی جنسیت تأیید شده برای ما باقی ماند: یک جواهر کریستالی در مجموعه «جهان استیون» به نام زِبَرجَد. نزدیک به 60 درصد از شخصیت‌های انسان و آمیخته انسان-غیرانسان در پایگاه داده دارای هویت نژادی بودند. از این میان، 70 مورد به‌عنوان افراد رنگین‌پوست، و 72 مورد سفیدپوست بودند. ما همچنین شاهد بازنمایی محدود معلولیت بودیم. تنها 23 شخصیت، معادل 8.8 درصد از پایگاه داده، دارای معلولیت بودند که از این میان بینایی پایین یا تار، بیش‌ترین تعداد را داشتند.

انیمیشن‌های کودکان تا چه میزانی نقش‌های اصلی را به شخصیت‌های دگرباز می‌دهند

قرارگیری شخصیت‌ها در روایت اصلی و پرتکرار بودن این امر، نکات بسیاری را درباره تغییر رویه در مواجهه با هویت‌های دگرباز را برای ما آشکار می‌سازد.

اینسایدر سیستمی را برای دسته‌بندی شخصیت‌ها براساس، نقش اصلی، نقش مکمل، نقش پرتکرار، و نقش مهمان ایجاد کرده است؛ باتوجه به این‌که همه این برنامه‌ها این نقش‌ها را به صورت یکسانی تعریف نمی‌کنند.

شخصیت‌های اصلی (برای قرار گرفتن در پایگاه داده) می‌بایست نقش محوری را داشته باشند و بطور کل در بیش از 90 درصد از قسمت‌های مجموعه حضور داشته باشند. شخصیت‌های مکمل می‌بایست در 50 تا 89 درصد از قسمت‌ها حضور داشته باشند، درحالی‌که شخصیت‌های پرتکرار باید حداقل در سه قسمت حضور داشته باشند و البته حضورشان بیشتر از 49 درصد نیز نباشد. شخصیت‌های مهمان می‌بایست در یک یا دو قسمت حضور داشته باشند.

ما دریافتیم که 214 درصد از شخصیت‌های دگرباز، معادل 83 درصد از موارد پایگاه داده، در نقش‌های پرتکرار یا مهمان قرار داشته‌اند. در این میان، از میان 70 برنامه، 22 مورد دارای شخصیت‌های دگرباز در نقش اصلی بوده‌اند.

14 شخصیت دگرباز هم‌سوجنسیتی، و زن دوجنسه، 56 درصد از نقش‌های اصلی را تشکیل داده‌اند، درحالی‌که دگربازان مرد (البته نه مردان دوجنسه)، 36 درصد بازنمایی را به خود اختصاص داده‌اند.

برنامه‌های انیمیشنی کودکان تنها یک شخصیت اصلی دوجنسه مشخص داشته‌اند: شخصیت دیزایر (شهوت) در مجموعه انیمیشنی کوتاه دریم‌وُرکس‌تی‌وی به نام «پر سر و صدا». «جهان استیون» و «دنجر و تخم‌مرغ» تنها مجموعه‌هایی بودند که شخصیت‌های نقش اصلی ناسازگار از نظر جنسیتی داشتند. همچنین نسبت شخصیت‌های دگرباز سفیدپوست به دگربازان رنگین‌پوست در نقش اصلی 12 به 10 بوده است. همچنین از میان 259 شخصیت، تنها پنج مورد نقش اصلی دارای معلولیت بودند.

چرا پایگاه داده ما تمام تصویر را ارائه نمی‌کند

پایگاه داده اینسایدر تمام قصه بازنمایی دگربازان در انیمیشن کودک و نوجوان آمریکا را به تصویر نمی‌کشد (تنها شخصیت‌هایی که با معیارها همخوانی داشتند مورد ملاحظه قرار گرفته‌اند). بااین‌حال، به ما کمک می‌کند تا تصویر واضح‌تری از نحوه حضور اقلیت‌های جنسیتی و جنسی در رسانه داشته باشیم.

