اعتماد   |  فرهنگی  |  

روزگار سخت خانه هنرمندان

خانه هنرمندان این روزها حکایت از ناخوش احوالی دارد. برخی‌ها مشکلات اقتصادی این خانه را به گردن کرونا انداخته‌اند. اما اگر نگاهی به وضعیت اقتصادی این خانه در چند سال اخیر بیندازیم می‌بینیم مشکلات مالی آن ربطی به کرونا ندارد.

روزگار سخت خانه هنرمندان

اعتمادآنلاین| خانه هنرمندان این روزها حکایت از ناخوش احوالی دارد. برخی‌ها مشکلات اقتصادی این خانه را به گردن کرونا انداخته‌اند. اما اگر نگاهی به وضعیت اقتصادی این خانه در چند سال اخیر بیندازیم می‌بینیم مشکلات مالی آن ربطی به کرونا ندارد.

 

مجید رجبی معمار چندی پیش در رسانه‌ها با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی این خانه گفته بود که «در ماه‌های اخیر با تلاش و کوشش اعضای خانه هنرمندان این مکان سرپا ایستاده و توانسته هزینه‌های خود را تأمین کند، اما بیش از این دیگر توانایی این کار را نداریم.»

 

او در ادامه سخنانش به کمک‌های ناچیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرده و گفته است: «کمک وزارت ارشاد به خانه هنرمندان سال به سال کمتر می‌شود، تا جایی‌ که از رقم 200 میلیون تومانی در چند سال گذشته به 50 میلیون تومان در سال 98 رسید و از اول سال 99 تاکنون هم هیچ کمکی به این خانه نشده است.» این در حالی است که طبق آمار سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این وزارتخانه در سال 96 یکصد میلیون تومان به این خانه کمک کرده و در سال بعد این رقم را به دوبرابر رسانده و 200 میلیون تومان کمک کرده است. 

 

در این مدت بارها مطرح شده است که ردیف بودجه خانه هنرمندان توسط کدام نهاد تأمین می‌شود؟ سؤال اصلی این است که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به خانه هنرمندان کمک مالی کند؟ اگر این وزارتخانه به هر دلیلی نتوانست کمک کند باید این‌گونه اقتصاد این خانه به زمین بخورد و به تعطیلی کشیده شود؟ در اساسنامه خانه هنرمندان به این نکته اشاره شده که خانه هنرمندان ایران تشکیلات غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است و شخصیت حقوقی و مالی مستقلی دارد که منابع مالی آن از بودجه شهرداری تأمین می‌شود و سایر منابع مالی و اموال منقول و غیرمنقول از اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی، هدایا و کمک‌های بلاعوض و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و وجوه حاصل از ورودیه‌ها پیش‌بینی شده است. با توجه به اینکه تأمین بودجه خانه از طرف شهرداری تهران تأمین می‌شود، نماینده شهرداری نیز در کنار نمایندگان انجمن‌های تجسمی و خانه‌های موسیقی، تئاتر، سینما و شاعران در شورای عالی خانه حضور دارند اما نماینده‌ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شورا حضور ندارد.

دو حامی مقتدر و مهم

اما چه شد که خانه هنرمندان در زمان بهروز غریب‌پور با کمتر از 15 کارمند روی پای خود ایستاد و این‌گونه خودکفا چرخه اقتصادی‌اش چرخید؟ اما اکنون با داشتن 4 برابر کارمند و تزریق نیرو این‌گونه دچار ورشکستگی شده است و شهرداری از دادن رقم بودجه 2 تا 3 میلیاردی‌اش شانه خالی می‌کند؟

بهروز غریب‌پور که خود مؤسس خانه هنرمندان است، در دوره ریاستش در سال‌های 78 تا 86 با اینکه در دوره احمدی‌نژاد با بحران جدی مواجه شد اما تلاش کرد تا این خانه به جایگاه درخوری برسد و هویتش را حفظ و آن را به خودکفایی نزدیک کرد.

