صراط   |  اجتماعی  |  

زندگی نامه بنیانگذار مدارس ابتدایی جنوب خراسان

سید محمد موسوی بنیانگذار مدارس ابتدایی روستاهای جنوب خراسان بامداد پنجشنبه هفتم آذرماه 1398 دارفانی را وداع گفت.

صراط:

بنیانگذار مدارس ابتدایی جنوب خراسان دار فانی را وداع گفت

سید محمد موسوی بنیانگذار مدارس ابتدایی روستاهای جنوب خراسان بامداد پنجشنبه هفتم آذرماه 1398 دارفانی را وداع گفت. وی از نسل پسری «آیت‌الله العظمی سید ابوطالب حسینی قهستانی(طاب ثراه)» (مشهور به مجتهد قاینی 1230-1293 ه.ق.) از مراجع عالیقدر شیعه و نوۀ پسری «آیت‌الله العظمی سید ابوتراب حسینی قهستانی (طاب ثراه)» متخلص به «انوار» بود.

مرحوم سیدمحمد موسوی

زندگی‌نامه

«سیدمحمد موسوی» در سال 1304خورشیدی در قاین زاده شد، پدرش آقاسیدجواد حسینی قهستانی و مادرش بی‌بی کوکب موسوی بودند. در سن چهار سالگی پدر خود جناب «آقاسیدجواد حسینی قهستانی» را از داست داد، علت مرگ پدر عارضۀ مغزی اعلام گردید، می گویند هنگام مراجعت از مشهد در سردر دروازۀ قاین متعاقب سردرد شدید، از اسب به زمین می افتد و وی را به بیمارستان مغز امریکایی در مشهد منتقل می کنند و همانجا به رحمت حق می رود. پس از وقوع این ضایعۀ دردناک قیمومیت وی را به عمویش «سیدمحمدرضا مجتهدزاده» میسپارند و وی به نام مجتهدزاده به نام خود و به نام موسوی برای وی شناسنامه میگیرد. سیدمحمد با تحصیل در مدارس به سبک فرانسوی تصدیق شش میگیرد و پس از طی تحصیلات تکمیلی آنزمان برای گذراندن دوران خدمت نظام وظیفه رهسپار مشهد می شود.

مرحوم سیدمحمد موسوی - سال 1323

مرحوم سیدمحمدرضا مجتهدزاده

 

در طول دوران خدمت نویسنده هنگ می شود و پس از پایان خدمت نظام وظیفه در ادارۀ آموزش و پرورش به عنوان معلم دوران ابتدایی استخدام می گردد. در تعاقب برگزیدن این شغل به مناطق محروم و روستاهای خطۀ جنوب خراسان رهسپار می شود و بیش از دو دهه به تاسیس و راه اندازی مدارس ابتدایی در روستاهایی نظیر استاد، رضو، خرواج، خسروی، کاخک، بجستان و ... اهتمام می ورزد، وی که طبع شعری نیز از اجدادش به یادگار داشته است دربارۀ این مجاهدت شریف اینگونه سروده است:

موسوی را بین که در ویرانه ها ماوا گزید/ از تجمل دور شد، رنج و سختی را خرید

کوله بار او ز اخلاق نکو، سرشار بود/ از دعای خیر کودکها بسی پربار بود

باز می گویم خدا، آبرویم پیش تو یک جو بس است/ احتیاجم رفع کردی این جواب ناکس است

فاش می گویم خدا گنجم بگیر و ذره ای پندار ده/ در بیابان ملک و تخت از دامن کهسار ده

نسب و شجرۀ خانوادگی

آنچه در مورد نسب مرحوم مغفور سیدمحمد موسوی از میان نسخ و بحار الانساب برمی آید چنین است: وی سیدمحمد، فرزند آقاسیدجواد، فرزند سیدابوتراب(متخلص به انوار)، فرزند سیدابوطالب (مجتهد قاینی)، فرزند سیدابوتراب، فرزند سیدقریش، فرزند سیدابیطالب، فرزند سیدیونس حسینی قهستانی است.

