بررسی میزان تلفات ترافیکی و جاده‌ای در ایران

سلامت نیوز:امیرحسین حیدرزاده رضایی، کارشناس سازمان حمل ونقل و ترافیک: حدود بیش از دو دهه است که سومین یکشنبه نوامبر (مصادف با 30 آبان 1400) هر ساله برای یادآوری کسانی که به علت سانحه تصادف دیگر در بین ما نیستند یا کسانی که به شدت مجروح شده اند با عنوان روز جهانی قربانیان تصادفات جاده ای گرامی داشته می شود...

بررسی میزان تلفات ترافیکی و جاده‌ای در ایران

سلامت نیوز:امیرحسین حیدرزاده‌رضایی، کارشناس سازمان حمل‌ونقل و ترافیک: حدود بیش از دو دهه است که سومین یکشنبه نوامبر (مصادف با 30 آبان 1400) هر‌ساله برای یادآوری کسانی که به علت سانحه تصادف دیگر در بین ما نیستند یا کسانی که به‌شدت مجروح شده‌اند با عنوان روز جهانی قربانیان تصادفات جاده‌ای گرامی داشته می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ،براساس استاندارد جهانی مطرح در WDR (روز جهانی قربانیان حوادث جاده‌ای) اولین و مهم‌ترین عامل بازدارنده برای جلوگیری از بسیاری از مرگ‌ها و صدمات جدی، به‌ویژه عابران پیاده و سایر کاربران آسیب‌پذیر ازجمله کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت کاهش سرعت ترافیک است.از دیدگاه WHO (سازمان بهداشت جهانی) ایمنی راه‌ها و جاده‌ها یک موضوع بهداشتی و توسعه فوری است.

براساس مستندات این سازمان تعداد مرگ‌ومیر در جاده‌های جهان به‌ طور غیرقابل قبولی بالا است و تخمین زده می‌شود که سالانه 1.35 میلیون نفر جان خود را در سوانح رانندگی در جاده‌ها از دست می‌دهند و علاوه‌براین 50 میلیون نفر نیز مجروح می‌شوند. تصادفات جاده‌ای هشتمین علت مرگ‌و‌میر در سراسر جهان برای افراد در تمام سنین و علت اصلی مرگ برای کودکان و بزرگسالان پنج تا 29 سال است؛ به‌طوری‌که آسیب‌دیدگان، دولت‌ها را مجبور می‌کنند تا به ‌طور متوسط سه درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را برای این بحران هزینه کنند.

براساس اطلاعات و داده‌های موجود در وب‌سایت WBG (گروه بانک جهانی) و GRSF (تسهیلات جهانی ایمنی جاده)، کشور ایران نیز دارای نمایه‌ای تا سال 2016 است که نشان از همکاری این کشور در به‌اشتراک‌گذاشتن مسیرهای استراتژیک و اقدامات اثبات‌شده جهانی در رسیدن به ایمنی جاده‌ای استاندارد سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی دارد.

1. مرجع مدیریت ایمنی راهبه‌ منظور ایجاد نتایج مثبت در زمینه ایمنی راه وجود یک سازمان مدیریتی قوی در تمام جنبه‌های ایمنی راه مورد نیاز است.در ایران نیز کمیسیون ایمنی راه‌های کشور که زیرمجموعه وزارت راه‌وشهرسازی محسوب می‌شود، با هدف ارتقای ایمنی راه در سطح ملی و منطقه‌ای فعالیت دارد.

از وظایف این کمیسیون در جهت رسیدن به جدول زمانی 2011-2020 و کاهش 10درصدی تلفات سالانه نیز می‌توان به هماهنگی، قانون‌گذاری، نظارت و ارزیابی استراتژی‌های ایمنی راه اشاره کرد.

2. جاده‌های ایمن و حاشیه جاده‌هابراساس اطلاعات و اسناد ارسال‌شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی ایران به سازمان بهداشت جهانی در چشم‌انداز (2019-2030) سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای زیرساخت جاده‌های ایمن و مدیریت سرعت 6.46 میلیارد دلار برآورد شده که سهم تولید ناخالص ملی در این سرمایه‌گذاری 0.14 درصد مشخص شده است. همچنین چشم‌انداز کاهش تلفات نیز 9172 نفر تخمین زده شده که سود اقتصادی حاصل از این سرمایه‌گذاری 147.75 میلیارد دلار است.