اینسایدر 24 مسیر برنامه‌های تلویزیونی به منظور تأیید دگرباز بودن شخصیت‌هایشان را مورد شناسایی قرار داده، و این مسیرها را در دسته تلویحی و آشکار قرار داده است. در این فرایند، میزان واضح بودن بازنمایی شخصیت‌ها درون برنامه‌ها برای مخاطبان نوجوان براساس نظر روان‌شناسان تکوینی، و کارشناسان هویت جنسی، و همچنین میزان ساده بودن یافتن هویت شخصیت‌ها از سوی کودکان و والدین‌شان در خارج از برنامه (برای مثال مصاحبه‌هایی که سال‌ها بعد توسط تیم سازنده انجام شده، یا نظرات کاربران در فروم‌های پایگاه‌های هواداری، یا در شبکه‌های اجتماعی) تشریح می‌شود.

هرگونه نمایش علنی هویت‌های دگرباز (از جمله دیالوگ‌هایی که جنسیت یا تمایل جنسی شخصیت را مورد شناسایی قرار می‌دهد؛ بوسه، ازدواج، یا داشتن والدین هم‌جنس؛ و یا تأیید تیم سازنده در مصاحبه‌هایی که نسبتاً با فاصله کمی از پایان پخش برنامه انجام شده) در دسته‌بندی ما برچسب آشکار خورده‌اند.

تأییدات تلویحی (نظیر استفاده از اصطلاحاتی در مورد هویت شخصیت‌ها، یا رفتارهای رمانتیک مثل سرخ شدن صورت) نمونه‌های زیرمتنی، رمزی، یا پیچیده از نظر تکوینی در رابطه با هویت‌های دگرباز ارائه می‌کنند. انتخاب صداپیشگانِ دگرباز، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، محتوای همراه نظیر کتاب‌های کُمیک، و مصاحبه‌هایی که سال‌ها پس از پایان پخش برنامه انجام شده‌اند در این دسته قرار می‌گیرند.

ما دریافتیم که 62 درصد از شخصیت‌ها (معادل 160 مورد) دارای تأیید آشکار هستند. اما پس از حذف مواردی که در مصاحبه‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌اند این رقم به 43 درصد (111 مورد) کاهش پیدا کرد.

پرطرفدارترین راهبرد تأیید دگرباز بودن شخصیت‌ها، ترکیبی از تأیید تلویحی و آشکار بوده است؛ شامل اشاره به هویت شخصیت‌ها از سوی تیم‌های سازنده از طریق شبکه‌های اجتماعی و مصاحبه؛ نمایش شراکت رمانتیک در خود برنامه‌ها؛ مواردی از نمایش عواطف نظیر گرفتن دست یکدیگر و گل‌انداختن صورت و همچنین والدین هم‌جنس.

نمادهای رمانتیک نظیر، راه رفتن به سوی غروب آفتاب؛ شکست رمانتیک؛ نمایش جنسیتی از طریق طراحی شخصیت به شکلی متعارض با سیستم سنتی مرد-زن؛ نمایش رویدادهای فرهنگی دگربازان همچون موضوع «افتخار» (Pride)؛ نمادهایی نظیر پرچم دگربازان؛ و فعالیت‌هایی مثل زن‌نمایی (Drag)، تکرار کمتری در این آثار داشته‌اند.

کارتون‌ها در خارج از برنامه وابستگی شدیدی به شخصیت‌های سازگار دارند، درحالی‌که در داخل برنامه‌ها به سمت نمایش مبهم و زیرپوستی از هویت‌ها و شراکت جنسی دگربازان، گرایش پیدا می‌کنند.

رشد تعداد شخصیت‌های دگرباز علامتی است از این‌که علیرغم دهه‌ها رمزگذاری، اشارات زیرمتن، و بازنمایی تلویحی، انیمیشن کودکان دستخوش تغییر رویه‌ای عظیم در زمینه قضیه‌گویی دگربازان شده و به نظر نمی‌رسد که سرعت این روند رو به کندی باشد.

در سال‌های اخیر شاهد شیوع چشمگیر و آشکارتر مسئله دگربازی در آثار انیمیشنی کودک و نوجوان هستیم که عدم وجود نظارت در این حوزه را بیش از پیش نمایان می‌کند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com) فرهنگی/ سینما و تئاتر 31 تیر 1400 - 12:00

 مسئولین فرهنگی و خانواده‌های ایرانی تا چه میزان از درون‌مایه‌ها و مضامین همجنس‌بازانه در مجموعه‌های انیمیشنی کودک و نوجوان باخبرند؟ وبسایت اینسایدر طی گزارشی مفصل با دسته‌بندی این مجموعه‌ها و استودیوهای سازنده‌شان، و همچنین شبکه‌های پخش‌کننده و شخصیت‌های مورد نظر، آمار نسبتاً جامعی در این زمینه فراهم آورده که خبرگزاری مهر با ترجمه اختصاصی برای مطالعه دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ در این‌جا ارائه می‌کند.

