ایلنا   |  اقتصادی  |  

معرفی زبان های برنامه نویسی بلاکچین (سال 2022)

به احتمال بسیار زیاد در روز های آتی شما هم حتی برای یک بار هم شده کلمه ی بلاکچین به گوشتان خورده است. برنامه نویسی بلاکچین را می توان یک علم نوپا در دنیای برنامه نویسی دانست. با یادگیری بلاکچین شما می توانید یک سرمایه گذاری بسیار عالی برای آینده خود داشته باشید...

معرفی زبان های برنامه نویسی بلاکچین (سال 2022)

به احتمال بسیار زیاد در روز های آتی شما هم حتی برای یک بار هم شده کلمه ی بلاکچین به گوشتان خورده است. برنامه نویسی بلاکچین را می توان یک علم نوپا در دنیای برنامه نویسی دانست. با یادگیری بلاکچین شما می توانید یک سرمایه گذاری بسیار عالی برای آینده خود داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی زبان هایی که می توان از آن ها در بلاکچین استفاده کرد بپردازیم و همچنین نگاهی به خود بلاکچین داشته باشیم!

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است که فرآیند ثبت تراکنش ها و ردیابی دارایی ها را در یک شبکه تجاری تسهیل می کند. یک دارایی می تواند خانه، ماشین، پول نقد و زمین باشد یا حتی مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ، نام تجاری باشد. تقریباً هر چیز با ارزشی را می توان در یک شبکه بلاکچین ردیابی و داد و ستد کرد. با این کار ریسک از دست رفتن دارایی و اطلاعات مهم خود را کاهش می دهید.

یکی از تفاوت های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و بلاکچین، نحوه ساختار داده ها است. یک بلاکچین اطلاعات را با هم در گروه هایی به نام بلوک جمع آوری می کند که مجموعه ای از اطلاعات را در خود نگه می دارند. بلوک‌ها دارای ظرفیت‌ های ذخیره ‌سازی خاصی هستند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک پرشده قبلی متصل می‌شوند که زنجیره ‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند. این زنجیره ها را زنجیره های بلوکی می گویند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده است در یک بلوک جدید تشکیل می شود که پس از پر شدن به زنجیره اضافه می شود.

چرا بلاکچین مهم است؟

با پیشرفت تکنولوژی اکثر کسب و کارها بر اساس اطلاعات اجرا می شوند. هرچه این اطلاعات سریع تر دریافت شوند و دقیق تر باشند، بهتر است. بلاکچین برای ارائه آن اطلاعات ایده آل است، زیرا اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن و کاملا شفاف ذخیره  می شود و در یک دفترکل غیرقابل تغییر که تنها توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است نگه داری می شود. یک شبکه بلاکچین می تواند سفارشات، پرداخت ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند. همچنین شما می توانید تمام جزئیات یک تراکنش را از ابتدا تا به انتها ببنید.

زبان های برنامه نویسی بلاکچین

خب دیگر وقت آن است که به سراغ زبان های برنامه نویسی بلاکچین برویم:

1) Solidity

این زبان محبوب توسط JavaScript ،PowerShell  و ++C توسعه یافته است.

سالیدیتی اولین زبان برنامه نویسی بلاکچین است که باید برای یادگیری به سراغ آن بروید و بر روی آن سرمایه گذاری کنید. با این زبان می توانید برنامه های dApps بسازید و همچنین در توسعه ی بازی های ICO از آن کمک بگیرید.

این زبان محبوب توسط Vitalik Buterin  مغز متفکر دنیای اتریوم ساخته شده است. از مزایای این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسترسی به زیرساخت های جاوا اسکریپت، دیباگ کننده ها و اکثر ابزارها امکان ارث بری در قرارداد های هوشمند دقت بالا 2) Java

جاوا زبان رسمی توسعه ی اپلیکیشن های اندرویدی است و همچنین گزینه ای برای برنامه نویسی بک اند است. زبان جاوا یکی از برترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین به حساب می آید. این زبان دوست داشتنی از سینتکس زبان C مشتق گرفته شده که به طور گسترده ای برای ساختن قراردادهای هوشمند پیچیده و نرم افزارهای dApp استفاده می شود. از مزایای این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پشتیبانی قوی از OOP سهوت در پاکسازی حافظه داشتن کتابخانه های فراوان 3) Python

زبان برنامه نویسی پایتون  تنها در زمینه ی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در حال یکه تاز نیست! این زبان فوق العاده ثابت کرده است در عرصه ی بلاکچین به عنوان یک پادشاه می توان از آن یاد کرد! پایتون در سال 1991 ساخته شده است که به دلیل ویژگی های استنثانی آن در حوزه بلاکچین نیز به شدت مورد استفاده است. از برخی ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان بودن یادگیری بلاکچین در این زبان دسترسی به معماری پویا منبع باز بودن آن 4) JavaScript

جاوا اسکریپت برای طیف وسیعی از نیازهای دنیای برنامه نویسی استفاده می شود. این زبان همه کاره در حوزه ی وب، برنامه نویسی موبایل و حتی هوش مصنوعی هم مورد استفاده است. اگرچه زبان جاوا اسکریپت را بیشتر در زمینه ی برنامه نویسی فرانت اند می شناسند اما این زبان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین به شمار می رود. از مزایای جاوا اسکریپت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن چهارچوب های مختلف برای بلاکچین قابلیت ادغام منابع مقایس پذیر بودن بلاکچین توسط جاوا اسکریپت 5) Php

زبان برنامه نویسی Php در سال 1995 ساخته شد. این زبان برای توسعه بلاکچین توسط شرکت های معروفی که برنامه های موبایل را می سازند، در ایجاد راه حل های بلاکچین مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای Php می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سبک بودن آن متن باز بودن آن قابلیت اجرای سریع 6) ++C

زبان ++C  در سال 1985 توسط Bjarne Stroustrup توسعه یافته است. این زبان برای توسعه ارز دیجیتال فوق العاده است. زبان C++ از متودولوژی شی گرایی پیروی می کند که در توسعه ی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، لایت کوین، ریپل، استلار و بسیاری ارز دیگر کاربرد دارد. از قابلیت های C++ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت فوق العاده CPU و حافظه سهولت اجرای رشته های موازی و غیر موازی جداسازی کدها برای ساختارهای مختلف 7) C#

سی شارپ توسط مایکروسافت به عنوان جایگزینی برای زبان جاوا در زمینه ی توسعه ی بلاکچین ساخته شد! این زبان قابلیت های زیادی در ایجاد برنامه های مبتنی بر سازمان، داده های ابری و اپلیکیشن های مولتی پلتفرم دارد. تمامی این موارد بر پایه ی .NET قرار دارند. از قابلیت های بی نظیر این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

منبع باز بودن آن سینتکس آسانی دارد و به راحتی قابل یادگیری است قابل حمل بودن کدهای بلاکچین در سایر دستگاه ها 8) Go

زبان برنامه نویسی Go در فهرست برترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین با موفقیت های چشمگیر قرار دارد. درک این زبان نه تنها آسان است، بلکه دارای بهترین ویژگی های زبان های جاوا اسکریپت و پایتون است. از این ویژگی ها می توان به کاربر پسندی، مقایس پذیری، انعطاف پذیری و سرعت اشاره داشت. تمامی این موارد زبان Go را گزینه ای مناسب برای ارائه راه حل های سفارشی بلاکچین تبدیل می کند.

9) Ruby

زبان برنامه نویسی روبی یکی از بهترین زبان ها برای شروع کار شما در حوزه ی بلاکچین است. این زبان در اواسط سال 1990 ساخته شده است. این زبان بیشتر توسط توسعه دهندگان آسایی برای ساختن نرم افزار ها و پلتفرم های مبتنی بر بلاکچین بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این زبان به توسعه دهندگان این فرصت را می دهد تا ویژگی های آن را با سایر زبان ها ترکیب کنند تا یک پلتفرم پیشرفته بسازند.

