برنا   |  سیاسی  |  

درباره آن‌چه قالیباف در «دستخط» گفت و نگفت!

روز جمعه هجدهم آبان 1398، برنامه دست‌خط شبکه 5 صداوسیما به گفت‌وگو با محمدباقر قالیباف اختصاص داشت؛ برنامه‌ای که بیش از 80 دقیقه طول کشید و محمدحسین رنجبران مدیرکل روابط‌عمومی رسانه ملی در آن، با لبخند و همراهی و تأیید، شهردار اسبق تهران را تشویق کرد تا مجموعه‌ای از ادعاهای تازه را با مردم در میان بگذارد.

درباره آن‌چه قالیباف در «دستخط» گفت و نگفت!

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، سردار دکتر قالیباف در این گفت‌وگو درباره بدهی‌های شهرداری تهران و املاک نجومی و مبارزه با فساد هم حرف زد. البته وقتی مجری درباره فساد پرسید، چیز زیادی نگفت، چون خیلی زود پای عیسی شریفی به میان آمد.

اول: املاک نجومی یا تعاونی مسکن؟

رنجبران در این برنامه از آقای قالیباف درباره املاک نجومی پرسید و ایشان پاسخ داد: «به تعاونی‌های مسکن ما برچسب املاک نجومی زدند». اما کارکرد این «تعاونی مسکن» چگونه بود؟ صدها ملک، که اغلب در مناطق شمالی شهر قرار دارند، در یک چارچوب به‌نظر قانونی دراختیار تعداد قابل‌توجهی از مدیران شهرداری در دوره ایشان قرار گرفت؛ چارچوبی که ظاهر آن برمبنای اعمال نظر کارشناس قیمت‌گذاری و فروش به افراد دیده می‌شد، اما اتفاقی که در واقعیت می‌افتاد، متفاوت بود. در آن‌چه آقای قالیباف تحت عنوان «تعاونی مسکن» یاد می‌کند، یا کارشناس قیمت‌گذاری بهای غیرواقعی برای ملک تعیین می‌کرد و یا ملک با تخفیف قابل‌توجهی به فرد واگذار می‌شد. در بسیاری از این موارد حتی 50 درصد تخفیف هم داده و باقی‌مانده بهای ملک نیز در اقساط بلندمدت دریافت شد. 

قالیباف تمام موضوع املاک نجومی را تا سطح 6 میلیارد تومان تنزل داد و ادعا کرد که این عدد نیز صرفا به‌خاطر تفاوت عدد تمام‌شده با عدد کارشناس قیمت‌گذاری قوه قضاییه بود و حتی این 6 میلیارد تومان هم توسط خریداران املاک، همان روز به حساب تعاونی مسکن شهرداری واریز شده است. در دنیای آقای قالیباف، املاک نجومی یک سوءتفاهم 6 میلیارد تومانی بود که از یک صبح تا ظهر طول کشید؛ سوءتفاهمی که در دنیای واقعی از نظر سازمان بازرسی کل کشور یک «تضییع اموال عمومی» به ارزش 2200 میلیارد تومان بود و تحقیق و تفحص رسمی شورای‌شهر را نیز در پی داشت.

دوم: قائم‌مقام فراری

در قسمتی از برنامه دست‌خط البته صحبت از ضرورت مبارزه با فساد هم شد، اما آقای قالیباف آن‌طور که باید و شاید به این موضوع نپرداخت، چون خیلی زود نام عیسی شریفی به میان آمد؛ کسی که برای سال‌های طولانی در رسانه های شهرداری قائم‌مقام ایشان بود و درست بعد از اتمام دوره حضورش در شهرداری، به‌خاطر فساد بازداشت شد.

عیسی شریفی در زمان کار به‌عنوان قائم‌مقام شهردار تهران هم چهره رسانه‌ای و شفافی نبود. ‌کسی نمی‌دانست عیسی شریفی دقیقا چه‌کار می‌کند. بعد هم که شهرداری 12ساله همکار قدیمی‌اش به پایان رسید، به‌سرعت بازداشت شد. اتهامات شریفی حالا دیگر شکل متفاوتی به خود گرفته است؛ پیش از برملا شدن در غبار حاشیه امن بود و پس از برملا شدن هم، دراختیار دادسرای نظامی. 

مردم تهران اصلا فرصت نکردند عیسی شریفی را بشناسند؛ کسی‌که وقتی حرف اتهامات مالی‌اش می‌شود، پای اعداد چند هزار میلیارد تومانی به میان می‌آید؛ هرچند هنوز با گذشت بیش از دو سال از بازداشت و چندین ماه از صدور کیفرخواست، حکم او صادر نشده و نمی‌توان اتهاماتش را تایید کرد. کاش آقای قالیباف از نقل قصه عیسی شریفی خودداری نمی‌کرد تا ما هم فرصت پیدا می‌کردیم قائم‌مقام شهردار اسبقمان را کمی بهتر بشناسیم.

