جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس

جلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس

به گزارش شمانیوز ، 23 خرداد 1400 نشست خبری با حضور بهزاد خاکی،مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، مصطفی بهشتی سرشت معاون اجرایی و عضو هیات مدیره سازمان بورس و سارا علییاری مدیر روابط عمومی و امور بین الملل با حضور خبرنگاران این حوزه در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.

در این نشست معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار انتشار صورت‌های مالی سازمان را گاهی در جهت شفافیت دانست و گفت: درخواست انتشار صورت‌های مالی از طرف فعالان بازار سرمایه به حق بوده است و سازمان با انتشار این گزارش نشان داد که هیچ شرکت غیر دولتی نباید از انتشار صورت‌های مالی خود سر باز بزند. وی در این باره افزود: در همین مدت کوتاه البته بسیاری از افراد نسبت به برخی از ارقام در صورت مالی سارمان انتقادهایی را داشتند اما انتشار صورت‌های مالی سازمان شجاعتی بود که در این دوره انجام گرفت.

بهشتی سرشت درباره صورت‌های مالی سال 99 سازمان بورس گفت: در گزارش مالی مجموعه سازمان بورس و اوراق بهادار یک پیام مستتر بود و آن هم این موضوع بود که در سال 99 بالغ بر دو هزار میلیارد تومان درآمد ثابت را از محل کارمزد معاملات با توجه به افزایش حجم و ارزش معاملات و افزایش کدهای بورسی در سال گذشته کسب کردیم.

وی در بخش دیگری گفت: با توجه به این موضوع که سازمان بورس سود محور نیست اما در سال گذشته اضافه درآمدی معادل 1775 میلیارد تومان شناسایی کردیم که این رقم به دلیل آنکه سال گذشته وضعیت بازار نامناسب بود سازمان در جهت کنترل بازار و مدیریت ریسک سرمایه‌گذاران خرد مبلغ 1836 میلیارد تومان از این درآمد را به صندوق توسعه و تثبیت بازار سرمایه واریز کرد.

در ادامه این نشست مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره هزینه گسترده انتشار کتب در صورت مالی سازمان گفت: سازمان بورس به عنوان یک موسس عمومی غیر دولتی طبق قانون بازار تشکیل شده است و به غیر از سازمان هزینه‌های چهار شرکت زیر مجموعه بورس و اواق بهادار مانند شرکت مدیریت فناوری، شرکت اطلاع رسانی و…  هستند که سازمان در صورتهای مالی تلفیقی که ارائه کرده است تنها در 5 درصد حق اظهار نظر در این شرکت‌ها را دارد و 95 درصد مابقی در ساحت دخالت سازمان نیست. به طور کلی در صورت مالی منتشر شده 40 هزار میلیارد هزینه صرف پیامک، نشر کتب، اموزش و ثبت نام در بازار سرمایه شده است.

 

در بخش دیگری بهشتی سرشت درباره حقوق دریافتی کارکنان سازمان بورس که رقمی حدود 21 میلیون تومان است اظهار داشت:کارکنان سازمان بورس 313 نفر هستند که متشکل از کارشناس مسئول، کارشناس بازار و کارشناس ارشد بازار سرمایه هستند و عمدتا از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور نیز هستند  با توجه 152 درصد بازدهی بازار سرمایه در سال پیش همچنان حقوق پرداختی سازمان بورس به کارکنانش کمتر از مبلغی است که بانک مرکزی به کارکنانش پرداخت می‌کتد. و این مبلغ که در صورت مالی منتشر شده بدون کسر بیمه و مالیات از آن است و دریافتی کارمندان سازمان رقمی حدود 13 تا 14 میلیون تومان است. وی درباره این موضوع افزود: در بودجه سال جاری با توجه به بزرگ شدن سازمان بورس پیش‌بینی کردیم 150 نفر دیگر به سازمان به کارکنان سازمان اضافه شود

 

بهشتی سرشت درباره سامانه بومی معاملات گفت: شرکت خدمات بورس در فاز نخست ساخت سامانه بومی معاملات است و پیش‌بینی می‌کنیم تا آخر سال جاری این سامانه را بهره‌برداری کنیم. فاز استقرار این سامانه حدود شش ماه زمان نیاز دارد و شرکت مدیریت فناوری را ملزم کردیم تا آخر امسال معاملات برخی از اوراق بدهی را در این سامانه انجام دهد

 

بهزاد خاکی، مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه گفت: طبق اساسنامه صندوق تثبیت، سازمان بورس و اوراق بهادار مى تواند بخشی از منابع خود را در این صندوق سرمایه گذارى کند که این اتفاق در سال 99 رخ داد، بدین صورت که از ابتدای مرداد ماه طبق مصوبه شورای عالی بورس، 30 درصد از کارمزد معاملات سازمان کسر و مستقیما به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد، همچنین سازمان بورس در نیمه دوم سال 99 رقمى معادل یک هزار و 500 میلیارد تومان را وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه کرد.

