مدیر فرارو: حذف خبر اعتبار رسانه را مخدوش می‌کند

در ادامه‌ی سلسله گفت‌گوها درباره‌ی محدودیت‌های احتمالی که رسانه‌ها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند انصاف نیوز اینبار به سراغ محمدحسین خوشوقت-مدیر مسئول سایت فرارو- رفته است...

مدیر فرارو: حذف خبر اعتبار رسانه را مخدوش می‌کند

در ادامه‌ی سلسله گفت‌گوها درباره‌ی محدودیت‌های احتمالی که رسانه‌ها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند انصاف نیوز اینبار به سراغ محمدحسین خوشوقت-مدیر مسئول سایت فرارو- رفته است. خوشوقت که زمانی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است، درباره‌ی محدودیت‌های این رسانه به انصاف نیوز می‌گوید: فشار برای حذف مطلبی در رسانه اعتبار یک رسانه را مخدوش می‌کند، البته رسانه‌ها باید موازین اخلاق را در انتشار خبر رعایت کنند.

بیشتر بخوانید: «چه کسی پاسخ قتل نفس خبر را می‌دهد؟»

«راه افتاده‌اند بیایند جلوی روزنامه، مراقب باشید!» «جلوی اینها را بگیرید، حق ندارند چنین درخواستی داشته باشند»

محمدحسین خوشوقت-مدیر مسئول سایت فرارو- درباره‌ی محدودیت‌های رسانه به انصاف نیوز توضیح می‌دهد: «قید و بندهایی که دست‌وپای رسانه را در کشور می‌بندند می‌توان به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم کرد. قید و بندهای مثبت مسائل اخلاقی و حرفه‌ای است و قابل دفاع هستند. به‌هرحال یک رسانه نمی‌تواند به دلایل موازین اخلاقی آبروی کسی را ببرد و به اشاعه‌ی یک کذب بپردازد و امنیت روانی جامعه را برهم بزند، اینها نکاتی منفی هستند. اگر یک رسانه بخواهد سازنده و موفق باشد باید این مسائل را مراعات کند. اما یک بخش قابل‌توجهی از قید و بندهای منفی از سوی کسانی ایجاد می‌شود که به نحوی از فعالیت سالم رسانه‌ای زیان می‌بینند و اینها باتوجه‌به قدرتی که دارند می‌توانند برای رسانه‌ی مستقل مشکل ایجاد کنند که هدف آن رسانه‌ها اصلاح و مبارزه با فساد است و قصد کمک به رشد و توسعه حقیقی دارند. در واقع کسانی که از این نوع فعالیت مستقل رسانه‌ای متضرر می‌شوند اینها قیدوبندها را ایجاد می‌کنند.

آنها کسانی هستند که وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آنها در خطر است و این فعالیت‌ها را مغایر با منافع خود می‌دانند؛ دسته‌ای دیگر هم که مانع ایجاد می‌کنند، صرف‌نظر از منافع شخصی و حزبی واقعیت را درست تشخیص نمی‌دهند؛ یعنی اگر رسانه‌ی مستقلی در جایی فسادی می‌بیند و می‌خواهد با روشنگری و افشاگری به صورت قانونمند و اخلاق‌مدارانه با آن فساد مبارزه کند تا توجه نهادهای ذی‌ربط را به آن فساد جلب کند، در عین حال ممکن است برخی از نهاد، افراد و مسئولین این تلقی را نداشته باشند که فسادی رخ‌داده است. اگر هم اعتراف کنند، فساد است باز هم می‌گویند الان پرداختن به آن فساد باعث مشکلات دیگری در جامعه می‌شود، مثلاً اعتماد مردم به‌نظام مخدوش می‌شود و یا توجه مردم از مسائل مهم‌تر منحرف می‌شود و اینکه فکر کنند، پرداختن به فسادهای متعدد در یک بازه زمانی کوتاه باعث تضعیف نظام در میان مردم شود. پس ممکن است بگویند که کسی به این مسائل نپردازد یا در خفا بررسی شود و یا مسئله را به مراجع ذی‌صلاح، به‌صورت محرمانه ارجاع دهند. این اختلاف دیدگاه‌ها میان رسانه‌های متحد و دغدغه‌مند نسبت به کشور و منافع ملی و برخی از نهادها باعث می‌شود قید و بندهایی برای رسانه‌ها ایجاد شود.»