3. محدودیت سرعتاقدامات اصلی در حال اجرای کنترل سرعت در ایران:باریک‌کردن خطوط راهباریک‌کردن خطوط راه با گسترش پیاده‌روها، گسترش حاشیه‌ها، پناهگاه‌های عابر پیاده و...انحرافات افقیبرای انحراف جزئی وسایل نقلیه استفاده می‌شود، شامل شیکن، پناهگاه عابرپیاده، چوکر و...محدودیت یا مسدودکردن دسترسی‌هاشامل انحراف‌های میانه، بستن خیابان‌ها برای ایجاد مناطق عابر پیاده، کوچه‌ها و...انحرافات عمودیشامل سرعت‌گیرها، برآمدگی‌ها، بالشتک‌ها، میزها، گذرگاه عابر پیاده برجسته، تنوع در سطح سواری و...

4. وسایل نقلیه ایمنکل وسایل نقلیه ثبت‌شده: 34,377,065درصد موتور 2/3 چرخ : 33%مطابقت کشور با مقررات ایمنی وسایل نقلیه سازمان ملل متحد:× سیستم ترمز ضد قفل موتور‌سیکلت (قانون 78)× حفاظت از عابر پیاده (قانون 127)× کنترل پایداری الکترونیکی (قانون 140)× کمربندهای ایمنی و لنگرها (قانون 16، 14)× مقررات تنظیم‌شده واردات وسایل نقلیه مستعمل× 10 محدودیت سنی واردات× بازرسی واردات× بازرسی دوره‌ای× محدودیت‌های مبتنی‌بر مالیات

5. کاربران جاده‌های ایمنقوانین ملی کمربند ایمنی، رانندگی در حالت مستی و کلاه ایمنی (WHO، 2016)* قانون ملی کمربند ایمنی* قانون کلاه ایمنی موتورسیکلت* راننده* استانداردهای کلاه ایمنی* حداقل سن قانونی رانندگی: 18 سال* قانون ملی رانندگی در شب* تست تصادفی رانندگی در نوشیدن الکل* درصد تلفات تصادفات جاده‌ای ناشی از مصرف الکل: 1.7 درصد* محدودیت سنی سرنشین موتورسیکلت: محدودیت ندارد

6. مراقبت پس از تصادفوظیفه جمعیت هلال‌احمر نجات در جاده‌هاست.مراقبت خوب پس از تصادف باعث کاهش مرگ‌ومیر و کاهش ناتوانی و رنج برای بازماندگان تصادفات جاده‌ای می‌شود.متأسفانه بیشتر مردم در مواجهه با حوادث دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند با کدام‌یک از شماره‌های ضروری سه‌رقمی تماس بگیرند. این در حالی است که هر‌کدام از سه ارگان اورژانس، آتش‌نشانی و هلال‌احمر وظایف تبیین‌شده‌ای برای خود دارند و بی‌اطلاعی حادثه‌دیدگان از این موضوع فقط موجب کاهش سطح عملکرد در امداد‌رسانی و نجات جان مصدومان می‌شود.

در واقع تنها متولی درمان و انتقال مصدوم به مراکز درمانی در درون شهرها «اورژانس» با شماره تلفن 115 و در جاده‌ها «هلال‌احمر» با شماره تلفن 112 است و به‌ غیر از آن هیچ مرجعی حتی آمبولانس سایر ارگان‌ها بر‌اساس قانون نمی‌تواند اقدام به انتقال مصدومان کند؛ چرا‌که کارکنان اورژانس و هلال‌احمر در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده‌اند و هم تکنیسین‌های آن بیمه مسئولیت دارند و در صورتی که مصدوم فوت کند و خانواده او از کادر آمبولانس شکایت و ثابت کنند که کوتاهی از تکنیسین بوده مشکل غیرقابل ‌حلی پیش نمی‌آید.

همچنین بر‌اساس قانون، درمان مصدومان تصادفات جاده‌ای مشروط بر اینکه به وسیله آمبولانس‌های اورژانس حمل شوند رایگان است و در غیر این صورت فرد حادثه دیده باید همه هزینه‌های انتقال را خودش بپردازد، همچنین در صورت حمل توسط اورژانس یک‌سری اقدامات اولیه هست که باید در صحنه انجام بگیرد و در غیر این صورت ممکن است جان مصدوم به‌ خطر بیفتد.