از باگز بانی گرفته تا شرورهای دیزنی نظیر اورسلا در «پری دریایی کوچولو»، فرهنگ دگربازی (+LGBTQ) و نافرمانی جنسیتی همواره در انیمیشن‌ها نمود و بروز داشته است.

از گذشته، بازنمایی چنین شخصیت‌هایی در آثار انیمیشنی از طریق زیر متن صورت گرفته، و به بینندگان امکان داده تا هرچه می‌خواهند (یا نمی‌خواهند) از مضامین رمزی موجود در شخصیت‌ها و خطوط داستانی برداشت کنند. اما در دهه اخیر، انیمیشن‌های تلویزیونی دستخوش تغییر رویه قابل توجهی قرار گرفته‌اند. بازنمایی دگربازها مشخصاً در کارتون‌های کودکان از نظر فراوانی، ظرافت، و صراحت افزایش یافته است.

باتوجه به تلاش‌های چندین دهه‌ای از طریق فشارهای درون و بیرون از صنعت سرگرمی به منظور سربسته نگه داشتن بازنمایی این گروه، تغییر رویه در این حوزه قدم بزرگی رو به جلو قلمداد می‌شود. رسانه‌ها اغلب بجای پیشرفت آهسته و پیوسته، بر پیروزی‌های تاریخی تمرکز داشته‌اند. پیش از این هیچ‌گاه خط زمانی گسترده بازنمایی دگربازان در کارتون‌های کودکان به این صورت ارائه نشده است. اگرچه پیش از این پایگاه‌های داده‌ای در زمینه رهگیری شخصیت‌های دگرباز در تلویزیون وجود داشته، اما اینسایدر اولین پایگاه داده‌ای را گردآوری کرده که حضور شخصیت‌های همجنس‌باز مؤنث، همجنس‌باز مذکر، دوجنس‌باز، دوجنسه، بی جنسیت، و غیره را در مجموعه‌های تلویزیونی کودکان در آمریکا مورد رهگیری قرار می‌دهد.

چگونه این شخصیت‌ها را مورد شناسایی و تأیید قرار دادیم

همه شخصیت‌های مورد ملاحظه برای پایگاه داده، می‌بایست در مجموعه‌های استاندارد تلویزیونی (یعنی برنامه‌های اپیزودی، و نه فیلم و مینی‌سریال‌ها) قرار داشته باشند. همچنین فیلم‌های مورد نظر نیز می‌بایست در رده سنی TV-PG و پایین‌تر از آن بوده، یا این‌که برای مخاطب کودک یا برای دسترسی کودکان نوجوان و خردسال ساخته شده باشند.

زمان حضور یا تأیید حضور این شخصیت‌ها در آثار نیز تا 31 دسامبر 2020 است. این شخصیت‌ها، بجز چند استثنا، می‌بایست در رابطه با شریک جنسی قرار داشته باشند یا این‌که نسبت به آن‌ها علاقه عشقی نشان بدهد. شخصیت‌هایی که در پس‌زمینه یا نماهای ساکن حضور داشته‌اند لحاظ نشده‌اند.

ما ابتدا کلیپ‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی، گزارش سالانه بنیاد GLAAD، و دیگر فهرست‌های شخصیت‌ها را مورد بررسی قرار دادیم، و شخصیت‌های متناسب با معیارها را در فهرست جداگانه خودمان وارد کردیم. هر کدام از شخصیت‌ها طی یک فرایند دو مرحله‌ای به منظور مطابقت با معیارها مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. در اولین مرحله، موضوع تلویحی یا آشکار بودن شخصیت مورد شناسایی قرار گرفته است. این موضوع معیاری است برای تشخیص نحوه فهم مستقیم مخاطب کودک و نوجوان از شخصیت‌ها و درون‌مایه‌های دگربازانه.

