گسترش   |  اقتصادی  |  

دلار، محرک اصلی بورس

مهدی سماواتی کارشناس بازار سرمایه

دلار، محرک اصلی بورس

از 4 آبان و به دنبال گذر از یک دوره ناامیدکننده در بورس تهران که با از دست رفتن سطوح متفاوت حمایتی همراه بود، شاهد معکوس شدن روند حرکتی شاخص بورس بودیم. در چنین شرایطی تابلو بورس پس از روزها قرمز پوشی دوباره به رنگ سبز درآمد. روند صعودی قیمت دلار در بازار آزاد و فروش آن در کانال 35 و 36 هزارتومانی در بازار آزاد، محرک اصلی بورس تهران در هفته‌های گذشته بود. درواقع با توجه به روند صعودی دلار، شاهد گسترش انتظارات تورمی در میان فعالان بازار سرمایه هستیم که به سبزپوشی این بازار منتهی شد. باوجود اصلاحات انجام‌گرفته در بورس تهران در مدت‌زمان موردبحث بسیاری از فعالان بازار نیز آینده این تالار شیشه‌ای را مثبت و رو به رشد پیش‌بینی می‌کنند. امید به تداوم قیمت ارز، مهم‌ترین علتی است که مسیر رشد شاخص کل بورس را تسهیل می‌کند. با توجه به شرایط یادشده شاهد ورود دوباره سرمایه از سوی سهامداران حقیقی به بورس تهران بودیم، بنابراین می‌توان این‌طور ادعا کرد که این بازار از مدت‌ها پیش منتظر فرصتی برای صعود بوده است.

در همین حال باید خاطرنشان کرد؛ اغلب سهم‌هایی که این روزها در بازار سرمایه خریدوفروش می‌شوند از ارزندگی قابل‌توجهی برخوردار هستند. بسیاری از صنایع بورسی کشور و به‌ویژه صنایع بزرگ سودآوری قابل‌توجهی را از آن خود کرده‌اند. باوجود ارزندگی سهام شرکت‌های بورسی، خرید در قیمت کنونی، آن‌قدرها هم توصیه نمی‌شود. چراکه بازار تا دی‌ماه، فرآیند سینوسی را پشت سر می‌گذارند. البته برآیند کلی شاخص صعودی خواهد بود. بااین‌وجود می‌توان از زمان اصلاح شاخص به‌عنوان فرصتی برای خرید استفاده کرد.

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران چندی پیش بسته‌ای را با هدف ارزیابی سودآوری بورس تهران منتشر کرد. بااین‌وجود باید خاطرنشان کرد که سازمان بورس وظیفه رگولاتوری بازار را بر عهده دارد و نباید از آن انتظار حمایت‌های غیرمنتظره را داشت. بااین‌وجود با نگاه کلی به عملکرد سازمان بورس در سال‌های اخیر، می‌توان این‌طور ادعا کرد که این سازمان در اجرای وظایف خود، به‌درستی عمل نکرده است.

سایر اقدامات حمایت‌گرانه سازمان نتیجه‌بخش نبوده‌اند و حتی عزم راسخ برای اجرا و تداوم آنها وجود نداشته؛ بنابراین نباید به اثرگذاری این بسته جدید نیز امید داشت. در واقع نباید بازگشت بورس به مسیر صعود را به اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار کشور، منوط دانست.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که یک بازار پویا نسبت به متغیرهای اقتصادی واکنش نشان می‌دهد. بدون تردید در آینده شاهد اصلاح قیمت ارز برای یک دوره زمانی خواهیم بود، در چنین شرایطی احتمال می‌رود بورس تهران نیز همسوی دلار واکنش نشان داده و در مسیر نزولی گام بردارد. علاوه بر این، ابهاماتی نیز مسیر اقتصاد کشور را تهدید می‌کند که مسیر صعودی بازار را تهدید می‌کند.

به‌عنوان مثال در حال حاضر در آستانه تدوین بودجه 1402 هستیم. فاکتورهای تدوین شده در بورس تهران از اثرگذاری بالایی بر عملکرد بورس تهران برخوردار است. بسیاری از صنایع بزرگ بورسی کشور وابسته به دولت هستند؛ بنابراین بودجه اثرگذاری بالایی بر عملکرد صنایع بورسی دارد، بر همین اساس نیز به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود در خرید سهام عجله نکنند، چراکه بازار فرصت ورود مجدد به آنها را خواهد داد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کسری بودجه قابل‌توجهی که در سال‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم، نباید به اثرگذاری مثبت بودجه بر عملکرد بورس تهران امید داشت؛ یعنی سیاست‌گذاران حتی اگر هم بخواهند باز نمی‌توانند با توجه به مشکلاتی که پیش‌رو دارند، از عملکرد این بازار حمایت کنند؛ بنابراین در این بازه زمانی میزان آسیب بودجه برای بورس مشخص می‌شود.

قیمت نفت، انرژی، بهای گاز به‌عنوان خوراک پتروشیمی و همچنین سوخت صنایع، حقوق دولتی معادن، نرخ ارز و... را مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در جریان تصویب بودجه مشخص می‌شوند و بر عملکرد صنایع کشور و به‌دنبال آن بازار سرمایه اثرگذار خواهند بود. بنابراین برای پیش‌بینی عملکرد بازار در میان‌مدت باید منتظر روشن و شفاف شدن سیاست‌های داخلی کشور و استراتژی‌های مالی دولت در سال آتی باشیم.

نویسنده: مهدی سماواتی

دلار سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین