مهر   |  سلامت  |  

نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا/فوت 8 ماما در اثر کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه سیمبر با اشاره به این که پنجم ماه می مصادف با 15 اردیبهشت ماه، روز جهانی ماما نامگذاری شده است اظهار کرد: این روز هر سال در سراسر دنیا به منظور تجلیل از زحمات ماماها گرامی داشته می‌شود. وی با بیان این که هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای حفظ و ارتقا سلامت جامعه است افزود: مامایی حرفه‌ای است به قدمت حیات بشر و مصادف…

نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا/فوت 8 ماما در اثر کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه سیمبر با اشاره به این که پنجم ماه می مصادف با 15 اردیبهشت ماه، روز جهانی ماما نامگذاری شده است اظهار کرد: این روز هر سال در سراسر دنیا به منظور تجلیل از زحمات ماماها گرامی داشته می‌شود.

وی با بیان این که هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای حفظ و ارتقا سلامت جامعه است افزود: مامایی حرفه‌ای است به قدمت حیات بشر و مصادف با تاریخ حیات؛ ماما فردی است که آثار خدماتش در تمامی مراحل زندگی یک زن از دوران جنینی تا کهنسالی همراه اوست.

سیمبر با اشاره به تعاریف مختلف سازمان بهداشت جهانی درباره رشته مامایی خاطرنشان کرد: در اولین تعریف این سازمان ارائه خدمات از زمان لقاح تا شش ماه بعد از زایمان بر عهده کارشناسان و متخصصان رشته مامایی است ولی در تعریف جدید سازمان بهداشت جهانی ماماها وظایف فراتری را عهده دار هستند.

خدمات ماماها دیگر صرفاً محدود به قبل، حین و بعد از زایمان نمی‌شود

وی تاکید کرد: کلیه خدماتی که به حوزه سلامت باروری مرتبط می‌شود در چارچوب خدمات مامایی می گنجد به این معنی که ماماها وظیفه سلامت باروری و به طورکلی سلامت جنسی، پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی نظیر اچ آی وی، تأمین سلامت نوجوانان با تاکید خاص بر دختران را عهده دار هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: خدمات ماماها دیگر صرفاً محدود به قبل، حین و بعد از زایمان نمی‌شود و خدمات جامع‌تری را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی زنان با محوریت سلامت نیز برعهده ماماهاست.

استاد تمام گروه مامایی و بهداشت باروری با تاکید بر این که کاهش شاخص‌های مرگ نوزادان و مادران باردار از مهم‌ترین دستاوردهای حوزه سلامت در سال‌های اخیر محسوب می‌شود توضیح داد: این موفقیت مرهون توسعه خدمات شبکه‌های بهداشتی در جمعیت‌های محروم است و از جمله اساسی‌ترین عوامل پیشرو در این زمینه توسعه نیروی انسانی از جمله دانش آموختگان مامایی در بخش سلامت محسوب می‌شود.

شیب تند کاهش نرخ باروری و نقش ماماها در افزایش جمعیت

سیمبر در ادامه با اشاره به اهمیت بهره گیری از نقش ماماها در راستای افزایش نرخ جمعیت و شیب تند کاهش نرخ باروری گفت: استراتژی حضور ماماها در کنار زنان منجر به کاهش بار بیماری‌های مقاربتی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، کاهش سقط‌، کاهش مرگ و میر مادران و افزایش باروری سالم و زایمان فیزیولوژیک خواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه از فعالیت‌های مختلف پژوهشی و آموزشی ماما در راستای افزایش نرخ باروی خبر داد و افزود: بررسی عوامل فرزندآوری ازاهمیت ویژه ای برخوردار است و در عین حال طراحی برنامه‌هایی برای تشویق زوجین از مهمترین سرفصل‌های محققان در این حوزه است.

نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا

وی با اشاره به شعار سازمان جهانی به مناسبت روز جهانی ماما افزود: جهان امروز بیش از هر زمانی به ماماها نیاز دارد، این شعار که از حیطه خدمات بسیار وسیع و متنوع مامایی خبرمی دهد، نشان از ابعاد مختلف بهداشتی مانند بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج و در مفهوم کلی از ابتدای تولد تا انتهای عمر افراد را در بر می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره نقش پررنگ ماماها در بحران کرونا نیز عنوان کرد: ماماها دوشادوش پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا خدمات منحصر بفردی ارائه دادند و این درحالی است که در بیشتر موارد با مادرانی مواجه بودند که به طور کلی مشخص نبود آیا این افراد مبتلا به کرونا هستند یا خیر.