این فعال رسانه‌ای درباره‌ی فشار برای حذف خبر در رسانه‌ها گفت: «ما کلا دو سه بار با حذف خبر مواجه شدیم، حذف یک مطلب موجب مخدوش شدن اعتبار آن رسانه می‌شود و کاملاً غیرحرفه‌ای است اما رسانه‌ها تحت شرایطی مجبور به این کار هستند؛ در پی سال‌های متمادی چون در میان بعضی از نهادهای حاکمیتی اهمیت و ارزش رسانه معلوم نبود؛ برخوردهایی ناپسندی با رسانه‌های میشد. حق المقدور نباید این اتفاق (حذف خبر) بیافتد. البته اگر منصافه نگاه کنیم رسانه هر چیزی را به هر قیمتی و هر شکلی نباید منتشر کنند. مطلبی درباره‌ی فساد به دست آنها می‌رسد، باید آن را با رعایت ضوابط اخلاقی و امنیتی منتشر کنند. البته اگر پس از انتشار خودشان واقعیت ماجرا را بفهمند بدون اینکه فشاری به آنها وارد شود، آن مطلب را اصلاح کنند، حتماً نباید فشار و تهدیدی باشد، یا برخورد قضایی شود.»

او درباره‌ی تماس‌هایی که از سوی نهادهای مختلف برای انتشار یک خبر و تذکر با آنها می‌گیرند، شرح داد: «ما هم با این تماس‌ها مواجه شده‌ایم البته تعداد آن خیلی نیست. هرچقدر یک رسانه بی‌گدارتر به آب بزند و بدون تحقیقات لازم مطلبی را منتشر کند؛ احتمال اینکه تذکر دریافت کند، بیشتر است؛ بنابراین اولاً برای مصون ماندن از تذکرات گاهی تهدیدآمیز باید مطلب را کاملاً بعد از تحقیقات لازم و کافی منتشر کند. بعد هم با محتوای روشنگرانه و معتدل به آن بپردازد. گاهی ممکن است در یک مطلبی توهین و لحن نیش‌دار و گزنده باشد، اینها نه‌تنها تأثیر ندارد بلکه ممکن است به عکس عمل کند و زمین بازی را عوض کند.»

خوشوقت در انتها احضار و شکایت‌ها از رسانه می‌گوید: «بنده شخصاً چند بار با این مسئله مواجه شده‌ام و اذیت‌کننده است، در دوره‌های مختلف متفاوت است،  از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. مثلا در زمان شخص خاصی در قوه قضاییه و چه در حد ریاست یا دادستانی این فشارها بیشتر بوده است. الان هم از وقتی آقای رئیسی آمدند اصلاً شکایتی از ما نشده است. با توجه به نگاه و تذکراتی  که دادند و آگاهی‌ای که مجموعه قوه قضاییه نسبت به اهمیت و ارزش رسانه پیدا کرده است، این اتفاق‌ها کمتر میفتد و رسانه‌ها کمتر زیر فشار قضایی قرار می‌گیرند و البته این شکایت‌ها می‌تواند ناشی از همان اختلاف دیدگاه نسبت به مسائل باشد. رسانه‌ها یک چیزهایی را اولویت می‌دادند و دستگاه قضا اولویت دیگری دادند.»

انتهای پیام

برچسب هارسانه زهرا منصوری سانسور محدودیت های رسانه محمدحسین خوشوقت محمدحسین خوشوقت-مدیر مسئول سایت فرارو مدیر مسئول سایت فرارو

رسانه مراجع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   اخبار برگزیده
  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  

پیش بینی روند بازار و قیمت خودرو تا اوایل سال 1400بازار خودرو این روزها اگر چه در سراشیب کاهش قیمت خودرو نیست اما در این بازار شاهد تکانه های افزایش جهشی قیمت هم نیستیم. این وضعیت ثبات آیا ادامه دار خواهد شد؟
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

شرط ورود قیمت خودرو به روند کاهش محسوس / قیمت پراید و دیگر پرتقاضاهاقیمت خودرو در چند روز اخیر روند باثباتی را طی کرده است. به نظر می رسد بازار خودرو بیشتر در انتظار مشخص شدن وضعیت بازارهای موازی است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی اعلام شد​همه متقاضیان مسکن ملی تا پایان دی ماه تعیین وضعیت می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در لیست هستند جایگزین می‌شوند.
مستقل‌آنلاین مسکن ماه زمین 

  

هشدار واعظی به استخراج کنندگان بیت کوینمحمود واعظی در خصوص استخراج بیت کوین توضیحاتی داد.
گسترش محمود واعظی بیت کوین رئیس جمهور 

  

آخرین وضعیت طرح تحول بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارجاع طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته صنعت کمیسیون متبوعش خبر داد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

عبور جمهوری خواهان از ترامپ /دیپلماسی توئیتری ظریف در مقابل اتهام زنی‌های پمپئودر حالی که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده، مجلس نمایندگان ایالات متحده آماده می‌شود تا طرح استیضاح رئیس‌جمهور را به اتهام به تحریک به یورش علیه ساختمان کنگره که پنج نفر کشته برجای گذاشت، بررسی کند.
اقتصادنیوز جمهوری خواه جمهوری اسلامی ریاست جمهوری 

