ایلنا   |  فرهنگی  |  

ضرورت ایجاد زیرساخت‌های قانونی مطالبه‌گری بخش خصوصی/ مطالبه‌گری صحیح به پیشرفت گردشگری می‌انجامد

معاون گردشگری کشور با اشاره به اینکه مطالبه‌گری بخش خصوصی از مسیر صحیح به پیشرفت گردشگری می‌انجامد بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های قانونی مطالبه‌گری بخش خصوصی گردشگری از دولت و مجلس شورای اسلامی در بلند مدت تاکید کرد.

ضرورت ایجاد زیرساخت‌های قانونی مطالبه‌گری بخش خصوصی/ مطالبه‌گری صحیح به پیشرفت گردشگری می‌انجامد

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث و گردشگری، نشست هم‌اندیشی مجمع تشکل‌های گردشگری کشور با حضور علی‌اصغر شالبافیان (معاون گردشگری کشور)، مدیران این معاونت، رؤسای تعدادی از تشکل‌های گردشگری، اساتید دانشگاه و برخی از فعالان پیشکسوت صنعت در هتل سیمرغ تهران برگزار شد. 

نشست‌های فعالان بخش خصوصی زمینه‌ساز برنامه‌ریزی برای آینده گردشگری می‌شود

علی‌اصغر شالبافیان بر ضرورت مطالبه‌گری تشکل‌‎های بخش خصوصی گردشگری از دولت و مجلس اشاره و تصریح کرد: اگر مطالبه‌گری بخش خصوصی به شکل درست انجام شود، می‌تواند به پیشرفت حوزه گردشگری کمک کند. زیرساخت‌های قانونی مطالبه‌گری در بلندمدت در کشور به وجود بیاید. 

او افزود: جمع حاضر از افراد ریشه‌دار در این صنعت هستند، البته برخی تشکل‌های ملی حضور ندارند ولی به هر روی برگزاری نشست‌های اینچنینی می‌تواند زمینه‌ساز همفکری و برنامه‌ریزی برای آینده صنعت گردشگری شود. 

معاون گردشگری کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ضرورت پیشگیری از ایجاد موانع در صنعت گردشگری تاکید کرد و گفت: پیشگیری از اقدامات سلبی حتی بیشتر از اقدامات ایجابی اهمیت دارد. 

شالبافیان در پایان با اشاره به اهمیت فعالیت تشکل‌ها گفت: من به نظام‌دهی و شکل‌دهی تشکل‌ها اعتقاد دارم. ما در زمان التهاب آمدیم و وظیفه داشتیم و داریم که از دامن زدن به التهاب جلوگیری کنیم. 

برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای گردشگری در دستور کار است

در ادامه جمشید حمزه‌زاده (رئیس جامعه هتلداران ایران) درباره روند شکل‌گیری تشکل‌های گردشگری توضیحاتی ارائه داد و افزود برگزاری نمایشگاه‌ها و تعریف رویدادهای بزرگ صنعت گردشگری را از برنامه‌های مدنظر تشکل‌های گردشگری برشمرد و عنوان کرد که این برنامه‌ها در دستور کار قرار گرفته و در آینده اجرا خواهد شد. 

جلسات هم اندیشی محل هماهنگی و هم‌صدایی بخش خصوصی گردشگری

رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد هماهنگی بیشتر بین بخش‌های مختلف صنعت هستیم، بر ضرورت انسجام میان تشکل‌ها تاکید کرد و افزود:   همدلی به معنای دخالت تشکل‌ها در کار یکدیگر نیست. هر تشکل برنامه‌ها و سیاست‌های داخلی خود را دنبال می‌کند و برای هماهنگی و هم‌صدایی بخش خصوصی صنعت گردشگری و پیشبرد اهداف این صنعت در سطح کلان این جلسات هم اندیشی ضروری است. 

او درباره نوع ارتباط با بخش دولتی نیز گفت: تشکل‌های گردشگری به دنبال تعامل هستند و بخشی از این تعامل مربوط به ارتباط میان روسای تشکل‌ها و بخش دولتی است. در واقع این تعامل به معنای دفاع از حقوق قانونی تشکل‌ها در راستای پیشبرد اهداف عالی صنعت گردشگری در آینده کشور است و در این راستا مطالبات فعالان صنعت گردشگری را به طور جدی پیگیری می‌کنیم. 