این ارزیابی از طریق مصاحبه با کارشناسان در حوزه تکوینی کودکان، جنسیت، و تمایلات جنسی صورت پذیرفت. کارشناسان مورد مصاحبه در تشریح درک کودکان حدود 12 ساله و پایین‌تر از آن در مورد هویت‌ها و فرهنگ دگربازی به ما یاری رساندند. مرحله دوم، تکنیک‌های روایی برنامه‌ها را مورد ارزیابی قرار داد. در این مرحله بریده‌هایی از برنامه‌ها به منظور تحلیل دیالوگ‌ها و تعامل شخصیت‌ها ارزیابی شده و همچنین نظرات عوامل فیلم در مصاحبه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد رصد و تحقیق قرار گرفته است. گرایشات جنسی، هویت جنسی، نژاد، و معلولیت شخصیت‌ها از طریق خود برنامه، یا استودیو، یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی مربوط به تیم سازنده، و یا مستقیماً از طریق مصاحبه با خالقان اثر مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

در مواردی که اینسایدر قادر به گرفتن تأیید از سوی سازندگان یا استودیو نبوده (یا برای شخصیت‌هایی که خالقان‌شان برخی جزئیات را با ما در میان نمی‌گذاشتند) مدخل‌ها برچسب «نامعلوم» خورده‌اند. در صورتی که تیم سازنده برنامه‌ای، وجهی از هویت یک شخصیت را طی تولید برنامه بطور واضحی مشخص نکرده باشد، آن شخصیت در فهرست ما برچسب «نامشخص» خورده است.

در مورد بازنمایی دگربازان در طول زمان چه یافتیم

نمایش کمتر آشکار هویت‌های دگرباز، یا بازنمایی تلویحی، از گذشته در مجموعه‌های انیمیشنی کودکان نفوذ داشته است. اما بازنمایی مستقیم‌تر یا آشکار بطور مشخص در یک دهه گذشته با سرعت بالاتری در حال رقم خوردن است.

اولین مجموعه‌ای که در پایگاه داده ما در زمینه حضور یک شخصیت دگرباز در انیمیشن‌های تلویزیونی کودکان مورد تأیید قرار گرفت، «سوپرتد» بود.

سوپرتد، منتشر شده در 1983، مجموعه‌ای بریتانیایی در مورد یک عروسک «تدی خرسه» با قدرت‌های فوق‌بشری است؛ در این مجموعه، پخش شده از کانال دیزنی، شخصیتی تلویحاً همجنس‌باز مذکر به نام اسکلت وجود داشت که اغلب به کارهای شرورانه وادار می‌شد.

در پایگاه داده، هفت برنامه از دهه 1990، 11 برنامه از دهه 2000 و 48 برنامه از دهه 2010 وجود دارد. تنها سه برنامه در سال 2020 منتشر شده‌اند.

همچنین شخصیت اسکلت، با گذشت 31 سال از اولین پخش مجموعه‌اَش، بیشترین زمان را برای تأیید گرفتن از ما گرفت. یکی از خالقان این شخصیت به نام مایک یانگ در مصاحبه‌ای با رادیو تایمز در سال 2014، تمایل جنسی این شخصیت را مشخص کرد.

بطور کل در کارتون‌های کودکان، تأیید دگرباز بودن یک شخصیت پس از اولین پخش مجموعه، بطور میانگین 3 سال و نیم زمان برده است. اما بسیاری از برنامه‌ها نیز (تعداد 19 تایشان)، در همان اولین سال پخش دگرباز بودن شخصیت‌هایشان را مورد تأیید قرار داده‌اند.

در سال 2014، تنها طی یک سال، هفت شخصیت بطور عمومی از نظر دگرباز بودن مورد تأیید قرار گرفتند که رکورد تعداد این شخصیت‌ها را به 22 رساند.

این تغییر رویه عمدتاً بواسطه انتشار «جهان استیون» در سال 2013 شدت گرفت؛ این مجموعه، پخش شده از شبکه کارتون و ساختۀ سازنده‌ای دوجنس‌باز به نام ربکا شوگر، داستان کودکی ناسازگار از نظر جنسیتی را دنبال می‌کند که بهمراه دوست فضایی غیر مذکر و مؤنث خود به نام «جواهر» در حال مبارزه برای نجات جهان هستند.

شخصیت‌های دگرباز عمدتاً بطور پیوسته سال به سال افزایش پیدا کردند و در 2019 تعدادشان به اوج خود رسید. طبق یافته‌های ما در آن سال مجموعاً 74 شخصیت دگرباز حضورشان در برنامه‌ها یا مورد تأیید قرار گرفت و یا آغاز شد. این رقم بیشترین میزان در پایگاه داده ما و احتمالاً بیشترین میزان در تاریخ انیمیشن است.

