گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشی

اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، بازار ارز تحت تاثیر نیروهای متناقض بود و رقابت کاهشی و افزایشی ها، با فاصله نزدیکی به سوی گروه اول خاتمه یافت. روز شنبه، دلار 10 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 17 هزار و 670 تومان رسید.

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشی

به گزارش اقتصادنیوز؛ در ساعات ابتدایی اولین روز هفته، اوضاع به کام نیروهای کاهشی بود و دلار تا قیمت 17 هزار و 570 تومان عقب نشست. با این حال، این ارز توان افت بیشتر قیمت را از خود نشان نداد و در آستانه سطح حمایتی 17 هزار و 500 تومانی با افزایش خریدها مواجه شد و تا قیمت 17 هزار و 670 تومان بالا رفت.

به این ترتیب،‌می توان گفت در نیمه اول روز شنبه، اوضاع به کام کاهشی ها بود و در نیمه دوم وضع به نفع افزایشی ها تغییر کرد. به گفته فعالان، بازار ارز در ابتدای روز تحت تاثیر جو روانی ایجاد شده در بازار بود که تبادل زندانی میان آمریکا و ایران را به عنوان گامی در جهت کاهش تنش ها در نظر می گرفت. خریداران نیز از هراس اثرگذاری این اتفاق از بازار عقب نشسته بودند. تقاضای نقدی خاصی نیز در بازار حضور نداشت که قیمت را تحریک کند. با این حال، پس از اینکه قیمت کمی پایین رفت، معامله گران مشاهده کردند که تمایل برای فروش پایین آمده است و هم زمان نرخ حواله درهم افزایشی شده است. برگشت درهم به بالای مرز 4 هزار و 900 تومانی از نظر برخی فعالان تاثیر مهمی در تغییر سمت و سوی انتظارات بازار داشت. 

برخلاف بازار ارز، دیروز در بازار سکه، قیمت ها با آسودگی بیشتری کاهشی شدند. در هفدهیمن روز خردادماه، سکه تمام بهار آزادی 140 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 7 میلیون و 300 هزار تومان رسید. جدا از افت دلار که مقداری در کاهشی شدن بازار سکه اثر داشت، عامل اصلی نزول فلز گران بهای داخلی، سقوط طلا در بازارهای جهانی بود. طلا  در آخرین روز کاری بازارهای جهانی پس از انتشار آمار اشتغال آمریکا و بهبود آن، در سرازیری کاهشی قرار گرفت و به زیر مرز هزار و 700 دلاری رفت. این افت به اندازه ای زیاد بود که انتظارات بازیگران بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد. با اینکه دیروز سکه بیش از 100 هزار تومان از ارزش خود  را از دست داد، بیشتر فعالان این بازار باور داشتند، فلز گران بهای داخلی برای اینکه از کانال 7 میلیونی پایین تر برود، نیاز دارد که در سطح حمایتی 7 میلیون و 200 هزار تومانی با افزایش خرید مواجه نشود. برخی از تحلیل گران فنی باور داشتند، در صورت شکست سطح یاد شده، سکه توانایی نزول تا محدوده 6 میلیون و 800 هزار تومانی را خواهد داشت. این در حالی است  که بسیاری از فعالان، باور دارند سکه هم چنان توان افزایش قیمت را دارد و خریداران بزرگ به دنبال  خرید در قیمت های پایین تر هستند. 

البته وضعیت در بازار چندان هیجانی به نظر نمی رسد و حجم معاملات نیز زیاد بالا نبود. در واقع بخشی از معامله گران باور دارند بازار ظرفیت زیادی برای کاهش یا افزایش قیمت ندارد و در روزهای آتی به احتمال زیاد در دامنه محدودی نوسان خواهد کرد که نه افزایش قیمت زیادی در کار خواهد بود و نه کاهش قابل توجهی. 

دلار ملی به زیر کانال 17 رفت

 در اولین روز هفته، دلار بر تابلوی صرافی ملی به زیر مرز 17 هزار تومانی رفت. روز شنبه شاخص ارزی 90 تومان از ارزش خود را از دست داد و روی تابلوی صرافی های منتخب به عدد 16 هزار و 980 تومان رسید. برخی فعالان افت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب را به عنوان سیگنالی از سوی بازارساز به بازار آزاد  در نظر گرفتند. در واقع باور آن ها این بود که بازارساز به معامله گران هشدار داد که به دنبال کاهش قیمت هاست. آخرین قیمت ها در سامانه نیما نیز حاکی از افت قیمت ها بود. آخرین قیمت دلار در سامانه نیما 16 هزار و 239 تومان ثبت شده است که 22 تومان کمتر از نرخ پیشین بود. هر چقدر قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد به هم نزدیک باشند، امکان بهره برداری از رانت حاصل از فاصله قیمتی کاهش پیدا می کند و تمایل صادرکنندگان برای عرضه ارز افزایش می یابد.

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

پایتخت ارز بهار   اخبار برگزیده
  

برنامه جامع 25 ساله با چین دستخوش تحلیل‌های سطحی و مغرضانه شده است/ سؤال از رئیس‌جمهور بر پیچیدگی شرایط خواهد افزوددر هفته گذشـته مهـم‌ترین مســـائل مطرح شــده در حوزه سیاست بود؛ شایعه‌ســـازی درباره برنامه جامع راهبردی 25 ساله با چین، بدانگاری برجام و طرح سؤال از رئیس ‌جمهوری، سه موضوع مهم در چالش‌های عرصه سیاست بودند.
ایلنا چین رئیس جمهور وزارت خارجه 

  

جماران/ وکیل یکی از متهمین آبان ماه با اشاره به ابلاغ حکم دیوان عالی کشور در خصوص پرونده سه تن از متهمین اعتراضات آبان ماه سال گذشته، گفت: از نظر ما بین جرم و مجازات تناسبی وجود ندارد. چون در خلاصه پرونده هم صراحتا قید شده که متهمین در دادگاه، اقاریر مرحله بازپرسی را انکار کرده اند. بر این اساس یکی از قضات دیوان حکم اعدام را تأیید نکرده و درخواست بررسی بیشتر داده است...
نامه نیوز خبرنگار بازداشت ماه 

  

روحانی زودتر عزل شود تا کشور به آرامش برسدموسوی لارگانی خطاب به روحانی: مانند یک نفوذی عمل کردید. کمر همت بسته اید اقتصاد ایران را ویران کنید! عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آقای روحانی فضاسازی رسانه‌ای و دروغ بس است؛ باید در خانه ملت حاضر شوید و پاسخ‌هایی قانع کننده برای ملت و نمایندگان داشته باشید. انگار آقای روحانی کمر همت را بسته که اقتصاد ایران را ویران کند. شما که اعتماد مردم را با نابخردی سلب کردید باید پاسخگو باشید.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی بیکاری اقتصاد 

  

نقشه جدید آمریکا و اسرائیل علیه ایران ؛ گزارش نیویورک‌تایمزیک روزنامه آمریکایی مدعی شده رژیم صهیونیستی و آمریکا راهبرد جدیدی علیه ایران طراحی کرده‌اند.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

خبر خوب برای بورسی‌ها/ عرضه اولیه 5 شرکتاقتصاد نیوز: مدیرعامل فرا بورس ایران گفت:5 عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار در راه است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین سهام اقتصاد 

  

عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص‌شده استحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت سیاسی مجلس، گفت: ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی و عامل اصلی این حادثه تقریبا روشن‌شده است.
رویداد۲۴ انفجار مجلس شورای اسلامی قم 

  

قرنطینه دو هفته‌ای تهران ضروری و اجتناب ناپذیر استرئیس شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام کرد احتمالا باید طرح تعطیلی دو هفته‌ای، مشابه تعطیلات نوروز در پایتخت اجرایی شود.
۵۵ آنلاین شورای شهر تهران پایتخت تهران 

  

وعده متعادل شدن قیمت خودرومعاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت‌های بالا و نامتعارف خودرو در بازار گفت: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز و افزایش شمارگان تولید خودروسازان، به زودی متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار را شاهد خواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

ظریف دوباره راهی مجلس می‌شود / این‌بار برای همکاری با چینرییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور وزیر امور خارجه در این کمیسیون برای ارائه توضیح در خصوص قطعنامه شورای حکام و همکاری 25 ساله با چین خبر داد.
اعتماد محمدجواد ظریف مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دستضدعفونی کننده های دست به تازگی خبرساز شده‌اند؛ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش به واسطه وجود مواد شیمیایی خطرناک حجم زیادی از این محصولات را از بازارها جمع‌آوری کرده است.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا داروخانه کودکان 

  اخبار داغ
  

محققان روسی از پایان موفقیت‌آمیز آزمایش بالینی اولین واکسن ایمن کرونا در جهان خبر دادند. به گزارش ایسنا به نقل از تایمز آف ریپابلیک،”وادیم تاراسوف”(Vadim Tarasov )، رئیس انستیتو دارو و زیست فناوری روسیه اعلام کرد که آزمایشات بالینی اولین واکسن ایمن کووید-19 در جهان روی داوطلبان در دانشگاه “سچنوف”(Sechenov) با موفقیت به پایان رسیده است...
انصاف‌نیوز موفقیت روسیه دارو 

  

ادامه رشد «دارایکم» در روز سبزپوشی بورساقتصادنیوز: ارزش هر واحد صندوق واسطه گری مالی یکم که دیروز به مدار صعودی بازگشته و 10 درصد رشد کرده بود، در معاملات روز یکشنبه هم نسبت به روز شنبه 3 درصد افزایش یافت و با قیمت 27 هزار و 300 تومان روز را به پایان برد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

پیش بینی آینده قیمت سکهبررسی روند قیمت سکه (امامی) در تابستان هفت سال اخیر نشان می‌دهد، تغییرات قیمت سکه در این فصل تقریبا صعودی بوده است. میانگین تغییرات قیمت سکه امامی طی تابستان هفت سال اخیر معادل رشد تقریبا 14 درصدی بوده است.
مستقل‌آنلاین قیمت افزایش قیمت تجارت 

  

بیماران کرونایک فوق تخصص مراقبت‌های ویژه با اشاره به لزوم تفکیک مراجعه بیماران کرونا به مراکز بهداشت یا بیمارستان‌ها بر مبنای وضعیت بیماری گفت: کسانی که در زمان فعالیت محدود یا استراحت یا ضمن صحبت کردن، دچار تنگی نفس می‌شوند یا بریده بریده صحبت می‌کنند، کسانی که اکسیژن خون آن‌ها به کمتر از 90 درصد برسد و کسانی که دچار سردرد یا گیجی و عدم آگاهی نسبت به مکان یا زمان می‌شوند، باید ...
رویداد۲۴ سازمان بهداشت جهانی بیمارستان درمان 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: معتقدیم موارد مثبت کرونا در کودکان کمتر است، اما کودکان می‌توانند ناقل بیماری بوده و بیماری را به پدر، مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و اطرافیان‌شان انتقال دهند.
رویداد۲۴ کودکان ویروس تبریز 

  

روسیه نخستین واکسن ایمن ضد کرونا را ساختدانشگاه سچنوف روسیه با موفقیت آزمایشات نخستین واکسن کووید 19در جهان را انجام داد.
پندارآنلاین روسیه موفقیت دارو 

  

اطلاعات مختصر و مفید درباره عرضه اولیه بورس، سهام عدالت و سامانه سجامبرحسب تجربه، معمولا بیش از 90 درصد از عرضه های اولیه در بورس، سودآور هستند. بنابراین، بسیاری از فعالان بازار معمولا جذب آن می شوند. عرضه های اولیه شرکت های مختلف در بورس، به معنای تازه تاسیس بودن این شرکت ها نیست. بلکه نشان دهنده صدور مجوز خرید و فروش سهام آن شرکت ها در بورس است. بسیاری از این شرکت ها معمولا دولتی بوده و سابقه فعالیت طولانی مدتی دارند.
برنا سهام عدالت سهام