ایلنا   |  فرهنگی  |  

مازندرانی‌ها با یک دفاع چندلایه مقابل کرونا ایستادگی می‌کنند/ پس از اعلام تعطیلی‌ها موج سفر به مازندران ده برابر شد

احمد حسین‌زادگان (استاندار مازندران) در یادداشت پیش‌رو بر دفاع چند لایه استانی تاکید می‌کند. از نگاه او تنها با این سیاست می‌توان به جنگ با کرونا رفت.

مازندرانی‌ها با یک دفاع چندلایه مقابل کرونا ایستادگی می‌کنند/ پس از اعلام تعطیلی‌ها موج سفر به مازندران ده برابر شد

احمد حسین‌زادگان (استاندار مازندران) در یادداشت پیش‌رو بر دفاع چند لایه استانی تاکید می‌کند. از نگاه او تنها با این سیاست می‌توان به جنگ با کرونا رفت.

از زمان رسمی اعلام شیوع کرونا در کشور، استان مازندران در زمره اولین استان‌های کشور در طراحی و راه‌اندازی ستاد مقابله با کرونا با حضور کلیه دستگاه‌های مرتبط بوده است.

استان مازندران به جهت همجواری با استان تهران و درنتیجه در نزدیکی با استان قم در معرض جدی حمله کروناویروس کووید-19 قرار گرفت و در روزهای اول مبارزه با این میهمان ناخوانده، با ابتلای قابل توجه مردم مواجه شده است.

ستاد کرونا در استانداری با محوریت دانشگاه علوم پزشکی استان و همراهی دستگاه‌هایی مانند هلال احمر، بهزیستی، نیروی انتظامی، پدافندغیرعامل، مدیریت بحران، بسیج وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صداوسیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌ها تشکیل شد و با بررسی دقیق وضعیت استان، مصوبات پیشگیرانه با اهداف کلی ذیل جهت اهداف ذیل تبیین و جهت اجرا ابلاغ شد:

1- تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی جهت توقف زنجیره شیوع بیماری با کمترین تلفات ممکن از طریق آماده‌باش به کلیه مراکز درمانی و تامین وسایل درمانی و حفاظتی مورد نیاز و پیش‌بینی سوله‌های نگهداری مبتلایان 

2- آگاهی‌رسانی به‌روز و در سطح وسیع به مردم استان جهت رعایت توصیه‌های بهداشتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بهره‌گیری از نخبگان بهداشتی و درمانی

3- محدودیت در تردد درون شهری و کاهش میزان تماس مردم با یکدیگر با اقداماتی چون تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، پارک‌ها، باشگاه‌ها و برخی اصناف غیرضرور

4- اقدامات پیشگیرانه در مبادی ورودی استان شامل تست کرونا برای مسافران و هدایت به مراکز درمانی درصورت لزوم

5- مبارزه با اطلاعات نادرست و شایعات با تشکیل قرارگاه مجازی جهت ارایه آمار و اطلاعات دقیق و صحیح با همکاری رسانه‌های مکتوب و مجازی و پلیس فتا و سپاه پاسداران به ویژه در شبکه‌های مجازی

6- همکاری و ارتباط مستقیم و لحظه به لحظه با ستاد مبارزه با کرونای کشور جهت هماهنگی اقدامات در استان مازندران

7- راه‌اندازی پویش مردمی "در خانه می‌مانم" جهت کاهش تردد مردم در سطح خیابان‌ها و اجتماعات و مراکز تردد

علی‌رغم همه اقدامات انجام شده و همکاری بسیار مناسب مردم مازندران، متاسفانه پس از اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور با موج عظیمی از مسافرت به استان مواجه شدیم که آمار مبتلایان به کرونا در استان دقیقا از زمان مسافرت‌ها به استان، ده‌ها برابر شد و این موضوع به صورت کارشناسی شده و با تحلیل و آمار دقیق به اطلاع ستاد مبارزه با کرونای کشور رسیده است.

نظر ما بر این است که استان‌های اصلی درگیر با بیماری کرونا مانند تهران، قم، اصفهان، گیلان، خراسان رضوی و مازندران و چند استان دیگر، از مبدا محدویت تردد بیرون شهری داشته باشند تا به این صورت، هم با حجم انبوه تردد و ترافیک در ورودی‌های مازندران برای ورود به استان مواجه نشویم و هم اینکه باتوجه به امکانات محدود موجود در استان، بتوانیم نسبت به امور درمانی مبتلایان اقدامات شایسته انجام دهیم.  

