تحریم های تسلیحاتی ایران خودکار برداشته شد/ پیروزی ایران در مقابل آمریکا

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی خبر کوتاه اینکه برجام پنج ساله شد؛ شاید این خبر در بین هیاهوی اقتصادی و فشارهای تحریمی و بی خاصیت شدن توافق هسته ای از سوی آمریکا نه به چشم بیاید و نه اهمیت ویژه ای داشته باشد اما باید گفت این پنج ساله شدن دریچه جدیدی از رفع تحریم ها برای کشور باز می کند لغو تحریم هایی که بیش از 13 سال بر شانه های توسعه کشور سنگینی کرده و ایران را از حضور در بازارهای…

تحریم های تسلیحاتی ایران خودکار برداشته شد/ پیروزی ایران در مقابل آمریکا

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی خبر کوتاه اینکه برجام پنج ساله شد؛ شاید این خبر در بین هیاهوی اقتصادی و فشارهای تحریمی و بی خاصیت شدن توافق هسته ای از سوی آمریکا نه به چشم بیاید و نه اهمیت ویژه ای داشته باشد اما باید گفت این پنج ساله شدن دریچه جدیدی از رفع تحریم ها برای کشور باز می کند لغو تحریم هایی که بیش از 13 سال بر شانه های توسعه کشور سنگینی کرده و ایران را از حضور در بازارهای جهانی به دور نگه داشته اشت.

با تایید برجام در 29 تیرماه سال 94، ساعت شماری آغاز به کار کرد که هر لحظه ایران را به رفع تحریم های تسلیحاتی نزدیک و نزدیک تر می کرد، با پذیرش برجام، قطعنامه 2231 شورای امنیت دوره های زمانی را برای ایران در نظر گرفت تا ما نیز بتوانیم با انجام تعهدات هسته ایمان بتوانیم در سایر امور در عرصه جهان فعالیت کنیم، بر این مبنا دوره های زمانی پنج سال، هشت سال و 10 ساله بعد از تایید توافق هسته ای در نظر گرفته شد که تحولاتی ایجاد کند و امروز روز تحقق خودکار یکی از این تحولات است.

درست است که قرار بود برجام حتی مسئله آب آشامیدنی کشور را حل کند اما امروز حتی تاثیر منفی بر نرخ تخم مرغ گذاشته است و ترامپ رئیس جمهور آمریکا ثابت کرد که توافق بین المللی نیز قابل اتکا نیست، اما همین توافق نیم بند نا فرجام از امروز دو فرصت مهم یا دو دستاورد اساسی برای ایران رقم زده است.

براساس ضمیمه «5» برجام و ضمیمه «ب» قطعنامه 2231 از سال پنجم پس از تاریخ قبول توافق برجام که مصادف است با 27 مهرماه سال 99 برخی محدودیت های باقیمانده ایران خاتمه می یابد. از جمله این محدودیت ها که از امروز لغو می شود، نظام مجوز خواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی به ایران و خاتمه محدودیت سفر 23 شخص حقوقی موضوع فهرست 2231 وفق شق«هـ» بند 5 ضمیمه ب قطعنامه 2231 انجام می شود.

نکته حائز اهمیت در رفع این محدودیت ها این است که به صورت خودکار و بدون نیاز به نامه نگاری نهادها و مجامع بین المللی رقم می خورد. آمریکایی ها که خودخواسته و یک جانبه برجام را ترک کرده بودند در ماه اخیر تمام تلاش خود را به کار گرفتند و از هر ابرازی برای فشار بر کشورهای طرف برجام، کمیسیون مشترک برجام، شورای امنیت و سازمان ملل استفاده کردند تا ایران را از این حق خود محروم کنند و با فعال کردن مکانسیم ماشه مانع رفع تحریم های تسلیحاتی شوند اما با رایزنی های تیم مذاکره کننده ایران و اقناع طرفین برجام، کشورهای اروپایی، چین و روسیه یکصدا عنوان کردند که آمریکا به دلیل خروج از برجام اهلیت استفاده از مفاد برجام و قطعنامه 2231 را ندارد و باید گفت ایران در برابر ترامپ که خود را ابرقدرت می داند پیروز شد.

اکنون با رفع محدودیت ها مذکور ایران،  23 شخص حقوقی موضوع فهرست 2231 که در واقع نیروهای عالی رتبه نظامی محسوب می شود امکان سفر به خارج از کشور را پیدا می کنند و می توان از ظرفیت این افراد برای تعامل با دنیا و کاهش فشارهای اقتصادی بهره جست.

