تسنیم   |  اجتماعی  |  

چه عواملی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های دهان میشود؟

رئیس هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان فک، دهان و صورت با بیان اینکه سرطان‌‌های این ناحیه، شایع‌‌اند، گفت: مصرف برخی داروهای درمان پوکی استخوان اگرچه عوارض پوکی استخوان را کاهش می‌‌دهد اما ممکن است باعث بروز عفونت و تأخیر در ترمیم استخوان دهان شود.

چه عواملی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های دهان میشود؟

- اخبار اجتماعی -

دکتر سعید نظافتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا درباره میزان شیوع سرطان‌‌های دهان و صورت اظهار کرد: این سرطان‌‌ها، عموماً شایع‌‌اند؛ برخی سرطان‌‌های این ناحیه، مربوط به بافت پوششی است اما برخی دیگر بافت همبند را در بر می‌‌گیرد؛ بافت پوششی شامل مخاط دهان و بافت همبند شامل عضلات، استخوان‌‌ها، دهان و فک است.

وی با اشاره به عوامل خطر ایجاد سرطان‌‌های دهان، فک و صورت تصریح کرد: مصرف دخانیات و سیگار، عادات غذایی و رژیم‌‌های غذایی غلط، آلودگی هوا و برخی بیماری‌‌ها از عوامل ایجاد این سرطان‌‌ها هستند.

نظافتی با بیان اینکه پیش‌‌آگهی سرطان‌‌های دهان، فک و صورت با یکدیگر متفاوت است، با ارائه مثالی متذکر شد: منظور از پیش‌‌آگهی این است که چه تعداد از بیماران، تا پنج سال آینده زنده می‌‌مانند؛ بر همین اساس، 90 درصد بیماران مبتلا به سرطان لب پایین، بعد از درمان، تا پنج سال آینده، عمر می‌‌کنند اما درباره سرطان برخی نواحی دیگر مانند کف دهان و زبان این پیش‌‌آگهی، پایین‌‌تر و حدود 40 درصد است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات شایع به خصوص در زنان بعد از سنین یائسگی، پوکی استخوان است، هشدار داد: مصرف داروهای بیس فسفونات مانند آلندرونات (Alenderonate)، آمپول زومتا و سایر داروهایی که در پوکی استخوان تجویز می‌‌شوند، مانند یک تیغ دولبه عمل می‌‌کند، زیرا از سویی باعث کاهش عوارض ناشی از پوکی استخوان و برخی سرطانهای نواحی دیگر بدن می‌‌شود اما از سوی دیگر این داروها بر متابولیسم استخوان اثر می‌‌گذارند و باعث تاخیر در ترمیم استخوان می‌‌شوند.

نظافتی ادامه داد: بیمارانی که این داروها را استفاده می‌‌کنند باید در هنگام مراجعه به دندانپزشک، او را از مصرف این داروها مطلع کنند، زیرا این افراد، در صورت انجام جراحی در ناحیه دهان خود ممکن است دچار مشکل در ترمیم دهان و عفونت آن شوند و یکی از عوارض مهم آن، بروز مشکلی به نام "استئونکروزیس" است.

وی یادآور شد: البته کلسیم و ویتامین D که در پوکی استخوان تجویز می‌‌شوند، چنین عارضه‌‌ای ایجاد نمی‌‌کنند.

این جراح دهان، فک و صورت تاکید کرد: رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، در تشخیص به موقع سرطان‌‌های این ناحیه و پیشگیری از بروز عفونت‌‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ مردم باید هر 6 تا 12 ماه یکبار، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای انجام "ایمپلنت" در کشور زیاد شده است، خاطرنشان کرد: این مسئله، یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد؛ جنبه منفی آن، این است که این امر، نشان‌‌دهنده ضعف در پیشگیری از بروز مشکلات دندانی است؛ یعنی در زمینه آموزش به مردم، برای حفظ بهداشت دهان و دندان‌‌شان، خوب عمل نشده است و اقدام مناسبی برای کاهش پوسیدگی دندانها، درمان پوسیدگی‌‌ها و افزایش نگهداری دندانهای سالم انجام نشده است؛ بنابراین باید هزینه‌‌هایی که برای درمان دندانپزشکی در کشور می‌‌‌‌شود، کاهش یابد.

رئیس کنگره جراحان دهان، فک و صورت افزود: جنبه مثبت آن، این است که ایمپلنت می‌‌تواند جایگزین دندان‌‌های از بین رفته باشد؛ آگاهی مردم نسبت به درمان ایمپلنت افزایش و برخی باورهای غلط درباره آن، در بین مردم جامعه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه دولت باید امکان واردات ایمپلنت ارزان را فراهم کند، تصریح کرد: امکان تولید ایمپلنت در داخل کشور نیز وجود دارد اما نیاز به یکسری تجهیزات و مواد داریم که نیازمند حمایت‌‌های دولت است.

نظافتی با اشاره به اینکه هیچکدام از جراحی‌‌ها بدون عارضه نیستند، ادامه داد: "جراحی با حداقل عارضه" شعار هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان دهان، فک و صورت خواهد بود؛ زیرا در صورت ایجاد عوارض ناشی از جراحی، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ دوری بیمار از جامعه و محیط کارش، بار اقتصادی زیادی بر دوش جامعه و سیستم بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می‌‌شود.