عناصر و فرایندهای سیستم مراقبت‌های پزشکی اورژانس باید برای دستیابی به این هدف مؤثر باشند، ازاین‌رو در هر‌کدام از پایگاه‌های ثابت امداد و نجات در رابطه با بحث امداد‌رسانی، تجهیزات نجات سبک و نیمه‌سنگین، یک آمبولانس و یک خودروی نجات است که در حوادث جاده‌ای علاوه بر انجام وظایف خود به‌عنوان پشتیبان برای آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام می‌شوند و در صورتی که تعداد آمبولانس‌های اورژانس کم باشد با اخذ مجوز اقدام به انتقال مصدومان می‌کنند.

بر‌اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط وزارت راه و شهرسازی هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در کشور 6.9 درصد و براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی هشت درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در‌حال‌حاضر به خود اختصاص داده است که قبلا نیز گفته شد در سند همکاری 2030، کشور ایران سعی دارد با اجرای مسیرهای استراتژیک و اقدامات اثبات‌شده جهانی در رسیدن به ایمنی جاده‌ای استاندارد و کاهش هزینه‌های ناشی از آن قدم بردارد.

اورژانس روزنامه کودکان   اخبار برگزیده
  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

آغاز جنگ روایت‌ها از وین/ مذاکرات در هاله ابهام فرو رفتدور هفتم مذاکرات یا به روایت تیم مذاکره‌کننده جدید دور نخست، در حالی روز جمعه پس از 5 روز به پایان رسید که جنگ روایت‌ها بیش از هر موضوع دیگری توجه مخاطبان و دنبال‌کنندگان مذاکرات را به خود جلب کرده است.
اقتصادنیوز جنگ وین 

  

سکه در آستانه 13 میلیونی شدن؟قیمت سکه در صورت ادامه رشد دلار در روز جاری می تواند به سوی مقاومت بلندمدت 13 میلیون و 200 هزار تومان حرکت کند.
فردا قیمت دلار وین 

  

خشم آمریکا از رویکرد ایران در دور جدید مذاکراتسخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد به بازگرداندن این کشور به پایبندی به تعهدات برجامی خود است.
نامه نیوز ایران کاخ سفید وین 

  

تحویل چهارمین محموله میعانات گازی ایران به ونزوئلاایران در راستای قرارداد با ونزوئلا برای صادرات میعانات گازی به این کشور و دریافت نفت خام، چهارمین محموله میعانات گازی خود را به این کشور تحویل داد.
۵۵ آنلاین ایران ایران و ونزوئلا ونزوئلا 

  

تمام مشکل کشور عدم توجه رئیس جمهور به مجلس انقلابی بود؟عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تفاوت بین رئیسی و روحانی در تعامل با مجلس از زمین تا آسمان است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

نتیجه دربی در دستان هافبک هایک پیشکسوت تیم فوتبال استقلال می‌گوید نقش هافبک‌ها در داربی 97 پایتخت بسیار می‌تواند در نتیجه مسابقه تاثیرگذار باشد.
خانه فوتبال دربی فرهاد مجیدی فوتبال 

  

منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکراتجان گلاسر در توئیتی از منطق غیرمعقول تیم بایدن در مذاکرات گفت.
مثلث عکس گوشت ترامپ 

  

لایحه نظام جامع رسانه‌ای در حال بررسی برای تدوین استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه نظام جامع رسانه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال بررسی برای تدوین است.
ایلنا لایحه بودجه رسانه مجلس شورای اسلامی 

  

جدیدترین وضعیت حضور کمال کامیابی‌نیاوضعیت جدیدترین مصدوم پرسپولیس در آستانه دربی
خانه فوتبال پرسپولیس دربی فوتبال 

  

محمد صالح جوکار: یکی از مسائل بحث اقتصاد آب است که بسیار مهم استنماینده مردم یزد در مجلس گفت: صنایع آب‌بر که عمدتا در استان‌های کویری تاسیس شده‌اند نباید از آب‌های حوزه‌ای استفاده کنند بلکه باید آب این صنایع از طریق انتقال آب از دریا تأمین شود.
فردا اقتصاد انتقال آب مجلس شورای اسلامی 

  

صرفه‌جویی 13 میلیاردی شهرداری در یک مناقصه با ورود سازمان بازرسی​سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران از ورود به موقع سازمان بازرسی ‌و صرفه جویی 13 میلیاردی شهرداری تهران در یک مناقصه خبر داد.
ایلنا صرفه جویی شهرداری تهران تهران 

