سفیر پیشین ایران در چین: سند همکاری 25 ساله با چین موتور اقتصاد ایران را روشن می‌کند

سفیر پیشین ایران در چین اهمیت سند همکاری 25 ساله با چین را مورد توجه قرار داد و گفت: این سند موتور اقتصادی ایران در زمینه رونق کارخانه های فولاد، بخش گردشگری، دارو، درمان و تجیهزات پزشکی، نفت خام و انرژی، پالایشگاه ها، ریل آهن، مواد اولیه و غیره روشن می‌شود.

سفیر پیشین ایران در چین: سند همکاری 25 ساله با چین موتور اقتصاد ایران را روشن می‌کند

مهدی صفری روز پنجشنبه در "ششمین دوره مطالعات فرهنگی شرق آسیا با محوریت چین و ژاپن" درقم افزود: شرط اجرای تفاهم نامه 25 ساله، اعتمادسازی متقابل است و ما نباید در این مسیر بصورت زیگزاگی عمل کنیم و با حوادث سیاسی بین المللی نگاه خود به چین را کمرنگ کنیم و در یک مسیر بی اعتمادی در تعامل با این کشور گام برداریم و آنها را در حسن نیت خود دچار شک نماییم.

وی نقش استراتژیک منطقه شرق آسیا و چین را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: چین هم اکنون بیش از 15 میلیارد بشکه نفت خام وارد می‌کند و یکی از کشورهایی است که نیاز اساسی به انرژی دارد.

وی اهمیت تفاهم نامه بلندمدت بین دو کشور را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: سند همکاری 25 ساله با چین باید سال‌ها قبل امضا می‌شد تا منافع اقتصادی و فرهنگی دو طرف بهم گره زده شود.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین یادآور شد: ایران همیشه در کریدور جاده ابریشم نقطه اصلی تبادل بین شرق آسیا با غرب این قاره همچنین ورود به بازارهای اروپایی بوده و با اجرای این تفاهم نامه جایگاه ایران در عرصه تقویت خواهد شد.

صفری عنوان کرد: ایجاد ثبات و پایداری در عراق و سوریه با نابودی داعش، کمک معنوی شش ساله ایران به یمن، قدرت نظامی، ایستادگی در برابر تحریم‌ها و اموری از این دست که ضامن استقلال و عزت ملی است؛ سبب ترغیب چین در برقراری تعاملات بلندمدت و اعتماد استراتژیک می شود.

وی عنوان کرد: چین یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است و قدرت تامین منافع بین‌المللی و تجارت خارجی شرکای خود را دارد و از طرفی این کشور به دنبال یک شریک قوی نظامی و فرهنگی برای تامین نیازهای دو طرفه است هرچند حرکت در مسیر تعاملات دوطرفه تاکنون از جانب ایران ضعیف بوده و این حرکت از سوی ایران باید بیشتر شود.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین ابراز داشت: اگر 25 سال گذشته در جهت خودکفایی پالایشگاه‌های خود برنامه ریزی می‌کردیم امروز نسبت به فروش نفت خام چالش نداشتیم و در این زمینه خودکفا بودیم.

به باور وی، ژاپن و کره جنوبی با وجود اینکه دو کشور قدرتمند و پیشرفته اند اما شکست خورده جنگ جهانی دوم هستند و به همین خاطر بصورت کامل تحت اشراف و فرمان آمریکا هستند و مزیت چین را در تفاهم نامه‌های بین المللی ندارند.

وی بیان داشت: 10 بانک چینی جزء بانکهای بزرگ و اصلی جهان هستند که نقش اساسی در تبادلات تجاری بین المللی دارند و با توجه به سهم 60 میلیارد دلاری صادرات دو کشور می‌تواند ظرفیت قدرتمندی در تجارت خارجی ایران با اجرای راه حل های ارائه شده در وضعیت تحریم های بین المللی باشد.

وی بیان داشت: اگر خط آهن بین چابهار به استان‌های شرقی را راه اندازی کنیم روند صدور کالاها دچار جهش بی‌نظیری می‌شود، همچنین با بهره برداری از قطار سریع السیر تحول بزرگی در مسافرت و جابه جایی مردم و صرفه جویی در انرژی کشور به وجود می‌آید.