 

غریب‌پور در مورد بودجه این خانه می‌گوید: «در زمانی که من مدیر خانه بودم پس از نامه‌نگاری‌های بسیاری که کردیم و جلساتی که با معاونت امور هنری داشتیم قرار بود که از محل یک درصد بودجه عمرانی کل کشور بودجه خانه هنرمندان تأمین شود. بعد به کمیسیون فرهنگی مجلس رفتیم و صحبت کردیم و در نهایت قرار شد نیم درصد از بودجه کل عمرانی کشور برای خرید آثار و برای کمک به صنوف مختلف که خانه هنرمندان هم جزوش بود اخذ شود.» این مدیر هنری در ادامه افزود: «بعد از مدتی با تغییر مدیران عامل خانه هنرمندان، شهرداری این وضعیت را به عهده گرفت که کمک کند.

 

اما اگر کاری که ما آغاز کردیم پیگیری شده بود اکنون از محل نیم درصد بودجه عمرانی کل کشور بودجه خانه هنرمندان تأمین می‌شد، اما بعدها این نیم درصد فقط متوجه خرید آثار شد. اینجاست که هنرمندان باید رصد می‌کردند و تلاش می‌کردند تا این مسأله کلان این‌گونه به چیز کمی محدود نمی‌شد. آن زمان یک درصد بودجه عمرانی کل کشور 50 میلیارد تومان بود که نیم درصد آن نزدیک به 50 میلیون تومان می‌شد.»

 

غریب‌پور در مورد تأسیس خانه هنرمندان ادامه داد: «تعامل بین شهرداری و وزارت فرهنگ باعث شد خانه هنرمندان ساخته شود. شهرداری مکانش را خریداری کرد و وزارت فرهنگ هم بودجه بازسازی و مرمتش را داد. مکانی به وجود آمد که دو نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری حامیانش بودند. اما ابهامی در اداره این خانه به وجود آمد که هیچ یک از دو نهاد مسائل مالی این خانه را به عهده نگرفتند. احساس معاونت هنری این بود که می‌تواند به خانه هنرمندان کمک کند و در مواردی هم بودجه تخصیص دادند. تا زمانی که من مدیر خانه بودم شهرداری کمک مالی نمی‌کرد. اگر کمکی می‌شد از جانب معاونت امور هنری وزارت فرهنگ بود. اگر تلاش‌های من برای تخصیص بودجه نیم درصد از کل بودجه عمرانی کشور تبدیل به قانون شده بود دیگر خانه هنرمندان نه به بودجه وزارت فرهنگ نیاز داشت و نه به حمایت مالی شهرداری.» غریب‌پور با انتقاد از مدیرعامل خانه هنرمندان تصریح کرد: «متأسفانه این مسأله نگرش مدیرعامل و شورای عالی هنرمندان بوده که به منبع مالی‌ای به نام شهرداری و کمک وزارت فرهنگ بسنده کرده‌اند. من به دنبال یک منبع بدون توقف و یک ردیف بودجه مشخص بودم. امروز هم مطمئنم که این موضوع را می‌توان احیا کرد. انتقاد من به خانه هنرمندان این است که در این مدت سراغ احیای ردیف بودجه‌ای که 90 درصد از کارهایش انجام شده بود، نرفتند.»

چه شد که شهرداری بودجه این خانه را دیگر نمی‌پردازد؟

تا زمانی که شهرداری در زمان قالیباف بودجه خوبی به این خانه با ریاست مجید سرسنگی می‌داد، حال و روز آن هم خوب بود. حتی درآمد این خانه آنقدر بود که از کافه رستوران‌های متعددش پول خوبی به بدنه خانه هنرمندان تزریق می‌شد و نیز حتی بابت اجرای برخی برنامه‌ها هم کسب درآ‌مد می‌کرد. این موارد باعث شد که خانه هنرمندان نیاز چندانی به کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نداشته باشد.

اما بعد از اینکه رجبی معمار سکان ریاست این خانه را به عهده گرفت اما سؤالات بسیاری مطرح شد. او قبل از این سمت مدیریت شبکه 5 سیما را به عهده داشت و برای مدتی هم مشاور وزیر و مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو بود.