در بازه 2017 تا 2019 شاهد 222 درصد رشد در تعداد شخصیت‌های دگربازی بودیم که در مجموعه‌های جدید حضور داشتند، یا دگرباز بودنشان از سوی سازندگان در مجموعه‌هایی که پایان یافته بود مورد تأیید قرار گرفت.

برنامه‌ها، استودیوها، و پلتفرم‌ها، عامل رشد شخصیت‌های دگرباز هستند

از میان 70 برنامه‌ای که در پایگاه داده اینسایدر هستند، «جهان استیون» عمدتاً از طریق شخصیت‌های فضایی و انسان‌نمای غیر مذکر و مؤنث، بیشترین میزان بازنمایی را به خود اختصاص داده است. ما بیش از 39 شخصیت دگرباز را در مجموعه‌های «جهان استیون» و «جهان استیون: آینده» رهگیری کردیم، اما به سبب فاصله زیاد با رتبه‌های بعدی همین رقم را مورد لحاظ قرار دادیم. در میان 29 پلتفرم مورد بررسی، شبکه کارتون، بیشترین شخصیت‌های دگرباز در مجموعه‌های مختلف و بیشترین مجموعه‌های شامل شخصیت‌های دگرباز را به خود اختصاص داد: مجموعاً 96 شخصیت دگرباز و 19 مجموعه دربرگیرنده شخصیت‌های دگرباز در این شبکه حضور داشته و پخش شده‌اند.

نتفلیکس با 60 شخصیت، و 14 برنامه در رتبه دوم قرار گرفت. نتفلیکس سریع‌تر از شبکه کارتون در بازنمایی دگربازان شاهد رشد بود، و پس از پنج سال از پخش اولین برنامه خود در این حوزه، به بیشترین میزان بازنمایی خود رسید. بازنمایی در استودیوها تصویر متفاوتی را به ما ارائه می‌کند. از میان 52 استودیو، دریم‌وُرکس انیمیشن مجموعاً با نُه مجموعه دربرگیرنده شخصیت‌های دگرباز بیشترین میزان بازنمایی را به خود اختصاص داده است. استودیوی شبکه کارتون، و انیمیشن تلویزیون دیزنی با هشت مجموعه در رتبه بعدی قرار دارند.

ما همچنین دریافتیم که انیمیشن‌های کودک و نوجوان بطور کلی از اشاره مستقیم به تمایلات جنسی شخصیت‌ها سر باز می‌زنند. هویت جنسیتی حدود 45 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده به دلایل مختلفی نامعلوم و نامشخص هستند. در میان آن دسته از شخصیت‌های مورد تأیید قرار گرفته، 50 مورد همجنس‌باز مرد، و 49 مورد همجنس‌باز زن هستند شخصیت‌ها در پایگاه داده اینسایدر صرفاً با جنسیت و تمایلات‌شان تعریف نشده‌اند؛ بلکه غالباً هویت‌های متنوعی از خود بروز می‌دهند. ما نحوه بازنمایی هویت جنسیتی، تمایلات جنسی، نژاد، و معلولیت را در شخصیت‌های دگرباز انمیشین کودکان مورد رهگیری قرار دادیم. ما دریافتیم که انسان‌های هم‌سوجنسیتی یا مؤنث‌های آمیخته انسان-غیرانسان و همچنین مؤنث‌های غیرانسان، 39 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده ما را تشکیل می‌دهند.شخصیت‌های دوجنسه، تنها با تعداد چهار دوجنسه مؤنث، یک دوجنسه مذکر، و یک دوجنسه غیر مذکر و مؤنث در میان شخصیت‌هایی هستند که کمترین بازنمایی را داشته‌اند.

مجموعاً بی جنسیت‌ها، سیال‌جنسیتی‌ها، دوجنسه‌ها، غیر مذکر و مؤنث‌ها، بیناجنسیتی‌ها، و دیگر شخصیت‌های غیرعادی از نظر جنسیتی، در 13 برنامه حضور داشته‌اند که 21 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده را تشکیل می‌دهند. مجموعه «جهان استیون» تأثیر بسزایی بر بازنمایی شخصیت غیر مذکر و مونث و اقلیت‌های جنسیتی در پایگاه داده داشته است. در صورت لحاظ نکردن این مجموعه شبکه کارتون، تعداد این شخصیت‌ها در پایگاه داده از 54 به 20 شخصیت (معادل 8 درصد) کاهش پیدا می‌کند.

