مهر   |  فرهنگی  |  

کتابخانه‌های عمومی مؤثرترین حلقه فرهنگی در کشور هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین جلسه دوره جدید هیأت امنای جدید کتابخانه‌های عمومی کشور، با حضور اعضای حقیقی و حقوقی متشکل از محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن پرویز، نویسنده، فعال فرهنگی، عصمت مؤمنی،…

کتابخانه‌های عمومی مؤثرترین حلقه فرهنگی در کشور هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین جلسه دوره جدید هیأت امنای جدید کتابخانه‌های عمومی کشور، با حضور اعضای حقیقی و حقوقی متشکل از محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن پرویز، نویسنده، فعال فرهنگی، عصمت مؤمنی، عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، فاطمه عزیزآبادی فراهانی، عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی، پرویز سروری، رئیس شورای عالی استان‌ها، امیرحسین بانکی پور، نماینده ناظر در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی رجایی نیا رئیس فرهنگ، گردشگری و امور ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین جمعی از معاونان و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

کتابخانه‌های عمومی مؤثرترین حلقه فرهنگی

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با اشاره به معرفی اعضای هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی و تشکر از رئیس جمهور برای امضای حکم اعضای جدید گفت: ان‌شاءالله این کار مهم و اساسی را با مشورت و همکاری این مجموعه گران‌قدر به پیش خواهیم برد. معتقدم با ظرفیت‌هایی که در این هیأت وجود دارد، می‌توانیم مشکلات و چالش‌های پیش روی نهاد را برطرف کنیم.

وی با تقدیر از خدمات دبیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: آقای مختارپور سال‌های متمادی در این حوزه زحمت کشیدند و منشأ خیر و برکت بودند و امروز در مجموعه مرکز اسناد و کتابخانه ملی مشغول خدمت هستند. حضورشان در هیأت امنا برای ما بسیار مغتنم است. جناب آقای رمضانی هم از مدیران جوان انقلابی و فعال هستند که سال‌های سال با توانایی‌ها و فعالیت‌های ایشان از نزدیک آشنایی دارم و معتقدم که ان شاء الله این کار را با قدرت انجام خواهند داد. ترکیب جدید هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی نوید یک دورۀ پربار را در حوزه کتابخانه‌ها می‌دهد و بنده هم در خدمت شما هستم تا بتوانیم گام‌های مهمی را در این حوزه برداریم.

رئیس هیأت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تأکید بر لزوم حمایت از کتابخانه‌های عمومی به‌خصوص در مناطق کمتر برخوردار گفت: طی مدتی که در وزارتخانه مشغول خدمت بوده‌ام، سفرهای استانی بسیاری رفته‌ام که بر این اساس می‌توانم بگویم مؤثرترین حلقه فرهنگی ما در شهرستان‌ها کتابخانه‌های عمومی هستند. باید نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته باشیم، چرا که در غیر این صورت کتابخانه‌های عمومی شهرهای محروم از بین خواهند رفت.

از فعالیت‌های توسعه‌ای تا اقدامات ترویجی

مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد هم در این نشست به ارائه گزارش مختصری از فعالیت‌های صورت گرفته در نهاد طی سال‌های اخیر پرداخت و گفت: تعداد کتابخانه عمومی نهادی در دوره مدیریت فعلی نهاد از 2163 باب در پایان سال 1392 به 2731 باب در پایان سال 1401 رسیده که تعداد 568 باب به میزان 26.2 درصد اضافه‌شده است. همچنین حدود 568 باب کتابخانه عمومی نهادی از سال 1392 تا 1401 به کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه شده است. در 2731 کتابخانه نهادی یاد شده، 5223 کتابدار به ارائه خدمات مشغول‌اند و 2183 نفر در ادارات شهرستان‌ها، ادارات کل استان‌ها و ستاد مرکزی نهاد مشغول خدمت هستند.

وی درباره بهره برداری از کتابخانه‌های مرکزی و سیار نیز گفت: در حال حاضر، 11 استان (خراسان رضوی، ایلام، همدان، خوزستان، سمنان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، خراسان شمالی، اردبیل، کردستان و یزد) دارای کتابخانه مرکزی است که کتابخانه‌های مرکزی مشهد، یزد و سنندج در سه سال گذشته با طراحی جدید و بیش از 40 خدمت به بهره‌برداری رسیده‌اند. همچنین تاکنون در 17 استان کشور، کتابخانه سیار راه‌اندازی شده است و در حال حاضر، 34 واحد فعال (32 کتابخانه سیار نهادی، 1 کتابخانه مشارکتی و 1 کتابخانه سیار مستقل) است.

دبیرکل نهاد در ادامه به برخی خدمات جدید ارائه شده در کتابخانه‌های عمومی از جمله ایجاد دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی، اتاق علم، ساختکده، پیک کتاب، طراحی خدمات کوله کتاب، گالری، بخش نسخ خطی، خدمات به گروه‌های خاص، پیشخان خدمات کتابخانه‌ای و همچنین برخی برنامه‌های ترویجی نهاد همچون یازدهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، دوسالانه کارتون کتاب، همکاری با بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، جشنواره سرود آوای کتابخانه و فعالیت محافل ادبی و انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی پرداخت.