برای تحقق این هدف، برنامه جامعی را به تهران پیشنهاد دادیم که امیدواریم عملیاتی شود.

مردم استان مازندران با طرح قرنطینه خانگی و داوطلبانه کاملا همکاری کرده‌اند و بیشتر ترددها در شهرها و حتی روستاها مربوط به غیربومی‌ها است که پیاده‌سازی طرح محدودیت از مبدا برای استان‌های پرمبتلا، کار را برای مازندران بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

دفاع چند لایه مازندران در مقابله با ویروس کرونا با مشورت با نخبگان استان و کشور طراحی شده است و اجرای آن به عوامل درونی و بیرونی بستگی دارد که مهمترین عامل تاثیرگذار بیرونی، مسافرت غیربومیان به مازندران است.

همانطور که مقام معظم رهبری، با لغو سفر و سخنرانی خود به مشهد مقدس که هر سال در روز اول نوروز سیاست‌های کلی سال را در آنجا تبیین می‌نمودند، الگوی بسیار مناسبی برای همه ما ارایه دادند، امیدواریم مردم عزیز کشور نیز با الگو قرار دادن منویات معظم له، ما را در جهاد مقابله با ویروس مهاجم کرونا همراهی و حمایت کنند.

در پایان از خط مقدم جهاد و سنگر اول مبارزه با این بیماری، یعنی کادر درمانی از پرستاران و پزشکان تا پرسنل آزمایشگاهی و ستادی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که به واقع مدافعان سلامت هستند، کمال قدردانی را دارم.

اصفهان شبکه های مجازی ترافیک   اخبار برگزیده
  

هشدار فوری: زلزله بزرگ در تهران؟بعد از زلزله‌ فیروزکوه، احتمال زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟
مثلث زلزله تهران شهرسازی 

  

حتی برخی از آنها بر این باور هستند که باید مساله خروج از برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی تخصصی شود؛ اقداماتی که به گفته بسیاری از صاحب‌نظران شرایط کشور را در عرصه بین‌المللی و به تبع آن در داخل به‌شدت سخت‌تر خواهد کرد.
نامه نیوز بازی خودرو ایران 

  

چه کسی تصمیم گرفت علی لاریجانی به چین سفر کند؟/ اطلاعات جدید از سفر رئیس سابق مجلس به چینیک نماینده دوره دهم مجلس بیان کرد: قطعا ایران برای تنوع بخشی به اقتصاد و تجارت و حتی دور زدن تحریم‌ها نیاز به چنین روابطی نه تنها با چین بلکه با دیگر کشورها دارد؛ کشورهایی که در حال توسعه و رشد هستند و می‌توانند بازار خوبی برای ایران باشند.
اعتماد علی لاریجانی چین ایران و چین 

  

افزایش تلاش‌ها برای بازگشت بورس تهران به سنت قدیمی/ آیا بازگشت گزارش‌های پیش‌بینی سود (EPS) به سامانه کدال قابل اجراست؟اقتصادنیوز: در سال‌های اخیر علاوه‌بر مسیر صعودی بازار سرمایه در ایران، تعداد شرکت‌های پذیرش‌شده در بازار سهام نیز بیشتر شده است.
اقتصادنیوز افزایش قیمت سهام بازارهای مالی جهان 

  

نمی‌توان در عصر ارتباطات یک قرارداد را مخفی کرد/ هرگاه بنا بوده ایران قراردادی ببندد، علیه آن جوسازی شده است/ عادت کردیم درباره چیزی که نمی‌دانیم، سر کوچه و بازار فریاد بزنیمتحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره چرایی حمله به سند همکاری راهبردی 25 ساله ایران و چین و نیز آثار این قرارداد بر کشور جزئیاتی را بیان کرد.
ایلنا قرارداد ایران تهران 

  

جزئیات پیش فروش جدید سایپا / پیش پرداخت شاهین 80 میلیون کوییک جدید 40 میلیونگروه خودروسازی سایپا جزئیات طرح جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. مشتریان از ساعت 8 صبح امروز (دوشنبه) با مراجعه به سایت این گروه خوردوسازی می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در طرح جدید پیش‌فروش با موعد تحویل سال جاری کنند.
خودروتک سایپا ایران خودرو خودرو 