ما همچنین دریافتیم که انیمیشن‌های کودک و نوجوان بطور کلی از اشاره مستقیم به تمایلات جنسی شخصیت‌ها سر باز می‌زنند. هویت جنسیتی حدود 45 درصد از شخصیت‌های پایگاه داده به دلایل مختلفی نامعلوم و نامشخص هستند. در میان آن دسته از شخصیت‌های مورد تأیید قرار گرفته، 50 مورد همجنس‌باز مرد، و 49 مورد همجنس‌باز زن هستند.

پس از کنار گذاشتن شخصیت باب اسفنجیِ مجموعه «باب اسفنجی شلوار مکعبی» از پایگاه داده به سبب اظهارات متناقض تیم سازنده نیکلودین، تنها یک شخصیت بی جنسیت تأیید شده برای ما باقی ماند: یک جواهر کریستالی در مجموعه «جهان استیون» به نام زِبَرجَد. نزدیک به 60 درصد از شخصیت‌های انسان و آمیخته انسان-غیرانسان در پایگاه داده دارای هویت نژادی بودند. از این میان، 70 مورد به‌عنوان افراد رنگین‌پوست، و 72 مورد سفیدپوست بودند. ما همچنین شاهد بازنمایی محدود معلولیت بودیم. تنها 23 شخصیت، معادل 8.8 درصد از پایگاه داده، دارای معلولیت بودند که از این میان بینایی پایین یا تار، بیش‌ترین تعداد را داشتند.

انیمیشن‌های کودکان تا چه میزانی نقش‌های اصلی را به شخصیت‌های دگرباز می‌دهند

قرارگیری شخصیت‌ها در روایت اصلی و پرتکرار بودن این امر، نکات بسیاری را درباره تغییر رویه در مواجهه با هویت‌های دگرباز را برای ما آشکار می‌سازد.

اینسایدر سیستمی را برای دسته‌بندی شخصیت‌ها براساس، نقش اصلی، نقش مکمل، نقش پرتکرار، و نقش مهمان ایجاد کرده است؛ باتوجه به این‌که همه این برنامه‌ها این نقش‌ها را به صورت یکسانی تعریف نمی‌کنند.

شخصیت‌های اصلی (برای قرار گرفتن در پایگاه داده) می‌بایست نقش محوری را داشته باشند و بطور کل در بیش از 90 درصد از قسمت‌های مجموعه حضور داشته باشند. شخصیت‌های مکمل می‌بایست در 50 تا 89 درصد از قسمت‌ها حضور داشته باشند، درحالی‌که شخصیت‌های پرتکرار باید حداقل در سه قسمت حضور داشته باشند و البته حضورشان بیشتر از 49 درصد نیز نباشد. شخصیت‌های مهمان می‌بایست در یک یا دو قسمت حضور داشته باشند.

ما دریافتیم که 214 درصد از شخصیت‌های دگرباز، معادل 83 درصد از موارد پایگاه داده، در نقش‌های پرتکرار یا مهمان قرار داشته‌اند. در این میان، از میان 70 برنامه، 22 مورد دارای شخصیت‌های دگرباز در نقش اصلی بوده‌اند.

14 شخصیت دگرباز هم‌سوجنسیتی، و زن دوجنسه، 56 درصد از نقش‌های اصلی را تشکیل داده‌اند، درحالی‌که دگربازان مرد (البته نه مردان دوجنسه)، 36 درصد بازنمایی را به خود اختصاص داده‌اند.

برنامه‌های انیمیشنی کودکان تنها یک شخصیت اصلی دوجنسه مشخص داشته‌اند: شخصیت دیزایر (شهوت) در مجموعه انیمیشنی کوتاه دریم‌وُرکس‌تی‌وی به نام «پر سر و صدا». «جهان استیون» و «دنجر و تخم‌مرغ» تنها مجموعه‌هایی بودند که شخصیت‌های نقش اصلی ناسازگار از نظر جنسیتی داشتند. همچنین نسبت شخصیت‌های دگرباز سفیدپوست به دگربازان رنگین‌پوست در نقش اصلی 12 به 10 بوده است. همچنین از میان 259 شخصیت، تنها پنج مورد نقش اصلی دارای معلولیت بودند.