خاکی با بیان اینکه اکنون در حال پیگیری بهره برداری از هسته معاملات بومی هستیم، گفت: اگر بخواهیم هسته معاملات را ارتقا دهیم از لحاظ ارزی با مشکل مواجه می شویم و نیازمند حداقل هزار میلیارد تومان نقدینگی است.

وى ادامه داد: افشای اطلاعات در خصوص صندوق تثبیت بازار سرمایه، وابسته به تصمیم هیات امناى صندوق است و این سازمان موضوع مدنظر را پیگیرى خواهد کرد.

خاکى خاطرنشان کرد: سازمان بورس متناسب با در دسترس بودن نوع سپرده‌هایى که بانک‌ها داشتند و متناسب با سود سپرده ای که ارائه مى دادند بخشی از منابع خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده است.

وی بیان کرد: سازمان بورس خود به تنهایی یک هزار میلیارد تومان منابع پایان سال داشته است و ارقام مطرح شده دو هزار میلیارد تومانى به شرکت های زیر گروه و شرکت سپرده گذاری مرکزی باز می گردد.

خاکی گفت: سازمان بورس نمی‌توانست منابع دو هزار میلیارد تومانی که برای سپرده‌گذاری مرکزی بعنوان یک شرکت سهامی عام و سایر شرکت‌ها بوده است را در اوراق و سهام سرمایه‌گذاری کند، بر اساس مقررات این ارقام یا باید سپرده بانکی شود یا در اوراق مشارکت مورد سرمایه‌گذاری قرار گیرد.

خاکی گفت: اگر در سال جاری وضعیت درآمد سازمان بورس و شرکت های تابعه با مشکل مواجه نشود در حوزه زیرساخت ها اقداماتی زیادی را انجام خواهیم داد.

مدیر امور مالی سازمان با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید رقمى حدود 450 میلیارد تومان را بابت مالیات عملکرد و سایر بدهی‌های جاری پرداخت کند، در صورتى که بخواهد وجوه باقیمانده را در اوراق سپرده‌گذارى کند با کمبود مالى مواجه خواهد شد.

سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس برای فردا (4 مرداد)بورس چند روزی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شده است و حالا قرار است فردا اولین روز معاملاتی هفته جاری باشد. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟
گسترش ویروس تعطیلات رئیس جمهور 

  

اولین ابتلا به کرونا از میان ورزشکاران حاضر در مسابقات المپیک توکیوتست کرونای یک ورزشکار هلندی که در مسابقات المپیک توکیو شرکت کرده بود مثبت شده است.
ایلنا بازی المپیک ویروس 

  

خودروها وارداتی گران شدند/آخرین قیمت خودروهای داخلی+ جدولدر 24 ساعت گذشته در حالی که نوسانات قیمتی در بین خودروهای داخلی به حداقل رسیده است خودروهای وارداتی کماکان در حال پیشروی هستند.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

پایان اردو، دو روز زودتر از موعد؛ / کرونا علیه اردوی تیم ملی فوتبال زناناردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال زنان ایران پیش از موعد مقرر شده در اصفهان به پایان خواهد رسید.
ورزش۳ فوتبال فدراسیون فوتبال زنان 

  

پیش بینی 100 هزار ابتلای روزانه کرونا در آلمانرئیس دفتر صدر اعظم آلمان درباره افزایش مبتلایان روزانه در کشورش به حدود 100 هزار نفر در عرض 9 هفته آینده هشدار داده و از کارافتادگی رانندگان کامیون در انگلیس به دلیل شرایط کرونایی مشکلات حادی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.
۵۵ آنلاین درمان آلمان ویزا 

  

بررسی روند ماهانه قیمت دلار + جدولبررسی روند ماهانه قیمت دلار حاکی از آن است که متوسط قیمت‌ ماهانه سیر صعودی را دنبال کرد، اما پراکندگی داده‌ها یا به تعبیری دامنه نوسان قیمت دلار کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رودر قالب یک نظرسنجی70 درصد کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس صعودی خواهد بود.
گسترش شاخص افزایش قیمت سرمایه 

  

نشانه های تثبیت قیمت دلار در بازار ارز/ انحراف معیار دلار کاهش یافتبررسی روند ماهانه قیمت دلار حاکی از آن است که متوسط قیمت‌ ماهانه سیر صعودی را دنبال کرد، اما پراکندگی داده‌ها یا به تعبیری دامنه نوسان قیمت دلار کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز