گسترش   |  اقتصادی  |  

صدرنشینی بورس در لیگ بازارها

هرچند طی ماه‌های اخیر، بورس تهران ابرنوسان‌های شدیدی را به خود دید اما بررسی‌ها نشان می‌دهد طی 10 ماه نخست سال 99، بورس با رشد 124 درصدی، همچنان صدرنشین بلامنازع بازارهای سرمایه‌گذاری است.

صدرنشینی بورس در لیگ بازارها

در میان صنایع 38گانه بورسی نیز 22 گروه عملکردی بهتر از شاخص کل رقم زدند و تنها یک صنعت با افت مواجه شد. آماری که نشان می‌دهد نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری در این بازار، سود مناسبی را نیز به ارمغان می‌آورد. ضمن آنکه نوسان‌گیری در بورس، نیاز به ریسک‌پذیری بالا و البته تسلط کافی به تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال دارد و برای تازه‌واردها مخاطره‌آمیز است. در میان دیگر گزینه‌های سرمایه‌‌گذاری، مسکن حائز رتبه دوم و دلار قعرنشین شد. در این میان غلبه نگاه بلندمدت در معاملات سهام و همزمان با آن رفع محدودیت‌های معاملاتی همچون دامنه نوسان می‌تواند به شکل قابل توجهی از دادوستدهای هیجانی بکاهد و پاداشی در خور برای سهامداران وفادار خود به ارمغان بیاورد.

دهمین ماه از سال 99 نیز سپری شد و هر چند شاخص کل بورس تهران در این ماه افت 20 درصدی را تجربه کرد اما بررسی کارنامه این بازار از ابتدای سال تاپایان دی حکایت از رشد 124 درصدی این نماگر دارد. به این ترتیب بازار سهام در هر ماه 4/ 8 درصد سود (نرخ بهره مرکب) از آن سهامداران خود کرده است. از این رو همچنان بورس صدرنشین گزینه‌های سرمایه‌پذیر در کسب سود است. اما بورس 99 درس مهمی به سهامداران خود داد. رفتار پرنوسان این بازار در 10 ماه گذشته و برآیند مثبت این رفت و برگشت‌ها نشان داد بورس محل مناسبی برای د‌وره‌گرد‌ی نیست و انتظار برای کسب سود‌های نامتعارف د‌ر کوتاه‌مد‌ت، نه تنها برای سرمایه‌گذاران، بلکه برای کل صنایع مالی وابسته به سهام آثار زیانباری د‌ارد‌. لازم است نگاه به بورس مانند سایر بازارهای سرمایه‌گذاری بلند‌مد‌ت باشد‌ و نمی‌توان یک ‌شبه به ثروت‌های فراوانی رسید‌.

 صعود شتابان بورس تا 2 میلیون

از ابتدای سال‌جاری در ادامه روند صعودی سال 98، ورود بی‌وقفه نقدینگی به گردونه معاملات سهام سبب شد فقط در 92 روز کاری، شاخص کل بورس تهران با رشد 305 درصدی همراه شود. در این بازه زمانی بیش از 95 هزار میلیارد تومان نقدینگی تازه‌نفس از سوی معامله‌گران خرد بورس تهران به گردونه معاملات سهام وارد شد. پول‌هایی که در سودای کسب سودی قابل‌توجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن بودند و در این میان وضعیت کلان اقتصادی همچون تورم سبب شد تا صاحبان نقدینگی تنها در اندیشه حفظ ارزش پول خود برآیند. در این مدت همه عوامل مثبت همچون ورود سراسیمه پول‌های سرگردان، افزایش انتظارات تورمی، رشد نرخ دلار، صف‌سازی دامنه نوسان و سخنان حمایت‌گونه مقامات دولتی دست به دست هم دادند تا صعود قیمت سهام به روندی بی‌وقفه تبدیل شود. تنها مرزهای تکنیکال، روانی و اعداد رند بودند که بعضا افزایش فشار فروش را در پی داشتند که آن نیز با ورود سریع متقاضیان خرید سهام خنثی می‌شد. به‌طوری که قریب به اتفاق سهام موجود در بازار از محدوده ارزندگی خارج شده بودند، اما قصد افت نداشتند. با سپری شدن بهار و ثبت رشد 148 درصدی در کارنامه بورس تهران، جاماندگان نیز شتابان به سمت بازار سهام روانه شدند. آن هم در بازه‌ای که حباب بورس هر روز در حال بزرگ‌تر شدن بود و بسیاری از تحلیلگران این بازار نیز در خصوص وضعیت بازار و احتمال تخلیه این حباب قیمتی هشدار داده بودند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود 59 درصد از خالص خرید حقیقی‌ها‌(معادل 56 هزار میلیارد تومان) در این دوره صعودی، از ابتدای تیر تا 19 مردادماه رقم خورده است. سرمایه‌گذارانی که بدون داشتن حتی اندکی تحلیل و سواد مالی به جمع بورس‌بازان پیوستند اما رنگ سبز شاخص‌های بورسی برای این دسته چندان ادامه نیافت.