همچنین با رفع محدودیت های تسلیحاتی در واقع ایران می تواند در بازار خرید و فروش اسلحه وارد شود، با توجه به پیشرفتهای نظامی اخیر و تولید سلاح های فوق پیشرفت از سوی جوانان نخبه کشور در واقع از امروز فرصت صادرات اسلحه به سایر کشورها را خواهیم داشت. باید این نکته را یادآور شد که محدودیت ها و ممنوعیت ها عمومی حقوق بین الملل و یا سایر تعهدات ناشی از قطعنامه های دیگر شورای امنیت برای کلیه کشورها، همانند قطعنامه تحریم تسلیحاتی یمن یا لبنان و همچنین قطعنامه 1540 مربوط به اشاعه تسلیحات به موجودیت های غیردولتی، تداوم خواهد داشت و ایران به موجب مقررات منشور ملل متحد و حقوق بین الملل موظف به رعایت آنها است./

پایان پیام

ایران رئیس جمهور جوانان   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

فائوچی ادعای خود درباره دستیابی به واکسن کرونا را پس گرفتمدیر مرکز مطالعات بیماری‌های مسری و حساس آمریکا گفت: تا 2 ماه آینده (ژانویه سال 2021) خبری از واکسن ویروس کرونا نیست.
اقتصادنیوز ویروس ایالات متحده آمریکا ماه 

  

بازی با جان مردم با داروهای تقلبی کرونارئیس پلیس فتای تهران گفت: 2 متهم که در فضای مجازی داروی تقلبی درمان کرونا را به عنوان داروی واقعی به کاربران می‌فروختند، دستگیر شدند.
گسترش پلیس فتا پلیس تهران 

  

فوق تخصص سم شناسی با اشاره به اهمیت آگاهی رسانی در خصوص انواع مسمومیت‌ها، مهمترین اقدام در مواجهه با فرد مسموم را رعایت اصول اخلاقی دانست و گفت: شناخت انواع مسمومیت‌ها و نشانه‌های آن در تشخیص و درمان درست نقش بسزایی دارد.
نامه نیوز مسمومیت بازی بهاره رهنما 

  

رکورد شکنی مرگ‌های کرونایی در کشور/ اعلام تعطیلی برخی صنوف در مناطق بحرانی کرونا/ شروع ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری/ صدور الکترونیکی گواهینامه موتورسیکلتهفته گذشته مملو بو از اخبار حوادثی که از شمال تا جنوب کشور را در برگرفته بود. بخشی از این اخبار را با هم مرور خواهیم کرد.
برنا مرگ وام 

  

دومین عامل مرگ بعد از کرونا در سال 99بیشترین جان باختگان در تصادفات، عابرین پیاده و موتورسیکلت سواران هستند که البته در هر استانی آمارهای مختلفی دارند.
گسترش مرگ خودروسازان سازمان محیط زیست 

  

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بهبودیافتگان از شدیدترین نوع بیماری کرونا، می‌توانند بهترین منبع پلاسما برای درمان سایر بیماران کرونایی باشند.
نامه نیوز میکروب ازدواج الناز شاکردوست 

  

شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد که واکسن کرونای این شرکت در کهنسالان و جوانان واکنش ایمنی مشابه ایجاد کرده است. با اعلام این خبر امیدها برای محافظت از این گروه سنی که در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر هستند، افزایش یافت.
نامه نیوز سیستم ایمنی الناز شاکردوست وام مسکن 

  

ایران در چه صورت کرونا را شکست می دهد؟/علت انجام کمتر تست روزانه کرونا در کشور اعلام شدمعاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر چند که رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور برای مقابله با ویروس کرونا از 42 به 55 درصد افزایش یافته اما تا زمانی که این مهم به مرز 80 درصد نرسد مقابله با انتشار ویروس کرونا فایده ای ندارد.
اقتصادنیوز درمان فرانسه وزارت بهداشت 

  

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تراکم بیماران کرونایی در تهران بیشتر است.
صراط وزارت بهداشت تهران بیمارستان 

  

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی حال بورس ایران را خوب می‌کند؟!یک تحلیل گر بازار بورس گفت: پیروزی جو بایدن تاثیری هیجانی خواهد گذاشت چرا که همه فکر می‌کنند دلار ار
خبرفوری ترامپ ایران دلار 

  

تشخیص کرونا از روی تنفس در کمتر از یک دقیقهدانشمندان "دانشگاه لافبورو" انگلیس در حال ساخت آزمایش تنفس ساده‌ای برای تشخیص کووید-19 از روی "امضای تنفس" تنها در یک دقیقه هستند.
اقتصادنیوز تنفس انگلیس اقتصاد 

  

رئیس پلیس راهور ناجا از مجهز شدن پلیس راهور به لیزرگان ایرانی خبر داد و گفت: تصادفات دومین عامل مرگ و میر در کشور بعد از کرونا در سال جاری هستند.
صراط مرگ خودروسازان سازمان محیط زیست 

  

این عارضه کرونا تا دو ماه پس از آن ماندگار استنتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که برخی افراد حتی بعد از گذشت تقریبا دو ماه از ابتلای به ویروس کرونا، با مشکل ریزش شدید و مو روبرو شده اند.
گسترش ماه ویروس مو