چرا پایگاه داده ما تمام تصویر را ارائه نمی‌کند

پایگاه داده اینسایدر تمام قصه بازنمایی دگربازان در انیمیشن کودک و نوجوان آمریکا را به تصویر نمی‌کشد (تنها شخصیت‌هایی که با معیارها همخوانی داشتند مورد ملاحظه قرار گرفته‌اند). بااین‌حال، به ما کمک می‌کند تا تصویر واضح‌تری از نحوه حضور اقلیت‌های جنسیتی و جنسی در رسانه داشته باشیم.

اینسایدر 24 مسیر برنامه‌های تلویزیونی به منظور تأیید دگرباز بودن شخصیت‌هایشان را مورد شناسایی قرار داده، و این مسیرها را در دسته تلویحی و آشکار قرار داده است. در این فرایند، میزان واضح بودن بازنمایی شخصیت‌ها درون برنامه‌ها برای مخاطبان نوجوان براساس نظر روان‌شناسان تکوینی، و کارشناسان هویت جنسی، و همچنین میزان ساده بودن یافتن هویت شخصیت‌ها از سوی کودکان و والدین‌شان در خارج از برنامه (برای مثال مصاحبه‌هایی که سال‌ها بعد توسط تیم سازنده انجام شده، یا نظرات کاربران در فروم‌های پایگاه‌های هواداری، یا در شبکه‌های اجتماعی) تشریح می‌شود.

هرگونه نمایش علنی هویت‌های دگرباز (از جمله دیالوگ‌هایی که جنسیت یا تمایل جنسی شخصیت را مورد شناسایی قرار می‌دهد؛ بوسه، ازدواج، یا داشتن والدین هم‌جنس؛ و یا تأیید تیم سازنده در مصاحبه‌هایی که نسبتاً با فاصله کمی از پایان پخش برنامه انجام شده) در دسته‌بندی ما برچسب آشکار خورده‌اند.

تأییدات تلویحی (نظیر استفاده از اصطلاحاتی در مورد هویت شخصیت‌ها، یا رفتارهای رمانتیک مثل سرخ شدن صورت) نمونه‌های زیرمتنی، رمزی، یا پیچیده از نظر تکوینی در رابطه با هویت‌های دگرباز ارائه می‌کنند. انتخاب صداپیشگانِ دگرباز، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، محتوای همراه نظیر کتاب‌های کُمیک، و مصاحبه‌هایی که سال‌ها پس از پایان پخش برنامه انجام شده‌اند در این دسته قرار می‌گیرند.

ما دریافتیم که 62 درصد از شخصیت‌ها (معادل 160 مورد) دارای تأیید آشکار هستند. اما پس از حذف مواردی که در مصاحبه‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌اند این رقم به 43 درصد (111 مورد) کاهش پیدا کرد.

پرطرفدارترین راهبرد تأیید دگرباز بودن شخصیت‌ها، ترکیبی از تأیید تلویحی و آشکار بوده است؛ شامل اشاره به هویت شخصیت‌ها از سوی تیم‌های سازنده از طریق شبکه‌های اجتماعی و مصاحبه؛ نمایش شراکت رمانتیک در خود برنامه‌ها؛ مواردی از نمایش عواطف نظیر گرفتن دست یکدیگر و گل‌انداختن صورت و همچنین والدین هم‌جنس.

نمادهای رمانتیک نظیر، راه رفتن به سوی غروب آفتاب؛ شکست رمانتیک؛ نمایش جنسیتی از طریق طراحی شخصیت به شکلی متعارض با سیستم سنتی مرد-زن؛ نمایش رویدادهای فرهنگی دگربازان همچون موضوع «افتخار» (Pride)؛ نمادهایی نظیر پرچم دگربازان؛ و فعالیت‌هایی مثل زن‌نمایی (Drag)، تکرار کمتری در این آثار داشته‌اند.

کارتون‌ها در خارج از برنامه وابستگی شدیدی به شخصیت‌های سازگار دارند، درحالی‌که در داخل برنامه‌ها به سمت نمایش مبهم و زیرپوستی از هویت‌ها و شراکت جنسی دگربازان، گرایش پیدا می‌کنند.

رشد تعداد شخصیت‌های دگرباز علامتی است از این‌که علیرغم دهه‌ها رمزگذاری، اشارات زیرمتن، و بازنمایی تلویحی، انیمیشن کودکان دستخوش تغییر رویه‌ای عظیم در زمینه قضیه‌گویی دگربازان شده و به نظر نمی‌رسد که سرعت این روند رو به کندی باشد.