گردشگری می‌تواند منجی اقتصاد کشور باشد

محمد محب خدایی (معاون اسبق گردشگری کشور) نیز با بیان این‌که گردشگری می‌تواند منجی اقتصاد کشور باشد، عنوان کرد: موضوع گردشگری صرفاً موضوع تشکل‌های مستقیم و صنوفی که به عنوان اصناف گردشگری شناخته می‌شوند، نیست؛ بلکه این صنعت با بسیاری از بخش‌های کشور ارتباط دارد. گردشگری عرصه و صنعت وسیعی است که از همه ظرفیت‌ها در آن استفاده می‌شود. 

معاون اسبق گردشگری کشور با اشاره به ذهنیت رایج نسبت به این صنعت در کشور گفت: ذهنیت معمول از صنعت گردشگری در ایران این است که گردشگری صنعتی یارانه‌گیر است! در حالی که این‌طور نیست، گردشگری خود تولیدکننده ثروت است و نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد. 

اجتماع تشکل‌های گردشگری زیربنایی مهم برای آینده گردشگری

هاشم اسدزاده (رئیس مرکز مطالعات استراتژیک گردشگری) نیز با اشاره به این‌که این نشست‌ها می‌تواند بسیاری از نیازها و کاستی‌های صنعت گردشگری را برطرف کند، افزود: اگرچه امروز گردشگری در رکود به سر می‌برد، اما تشکیل این جلسات می‌تواند کمک‌های زیادی به خارج شدن از این رکود داشته باشد و سنگ بنایی است که در آینده برای گردشگری مفید واقع خواهد شد. 

گردشگری، صنعتی پاک و زودبازده

مسیح الله صفا (رئیس جامعه هتلداران منطقه آزاد کیش) نیز در بیان اهمیت صنعت گردشگری گفت: این صنعت زودبازده‌ترین و بی‌خطرترین راه تولید ثروت است. شاید کلمه صنعت یادآور دود و آلودگی باشد، اما گردشگری بدون ایجاد این آلودگی‌ها صنعتی درآمدزا، ارزآور و زودبازده است. 

او بر لزوم هماهنگی بیشتر بین فعالان بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: اگر دست به دست هم بدهیم، می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم و من به آینده این فعالیت امید زیادی دارم. 

زمینه‌سازی برای شنیدن صدای بخش خصوصی

محمدرضا مجمع (فعال گردشگری) نیز به اهمیت شنیده شدن صدای بخش خصوصی از سوی بخش دولتی تاکید و ابراز امیدواری کرد که جلسات فعالان و تشکل‌ها بین مسئولان بخش دولتی با فعالان بخش خصوصی به طور مداوم و مستمر برگزار شود. 

شالبافیان در کنار بخش خصوصی است

ابراهیم پورفرج (رئیس جامعه تورگردانان ایران) بیان کرد: تجربه نشان داده است که خیلی نمی‌توان روی کمک دولت حساب کرد، ما نباید از دولت توقع زیادی داشته باشیم. 

او تصریح کرد: واقعیت این است که من آقای شالبافیان را جدا از سمت دولتی که دارند، به نوعی در کنار بخش خصوصی می‌بینم. ما امید داریم با حمایت ایشان گردشگری بتواند از این شرایط سخت خارج شود. 

رئیس جامعه تورگردانان ایران با بیان اینکه امسال چهارمین سال رکود گردشگری است، افزود: یکی از مواردی که می‌تواند به خروج از این رکود کمک کند، جدی گرفتن نمایشگاه‌های خارجی است، چون این نمایشگاه‌ها زمینه‌ساز ورود توریست به کشور هستند و در نتیجه موجب ارزآوری می‌شوند. 

درخواست از معاونت گردشگری برای تشکیل ستاد عبور از بحران

مجید امانی (عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران) نیز در این مراسم گفت: ما آقای دکتر شالبافیان را نه صرفاً به عنوان مقام دولتی بلکه به عنوان دوستی می‌شناسیم که برای کمک به صنعت گردشگری آمده است. 

او با بیان اینکه از معاونت گردشگری درخواست دارم هرچه زودتر ستاد عبور از بحران را تشکیل دهد، ادامه داد: در این ستاد باید افرادی که می‌توانند کمک کنند، اعم از دانشگاهیان، فعالان گردشگری و مسئولان دولتی عضو شوند. شک ندارم با تشکیل این ستاد همه کسانی که در صنعت گردشگری هستند به سهم خود کمک خواهند کرد و آن‌وقت شاهد رفع بسیاری از مشکلات از طریق فعالیت این ستاد خواهیم بود. 