 

با رفتن قالیباف هم زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر مدیریت خانه هنرمندان شنیده شد و به همین دلیل پای حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به میان آمد. با آغاز مدیریت رجبی معمار بودجه این خانه به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و در این دوره مدتی هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مجموعه کمک کرد تا این خانه تعطیل نشود. اما اکنون که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به خاطر وضعیت کرونا به مشکل اقتصادی برخورد کرده امسال نتوانسته به این خانه کمک کند. این در حالی است که این خانه چشم امیدش به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

علی مرادخانی که اکنون مدیرعامل موزه موسیقی است و زمانی هم به او پیشنهاد ریاست این خانه داده شد و مدتی هم در شورای عالی این خانه بود تمام این موارد را رد می‌کند و می‌گوید: «اصلاً این‌گونه نیست. من با قطعیت می‌گویم که در این دوره شهرداری ملاحظات سیاسی ندارد. در زمان شهرداری محمدعلی نجفی، ریاست خانه هنرمندان به من پیشنهاد شد و من قبول نکردم. من اصلاً به خانه هنرمندان نرفتم چون فکر کردم رجبی معمار گزینه مناسبی است. ایشان می‌تواند این مجموعه را اداره کند و زحمات زیادی هم کشیده است.» او در پاسخ به اینکه چرا شهرداری از این خانه حمایت نمی‌کند؟ افزود: «اکنون شهرداری در دوره‌ای است که به لحاظ مالی مشکلات زیادی دارد اما با این اوصاف در حال کمک کردن به این خانه است و قول مساعد داده تا گشایش‌هایی شود.» مرادخانی در مورد ماندن رجبی معمار در سمت خود گفت: «او در سمت خود باقی می‌ماند و تغییر نخواهد کرد.»

 

وزارت فرهنگ حمایت می کند اما موظف نیست

 

لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم درباره بودجه خانه هنرمندان می‌گوید: «این خانه بودجه مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد و با حمایت‌های جدی شهرداری تهران باید اداره شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همیشه حتی اگر جزو ردیف بودجه‌اش هم نبوده اگر توانسته از نهادهای ذیربط فرهنگی حمایت کرده است.»‌

 

ماهیت خانه هنرمندان اقتصادی نیست

 

مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان گفت: ماهیت خانه هنرمندان همان‌طور که در اساسنامه این خانه آمده است، ماهیتی اقتصادی نیست که بخواهد به طور مستقیم در مسائل اقتصادی ورود کند؛‌ بلکه این خانه مأوای هنرمندان است و وظیفه‌اش همراهی با هنر و هنرمندان است. البته بدون شک پیشنهادهایی برای اسپانسرینگ داشته‌ایم که از یک طرف آن‌چنان جدی نبوده‌اند و از طرفی دیگر وقتی در شورای عالی خانه هنرمندان مطرح شد به دلیل عدم همخوانی با ذات و ماهیت خانه این پیشنهادها رد شد و ما نمی‌توانستیم قبول کنیم که خواسته‌های آنها را در دل خانه هنرمندان عملیاتی کنیم. از بدو تأسیس خانه هنرمندان قرار بود که شهرداری تهران به لحاظ تأمین منابع مالی کمک حال ما باشد و از طرفی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ردیف بودجه سالیانه خود اعتباری برای این خانه فراهم شود که متأسفانه امسال به دلیل مشکلاتی که در شهرداری تهران وجود داشت این شارژ مالی انجام نشد و در نهایت همین چند روز پیش بود که ما حدود یک‌چهارم از بودجه تعریف شده را از شهرداری گرفتیم و توانستیم نفسی تازه کنیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مجموعاً 50 میلیون به ما کمک کرده و مسأله دیگری که ما در بخش درآمدزایی‌های خانه داشتیم مربوط به امسال و شیوع بیماری کروناست.

 

به‌هر صورت این مسأله برای بسیاری از مراکز فرهنگی پیش آمد و آنها را دچار بحران کرد و ما نیز نتوانستیم از طریق رستوران‌ها و مراکز فرهنگی یا برگزاری نمایشگاه‌ها و سالن‌های نمایشی که داریم درآمدزایی داشته باشیم و این موضوع ما را بشدت با مشکلاتی روبه‌رو کرد که راهی جز اطلاع‌رسانی آن نداشتیم تا کسانی که دغدغه این موضوع و خانه را دارند پیش از آن‌که خانه هنرمندان به سمت تعطیلی برود فکری برای آن‌ کنند. بعضی‌ها می‌گویند چرا به سمت مسأله‌هایی که در حوزه اقتصاد هنر می‌گنجد نمی‌روید؟ همانطور که ابتدای این یادداشت گفتیم ورود به چنین حوزه‌ای از ذات خانه هنرمندان دور است و ما نمی‌توانیم به عنوان مثال بپذیریم که وارد حراج‌های هنری بشویم فقط به صرف اینکه درآمدزایی کنیم.