مشارکت در طرح غربالگری کرونا، مشاوره تلفنی و آنلاین با مادران باردار در دوران کرونا، مراقبت از مادران پرخطر مبتلا به کرونا، پیگیری افراد مبتلا به کووید 19 خصوصاً مادران و نوزادان و همکاری داوطلبانه در دوران کرونا را از دیگر خدمات ماما ها در بحران کرونا بود که عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.

استاد تمام گروه مامایی و بهداشت باروری در ادامه با اشاره به جانفشانی ماماها در اپیدمی کرونا و تلاش برای آرامش خاطر مادران باردار خاطرنشان کرد: استفاده از وسایل حفاظتی و لباس‌های مخصوص در بخش زایمان برای مادران باردار ایجاد رعب و وحشت می‌کنند بنابراین بسیاری از همکاران ماما با ایثارگری و از خودگذشتگی برای حفظ شرایط روحی این مادران از لباس‌های محافظ استفاده نمی‌کنند.

جانفشانی جامعه مامایی در بحران کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این مطلب که تاکنون هشت ماما در اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست داده اند، افزود: تا زمانی که کرونا هست جامعه مامایی نیز در کنار سایر ارکان حوزه سلامت به مردم خدمت رسانی می‌کند بنابراین امیدواریم که مسئولان با در نظر گرفتن مشکلات این قشر راهکارهایی را برای افزایش انگیزه ماماها ارائه دهند.

وی با اشاره به چالش‌ها و مشکلات جامعه مامایی خاطرنشان کرد: یکی از انتظارات ماماها به عنوان اعضای سازمان نظام پزشکی، حمایت از هویت مامایی کشور و تلاش برای ارتقا جایگاه این حرفه است.

سیمبر با تاکید بر این که رشته مامایی کاملاً منطبق بر نیازهای زنان است یادآور شد: هرجا که زنان زندگی می‌کنند، باید به خدمات مامایی نیز دسترسی داشته باشند، خدمات مامایی فقط شامل مراقبت‌های دوران بارداری و کمک به زایمان نیست، بلکه در تمام مراحل زندگی زنان از کودکی و بلوغ و جوانی و بارداری تا یائسگی و حتی در دوران یائسگی به ارتقای سلامت آنان کمک می‌کند، بر این اساس، کشورهای موظفند که استانداردهای مامایی خود را به حد مطلوب برسانند.

سازمان بهداشت جهانی بارداری ماه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

کشور لز پیک چهارم کرونا عبور کرد | آمار مرگ و میرها به زودی روند نزولی پیدا می کندحریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کردیم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد.
۵۵ آنلاین مرگ وزارت بهداشت ویروس 

  

ورشکستگی آرایشگاه‌های زنانه زیر فشار کرونارئیس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران ضمن اعلام ورشکستگی تعداد زیادی از آرایشگاه‌های زنانه، خواستار حمایت از این صنف شد و از مراجعه کنندگان خواست تخلف از رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به اتحادیه گزارش کنند.
اعتماد تهران وزارت بهداشت وام 

  

نفروختن بلیت سفر به کرونایی‌ها/ تذکر پیامکی به قرنطینه‌شکنانوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که هیچ بیمار کرونایی نمی‌تواند با وسایل حمل‌ونقل عمومی سفر برود چون بلی
خبرفوری سفر وزارت بهداشت آموزش 

  

روند نزولی کرونا و کاهش 14 درصدی فوتی‌ها در کشورکرونا در بسیاری از استان ها نزولی شده، اما هنوز در برخی استان ها میزان بستری و فوت بالاتر از متوسط ک
خبرفوری استان خوزستان وزارت بهداشت آفریقای جنوبی 

  

جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا / حمایت از 14 بیماری خاص و نادررییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت گفت: در فاز اول امکان واکسیناسیون حدود 20هزار
خبرفوری واکسیناسیون سازمان برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

اگر این علائم را دارید به تست منفی کروناتوجهی نکیداقتصادنیوز :با توجه به افزایش اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا افراد نسبت به نتایج آزمایش منفی کووید-19 بسیار بدبین شده اند به ویژه هنگامی که علائم خفیف تا شدید مرتبط با ویروس کشنده را هم تجربه کرده باشند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

شایعه بزرگ تکذیب شد ؛ ستاره پرسپولیسی کرونایی نیست!شایان مصلح ، که چند روز پیش شایعه شده بود که کرونا دارد ، دیروز تست کرونا داد و مشخص شد که مبتلا له این ویروس نشده و در دیدار مقابل پرسپولیس حاضر خواهد بود.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس فوتبال 

  

پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن کرونامدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال آغاز شده این روند دلگرم کننده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته‌ است سوالات و نگرانی‌هایی را هم به‌وجود آورده که نیازمند اطلاع رسانی در رسانه‌های مختلف است.
مثلث حامد بهداد واکسیناسیون سالمندان