 ورق بازار برگشت

با عبور دماسنج تالار شیشه‌ای از مرز 2 میلیون واحد در نوزدهمین روز مردادماه، ورق برگشت. در این زمان همه عوامل منفی دست به دست هم داده بودند تا سهام با اصلاحی فرسایشی همراه شوند. بورس‌بازان بارها با اخبار، شایعات، تغییر قوانین و دستورالعمل‌هایی که محدودیت‌ها را افزایش می‌داد، مواجه بودند. از حرف و حدیث‌های پیرامون منتفی شدن عرضه باقی‌مانده سهام دولتی در پالایشگاه‌ها در قالب صندوق ETF گرفته تا دونوبته شدن معاملات بازار و تغییر قوانین سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام. موضوعاتی که البته همگی بعد از آزمون و خطای مقام سیاست‌گذار با سرمایه مردم، مجددا به حالت گذشته خود بازگشتند. هر چند اصلاح قیمت‌ها پس از رشد بیش از 300 درصدی میانگین بازار، طبیعی به نظر می‌رسید اما محدودیت دامنه نوسان این روند اصلاحی را فرسایشی کرد. هر روز این صف‌های فروش بودند که سنگین می‌شدند و سهامدارانی که قصد نقد کردن سهام خود را داشتند نیز ناامید به انتظار روز کاری بعد می‌نشستند. این وضعیت نقدشوندگی بازار را به شدت کاهش داد.

داده‌‌های آماری «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در حالی از ابتدای سال 1399 تا پایان معاملات 19 مرداد، نسبت گردش پولی (turnover ratio) سالانه 58 درصد بود که با انجماد پولی و کاهش نقدشوندگی سهام طی 62 روز کاری (19 مرداد تا 20 آبان) به 31 درصد کاهش یافت. در صورت محدود کردن این بازه زمانی به 17 شهریور تا پایان معاملات 20 آبان‌ماه، گردش پولی بورس تهران کاهش بیشتری را ثبت کرده و 4/ 23 درصد نزول می‌کند. دوره‌ای که حتی در برخی روزهای معاملاتی، ارزش دادوستد سهام به سطوح کمتر از 2 هزار میلیارد تومان نیز کاهش پیدا کرده و حتی در نمادهای کوچک بازار، به سبب عدم‌توانایی در پرکردن حجم مبنا، قیمت پایانی برای روزها در همان قیمت باقی مانده و به عبارتی نوسان صفر درصدی را ثبت کرده است. به‌طوری که میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام که از ابتدای سال تا 19 مرداد حدود 12 هزار میلیارد تومان بود، به 8 هزار میلیارد تومان رسیده یعنی معادل 33 درصد کاهش پیدا کرده است.

در این بازه زمانی 62 روزه‌(روز کاری)، نماگر اصلی سهام با افت 42 درصد مواجه شد و نماگر سهام به کمترین سطح از 26 خردادماه نزول کرد. در این بازه زمانی شاهد خروج 33 هزار و 100 میلیارد تومان نقدینگی خرد از گردونه معاملات سهام بودیم.