10)  Erlang

یکی دیگر از بهترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین ارلنگ است که باید برای آن آینده ای روشن در نظر بگیرید. اگرچه ارلنگ در مقایسه با زبان هایی مانند جاوا اسکریپت، پایتون و جاوا محبوبیت کمتری دارد، اما شرکت های توسعه دهنده بلاکچین به دلیل مزایای زیر از آن استفاده می کنند:

مقیاس پذیری بالاتر نسبت به دیگر زبان ها قابلیت تحمل ذاتی خطا تغییر ناپذیری و ثبات فوق العاده سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن مقاله بهترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین لذت برده باشید. شما باید بدانید که دنیای تکنولوژی روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است، اگر قصد دارید آینده ی خود را تضمین کنید بهتر است که به سمت یادگیری برنامه نویسی حرکت کنید. در حال حاضر در داخل ایران سایت های آموزشی بسیاری همچون مکتبخانه، فرادرس، آکادمی رستاوا و 7learn وجود دارند که می توانید برای یادگیری برنامه نویسی به آن ها مراجعه کنید.

منبع: rastava.academy

پایان رپرتاژ آگهی

بلاکچین مایکروسافت اپلیکیشن   اخبار برگزیده
  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  اخبار داغ
  

تهران فردا تعطیل است؛ بانک و بورس باز هستندتهران- معاون استاندار تهران از تعطیلی ادارات مهدکودک ها و همه مقاطع تحصیلی استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه برای فردا دوشنبه 13 تیرماه خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، عابد ملکی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران از تعطیلی ادارات مهدکودک‌ها و همه مقاطع تحصیلی برای فردا دوشنبه 13 تیرماه خبر داد...
انصاف‌نیوز تهران استانداری تهران بانک 

  

فردا تهران تعطیل شد/بانک‌ها و بورس فردا تعطیل شدند؟عابد ملکی، معاون استانداری تهران: بانک ها و بورس در تهران فردا (دوشنبه 13 تیر) تعطیل نیستند.
فردا تهران استانداری تهران بانک 

  

بانک‌ها و بازار بورس تهران فردا دوشنبه 13 تیر تعطیل نیستنداستانداری تهران اعلام کرد بورس و بانک‌ها در تهران فردا تعطیل نیستند.
برنا بانک بورس تهران تهران 

  

آخرین قیمت خودرو در بازار امروزحال حاضر مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو نشان می‌دهد قیمت اکثر خودروهای داخلی نسبت به روز گذشته ثابت است و فقط برخی با اعلام قیمت‌های کاذب سعی در ایجاد نوسان در بازار را دارند.
۵۵ آنلاین قیمت واردات خودرو خودرو 

  

استان تهران تعطیل شد/ بانک ها و بورس هم تعطیل شد؟اقتصادنیوز: ادارات مهدکودک ها و همه مقاطع تحصیلی استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه برای فردا دوشنبه 13 تیرماه تعطیل اعلام شد.
اقتصادنیوز تهران بانک دماوند 

  

بازگشت کرونا به دوران اوجبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 717 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت اصفهان 

  

آخرین تحولات بازار خرید و فروش خودرو/ قیمت خودرو ارزان می‌شود؟کاهش عرضه خودرو به همراه عدم تعیین تکلیف آیین‌نامه واردات خودرو، عاملی شده است تا بازار همچنان شاهد کاهش قیمت‌ها نباشد.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

کرونا دوباره جان گرفت/ آمار فوتی های کرونا امروز 12 تیربنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 717 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 12 تیر در ایران | کرونا خیز دوباره گرفتمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت یارانه 

  

افت 300 هزار تومانی قیمت سکهقیمت سکه طرح جدید امروز (یکشنبه، 12 تیرماه) با 300 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته به 15 میلیون و 330 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت بهار 

  

کرونا دوباره اوج گرفت/ شناسایی 717 بیمار و 6 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 12 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 717 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 104 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 239 هزار و 557 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 396 نفر…
مهر خبرنگار