ایلنا   |  اقتصادی  |  

کرونا باعث بهبود محیط کسب وکار شد/ حذف 7.5 هزار تردد در تهران فقط با برخط سازی یک استعلام

رییس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار در وزارت اقتصاد گفت: روزانه حدود 2500 گواهینامه صادر می‌شود. از آنجایی که برای هر گواهی دو بار رفت و آمد انجام می‌شد با برخط سازی این اقدام روزانه 5 هزار رفت و آمد حذف شد که اگر هر رفت و آمد را در تهران 1.5 ساعت در نظر بگیریم، این میزان تردد به 7 هزار و 500 نفر ساعت در تهران می‌رسد.

کرونا باعث بهبود محیط کسب وکار شد/ حذف 7.5 هزار تردد در تهران فقط با برخط سازی یک استعلام

رییس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار در وزارت اقتصاد گفت: روزانه حدود 2500 گواهینامه صادر می‌شود. از آنجایی که برای هر گواهی دو بار رفت و آمد انجام می‌شد با برخط سازی این اقدام روزانه 5 هزار رفت و آمد حذف شد که اگر هر رفت و آمد را در تهران 1.5 ساعت در نظر بگیریم، این میزان تردد به 7 هزار و 500 نفر ساعت در تهران می‌رسد.

علی فیروزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت کسب و کارهای اینترنتی در دوران قرنطینه کرونا اظهار داشت: در سبد کسب و کارهای اینترنتی تمام گروه‌ها سود و رشد نداشتند در عین حال که کسب و کارهای حوزه کالاهای زود فروش رشد بیشتری داشتند، کسب و کارهایی مانند سایت‌های فروش اینترنتی خدمات سفر بیشترین آسیب را دیدند. همچنین تاکسی‌های اینترنتی هم در دوره‌ای افت قابل توجهی داشتند.

وی افزود: اما در کنار این کسب و کارها، فروشگاه های اینترنتی سود و رشد قابل توجهی داشتند.

رییس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار با تاکید بر اینکه سبک کسب و کارها در دوران کرونا و پس از کرونا تغییر خواهد کرد، گفت: از آنجایی که سبک زندگی مردم تغییر کرده است، کسب و کارها هم راهی جز تغییر و تطابق با محیط جدید را ندارند. بنابراین هر چند برای تغییر سبک کسب و کار نیازی به قوانین خاصی نیست اما کسب و کارها پس از تغییر در شرایط کرونا باید از حمایت از جنس قانون برخوردار شوند.    

فیروزی با اشاره به پیشرفت دولت الکترونیک در دوران کرونا اظهار داشت: معتقدم هر چند شیوع ویروس کرونا به کسب و کارها آسیب وارد کرده اما موجب بهبود محیط کسب و کار هم شده که این‌ها دو مقوله جدا از هم هستند. برای مثال پیش از کرونا گاردی در برابر تمدید خودکار دفترچه‌های تامین اجتماعی وجود داشت یا اینکه مقاومتی در برابر از اقدامات اینترنتی و برخط وجود داشت اما تغییر سبک زندگی در شرایط کرونا باعث روان‌تر شدن برخی از کارها شد که در نهایت به بهبود محیط کسب و کار انجامید.   

وی افزود: در این شرایط پیشرفت اجرای اقدامات دولت اکترونیک بسیار زیاد است و می‌توان به صراحت گفت در همین دوران شیوع ویروس کرونا دولت الکترونیک به اندازه سه سال گذشته پیشرفت داشت.   

رییس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار ادامه داد: برای مثال در همین مدت امکان حذف مراجعه حضوری برای بحث مالیات نقل و انتقالات ملک ایجاد شد و مالیات نقل و انتقالات املاک را برخط کردیم.همچنین در پرونده سلامت و مالیات در حوزه دولت الکترونیک به زودی شاهد اتفاقات خوب خواهیم بود.      

فیروزی با بیان اینکه با مجموعه اقدامات به دنبال این هستیم که مراجعات حضوری مردم را در شرایط کرونا به حداقل برسانیم، اظهار داشت: مهم‌ترین مزیت کرونا بهبود محیط کسب و کار متناسب با شاخص‌های بانک جهانی است.  

وی درباره کاهش هزینه‌ها با استقرار دولت الکترونیک، گفت: اثر دولت الکترونیک بسیار زیاد و گسترده است. برای مثال با برخط‌سازی گواهی ماده 186 سازمان امور مالیاتی بر درگاه ملی مجوزهای کشور، زمان فرایند اجرا از 15 روز به 3.4 روز رسید.

رییس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار ادامه داد: پیش از برخط سازی، از زمان درخواست تا اعلام نتیجه 15 روز زمان می‌برد، در این مدت دو بار نیاز به مراجعه حضوری متقاضی بود، یکبار برای ارایه درخواست و یکبار هم برای دریافت نتیجه اما در حال حاضر افرادی که درخواست مجوز صفنی را از طریق درگاه ملی صدور مجوزها ارایه می‌کنند،‌ در لحظه یک نسخه از آن به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود.

وی افزود: روزانه حدود 2500 گواهینامه گواهی صادر می‌شود. از آنجایی که برای هر گواهی دو بار رفت و آمد انجام می‌شد با برخط سازی این اقدام  روزانه 5 هزار رفت و آمد حذف شد که اگر هر  رفت و آمد را در تهران 1.5 ساعت در نظر بگیریم، این میزان تردد به 7 هزار و 500 نفر ساعت در تهران می‌رسد.