گفتنی است هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان دهان، فک و صورت، دهمین همایش بین‌‌المللی ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سمپوزیوم محققین جوان با حضور متخصصینی از کشورهای آلمان، بلژیک، ایتالیا، هند و پاکستان از تاریخ 29 بهمن تا 2 اسفندماه سال جاری در محل هتل المپیک تهران برگزار و 20 پنل تخصصی و 16 جراحی زنده در این کنگره ارائه خواهد شد.

سرعت رشد سرطان در ایران بسیار بالاتر از سایر کشورها/ ایران جزو 4 کشور پیر آینده جهان!استفاده از فرکانس‌های صوتی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی!‌افزایش آمار سرطان در یزد / علت اصلی شناسایی شدماهانه 1500 بیمار سرطانی در همدان به صورت رایگان شیمی درمانی می‌شوندسالانه 1200 نفر در گلستان بر اثر سرطان جان خود را دست می‌دهندچاق ها در برابر سرطان مقاوم ترند!«برست» شایع‌ترین سرطان در استان همدان استخطر سرطان پوست در اثر حرارت طولانی مدتاینفوگرافیک| علائم سادۀ هشداردهنده سرطانکاهش سالانه 20هزار "مرگ ناشی از سرطان سینه" در زنان شیرده/ کاهش سکته قلبی و مغزی مادر با شیردادن به نوزاد

انتهای پیام/

سرطان سرطان سینه آلودگی هوا   اخبار برگزیده
  

رییس انجمن تغذیه استان اصفهان با اشاره به توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، تأکید کرد: توصیه های تغذیه ای برای سالمندان، کودکان، زنان باردار و افراد مصرف کننده کورتون یا افراد مبتلا به سرطان بسیار مهم است و باید جدی تر گرفته شود.
نامه نیوز تغذیه مواد غذایی سیستم ایمنی 

  

برخورد جدی پلیس با فروشندگان خودرو با قیمت کاذبسردار رحیمی به سودجویانی که در فضای مجازی به صورت ناگهانی قیمت دلار و خودرو را به صورت فضایی بالا می‌برند، هشدار داد.
خودروتک پلیس خودرو قیمت 

  

اتفاقی که باعث کاهش قیمت خودروهای وارداتی می شودرئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: برای مدیریت بازار خودرو باید وضعیت خودروهای دپو شده در انبار گمرکات نیز تعیین و تکلیف شود. قطعا با آزادسازی این خودروها قیمت خودرو در بازار فروکش خواهد کرد.
خودروتک قیمت صنعت معدن 

  

دلیل کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم چه بود؟اقتصادنیوز: روزنامه اعتماد نوشت: میزان مشارکت مردم در انتخابات برآیندی از اعتماد مردم به میزان قرار گرفتن رای‌شان در تحولات و مناسبات حقیقی و حقوقی ساختار قدرت است. به این اعتبار به میزانی که اعتماد مردم بیشتر باشد، بالطبع مشارکت مردم نیز بیشتر خواهد شد و از این منظر کاهش مشارکت مردم در هر انتخابات باید حاوی علامتی روشن به نهادهای قدرت در کشور باشد.
اقتصادنیوز رقابت انتخاباتی انتخابات مجلس روزنامه 

  

ذوالنور: روحانی نگفت که می خواهم با گرانی بنزین جیبتان را بزنم!رئیس جمهور دروغ گفت که به مردم یارانه معیشتی می دهد. روحانی نگفت که می خواهد با گرانی بنزین جیبتان را بزند و هزینه های زندگی را سه برابر و همان یارانه معیشتی را هم قطع کند!
مستقل‌آنلاین مجتبی ذوالنور مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

دستور دادند هیچ اطلاعات آماری در مورد کرونا در ایران گفته نشود!رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در تلویزیون می گوید که وزارت بهداشت دستور داده است که هیچ گونه اطلاعات آماری از شیوع بیماری کرونا در ایران داده نشود.
مستقل‌آنلاین ایران قم تلویزیون 

  

معاون وزیر بهداشت: 80 درصد مبتلایان به کرونا نیاز به درمان خاصی ندارندمعاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونا دومین عامل شایع سرماخوردگی است و مسئله جدیدی نیست، گفت: آمریکایی‌ها تلاش کردند که در نام این ویروس، پسوند "چینی" بیاورند که این مسئله با مخالفت سازمان بهداشت جهانی روبرو شد.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی درمان ویروس 

  

دو آزمایشگاه مدرن دنیا را برای کرونا در اختیار داریم/ قرنطینه‌سازی تجربه‌ای شکست خورده استرییس اداره بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: تجربه قرنطینه‌سازی سال‌ها پیش در برخی جاهای دنیا انجام شده و شکست خورده است.
ایلنا گرانی وزارت بهداشت ویروس 

  

چهره جنجالی بیمارستان جم در ماجرای فوت کیارستمی در اتاق استاد شجریان/ عکسپزشکی که در ماجرای نارضایتی ها پس از فوت عباس کیارستمی با انتشار عکسش در فضای مجازی جنجال به پا کرد حالا در اولین عکس منتشرشده از اولین ملاقات استاد شجریان در کنار شهرام ناظری ایستاده است. این بار اما تیم پزشکی استاد شجریان با تمام قوا ایستاده اند و خانواده ایشان نیز با رضایت کامل بیمارستان جم را برای رسیدگی به بیماری ایشان انتخاب کرده اند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان عباس کیارستمی عکس 

  

سردار جلالی: فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شودرئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج شود، گفت: فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود.
مثلث پدافند غیرعامل انتخابات مجلس درمان