سوم: بدهی ناموجود

محمدمهدی تندگویان عضو شورای چهارم، نه حالا بلکه در سال 96 بدهی شهرداری تهران را 60 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. تندگویان گفته بود هزینه احداث تنها یک مورد تونل امیرکبیر 1300 میلیارد تومان بود که هر سال 9 میلیارد تومان بابت نگهداری به آن اضافه می‌شود، درحالی‌که اثر ترافیکی قابل‌توجهی ندارد. این عضو شورای‌شهر گفته بود «در شهر مجموعه کارهایی انجام شد که فاقد تحقیقات و بیشتر تبلیغاتی بوده است. به طور مثال دریاچه چیتگر یا دریاچه خلیج فارس که قرار بود به عنوان جایگاه تفرجی، مردم از آن بهره‌مند شوند، آن قدر برج در اطراف آن ساخته شده که دیگر چشم‌اندازی برای دریاچه وجود ندارد». او می‌گفت «در این 12 سال نه تنها درآمد پایدار ایجاد نشده، بلکه سرمایه‌های شهر خام‌فروشی شده و کلی بدهی به بار گذاشته شده است». علاوه بر این‌ها و بسیاری موارد دیگر، تندگویان یک حرف ویژه زده بود که وضعیت واقعی شهرداری را توصیف می‌کرد: «شهردار بعدی هر کسی باشد تا بخواهد ساماندهی مالی را انجام دهد، سال‌ها زمان می‌برد».

آقای قالیباف در برنامه دست‌خط، تمام بدهی شهرداری تهران را 16 هزار میلیارد تومان اعلام و حتی طوری حساب کرد که مدیریت شهری پایتخت، طلبکار هم شد. ایشان یک سوال جالب هم پرسید: چطور ما می‌توانستیم شهر را با بودجه 17 هزار میلیاردی اداره کنیم، اما این‌ها نمی‌توانند با بودجه 19 هزار میلیاردی اداره کنند؟ پاسخ منتقدان قالیباف به این سوال ساده است: شما انرژی و پولی را که باید صرف توسعه هرچه‌بیشتر حمل‌ونقل عمومی می‌کردید، صرف ساخت طبقه دوم اتوبانی کردید که راه‌حل واقعی ترافیک هم نبود. شما آن‌قدر تراکم فروختید که دریاچه چیتگر تبدیل به حوض کوچک چند مجتمع آپارتمانی شد. شما در دست‌خط گفتید «وقتی شهر منابع درآمدی ندارد، چاره ای جز فروش پروانه ساخت‌وساز نیست» و انگار نمی‌دانستید عذر عدم تعریف و تولید منابع مالی پایدار و عدم جذب سرمایه‌گذاری در 12 سال طولانی مدیریت بر شهر، خود بدتر از گناه فروش تراکم و پروانه ساختمانی است.

باتلاق اصلاح‌طلبان

محمدباقر قالیباف در برنامه دست‌خط مطالب زیادی درباره مدیریت 12ساله‌اش بر شهر گفت. اما او سال 96 در انتهای حضورش و موقع خروج از ساختمان بهشت، حرفی زد که واقعیت محض بود. او گفت «شهرداری تهران باتلاق اصلاح‌طلبان می‌شود». درست گفته بود. شهرداری تهران باتلاق اصلاح‌طلبان شد؛ باتلاقی که 12 سال مدیریت و هزینه‌های دوره آقای قالیباف به وجود آورد و دوره جدید مدیریت شهری را با تمام وجود درگیر خود کرد. آقای قالیباف از شهرداری تهران یک باتلاق تحویل اصلاح‌طلبان داد و حالا بعد از دو سال، مدعی است که چرا کسی مثل ایشان کار نکرده است؟

بیشتر بخوانید: تنها راهکار فعلی نوسازی بافت فرسوده شراکت خصوصی-خصوصی است/ منطقه 12 را نمی‌توان به راحتی نو کرد سمیعی به جای قالیباف وارد شهرداری شد

درآمد قوه قضاییه بودجه   اخبار برگزیده
  

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناساییدولت از اینکه توانسته منابع لازم را برای حمایت از اقشار ضعیف فراهم کند، خوشحال است اما همزمان نگرانی‌هایی هم دارد. نگرانی از کسانی که اثری از آنها نیست مانند حاشیه‌نشین‌ها و روستانشینانی که نه شناسنامه دارند، نه دفترچه بیمه و نه حساب بانکی.
ایلنا دولت سخنگوی دولت بازار کار 

  

خواب عمیق نماینده مجلس ایران در جلسه حساس و مهم علنی ! +عکساقتصاد نیوز: خوابیدن یک نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی حسابی بحث برانگیز شد.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی ایران عکس 

  

خودروهای بالای 25 سال سهمیه بنزین می گیرند؟وکیل زاده گفت: هم‌اکنون حدود 500 هزار خودروی فرسوده در کشور وجود داد که نحوه اختصاص سوخت به این خودرو‌ها در کارگروهی در حال بررسی است و نتایج آن به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
خودروتک بنزین خودرو دولت 

  

ظریف خطاب به آمریکا: وقیحانه دروغ شرم آور می گوییدواکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه کاخ سفید درباره مسائل داخلی ایران اعلام شد.
مثلث محمدجواد ظریف کاخ سفید ایران 

  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: هرگونه افزایش قیمت خودسرانه در بازار ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت کالاهای اساسی 

  

این چه حکمرانی است که قرار است همه پایشان را پس بکشند و فقط مردم تحمل کنند؟نکته مهمی که در حکمرانی همیشه باید مدنظر باشد این است که صداقت همواره باید بین ملت و مجموعه حاکمیت و نظام وجود داشته باشد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی گرانی یارانه 

  

مشاغل اینترنتی در دره سقوطقطع شدن اینترنت برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد و ما تجربه مشابه را در سال‌های گذشته از جمله سال 88 داشته‌ایم.
مستقل‌آنلاین اینترنت شبکه ملی اطلاعات حوزه 

  

10 خودروی پرفروش تاریخ را بشناسید (تصاویر)بعضی از اتومبیل‌ها در حال رفت و آمد هستند! تولید برخی از آن‌ها چندین سال به طول می‌انجامد؛ اما به محض خروج از خط تولید، به راحتی فراموش شده و به تاریخ می‌پیوندد.
خودروتک رانندگی اختراع تویوتا 

  

وزیر ارتباطات گفت: قطع اینترنت ضررهای فراوانی برای مردم و نظام داشته و ‌دارد. شورای امنیت کشور بزودی نسبت به صدور مجوز برقراری اینترنت در کشور اقدام خواهد کرد و ما هم پیگیر هستیم.
نامه نیوز اینترنت وزارت بهداشت امواج الکترومغناطیسی 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ گام سوم عقب‌نشینی/ بازگشت دلار به کانال 11هزارتومانیاقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 28 آبان‌ماه 1398 بازار ارز تهران با کاهش تقاضا مواجه شد، دلار برای سومین روز متوالی روند نزولی را پیمود و با حرکت روی مدار کاهشی مرز روانی 12 هزار تومانی را شکست و به کانال 11 هزار تومانی راه یافت. به تبع آن در بازار طلا نیز نرخ‌ها کاهشی شد اما این کاهش در مقایسع با کاهش دلار ناچیز بود و سکه طرح جدید با کاهش 40 هزار تومانی در یک قدمی مرز 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز یورو دولت 

  

تشدید قرار کیفری 2 متهم پرونده قاچاق ارز و پولشویی در مشهددر چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده قاچاق کلان ارز و پولشویی قرار کیفری دو متهم دیگر پرونده تشدید شد.
ایلنا قاچاق ارز مطبوعات 

  

ابلاغ دستورالعمل استخراج رمز ارزها و روش صنعتی شدن استخراجمعاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دستورالعمل صدور جواز و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز نهایی و توسط وزیر صمت ابلاغ شد.
برنا دستورالعمل وزارت نیرو وزارت نفت 

  

آخرین قیمت دلار، طلا و سکه امروز چهارشنبه 1398/08/29 | آرامش بازار ارز پس از حوادث اخیراقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 29 آبان 98 بازار طلا و ارز شاهد ثبات و در بعضی ساعات شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها بود به‌طوری که دلار به زیر مرز 12 هزار تومان نزدیک شد، هر گرم طلای 18 عیار 424 هزار تومان معامله شد و سکه طرح جدید با شکستن یک سطح حمایتی به زیر محدوده 4.1 میلیون تومانی بازگشت.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

مدیرکل مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران منصوب شدرئیس کل گمرک ایران در حکمی مدیر کل جدید مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک را منصوب کرد.
تسنیم گمرک ایران خبرنگار 

  

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بر بازار ارز کنترل کامل داریم و از مردم نیز خواهش کرده‌ام که دارایی‌های خود را در این بازار به کار نگیرند چرا که ریسک بالایی دارد.
صراط ارز بانک مرکزی بانک 

  

تاثیر گرانی بنزین در نرخ تورم 4 درصد استرئیس کل بانک مرکزی گفت که بر اساس بررسی‌های علمی انجام شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود 4 درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
شما‌نیوز گرانی بنزین خودرو