فیروزی گفت: از سوی دیگر اگر نرخ دستمزد یک  کارگر را هر ساعت 10 هزار تومان  حساب کنیم، فقط با حذف فیزیکی این استعلام، روزانه 750 میلیون تومان صرفه جویی در زمان انجام شده است که این عدد بدون احتساب هزینه ترافیک، محیط زیست و سوخت است.

محیط زیست تهران بانک جهانی   اخبار برگزیده
  

هدف طرح سوال از رییس‌جمهور هتاکی و توهین به اوست/ رفتاری که با ظریف شد در شأن یک مجلس «اسلامی» نبود/ نمایندگان بدانند رفتارهای شعاری هیچ دستاوری نداردسیاستمدار و مدیر ارشد دولت‌های پس از انقلاب، گفت: نوع طرح سوال از رئیس‌جمهور و رفتارها نشان‌دهنده این است که می‌خواهند رئیس جمهور به مجلس بیاید و به او بی‌احترامی، هتاکی و توهین کنند.
ایلنا سازمان تربیت بدنی رئیس جمهور دولت 

  

به زودی یک بورس جدید متولد می‌ شودبعد از افزایش رشد شاخص های بورس در ایران علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران گفت: به زودی یک بورس جدید متولد می‌شود که در آن املاک و زمین معامله می‌شود
مستقل‌آنلاین بورس تهران زمین بازار خودرو 

  

جزئیات جدید از حادثه نطنزاین تنها گزارش نورنیوز در مورد این حادثه نیست...
رویداد۲۴ سازمان انرژی اتمی غنی سازی سایت فردو 

  

اعلام قیمت برخی خودروهای پرتیراژ از سوی اتحادیه فروشندگان خودروقیمت برخی خودروهای پرتیراژ در 17 تیر 99 بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان خودرو مشخص شد.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شد حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد 1399 را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد پرداخت کند.
نامه نیوز کار وام خودرو 

  

سخنگوی وزارت امورخارجه: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامیاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین گفت:نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات.
اقتصادنیوز سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان جهانی بهداشت: مسئله انتقال کرونا از طریق هوا هنوز قطعی نیستسازمان جهانی بهداشت می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد اما این مسئله هنوز قطعی نیست.
مملکت‌آنلاین زمین ویروس تنفس 

  

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
۵۵ آنلاین ماسک نیویورک وزارت بهداشت 

  

نتایج قابل توجهی درباره علت حادثه نطنز حاصل شده استابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز (سه‌شنبه) گفت: کمیسیون امنیت ملی در ادامه جلسات خود برای بررسی حادثه نطنز، عصر امروز جلسه‌ای با حضور آقای علوی وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار کرد.
اعتماد سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

ویروس کرونا روی هوا هم هست :مراقب باشیدسازمان بهداشت جهانی دیروز با صدور یک راهنمای جدید به صورت ضمنی و محتاطانه فرضیه انتقال هوایی ویروس کرونا را تایید کرده است.
۵۵ آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی بیمارستان 

  

هجوم نقدینگی به بورس از زهر افزایش نرخ � ارز می‌کاهدیک کارشناس اقتصادی معتقد است، هجوم نقدینگی به بورس از زهر افزایش نرخ  ارز میکاهد لذا هجوم نقدینگی به بورس، مانع افزایش بیشتر نرخ ارز است اگر هجوم به بورس نبود دلار افزایش بیشتری داشت.
تسنیم نقدینگی نرخ ارز ارز 

  

روایت یک پزشک از فشار "زجر تنفسی" بیماران کروناییرئیس بیمارستان سینا شهرستان کارون گفت: بیمارانی که در ICU بستری می‌شوند با وجود اینکه با فشار بالا اکسیژن دریافت می‌کنند اما باز هم احساس خفگی دارند و این زجر تنفسی بسیار عذاب‌آور است؛ این وضعیت در روحیه من، متخصصان و دیگر پرسنل تاثیرگذار بوده است.
رویداد۲۴ پزشک اهواز بیمارستان 

  

زجر تنفسی بیماران کرونا یی برای متخصصان و دیگر پرسنل عذاب‌آور استحداقل یک سال دیگر و شاید تا دو سال درگیر کرونا خواهیم بود؛ همچنان داریم به کمک‌های دارویی جدیدی دست پیدا می‌کنیم تا شدت بیماری را کاهش دهیم.
۵۵ آنلاین استان خوزستان اهواز تولید 

  

کاوه ستوده پزشک تیم استقلال خبر مهمی را خطاب به کانال رسمی این باشگاه به زبان آورده است.
ورزش۳ استقلال پزشک 

  

ششمن مرحله از تست کرونای بازیکنان سپاهان دو روز پیش انجام شد.
ورزش۳ 

  

مسابقه هاکی روی یخ بانوان با بازی تیم های بانک آینده و بیمه رازی، در سالن اسکیت هاکی روی یخ مجموعه ایران مال برگزار شد.
ورزش۳ هاکی زنان عکس 

  

رشد بورس و افزایش تورم؟اقتصادنیوز: یک کارشناس پولی و مالی گفت: رشد ظاهری بورس طی ماه‌های گذشته سبب شکل گیری انتظارات تورمی شده است که این تورم به سایر بازارها نیز سرایت کرده است.
اقتصادنیوز تورم خودرو پول