 خروج موقت خرس‌ها

با برخورد شاخص سهام به کف یک میلیون و 211 هزار واحدی در 20 آبان، اما شاهد چرخش روند قیمتی سهام بودیم. این شرایط تا حدودی سهامداران را امیدوار کرد. 10 آذرماه یعنی 14 روز معاملاتی بعد، میزان رشد میانگین قیمت سهام بورسی از 20 درصد فراتر رفت تا بر اساس تعاریف مالی-رفتاری، شاهد تغییر دوره این بازار و به اصطلاح ورود بورس به فاز گاوی باشیم. این شرایط اما دوام چندانی نداشت و تنها 8 روز دیگر شاهد ثبت ارقام مثبت در کارنامه این بازار بودیم. شاخص 22 آذرماه به محدوده یک میلیون و 527 هزار واحد رسید. نکته قابل‌توجه ورود مجدد نقدینگی حقیقی به این بازار بود؛ به طوری که آمارها حکایت از خالص خرید حدود 5 هزار میلیارد تومانی سهامداران خرد در 22 روز مورد بررسی داشت. میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام نیز در این بازه زمانی مجددا صعودی شد و به حدود 8/ 12 هزار میلیارد تومان رسید.

 بازگشت روزهای منفی

شاخص سهام با رسیدن به محدوده یک میلیون و 527 هزار واحد، مجددا روی دیگر خود را به سهامداران نشان داد و مجال برای رشد بیشتر نیافت و با شکست کف پیشین خود در 20 آبان (یک میلیون و 211 هزار واحد) تا پایان دی‌ماه افتی معادل 23 درصد را ثبت کرد. ناپایداری سیاست‌های دولتی به ویژه در خصوص قیمت‌گذاری دستوری فولاد، شکسته شدن پی‌در‌پی کف‌های حمایتی، فعال شدن حد ضرر معامله‌گران در بسیاری از نمادها، هراس از تداوم افت قیمت‌ سهام و جو هیجانی ناشی از کاهش نرخ دلار (با کاهش ریسک‌های سیستماتیک ناشی از انتخاب بایدن) از مهم‌ترین دلایلی بود که سبب ورود مجدد خرس‌ها به بورس تهران شد. به این ترتیب بازار سهام که از ابتدای محاسبه شاخص برای آن، تنها 5 دوره کاهشی را تجربه کرده بود، در اتفاقی نادر، در یک سال دو فاز خرسی را ثبت کرد.

 بازندگان «دوره‌گردی» در بازارها

یکی از موضوعاتی که در سال‌جاری سبب افزایش زیان پرتفوهای بورس‌اولی‌ها شد، تمایل به کسب سود نامتعارف یا به اصطلاح نجومی در کمترین زمان ممکن بود. سهامدارانی که با مشاهده روند ثلث ابتدایی سال و رشد دسته‌جمعی قیمت‌ها تصور کردند می‌توانند با نوسان‌گیری و سفته‌بازی سودهای نامتعارفی را به خانه ببرند اما این اتفاق نیفتاد. به‌طور کلی در بازارهای مالی دنیا د‌و الگوی متفاوت معامله‌گری تعریف شده است. بر مبنای یک الگو، افراد با نگاه بلندمدت اقدام به خریداری یک دارایی کرده و درصدد کسب سودی معقول در بازه‌های زمانی طولانی هستند. این گروه را «سرمایه‌گذاران» می‌نامند. گروه دوم اما با هدف کسب سود حداکثری و عموما غیرمتعارف در کوتاه‌ترین زمان ممکن وارد گردونه معاملات می‌شود و تحت عنوان «سفته‌باز» شناخته می‌شوند. این دسته از معامله‌گران در صورت حرفه‌ای بودن حتی می‌توانند بازدهی‌های جذابی را کسب کنند اما در مقابل ریسک بالایی را نیز قبول می‌کنند و در عین حال تسلط کافی نیز بر عوامل بنیاد‌ین تعیین‌کنند‌ه مسیر قیمت‌ها و روند‌های تکنیکال و رفتاری دارند. مشکل آنجاست که یک تازه‌وارد گمان کند می‌تواند ‌مانند الگویی که در ذهن دارد، با سفته‌بازی برنده بازار شود. رصد‌ معامله‌گران بورس تهران نشان می‌د‌هد‌ د‌ر 5 ماه نخست سال 99 که با ورود‌ پرشتاب نقد‌ینگی قیمت‌ها مسیر صعودی را طی می‌کردند، بسیاری از فعالان این بازار رویکرد‌ «نوسان‌گیری» را بر‌گزیدند‌ و حتی در کوتاه‌مدت سودهای غیرقابل باوری را نیز کسب کردند. افزایش اعتماد به نفس این تازه‌واردها اما در ادامه به زیانشان تمام شد. جایی که نوعی خود تاییدشوندگی در رفتار این گروه از سهامداران بروز پیدا کرد تا در ادامه مسیر دچار مشکل شوند.