  

نماینده تهران گفت: واردات واکسن ربطی به پذیرش FATF ندارد و پیوستن به این سازمان دست دشمن را در تحریم بیشتر باز می‌کند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

به مذاکره با ایران برای آزادی نفت‌کش ادامه می‌دهیموزارت امور خارجه کره از تداوم مذاکره با ایران خبر داد.
ایلنا ایران نفت وزارت خارجه 

  

به جای مازوت‌سوزی سیاست خاموشی برق را در پیش گرفته‌اند/ پیشنهاد محدودیت تردد در روزهای پایانی هفتهرئیس شورای شهر تهران در واکنش به آلودگی هوا و خاموشی‌های روز گذشته شهر تهران گفت: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می‌کردند و از مازوت استفاده می‌کردند، اما الان تصمیم گرفتند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند و باید دید نتیجه چه می‌شود.
ایلنا برق تهران شورای شهر تهران 

  

دولت بایدن و ایرانهرچند واقعیت‌های حزبِ دموکرات، جو بایدن را در مسایل داخلی آمریکا به سوی چپ متمایل کرد ولی در سیاست خارجی، همانند اکثرِ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به راست و سیاستِ رهبری و برتریِ واشنگتن اعتقاد داشته و عمل خواهد کرد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

پوچتینو به کرونا مبتلا شدسرمربی پاری سن ژرمن فرانسه به کرونا مبتلا شد.
ایلنا پاری سن ژرمن فرانسه ویروس 

  

باشگاه پاری سن ژرمن تایید کرد مائوریسیو پوچتینو، سرمربی آرژانتینی این تیم به کرونا مبتلا شده است
ورزش۳ پاری سن ژرمن 

  

اگر من کرونا داشته و بهبود یافته ام، باید واکسن بزنم؟»واکسن‌های ضد کرونا به مرور زمان در حال عرضه در سراسر جهان هستند و به نظر می‌رسد تعداد افرادی که مایلند واکسینه شوند کم نیست، با این وجود یک سوال مهم از سوی بسیاری از افراد در حال انتشار است: «اگر من کرونا داشته و بهبود یافته ام، باید واکسن بزنم؟»
۵۵ آنلاین ویروس واکسیناسیون سلامت 

  

بالاخره بیماران کرونایی تا چند وقت مصون هستند؟پروفسور سوزان هاپکینز که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، گفت: نتایج دلگرم کننده است و نشان می‌دهد که ایمنی بیش از آنچه برخی از افراد تصور می‌کردند دوام آورده است، اما این مصونیت به هیچ وجه مطلق نیست.
برنا 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 27 دی 99 / چرا بازار صعودی نمی‌شود؟بازار سهام در جریان معاملا هفته گذشته 6 درصد افت کرد و شاخص کل به کف قبلی خود باگشت، اما آیا بورس، فردا بهبود پیدا می‌کند؟
خودروتک سهام رئیس جمهور پول 

  

جهانپور گفت: تاکنون برای هیچکدام از واکسن‌های کرونا تایید موقت یا مجوز ورود از سوی این مرجع ملی در ایران صادر نشده است.
صراط ایران دارو 

  

امکان ابتلا به کرونا پس از واکسیناسیون از سوی این کشور تایید شد!وزارت بهداشت روسیه امکان آلوده شدن فرد واکسن زده به کووید19 بعد از واکسن را ارزیابی کرده و احتمال آن را کم اعلام کرد.
شما‌نیوز وزارت بهداشت واکسیناسیون روسیه 

  

«برای واکسن‌های کرونا تاییدیه موقت یا مجوز ورود صادر نشده»کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تا کنون برای هیچکدام از واکسن‌های کرونا تایید موقت یا مجوز ورود از سوی این مرجع ملی در ایران صادر نشده است...
انصاف‌نیوز دارو ایران 

  

کرونای مهلک برزیلی در انگلیسیک ویروس‌شناس برجسته انگلیسی به رغم ادعای دولت این کشور اعلام کرد که گونه بشدت خطرناک و مهلک ویروس کرونا با منشاء برزیل در این کشور شناسایی شده است.
برنا انگلیس ویروس دولت 

  

به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا وام 50 میلیون تومانی پرداخت می شود.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: به هنرمندان و فعالان صنایع دستی که در دوران کرونا دچار خسارت شدند،تا سقف 50 میلیون تومان، وام با کارمزد 4درصد و 6 ماه تنفس و اقساط 5 ساله (60 ماه) پرداخت می شود.
۵۵ آنلاین بازی وام میراث فرهنگی