 

منبع: روزنامه ایران

 

خانه هنرمندان ایران هنرمندان شهرداری تهران   اخبار برگزیده
  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

فارس/ «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت مدعی شده بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نیازمند اجماع میان اعضای این شورا نیست.
نامه نیوز خودرو سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

واکنش مقام بلندپایه سپاه به تهدید ترامپ برای حمله به ایرانبه عقیده معاون سیاسی سپاه، حاکمان امریکا باید تغییر رویه دهند و تسلیم واقعیت‌ها شوند و واقعیت صحنه تحولات جهان این است که امریکا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.
اقتصادنیوز ترامپ ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

احتمال می رود دیدار 6 ساعته چهره‌های اصلاح‌طلب با مهدی کروبی مقدمه رفع حصر باشد.
رویداد۲۴ مهدی کروبی حصر غلامحسین کرباسچی 

  

موضع رسمی ایران درباره مذاکره مجدد با آمریکاوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، امریکا را طرف نقض‌کننده برجام دانست و گفت: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

اکنون آن‌ها نمی‌توانند بازگردند و بگویند من باید هرچه را که می‌خواهم به دست آورم چرا که نتوانستم آن را در دور نخست بگیرم.
رویداد۲۴ جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی دولت 

  

اورتاگوس: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می ‌یابدسخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی در واکنش به تحریم‌های اعمالی جدید اعلام کرد که کمپین فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران ادامه خواهد یافت.
گسترش ایران سازمان انرژی اتمی وزارت خارجه 

  

تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی که پیامک دریافت نکرده اند؛ مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تمدید شدمعاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای متقاضیان طرح ملی مسکن که تاکنون پیامک دریافت نکرده اند مهلت قانونی تعیین می شود.
مملکت‌آنلاین مسکن پیامک وام 

  

رهبر معظم انقلاب:قبول قطعنامه مدبرانه بودرهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت، با اشاره به پیروزی درخشان و واضح ملت ایران در دفاع مقدس گفتند: این واقعیت، نتیجه رهبری و فرماندهی شگفت‌انگیز امام خمینی، حضور همه‌جانبه قشرهای مختلف مردم و اقدامات و ابتکارات عقلایی مدافعان اسلام و انقلاب در این حماسه تاریخی بود که باید مراقب تلاش دشمنان در تحریف واقعیات این قطعه ا...
مستقل‌آنلاین ایران امام خمینی امام حسین 

  

احمدی ‌نژاد عمداً کارهایی می‌کند تا مطرح شوداحمدی ‌نژاد خیلی خوب می‌داند که کارش خلاف است، اما عمداً کارهایی می‌کند و حرف‌هایی می‌زند که در رسانه‌ها مطرح و اسمش در خبرها آورده شود. محمود احمدی‌نژاد عمداً این کارها را می‌کند تا از مجمع تشخیص مصلحت نظام اخراج شود.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد جمهوری اسلامی رادیو 

  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  اخبار داغ
  

ادعای تازه دانشمندان: "محلول ید" ویروس کرونا را غیرفعال می‌کند!طبق تحقیق جدید دانشمندان آمریکایی, شستشو بینی و دهان با محلول ید می‌تواند از شیوع ویروس به فرد جلوگیری کرده در 15 ثانیه ویروس کرونا را غیرفعال کند!
تسنیم ویروس خاورمیانه جدول 

  

در جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک گردشگری که با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد، صورت های مالی منتهی به 29 اسفند سال 1398 به تصویب رسید.
نامه نیوز بانک گردشگری خودرو 

  

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه جهش ژنتیکی اخیر ویروس کرونا و افزایش قدرت سرایت پذیری آن نگران کننده است، گفت: خصوصیت این موج اپیدمی انتقال درون خانوادگی بالا در آن است.
رویداد۲۴ ویروس وزارت بهداشت خانواده 