  

مالیات خانه‌ های خالی دوبرابر میزان اجاره‌ خانه استخاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در طرح جدید مالیات از خانه‎های خالی، همه مالکین باید کدپستی خانه‌های مسکونی خود را در سامانه سازمان ثبت اسناد ثبت کنند و مابقی خانه‌ها شامل مالیات به میزان دو برابر اجاره‎بهای آن خواهد شد از این پس همه خدمات به مردم بر طبق کدپستی اعلامی آنها صورت خواهد گرفت.
مستقل‌آنلاین مالیات کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

اصلاح‌طلبان بر سر دو راهی؛ نوری به جای عارف؟در حالی است که در میانه زمزمه‌ها بر انحلال شورای عالی سیاست‌گذاری، اخیرا برخی چهره‌های حزبی اصلاح‌طلب در گفتگو‌هایی نام‌های جایگزین عارف را مطرح کرده‌اند.
رویداد۲۴ اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات پارلمان اصلاحات 

  

ETFها همچنان برقرار استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه تصمیمی مبنی بر توقف ETF (صندوق سرمایه گذاری قابل معامله) ها گرفته نشده است، اظهار کرد: ETFها همچنان برقرار هست
۵۵ آنلاین سازمان بورس و اوراق بهادار سازمان خصوصی سازی ایران خودرو 

  

پایان موفقیت‌آمیز آزمایش واکسن ضد کرونا در روسیهآزمایش‌های واکسن ضد کرونا در دانشگاه «سچنوف» روسیه به پایان رسید.
مملکت‌آنلاین موفقیت روسیه تولید 

  اخبار داغ
  

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند با شروع روزهای گرم سال، همه افراد باید تغییراتی در برنامه غذایی خودشان ایجاد کنند تا هم بتوانند جلوی کم‌آبی بدن رادر فصل تابستان بگیرند و هم ریزمغذی‌های لازم را به بدن‌شان برسانند. از طرف دیگر، سیستم گوارشی بدن در فصل تابستان ضعیف‌تر از روزهای دیگر سال عمل می‌کند و همین مساله هم باعث می‌شود ضرورت تغییر برنامه غذایی در فصل تابستان بیشتر احساس شود.
نامه نیوز رژیم غذایی تغذیه خودرو 

  

تسهیلات پرداختی کرونا به بخش گردشگری کافی نیستافزایش خطرات بیماری کرونا و تداوم رکود بخش گردشگری، روشن است حمایت‌های مصوب از جمله تسهیلات پرداختی کرونا، کافی نیست و باید اقدامات جدیدی برای این بخش دردستور کار قرارگیرد.
ایلنا گردشگری حوزه حمل و نقل 

  

سازمان جهانی بهداشت: کرونا تا مدت‌ها هست / به زندگی با آن عادت کنیدمدیر کل سازمان جهانی بهداشت درباره وضعیت شیوع کرونا در دنیا گفته فعلاً چشم‌اندازی برای بازگشت زندگی به حالت نرمال وجود ندارد.
اعتماد دولت ویروس ماسک 

  

کرونا نمایندگان مجلس را درنوریداقتصادنیوز: مجلس شورای اسلامی به کانون کرونا تبدیل شده و هر روز خبری جدید از ابتلای یکی از کارکنان و یا نمایندگان به گوش می‌رسد.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی مرگ همدان 

  

کرونا به وزیر اسبق بهداشت هم رحم نکرد​اقتصادنیوز : کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حین طبابت مبتلا به کرونا شد.
اقتصادنیوز دولت نهم کامران باقری لنکرانی دولت 

  

ناقلان خاموش کرونا را بشناسیدنتایج تحقیقات متخصصان ایتالیایی نشان می‌دهد که بیش از 80 درصد از جوانان آلوده به کرونا ویروس، علائمی از بیماری ندارند.
مستقل‌آنلاین جوانان ویروس خبرنگار 

  

استفاده از واکسن چینی کرونا در برزیلپزشکان برزیلی آزمایش واکسن کرونا بر روی انسان را آغاز کرده و از عوارض ناچیز این واکسن درعین توان ایجاد مصونیت بالا در افراد در برابر این ویروس خبر داده‌اند.
۵۵ آنلاین درمان برزیل رانندگی