 پرسودترین سبدهای بورس 99

نگاهی به عملکرد صنایع بورسی در 10 ماه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد تنها یک صنعت با افت سهام زیرمجموعه خود مواجه شده است و دیگر گروه‌ها همگی صعود کردند. در این میان از 38 صنعت فعال بورسی، 22 گروه حتی عملکردی بهتر از شاخص کل ثبت کردند. در این راستا گروه خودرو و ساخت قطعات رشدی معادل 223 درصد (از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه) را تجربه کرد. صنعت تک سهم محصولات چوبی نیز با ثبت رشد 197 درصدی، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. انبوه‌سازان، بانکی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و بیمه‌ای‌ها نیز در رده‌های بعدی صنایع پربازده بورس در این بازه زمانی درخشیدند. در این میان تنها یک گروه بود که با افت شاخص صنعت خود مواجه شد. بر این اساس گروه محصولات کاغذی با 3 سهم «چکاپا»، «چکارن» و «چکاوه» زیانی 8/ 24 درصدی به سهامداران خود تحمیل کرد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

بورس تهران خودرو درآمد   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

حیرت دنیا از مدیریت کرونا در ایران / موتاسیون مهمی از ویروس در ایران نداشتیموزیر بهداشت گفت: با توجه به تنوع ژنتیک در کشور، ممکن است ویروس در درون این اقلیم هم دچار موتاسیون شو
خبرفوری بازی آموزش مجازی درمان 

  

آخرین وضعیت کرونای امیر نوری اعلام شد +فیلمامیر نوری بازیگر جوان کشور که چندی پیش به کرونا مبتلا شده بود اعلام کرد کرونا را شکست داده است.
مثلث ایران خودرو اینستاگرام ایران 

  

کاپیتان سابق استقلال به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شد.
ورزش۳ امیرحسین صادقی بیمارستان استقلال 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه | یکشنبه 10 اسفندقیمت طلا ، قیمت سکه | یکشنبه 10 اسفند
مستقل‌آنلاین قیمت جدول بهار 

  

80 درصد سهام بورس در صف فروش +اینفودر پایان معاملات امروز 428 نماد صف فروش داشتند که بیش از 80 درصد بازار را تشکیل می‌دهند.
اقتصادنیوز سهام 

  

760 هزار برگه گواهی ظرفیت معادل حدود 760 مگاوات در بورس انرژی عزضه شدمعاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با تشریح اقدام‌های صورت گرفته در چارچوب بورس انرژی گفت: تاکنون عرضه و فروش 759 هزار و 600 برگه گواهی ظرفیت معادل حدود 760 مگاوات به مبلغ 7 هزار و 617 میلیارد ریال در بورس انرژی انجام شده است.
اعتماد انرژی وزارت نیرو دولت 

  

کرونای انگلیسی به چهارمحال و بختیاری هم رسیدرئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از شناسایی سه مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در چهارمحال و بختیاری خبر داد.
برنا 

  

شناسایی 5 مورد جدید کرونای انگلیسی در استان بوشهردبیر ستاد استانی مقابله با کرونا از ورود کرونای انگلیسی به این استان با شناسایی 5 مورد ابتلا خبر داد.
برنا استان بوشهر 

  

آغاز توزیع داروی آیوِرمِکتین ایرانی در سراسر کشور برای درمان بیماری کروناتوزیع داروی ایرانی آیورمِکتین که در پیش‌گیری و درمان بیماری کرونای مؤثر است، توسط شرکت پخش البرز در سراسر کشور آغاز شد.
شما‌نیوز درمان خودرو لیورپول 

  

راهی نوین برای اثبات تزریق واکسن کرونااین کارت واکسن یا گذرنامه، مدرکی است که ثابت می‌کند شما در برابر کووید-19 واکسینه شده‌اید.
گسترش گذرنامه مدرسه رئیس جمهور