  اخبار داغ
  

روز خوب سیمانی ها در بورس کالاتالار سیمان بورس کالای ایران امروز شنبه 13 آذر ماه، میزبان دادوستد 832 هزار و 125 تن سیمان بود.
گسترش خودرو بورس کالا سیمان 

  

خودروهای گران قیمت در راه بورسمجید عشقی، رئیس سازمان بورس می گوید فعلا برنامه ای برای ورود خودروهای پرتیراژ به بورس وجود ندارد. اما مقدمات عرضه خودروهای گران قیمت طراحی شده و باید منتظر عرضه این خودروها در بورس باشیم.
گسترش قیمت اکو 

  

دومین سیگنال مثبت پولی به بورسپس از اینکه دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه، انتشار اوراق بدهی را به حداقل‌ترین میزان ممکن رساند، اکنون نرخ بهره بین بانکی پس از 6 ماه نیز کاهش پیدا کرد که کارشناسان کاهش این نرخ را عاملی برای رونق بورس می‌دانند.
نامه نیوز کاهش نرخ بهره دولت درآمد 

  

بورس اسیر تردید خریداران/ شاخص در مسیر نزولیاقتصادنیوز: در روز نخست در هفته جاری، بازار سهام اسیر تردید خریداران و فشار فروشندگان بودند.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

روند صعودی قیمت دلار ادامه دارد؟قیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افزایش قیمت دلار و طلا ادامه دارد؟ +‌ فیلمقیمت رمزارزها در 24 ساعت گذشته کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد و در مقابل در بازارهای داخلی قیمت طلا و دلار روند صعودی چشم‌گیری داشتند. بورس همچنان در روند نزولی شاخص قرار دارد.
گسترش قیمت دلار شاخص 

  

چرا افراد مسن در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرتر هستند؟گروهی از پژوهشگران ایتالیایی و آمریکایی در بررسی جدید خود، به بررسی علت ابتلای افراد مسن به کووید-19 شدید و مرگ و میر ناشی از آن پرداخته‌اند.
مملکت‌آنلاین کودکان موش پژوهش 

  

رئیس سازمان بورس: خودرو‌های لاکچری وارد بورس می‌شوندرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتا داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد به تدریج وارد بورس می‌شوند، اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار خودرو 

  

تاثیر دلار 30 هزار تومانی بر بورسامروز شاخص کل کف حمایتی یک میلیون و 340 هزار واحد را از دست داد. کارشناسان معتقدند این افت ممکن است تا یک میلیون و 310 هزار واحد ادامه یابد.
گسترش دلار شاخص بودجه 

  

واکنش عجولانه قیمت دلار به نتیجه مذاکراتقیمت دلار امروز و در واکنش به پایان دور جدید مذاکرات احیای برجام در حالی صعودی شده است که به اعتقاد کارشناسان احتمال بروز شوک ناگهانی به بازار ارز کشور بسیار بعید است.
فردا قیمت قیمت نفت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/09/13قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

سرمایه گذاری در بازار رمزارزها بهتر است یا بورس؟مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: بازار رمزارزها با وجود آنکه قابلیت تحلیل ندارند و اطلاعاتی که بتوان بر اساس آن تحلیل قابل اتکاء ارائه داد و در دسترس نیست برای سرمایه‌گذاران و معامله گران جذاب است. در حالی که در بازار سرمایه شرکت هایی با اطلاعات شفاف و بنیاد قوی که برای تریدرها جذابیتی ندارد.
گسترش سرمایه دانش بنیان سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

آیا سویه اُمیکرون کرونا خطرناک است؟«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت، اعلام کرد: "نسبت به سویه اُمیکرون کرونا وحشت نکنید، زیرا شواهد اولیه نشان می‌دهد بسیاری از موارد ابتلا، خفیف یا بدون علامت هستند."
۵۵ آنلاین کانادا اورژانس آفریقای جنوبی 

  

تست‌های کرونا "امیکرون" را به راحتی شناسایی می‌کنندرییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با بیان اینکه تست های موجود کرونا این سویه را به راحتی شناسایی می کنند، گفت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر کرونا ندارد و قابل شناسایی است.
ایلنا بیمارستان کودکان آموزش 

  

آخرین تغییرات قیمت دلار (13 آذر)قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 13 آذر ماه 1400 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار یورو