به گفته صفری، با سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های هسته‌ای نرمال با قابلیت تصفیه آب دریا و تبدیل آن به شیرین؛ آب و برق مناطق شرقی و جنوبی را تامین خواهد شد، همچنین با توجه به ظرفیت ایران در تولید انرژی خورشیدی می‌توان سرمایه‌گذاری قابل توجهی در تامین انرژی با همکاری با چین منقعد شود.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین یادآور شد: با تکمیل کریدور تجاری و مسیرهای دسترسی ایمن در داخل کشور با محوریت جنوب-شمال و غرب-شرق می‌توانیم خود را به قطب تجارت بین شرق و غرب آسیا به ویژه از مسیر زمینی تبدیل نماییم.

وی با انتقاد از سهم ناچیز تبادلات فرهنگی و علمی دو کشور، عنوان کرد: اعزام دانشجو و آموزش زبان یکی از راه‌های اصلی ارتباط های بین المللی است، 70 هزار دانشجوی آمریکایی هم اکنون در چین مشغول تحصیل هستند در حالی که تعداد دانشجویان ایرانی در این کشور ناچیز است و افرادی که تسلط لازم به زبان چینی داشته باشند نیز در کشور ما اندک است.

به باور وی، سالانه 200 میلیون گردشگر چینی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و باید بستر لازم برای تبدیل ایران به یکی از قطب‌های گردشگری چین انجام بگیرد چه اینکه توریست‌های چینی علاقه وافری به مطالعه و بازدید از نمادهای فرهنگ و تمدن ایران دارند.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین عنوان کرد: اگر سالانه 5 میلیون توریست چینی به ایران مسافرت کند تحول شگرفی در اشتغال و اقتصاد ایران بوجود می‌آید چه اینکه مردم چین علاقه زیادی به صنایع دستی، زیورات، سنگ های قیمتی، داروهای گیاهی وغیره ایران دارند.

صفری ابراز داشت: بیش از 300 میلیون نفر از مردم چین از وضعیت اقتصادی بسیار مطلوبی برخوردار هستند و اصطلاحا در طبقه"لاکچری" تقسیم می‌شوند که از قدرت خرید بالایی در سفر به کشورهای توریست پذیر دارند و بیشترین جمعیت لاکچری و متمول جهان ساکن این کشور می‌باشند.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین ادامه داد: ایران هیچ وقت با کشور چین مناقشات مرزی، جنگ و درگیری نداشته و همیشه در مسیر صلح و تعامل دوطرفه قرار داشته و همین مساله می‌تواند زمینه مطلوبی برای افزایش تعاملات باشد.

صفری گفت: بیش از 95 درصد اقتصاد چین در اختیار دولت است و باید گروه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایرانی به دنبال ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در حوزه های مختلف اقتصادی کشور باشند.

وی اهمیت فرهنگ در ارتباطات دو جانبه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: فرهنگ چین نزدیکی بسیار عمیقی با ایران دارد و بر مبنای اصل تحکیم بنیان خانواده و احترام به والدین بنا نهاده شده و مباحث اخلاقی در بین آنها شباهت زیادی با ایران دارد.

وی اظهار داشت: از 12 سال گذشته که چین رتبه برتر تجارت جهانی را بدست آورد آمریکا بدنبال ضربه به سرمایه‌گذاری چینی‌ها در آفریقا بود و به همین منظور با تجزیه سودان مانع از صدور نفت از این کشور به چین شد.

صفری ادامه داد: اتفاقات لیبی، تونس، مصر و مراکش نیز در راستای از دست رفتن منافع و جایگاه چین در آفریقا بود چرا که تصور آمریکا این بود که سرمایه‌گذاری چینی‌ها در آفریقا بدون هماهنگی با آمریکایی‌ها انجام گرفته و می‌تواند موقعیت آنها در آفریقا را متزلزل نماید.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها برای مهار چین همچنین به تدریج در یک دهه اخیر نیروهای خود را در شرق آسیا به صورت گسترده گسیل دادند و مانورهای فراوانی با کره جنوبی در جهت تضعیف منافع چینی ها انجام داده و مناقشات فراوانی بین فیلیپین و ویتنام با چین و مناقشات بین جزایر مورد ادعا راه اندازی کردند.

سفیر پیشین ایران در جمهوری اسلامی در چین اضافه کرد: 560 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی چین و آمریکا است که از این بین 70 میلیار دلار سهم صادرات آمریکا به چین است و بالانس صادرات چین به آمریکا کاملا مثبت از جانب چین است.