ذهن کودکان انیمیشن   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

آخرین تغییرات قیمت سکه + جدولقیمت سکه امامی در روز سه‌شنبه با رشد 0.5 درصدی به 10945000 (ده میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار) تومان رسید.
گسترش قیمت جدول بهار 

  

قیمت سکه امروز چقدر شد؟ خیز سکه امامی برای ورود به کانال 11 میلیون تومانیقیمت سکه امامی در روز سه‌شنبه با رشد 0.5 درصدی به 10,945,000 (ده میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خبری جدید درباره سیمان و بورس کالابورس کالا اعلام کرد اطلاعات مربوط به معاملات و خریداران محصول سیمان در روز چهارشنبه برای سازمان حمایت ارسال خواهد شد.
اقتصادنیوز سیمان بورس کالا 

  

ادامه عرضه سیمان در بورس کالاطبق اعلام منابع خبری، عرضه سیمان در بورس کالا ادامه خواهد یافت.
گسترش سیمان بورس کالا اقتصاد 

  

آیا واقعا تلاش برای ساخت واکسن کرونا از تنباکو صحت دارد؟رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید یکی از شرکت‌های ترکیه‌ای فعال در حوزه توتون و تنباکو به دنبال ساخت واکسن کرونا از تنباکو است.
برنا اقتصاد اقتصاد ایران ایران 

  

رامبد جوان کرونا گرفت / توقف پخش خندوانهتهیه‌کننده «خنداونه»، از توقف پخش این برنامه خبر داد. او تاکید کرد با ابتلای 17 نفر از عوامل از جمله رامبد جوان، امکان ضبط قسمت‌های تازه «خندوانه» ممکن نبوده است.
گسترش رامبد جوان خندوانه عید غدیر 

  

کرونا به جان خندوانه افتاد/ ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل خندوانه به کرونافصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
اقتصادنیوز خندوانه رامبد جوان 

  

آیا کرونا ویروس خطر بروز سکته مغزی را افزایش می دهد؟اقتصادنیوز :‌کرونا ویروس می تواند خطر بروز سکته مغزی را در افراد بالا ببرد و باعث سکته در افراد شود.
اقتصادنیوز ویروس سکته مغزی 

  

آیا واقعا سطح آنتی بادی در بدن با ترکیب این 2 واکسن کرونا 6 برابر می شود؟نتایج مطالعه در کره جنوبی نشان داده که ترکیب و تطبیق واکسن‌های کرونا، محافظت بالاتری در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کند.
برنا کره جنوبی ویروس 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 5 مرداد 1400/ همچنان امیدواراقتصادنیوز: قیمت سبد بورسی سهام عدالت همچنان در همان کانال قیمتی دنبال میشود.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام قیمت 

  

پایان ناگهانی «خندوانه» با کرونا/رامبد جوان بستری شدفصل هفتم برنامه «خندوانه» به دلیل ابتلای رامبد جوان و 17 نفر از عوامل به کرونا به پایان رسید.
خبرفوری خندوانه رامبد جوان تولید 

  

عرضه سیمان در بورس کالا موقتا متوقف شددر نشست مشترک وزیر صمت با مدیران عامل شرکت‌های سیمانی مقرر شد موقتا عرضه سیمان در بورس کالا متوقف شود.
اقتصادنیوز سیمان بورس کالا 

  

حال خوش بازار بورس، بعد از تعطیلاتبورس‌بازان پس از برگشت از تعطیلات 6روزه کرونایی، شاهد رشد 9/ 0درصدی شاخص کل بودند.
گسترش بورس تهران بورس نیویورک تعطیلات 

  

چرا قیمت دلار ثبات ندارد؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

چرا قیمت دلار کانال عوض می‌کند؟قیمت دلار که اخیرا تا 24 هزار و 500 تومان کاهش نشان می‌داد، دیروز و امروز به بالای 25 تومان برگشت و البته همین قیمت هم با توجه به نرخ 44 درصدی تورم در تیرماه و افزایش نقدینگی حدود 6 درصد در یک ماه اردیبهشت به علت تشدید استقراض دولت از بانک مرکزی، قیمتی مناسب و حتی ارزان به نظر می رسد.
اقتصادنیوز قیمت دلار تورم