اجداد و خویشان

«مجتهد قاینی» مشهور به «مجتهد شهید» جد بزرگ مرحوم «سیدمحمد موسوی» است. «مجتهدقاینی» به جز پسرش «سیدابوتراب»، دارای شش دختر بوده‌است، که اغلب نوه‌های وی از طریق دخترها است. سه دختر از آنها مادرشان اهل قاین بوده و سه دختر دیگر، از مادری دیگری که مجتهدقاینی از بیرجند گرفته بود، و گویا دخترفردی به نام «سپهر» از اعیان دربار علم بوده‌است. املاک زیادی از ناحیه این خانم و پدرش به سید ابوطالب و فرزندان او رسیده که هنوز باقیمانده آن موجود است. مجتهدقاینی همچنین شاگردان زیادی تربیت کرده که از مهم‌ترین آنان می‌توان به شیخ محمد باقر گازاری (آیتی)، ملامحمد بن عبدالحسین قاینی، نجف ابن علی اکبر بیرجندی و محمد حسین قاینی کاخکی اشاره کرد. در سال 1293 قمری برای انجام حج عازم بیت الله الحرام بود که در روز پنجشنبه 6 شوال همان سال در سن 63 سالگی در یک منزلی شهر کراچی پس از نبردی نابرابر توسط ایادی امیرعلم خان سوم به شهادت رسید. آرامگاه وی در قبرستان اصلی شهر کراچی در پاکستان است.

آرامگاه مجتهد قاینی در قبرستان اصلی کراچی

 

آیت الله سید ابوتراب حسینی پدربزرگ مرحوم سیدمحمد، علاوه بر تخصص در علوم اسلامی و فقه و اصول، مردی ادیب و خوش ذوق و شاعر بوده، در اشعار خود «انوار» تخلص می‌نمود. نمونه شعر زیر از دیوان وی است:

گر نبودی عشق، ایجادی نبود/ در نیستان، آه و فریادی نبود

«کنت کنزا» را مگر نشنیده‌ای/ کاین چنین از حق، تو دل ببریده‌ای

دل به حق نِه، تا سراسر حق شوی/ و از قیود ما سوی، مطلق شوی

چونکه گفتی نیستم، هست آمدی/ وز می وحدت، همی مست آمدی

گر نبودی عشق، آدم از عدم/ کی بهستی، می‌زد او یکدم قدم

عشق رهبر گشت موسی را به‌طور/ تا شدی، مستغرق دریای نور

جان فدای آنکه، با معنا استی/ با خیال و صورت او، بر جاستی

معنویت حق دهد، «انوار» را/ تا به چشم یار بیند، یار را

سیدابوتراب تنها پسر مجتهد قاینی دو پسر به نامهای سیدمحمدرضا (فرزندان وی بعدها نام خانوادگی مجتهدزاده را برگزیدند) و آقاسیدجواد (خود وی نام خانوادگی حسینی را برگزید لکن فرزندان وی با نامهای خانوادگی مجتهدزاده و موسوی شناسنامه گرفتند) داشت. اکنون ذریه و اعقاب ابوتراب در شهرهای مشهد، قاین و بیرجند سکونت دارند و مرحوم شهیدی که خود از علمای معروف مقیم شهر بیرجند بوده از اعقاب ایشان است. اعقاب و نوادگان آیت الله سید ابوطالب حسینی قاینی (مجتهد قاینی) هنوز نیز در خراسان بزرگ حضور دارند و در زمینه‌های علمی و فرهنگی فعال هستند. مرحوم دکتر «سید علیرضا مجتهد زاده» (فرزند سیدمحمدرضا ابن ابوتراب) رِییس دانشکدهٔ معقول و منقول دانشگاه فردوسی مشهد و مصحح دیوان نزاری قهستانی از نوادگان مجتهد قاینی بوده‌است. در رابطه با سید علیرضا مجتهد زاده نقل قولی از حسن لاهوتی وجود دارد:

«شادروان دکتر علی رضا مجتهد زاده استاد دانشکده ادبیات مشهد و نخستین رئیس دانشکده معقول و منقول مشهد بود که تقریباً تا بیماری کشنده اش گریبانگیر نشده بود، در آن مقام باقی بماند. مردی بود قوی هیکل و البته بسیار خوش خلق و سخی از مردمان قائن که جملگی به مهربانی شهره اند. همه ساله، چون فصل برداشت زعفران می‌رسید، دوستانش را از محصول ملک خودش متنعم می‌کرد. چند سالی گرفتار بیمارهایی شد که نشان از غلبه صفرا و شدت سودا داشت و رفته رفته قدرت تدریس و اداره امور دانشکده را از او گرفت و بدین سبب چندین سال از این پزشک به آن پزشک و از این بیمارستان به آن بیمارستان در مشهد و تهران در تردد بود. آخرین بار او را در بیمارستان شهناز (قائم کنونی) مشهد نشسته بر تخت بیماری دیدم و بر حالش رقت آوردم که با آن تنومندی و فربهی تن، چگونه تسلیم میله‌های باریک تخت شده بود و از آن همه دوست و آشنا، یکی بر کنارش نبود. مشهور است که بر سبیل مطایبت می‌گفته: "عجیب است که هر چه را ما نمی‌دانیم، دانشجویان نیز نمی‌دانند!" خدایش بیامرزاد.»

اعقاب و ذریه

از مرحوم سیدمحمد موسوی هشت فرزند به یادگار مانده است که دکتر زهره موسوی فوق تخصص غدد و متابولیسم (اندوکرینولوژیست)، دکتر پروین موسوی (پزشک مقیم آلمان) و مهدی موسوی (محقق و پژوهشگر علوم ورزشی) از آن جمله اند.

وفات

«سید محمد موسوی» بنیانگذار مدارس ابتدایی روستاهای جنوب خراسان در ساعت یک بامداد پنجشنبه هفتم آذرماه 1398 در منزل فرزندش «سیدجواد موسوی» به علت کهولت سن دچار ایست قلبی شده و دارفانی را وداع گفت. وی برای مزار خود ابیاتی را سروده است که جهت حسن ختام خواندن آنها خالی از لطف نیست:

یاس و نومیدی مرا بیجان نمود/ خانه و کاشانه ام ویران نمود

از همه مخلوق گردیدم جدا/ می‌روم اینک سوی شهر خدا

هیچکس جز او به من یاری نکرد/ غیر او یاری و غمخواری نکرد

در طبیعت می کنم با خالقم راز و نیاز/ من ز سِرِّ او شدم در اهتزاز

او به من پاسخ نمی‌گوید ز مجهولات و راز/ لیک می‌کوبم درش را با نیاز

عاقبت روزی ندایی را شنیدم از فراز/ که همی گفتا منم آن چاره ساز چاره ساز

تارک الازواج گشتم تارک دنیا شدم/ طالب الاولاد بودم، طالب عُقبی شدم

عاقبت درد مرا درمان نمود/ چون حسین ابن علی پرّان نمود

موسوی با آه و درد و نوش و نیش/ عاقبت با چاه گفت اسرار خویش

 

شناسنامه محمد موسوی تهران   اخبار برگزیده
  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  

رشد قیمت پراید در بازار راکد خودرو!قیمت پراید دیروز در اولین روز بهمن ماه با افزایشی محسوس بار دیگر به پیشروی خود ادامه داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

با ادامه فشارهای آمریکا، اروپا انتخاب دیگری نداشت/ اروپایی‌ها از اول می‌دانستند آمریکا مانع عملی شدن اینستکس می‌شود/ دبیرکل سازمان ملل باید به عدم صدور ویزای ظریف اعتراض می‌کرداستاد دانشگاه کلمبیا فعال شدن مکانیزم حل اختلاف را عاملی برای افزایش تنش ها دانست و گفت: ایران دیگر محدودیت‌های برجام را رعایت نمی‌کند از طرفی آمریکا به فشار خود ادامه می‌دهد در این شرایط اروپا دیگر انتخابی ندارد.
ایلنا ایران و آمریکا سازمان ملل روابط بین الملل 

  

پنتاگون دو هفته پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد اذعان کرد که به تعداد سربازان آمریکایی آسیب‌دیده از این حمله که برای مداوا از عراق خارج شده‌اند، «افزوده شده است».
نامه نیوز پنتاگون واشنگتن پست ایران 

  

خودرو سایپا رهام با چه قیمتی به بازار می آید؟خودرو رهام حاصل طراحی و تولید شرکت سایپا است که سال گذشته رونمایی شد و تست های میدانی آن نیز به انجام رسید. با این حال هنوز این خودرو به خیابان ها راه پیدا نکرده است. اگر اتفاق خاصی در صنعت خودرو کشور رخ ندهد، سایپا رهام در سال آینده یکی از نوبرانه های بازار خودرو ایران خواهد بود. اما سوال اساسی این است که این خودرو در چه بازه قیمتی عرضه خواهد شد؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

زیباکلام از تاریخ افول مجلس می‌گویدصادق زیبا کلام میگوید مجالس در یک پروسه‌ افول قرار دارند و این افول از مجلس چهارم آغاز شد. مجلس اول، دوم و ششم را مستقل میداند، اما هفت مجلس دیگر زائده حکومتی و بله قربان‌گو بودند. زیبا کلام میگوید این افول را می‌توان روی یک منحنی نشان داد تا مردم هم بدانند مجلس کارکرد خود را از دست داده است.
مستقل‌آنلاین صادق زیباکلام تاریخ معاصر مجلس دهم 

  

تازه‌ترین خبر از عین‌الاسد؛ هلاکت 134 تروریست آمریکاییکیهان: معاون‌ اشراف فرماندهی کل سپاه با تاکید بر اینکه به خوبی به ما ثابت شده است که کوتاه آمدن در مقابل دشمن سبب پیشروی آنان و ایستادگی سبب عقب‌نشینی دشمن می‌شود اظهار داشت: ایران کشور قدرتمندی است چنانچه طبق اطلاعات به دست آمده از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران، تا امروز حداقل 134 نفر کشته و 245 نفر زخمی شده‌اند و آمریکا با این همه ادعا نتوانست اقدام کند چرا که آمریکا...
مثلث خبرنگار سربازی اقدامات تروریستی 

  

بلاتکلیفی پیکر 5 شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هافزورش گفت: خانواده 5 شهید حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هنوز برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی مراجعه نکرده‌اند.
مملکت‌آنلاین خانواده سقوط هواپیما تشخیص هویت 

  

انتقاد روحانی از اداره ها: چرا هنوز از مردم کپی کارت ملی می خواهید؟چرا ادارات هنوز کپی کارت ملی می‌‌ خواهند؟ روحانی گفت: این کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد.
مستقل‌آنلاین کارت ملی کارت ملی هوشمند 

  

محاکمه ترامپ در سنا رسما آغاز شدمنابع از آغاز رسمی جلسه محاکمه رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور خبر دادند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سنا 

  اخبار داغ
  

کشاورز گفت: با وجود پیگیری‌های مکرر بانک مرکزی تا کنون ارز مورد نیاز به برنج‌های رسوبی در بنادر را اختصاص نداده است.
نامه نیوز برنج واردات برنج ارز 

  

بررسی روند ائتلاف در نشست جامعه 0 مبارز با احزاب اصولگرااقتصاد نیوز:یازدهمین نشست هم اندیشی جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی و انقلابی در محل دفتر مرکزی جامعه روحانیت مبارز برگزار شد.
اقتصادنیوز جامعه روحانیت مبارز انتخابات مجلس احزاب سیاسی 

  

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه این تشکل به‌دنبال حفظ وحدت و ائتلاف در مجموعه نیروهای انقلابی است، گفت: برخی دغدغه های جزئی نباید ما را از اصل برگزاری انتخابات پرشور و مورد نظر رهبر انقلاب غافل سازد.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز مصطفی پورمحمدی موفقیت 

  

بلیت پرسپولیس - تراکتور ارزان شدبا اعلام باشگاه پرسپولیس بلیت های بازی پرسپولیس و تراکتورسازی در طبقه دوم ورزشگاه آزادی 5 هزار تومان‌خواهد شد و قیمت بلیت اغلب جایگاهها تغییراتی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تراکتورسازی 

  

سناتورمورفی: یک نظامی را برای سردرد به آلمان نمی‌فرستند؛ ترامپ به دنبال فریب استیک سناتور آمریکایی در خصوص فریبکاری دولت ترامپ درباره تلفات پایگاه «عین الاسد» گفت که کسی را برای یک سردرد به آلمان نمی‌فرستند و وقتی اوضاع وخیم باشد به برلین منتقل می‌شوند و رئیس‌جمهور آمریکا در حال فریب افکارعمومی است
مثلث دونالد ترامپ ایران ترامپ