وی ادامه داد: ترامپ به همین منظور در صدد تعادل و تغییر بالانس بین صادرات و واردات با کشور چین بود که مشکلات کنونی بین دو کشور بوجود آمد که هم اکنون نیز ادامه دارد. چینی ها همچنین 640 میلیارد دلار با اروپا مراوده تجاری دارد.

منبع: عصر ایران

ایران اقتصاد ایران درمان   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

بستری بیماران مبتلا به کرونا رکورد شکستسرعت افزایش بستری در سونامی چهارم کرونا در کل کشور و همچنین در تمامی استان‌ها به جز سیستان و بلوچستا
خبرفوری سونامی حمل و نقل قم 

  

داوری: سقوط بورس، اخبار مورد علاقه احمدی نژاد بودمشاور سابق رسانه ای احمدی نژاد می گوید: سقوط بورس که می‌توانست نارضایتی اجتماعی ایجاد کند و مردم را به کف خیابان بیاورد، یکی از اخبار مورد علاقۀ آقای احمدی‌نژاد است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد مشاور رسانه 

  

رکورد بستری بیماران کرونایی شکسته شد! + نمودارسرعت افزایش بستری در سونامی چهارم کرونا در کل کشور و همچنین در تمامی استان‌ها به جز سیستان و بلوچستان، قم، مازندران و یزد از ابتدای سال 1399 تاکنون رکورد شکست.
گسترش سونامی حمل و نقل قم 

  

ویروس کرونا روابط ترانزیتی ایران و ترکیه را کاهش داده استاستاندار ترابوزان با اشاره به ضرورت توجه به روابط اقتصادی ایران و ترکیه گفت: ویروس کرونا روابط ترانزیتی ایران و ترکیه را کاهش داده است.
۵۵ آنلاین ویروس ایران ایران و ترکیه 

  

آغاز عرضه بیمه درمان تکمیلی بیمه آسماری با پوشش کرونادر شرایطی که پاندمی کرونا بار دیگر اوج گرفته و هزینه های احتمالی درمان این بیماری برای مبتلایان می تواند بسیار چشمگیر باشد، مدیرعامل شرکت بیمه آسماری از عرضه محصولی جدید در حوزه بیمه درمان تکمیلی خبر داد که بر اساس آن علاوه بر همه پوشش های بیمه درمان تکمیلی انفرادی، خسارت های مرتبط با بیماری کرونا نیز پوشش داده می شود.
شما‌نیوز بیمه درمان پوشش 

  

توصیه‌های طب ایرانی به روزه‌داران در این ماه رمضان کروناییرمضان ماه پاکی جسم و جان است؛ اما روش‌های غلط خورد و خوراک در این ماه و در این ایام کرونایی باعث می‌شود که بسیاری افراد نه تنها به پاکی و سلامت جسم دست نیابند، بلکه چند روزی از این ماه نگذشته دچار انواع مشکلات گوارشی از جمله نفخ، ترش معده، یبوست و... شوند.
برنا ماه ماه رمضان خوراک 

  

آینده قیمت دلار در گروه اخبار سیاسی + فیلماین هفته هم اخباری نظیر دومین نشست برجام، سفر نخست وزیر کره‌جنوبی به ایران، حادثه نطنز و آغاز غنی‌سازی 60 درصدی، بازار ارز را تحت الشعاع قرار داد.
گسترش قیمت دلار سفر 

  

تفاوت الرژی فصلی با کرونا ویروس (کووید-19)با آمدن فصل زیبای بهار برخی دچار الرژی فصلی میشوند و شاید این موضوع باعث نگرانی آن ها شود کـه نکند این کرونا ویروس اسـت ؟
شما‌نیوز ویروس بهار سرماخوردگی 

  

نمکی: به زودی آماده صادرات داروهای کرونا هستیموی با اشاره به اینکه سال سختی پشت سر گذاشتیم و پارسال نه فقط از نظر بهداشتی تاثیرات کرونا در عرصه سلامت، بلکه در عرصه اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی و سیاسی جهان نیز تاثیرگذار بود، افزود: اکنون ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌ها و در زمانی کوتاه به صادرکننده داروهای کرونا و ضدویروس مطرح است و آماده صادرات به سایر کشورها هستیم که دستاورد مهمی است.
گسترش ویروس جمهوری اسلامی دولت