زیرساخت‌های قانونی قوی برای تشکل‌های گردشگری ایجاد شود

محسن اسلامی (رئیس سابق هیات مدیره موسسات آموزشی صنعت گردشگری کشور) در این نشست بر لزوم ایجاد زیرساخت‌ها و پشتوانه‌های قانونی برای تشکل‌های گردشگری کشور تاکید کرد. 

او ادامه داد: ما باید از زیرساخت قانونی قوی برخوردار باشیم تا بتوانیم با اتکا به آن حاکمیت را مجاب کنیم که نظرات تخصصی بخش خصوصی را برای پیشبرد اهداف این صنعت در نظر بگیرد و لحاظ کند. به عنوان مثال امروز در صنعت هتلداری چندهزار میلیارد سرمایه بخش خصوصی به کار بسته شده است؛ اینها سرمایه‌های ملی هستند و نباید معطل بماند. اگر ما استراتژی اساسی داشته باشیم و دولت کمک کند، کارها به درستی پیش خواهد رفت.

انتهای پیام/

گردشگری بخش خصوصی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: قیمت سکه عصر امروز 17 میلیون و 300 هزار تومان بود که در مقایسه با روز سه شنبه 50 هزار تومان پایین تر بود. روز گذشته هم قیمت سکه 350 هزارتومان ارزان شده بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

مذاکرات سازمان بورس با وزارت نفت برای مدیریت محدودیت گاز صنایعرئیس سازمان بورس گفت: مذاکراتی را با وزارت نفت در زمینه مدیریت عرضه گاز به صنایع بورسی انجام دادیم تا محدودیت عرضه، همزمان با زمان تعمیرات اساسی کارخانه‌ها صورت گیرد که در صورت محدودیت عرضه گاز، کمترین اثر را به تولید مجتمع‌های صنعتی وارد آورد.
برنا وزارت نفت نفت گاز 

  

آمار فوتی های کرونا کاهشی شد! (16 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته یک نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد.
گسترش وزارت بهداشت ویروس 

  

41 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد/ فوت یک هموطن دیگر براثر کروناوزارت بهداشت در اطلاعیه از شناسایی 41 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 و فوت یک نفر از بیماران کووید 19 خبر داد.
برنا وزارت بهداشت 

  

بورس هفته را خونین به پایان بردشاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته بیش از 6 هزار واحد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و 402 هزار واحد ایستاد.
اعتماد بورس تهران تهران شاخص 

  

یک تحقیق نشان داد یک داروی قدیمی که از صفرای خرس گرفته شده و برای درمان بیماری های کبدی استفاده می‌شود، می‌تواند مسیر حیاتی مورد استفاده توسط ویروس کرونا را برای ورود به سلول‌های انسانی مسدود کند.
اقتصادنیوز درمان ویروس 

  

اپل در ابتدا قصد داشت خودرویی مشابه Canoo Lifestyle تولید کند. در این حالت قرار بود مسافران در خودرویی به سبک لیموزین که فرمان و پدال نداشت، روبه‌روی هم بنشینند، بااین‌حال اپل برنامه‌هایش را تغییر داده است.
اقتصادنیوز اپل عکس تولید 

  

اقتصادنیوز: نرخ دلار توافقی ظهر امروز در مقایسه با قیمت بسته شده روز قبل آب رفت. قیمت سکه و طلا هم مانند روز گذشته ریزش کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

شاخص کل بورس امروز قرمزپوش شد و در روز چهارشنبه 0.47 درصد افت کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

قرار است شنبه آینده (19 آذر) 2100 دستگاه پژو 207 و تارا دستی و اتوماتیک در بورس کالا عرضه شود. از این تعداد 1600 دستگاه پژو 207 و 500 دستگاه تارا است.
اقتصادنیوز بورس کالا پژو قیمت 

  

قیمت دلار و انواع سکه امروز 16 آذر چند شد؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 579 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 17 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 16 آذر 1401برخی از معامله گران می‌گفتند در صورتی که بازار‌های همسایه امروز هم از نرخ دلار در تهران حمایت نکنند این امر ممکن است موجب کاهش تقاضا برای خرید دلار شود.
نامه نیوز قیمت دلار تامین اجتماعی 

  

با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام ایران 

  

بورس‌های بین‌المللی منفی شدندبازار به این نتیجه رسیده که بانک مرکزی آمریکا می‌خواهد به سیاست خود در بالا بردن نرخ بهره ادامه دهد و ارزش دلار در بازار جهانی بالا رفت.
برنا بانک مرکزی بانک دلار