لزوم اصلاح قانون تأسیس نهاد و ساختار انجمن‌ها

در ادامه این نشست علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره چالش‌ها و مشکلات قانون تأسیس نهاد گفت: مسائل و مشکلات متعددی پیش روی نهاد است؛ ما برای بحث تغییر قانون تأسیس نهاد مسیری را پیمودیم که تا امروز به انجام نرسیده است. بر همین اساس پیشنهاد روشن و مصرانه من این است که در جلسه خارج از روند این جلسات هیأت امنا یکی دو ماده را به‌صورت ماده واحد پیشنهاد دهیم و در ادامه از طریق مجلس قانون را اصلاح کنیم. همچنین مسائل پیرامون دبیری انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی نیز باید حل شود؛ چرا که در غیر این صورت این مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد.

نقش و جایگاه نهاد و شهرداری در اداره کتابخانه‌های عمومی

حجت الاسلام مهدی رجایی نیا نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور در هیأت امنا نیز در این نشست گفت: اگر بخواهیم مشکلات این بخش برطرف شود باید به اصلاح قانون موجود نهاد پرداخت. اینکه شهرداری‌ها برای پرداخت نکردن سهم کتابخانه‌ها نامه نگاری می‌کنند اقدام درستی نیست، بلکه برعکس باید با دو دست این پول را تقدیم کتابخانه‌ها کنند.

پرویز سروری، رئیس شورای عالی استان‌ها نیز در این نشست با اشاره به لزوم یافتن راهکاری برای تأمین هزینه‌های اداره کتابخانه‌های عمومی تاکید کرد. محسن پرویز نیز با اشاره به جایگاه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه فرهنگ عمومی و ترویج کتاب‌خوانی عنوان کرد: به نظر بنده باید ارتباط نهاد، وزارت ارشاد و شهرداری‌ها مورد بررسی قرار گیرد و راه حل‌های کاربردی بر اساس سیاست‌گذاری در امر کتاب‌خوانی به کار بسته شود. طبیعتاً ترویج کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها از طریق نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باید انجام شود و اگر قرار باشد برای این هدف تعداد مراکز مختلفی وجود داشته باشد، باعث مشکلات و چالش‌های مختلف خواهد شد.

امیرحسین بانکی پور، نماینده ناظر در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی گفت: مجموعه مباحثی که در این جلسه مطرح شد در باب اینکه کتابخانه‌ها زیر مجموعه نهاد باشد، باید به گونه‌ای پیش رود که انگیزه شهرداری‌ها نیز کاهش پیدا نکند.

فاطمه عزیزآبادی فراهانی نیز با تأکید بر نقش نهاد در حوزه ترویج کتاب‌خوانی در کشور گفت: بحث اصلاح قانون یکی از تکلیف‌های جدید در دوره جدید هیئت امنا است.

عصمت مؤمنی نیز در ادامه این نشست در سخنانی کوتاه گفت: اگر با دستور دولت برخی نهادها بتوانند به واسطه حمایت از نهاد کتابخانه‌ها از مالیات مشاغل معاف شوند، می‌توان سایر دستگاه‌ها و ارگان‌های اقتصادی را پایه کار فعالیت فرهنگی به‌خصوص حمایت از کتاب و کتاب‌خوانی آورد.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این نشست احکام اعضای جدید هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی را اعطا کرد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی کتابخانه مشهد   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

وزیر بهداشت: امروز در تولید واکسن کرونا به خودکفایی رسیده‌ایموزیر بهداشت گفت: ورود واکسن به کشور از شهریور پارسال آغاز و تا امروز 150 میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است.
فردا وزارت بهداشت تولید داروخانه 

  

بی‌پی: مصرف انرژی جهان از سطح پیش از شیوع کرونا فراتر رفتشرکت بی‌پی اعلام کرد که مصرف انرژی جهان در سال 2021 میلادی از سطح پیش از آغاز شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا فراتر رفت.
ایلنا انرژی گاز ویروس 

  

خبر جدید برجام برای قیمت دلار /طلا 18 عیار گران شدقیمت دلار امروز چهارشنبه 8 تیرماه تقریبا 260 تومان از روز گذشته بالاتر بود. عده ای از معامله گران معتقد بودند سیگنال صعود از بازار ارز هرات صادر شده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که اقدامات قطر برای مهار کرونا در جام جهانی موفقیت آمیز و کارساز خواهد بود و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
ورزش۳ سازمان بهداشت جهانی جام جهانی قطر 

  

عموم باید دز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنندمعاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بزرگ‌ترین عامل محافظت از افراد در برابر بیماری کرونا، زدن ماسک است.
مستقل‌آنلاین ایران وزارت بهداشت مواد مخدر 

  

آمار امروز کرونا 8 تیر1401 | روز بدون فوتی و شناسایی 441 بیمار جدیددر طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 386 نفر ماند.
۵۵ آنلاین آموزش دولت ویروس 

  

سقوط بزرگان بورس در روز سبز سهام های کوچکاقتصادنیوز: در آخرین روز معاملاتی هفته، تعداد نمادهای سبز و قرمز برابر بود اما بزرگان بازار اغلب در بخش قرمز دیده می‌شوند.
اقتصادنیوز سهام 

  

شناسایی 441 بیمار جدید کرونایی/ دومین روز متوالی بدون مرگ و میربر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 441 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی و 70 نفر از آنها بستری شدند.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت 

  

بورس ریخت/ خروج سنگین از بورس تهرانامروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دوازدهمین روز متوالی منفی شد و 436 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته افزایش 67 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران مالکیت 

  

باشگاه پرسپولیس امروز تفاهم‌نامه‌ای را با بانک شهر به امضا رساند.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس پول 

  

تکرار روز صفر کرونایی برای بار دیگر در ایراندر طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 386 نفر ماند.
برنا ایران