  

حریرچی: جهش ژنتیکی اخیر کرونا نگران‌کننده استایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه جهش ژنتیکی اخیر ویروس کرونا و افزایش قدرت سرایت پذیری آن نگران کننده است، گفت: خصوصیت این موج اپیدمی انتقال درون خانوادگی بالا در آن است. دکتر ایرج حریرچی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهدیم … نوشته حریرچی: جهش ژنتیکی اخیر کرونا نگران‌کننده است اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز وزارت بهداشت ویروس خانواده 

  

کرونا موبایل های ارزان قیمت را محبوب کرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، با وجود شیوع کووید19 در سراسر جهان، فروش موبایل همچنان ادامه دارد. درهمین راستا گزارش شرکت آمریکایی تحقیقات بازار IDC نشان می دهد در سه ماهه دوم 2020 میلادی موبایل های ارزان قیمت و میان رده که قیمت آنها کمتر از 400 دلار است، بیشترین فروش را داشته اند. تحقیقIDC نشان می دهد در سه ماهه دوم 2020 میلادی 60 درصد محموله های موبایل بارگیری شده…
مهر موبایل قیمت خاورمیانه 

  

نابودی 15 ثانیه‌ای کرونا با ید به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس لاین، ید جلوی انتشار ویروس کرونا در بدن را می‌گیرد و از جمله موادی است که مصرف آن برای حفظ سلامت در ایام شیوع ویروس کرونا بسیار مفید است. محققان برای کسب اطمینان در این زمینه آزمایش‌هایی را بر روی سه گروه از افراد با میزان مصرف ید متفاوت انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که ویروس کرونا در بدن افرادی که میزان ید بیشتری مصرف می‌کنند در ظرف 15…
مهر ویروس موز گوشت 

  

شروع پاییز بورس با رنگ قرمز + فیلمامروز نیز بازار چهره قرمز رنگی به خود گرفت و غالب سهم‎ها تا این لحظه صف فروش بوده است.
گسترش رنگ اکو شاخص 

  

وضعیت بورس خطرناک می‌شود؟ / پیش‌ بینی شرایط بازار تا آخر مهربا شروع معمالات امروز شاخص کل بازار 24 هزار و 567 واحد افت داشت. اما چرا بازار روز اول پاییز را این‌گونه شروع کرد؟
گسترش شاخص فولاد سود 

  

نیاز فعلی بازار بورس چیست؟کارشناس بازار سرمایه گفت: اگرنهاد‌ها و حقوقی‌ها در شش ماه نخست عرضه‌های معقولی داشتند می‌توانستند تا حدودی از روند هیجانی و غیر منطقی این روزهای بازار سرمایه را کم کنند.
گسترش سرمایه سهام تورم 

  

وضع محدودیت های جدید در انگلیس با اوج گرفتن کرونانخست وزیر انگلیس تنها چند هفته پس از بازگشت مردم بر سر کارهایشان، از آنها می خواهد اگر می‌توانند در خانه کار کنند.
تسنیم انگلیس کار بوریس جانسون 

  

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/01؛ سکه 13 میلیون و دلار 27 هزار و 150 تومان شدهم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 218 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 13میلیون تومان و قیمت دلار 27 هزار و 150 تومان است.
تسنیم قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

دانشجویان در دوران کرونا چگونه از راه دور تحقیق انجام دهند؟با شیوع ویروس کرونا دسترسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به آزمایشگاه ها با اختلال مواجه شد اما دانشگاه ها راه حل هایی برای تحقیقات از راه دور ارائه کرده اند.
تسنیم آموزش مجازی ویروس تحصیلات تکمیلی 

  

کدام روش مناسب زایمان در دوران شیوع کرونا است؟سلامت نیوز: به اعتقاد محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بدون در نظر گرفتن ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا، شرایط مادر یا جنین در انتخاب نوع زایمان موثر است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، بنابراین بر اساس شواهد علمی نمی توان یک روش مشخص زایمانی را برای همه افراد (چه افراد سالم و چه مشکوک و مبتلا) در این دوران پیشنهاد داد...
سلامت‌نیوز زایمان سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران