ایلنا   |  فرهنگی  |  

مازندرانی‌ها با یک دفاع چندلایه مقابل کرونا ایستادگی می‌کنند/ پس از اعلام تعطیلی‌ها موج سفر به مازندران ده برابر شد

احمد حسین‌زادگان (استاندار مازندران) در یادداشت پیش‌رو بر دفاع چند لایه استانی تاکید می‌کند. از نگاه او تنها با این سیاست می‌توان به جنگ با کرونا رفت.

مازندرانی‌ها با یک دفاع چندلایه مقابل کرونا ایستادگی می‌کنند/ پس از اعلام تعطیلی‌ها موج سفر به مازندران ده برابر شد

احمد حسین‌زادگان (استاندار مازندران) در یادداشت پیش‌رو بر دفاع چند لایه استانی تاکید می‌کند. از نگاه او تنها با این سیاست می‌توان به جنگ با کرونا رفت.

از زمان رسمی اعلام شیوع کرونا در کشور، استان مازندران در زمره اولین استان‌های کشور در طراحی و راه‌اندازی ستاد مقابله با کرونا با حضور کلیه دستگاه‌های مرتبط بوده است.

استان مازندران به جهت همجواری با استان تهران و درنتیجه در نزدیکی با استان قم در معرض جدی حمله کروناویروس کووید-19 قرار گرفت و در روزهای اول مبارزه با این میهمان ناخوانده، با ابتلای قابل توجه مردم مواجه شده است.

ستاد کرونا در استانداری با محوریت دانشگاه علوم پزشکی استان و همراهی دستگاه‌هایی مانند هلال احمر، بهزیستی، نیروی انتظامی، پدافندغیرعامل، مدیریت بحران، بسیج وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صداوسیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌ها تشکیل شد و با بررسی دقیق وضعیت استان، مصوبات پیشگیرانه با اهداف کلی ذیل جهت اهداف ذیل تبیین و جهت اجرا ابلاغ شد:

1- تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی جهت توقف زنجیره شیوع بیماری با کمترین تلفات ممکن از طریق آماده‌باش به کلیه مراکز درمانی و تامین وسایل درمانی و حفاظتی مورد نیاز و پیش‌بینی سوله‌های نگهداری مبتلایان 

2- آگاهی‌رسانی به‌روز و در سطح وسیع به مردم استان جهت رعایت توصیه‌های بهداشتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بهره‌گیری از نخبگان بهداشتی و درمانی

3- محدودیت در تردد درون شهری و کاهش میزان تماس مردم با یکدیگر با اقداماتی چون تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی، پارک‌ها، باشگاه‌ها و برخی اصناف غیرضرور

4- اقدامات پیشگیرانه در مبادی ورودی استان شامل تست کرونا برای مسافران و هدایت به مراکز درمانی درصورت لزوم

5- مبارزه با اطلاعات نادرست و شایعات با تشکیل قرارگاه مجازی جهت ارایه آمار و اطلاعات دقیق و صحیح با همکاری رسانه‌های مکتوب و مجازی و پلیس فتا و سپاه پاسداران به ویژه در شبکه‌های مجازی

6- همکاری و ارتباط مستقیم و لحظه به لحظه با ستاد مبارزه با کرونای کشور جهت هماهنگی اقدامات در استان مازندران

7- راه‌اندازی پویش مردمی "در خانه می‌مانم" جهت کاهش تردد مردم در سطح خیابان‌ها و اجتماعات و مراکز تردد

علی‌رغم همه اقدامات انجام شده و همکاری بسیار مناسب مردم مازندران، متاسفانه پس از اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور با موج عظیمی از مسافرت به استان مواجه شدیم که آمار مبتلایان به کرونا در استان دقیقا از زمان مسافرت‌ها به استان، ده‌ها برابر شد و این موضوع به صورت کارشناسی شده و با تحلیل و آمار دقیق به اطلاع ستاد مبارزه با کرونای کشور رسیده است.

نظر ما بر این است که استان‌های اصلی درگیر با بیماری کرونا مانند تهران، قم، اصفهان، گیلان، خراسان رضوی و مازندران و چند استان دیگر، از مبدا محدویت تردد بیرون شهری داشته باشند تا به این صورت، هم با حجم انبوه تردد و ترافیک در ورودی‌های مازندران برای ورود به استان مواجه نشویم و هم اینکه باتوجه به امکانات محدود موجود در استان، بتوانیم نسبت به امور درمانی مبتلایان اقدامات شایسته انجام دهیم.  

برای تحقق این هدف، برنامه جامعی را به تهران پیشنهاد دادیم که امیدواریم عملیاتی شود.

مردم استان مازندران با طرح قرنطینه خانگی و داوطلبانه کاملا همکاری کرده‌اند و بیشتر ترددها در شهرها و حتی روستاها مربوط به غیربومی‌ها است که پیاده‌سازی طرح محدودیت از مبدا برای استان‌های پرمبتلا، کار را برای مازندران بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

دفاع چند لایه مازندران در مقابله با ویروس کرونا با مشورت با نخبگان استان و کشور طراحی شده است و اجرای آن به عوامل درونی و بیرونی بستگی دارد که مهمترین عامل تاثیرگذار بیرونی، مسافرت غیربومیان به مازندران است.

همانطور که مقام معظم رهبری، با لغو سفر و سخنرانی خود به مشهد مقدس که هر سال در روز اول نوروز سیاست‌های کلی سال را در آنجا تبیین می‌نمودند، الگوی بسیار مناسبی برای همه ما ارایه دادند، امیدواریم مردم عزیز کشور نیز با الگو قرار دادن منویات معظم له، ما را در جهاد مقابله با ویروس مهاجم کرونا همراهی و حمایت کنند.

در پایان از خط مقدم جهاد و سنگر اول مبارزه با این بیماری، یعنی کادر درمانی از پرستاران و پزشکان تا پرسنل آزمایشگاهی و ستادی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که به واقع مدافعان سلامت هستند، کمال قدردانی را دارم.

اصفهان شبکه های مجازی ترافیک   اخبار برگزیده
  

آخرین اعلام دولت از این حکایت دارد که وام یک میلیونی که قرار است به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا کند همراه با یارانه اریبهشت واریز خواهد شد.
نامه نیوز وام بانک مرکزی بانک 

  

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستندیک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.
ایلنا افزایش قیمت دستمزد حداقل دستمزد 

  

چه نوع تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا موثر است؟اقتصادنیوز: متخصص تغذیه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به عوامل متعددی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، ضرورت تغذیه سالم در روزهای کرونایی را مورد تاکید قرار داد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی سیستم ایمنی 

  

مراکز شماره‌گذاری تا چه زمانی تعطیل خواهند بود؟معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک همچنان تعطیلند و این تعطیلی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.
خودروتک پلیس ویروس تعویض پلاک 

  

تهران هنوز به نقطه اوج کرونا نرسیده‌ استفرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه شورای شهر تهران گفت: شیب ابتلا به بیماری کرونا در تهران دارای تکان‌های سینوسی است و بازتاب حضور نامتعارف شهروندان در آن دیده می‌شود.
۵۵ آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

تسهیلات کمک به کرونا پرداخت می‌شوددر حالی که هنوز خانوارها و مشاغل با پیامدهای ناشی از کرونا دست به گریبان هستند، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات جبرانی به خانوارها و مشاغل، استمهال تسهیلات و.... موافقت خود را اعلام کرد. شورای پول و اعتبار به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده و سیاستگذار پولی و بانکی کشور حق لغو یا اعلام عدم موافقت با تصیمیات یا پیشنهادات بانک مرکزی را دارد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت درمان پول 

  

مرگ و میر در ایران بخاطر کرونا تا یک ماه آینده افزایش می یابدزالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با حضور در شورای شهر تهران از افزایش احتمالی مرگ و میر طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در هفته آینده با تعداد بیشتر مبتلایان کرونا رو به رو خواهیم بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان شورای شهر تهران 

  

واقیعت ها را به مردم بگویید، حتی اگر به قیمت برکناری‌تان باشدمحمد سالاری‌،‌ نماینده شورای شهر تهران، در جلسه شورا، از مسوولان وزارت‌بهداشت خواست: حتی اگر به قیمت برکناری یا کناره‌گیری‌تان باشد، برای مردم واقعیت‌ها را بگویید و روشن کنید که اگر این روند ادامه پیدا کند، کشور به چه بحرانی دچار می‌شود.
مستقل‌آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

واکنش مثبت بازار خودرو به جنگ علیه کرونادر شرایط فعلی واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنابر این قیمت خودرو‌های وارداتی به صورت معنی داری تغییر خواهد کرد، قیمت دلار در روز‌های فعلی در حدود 15 هزار تومان است در حالی که مبانی قیمتی ما در این ایام حدود 12 هزار تومان بوده است.
خودروتک بازار خودرو واردات خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

کمک یک میلیاردی کاپیتان پرسپولیس برای مبارزه با کروناسیدجلال حسینی کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس به مناسبت نیمه شعبان بسته‌هایی را به مردم انزلی اهدا کرد.
شما‌نیوز پرسپولیس فوتبال جلال حسینی 

  

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست دیشب شورای امنیت تأکید کرد که در شرایط بحران کنونی شیوع گسترده بیماری کرونا، باید تمامی تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه لغو شوند تا بتوان به کشورهای در حال توسعه کمک کرد.
نامه نیوز روسیه شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل متحد 

  

نوکمپ در خدمت مبارزه با ویروس کروناباشگاه بارسلونا اعلام کرد استادیوم خانگی‌اش، نوکمپ، به عنوان محل جمعه‌آوری نمونه‌های تست ویروس کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ورزش۳ بارسلونا بازی ویروس 

  

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/تفاوت 6 درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟بعد از اعلام نرخ تورم 41 درصدی از سوی بانک مرکزی، مجددا بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.
تسنیم بانک مرکزی بانک تورم 

  

سلیمی: تصمیم‌گیری در مود آینده لیگ برتر خیلی پیچیده است/ فوتبال هیچ ارزشی در مقابل جان انسان‌ها نداردایمان سلیمی، مدافع تیم فوتبال تراکتور تبریز تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت نوزدهمین دوره لیگ برتر را پیچیده توصیف کرد.
تسنیم فدراسیون فوتبال لیگ برتر استرس 

  

ارزش مادی خامس رودریگز در بازار نقل و انتقالات در چند سال گذشته روندلی نزولی داشته و حالا به اندازه ارزش مادی او در سال 2013 رسیده است.
ورزش۳ 

  

تجربه آرین روبن از مبارزه همسرش با کروناآرین روبن ستاره سابق بایرن مونیخ می‌گوید همسرش به کرونا مبتلا شده بوده و به سختی نفس می‌کشیده ولی حالا بهبود یافته است.
ورزش۳ آرین روبن بازی بایرن مونیخ