نامه‌ی ابراهیم نبوی | خاتمی کیست و چه ارزش‌هایی دارد

سیدمحمدعلی ابطحی، رییس دفتر سیدمحمد خاتمی در زمان ریاست جمهوری، در اینستاگرام نوشت: اقای خاتمی خیلی تولد گفتن را تحویل نمی گیرد.منم پستی نگذاشتم. اما دیروز نامه‌ای ابراهیم نبوی – طنزنویس مشهور – به من نوشت که ضمن تبریک، برای نسل فعلی که از خاتمی نشنیده آن را منتشر می‌کنم...

نامه‌ی ابراهیم نبوی | خاتمی کیست و چه ارزش‌هایی دارد

سیدمحمدعلی ابطحی، رییس دفتر سیدمحمد خاتمی در زمان ریاست جمهوری، در اینستاگرام نوشت:

اقای خاتمی خیلی تولد گفتن را تحویل نمی گیرد.منم پستی نگذاشتم. اما دیروز نامه‌ای ابراهیم نبوی – طنزنویس مشهور – به من نوشت که ضمن تبریک، برای نسل فعلی که از خاتمی نشنیده آن را منتشر می‌کنم.

ابطحی عزیز!

دو سه روز قبل، بعد از نزدیک یک دهه خاتمی را دیدم که به او اجازه دادند در یک جمع حرف بزند و برای مملکتی که بهترین رئیس جمهور تاریخش که تنها رئیس جمهوری ایران است که بلد است حرف بزند، و بلد است انسانس و زیبا و درست و محترمانه سخن بگوید، ولی از سخن گفتن محروم است، خنده و گریه را همراه با هم کردم. شاید تو خیلی بیش از هر کسی می‌دانی که خاتمی کیست و چه ارزش‌هایی دارد، این نامه را که مدتی قبل نوشتم به او برسان.

21 مهرماه 1400

خاتمی عزیزم!

تولدت مبارک.

تولدت به این سرزمین مبارک که خاکش لیاقت تو را دارد. بخاطر همه چیزها؛

بخاطر همه آن روزهایی که صبح از خانه بیرون می آمدیم و می‌خواستیم زودتر به روزنامه برسیم و حرفی تازه بنویسیم.بخاطر همه آن مردم فقیری که فکر می‌کردند که تو فقط برای بچه پولدارها آمده‌ای و در هشت سال ریاست جمهوری‌ات رنج تحقیر و گرانی و فشار اقتصادی را نچشیدند.بخاطر همه ایرانیانی که وقتی در سازمان ملل متحد حرف می‌زدی به وجود تو افتخار می‌کردند و احساس می‌کردند آبروی کشورمان هستی.بخاطر همه آنها که وقتی آمدی امید در دل‌شان جوانه زد و فهمیدند هنوز می‌توانند بنویسند و کار کنند.بخاطر همه کتابهای خوبی که در خیابان خریدیم،بخاطر همه نمایش‌های خوبی که روی صحنه دیدیم،بخاطر همه کارگردانهایی که فیلم ساختند و دغدغه زندان رفتن نداشتند.بخاطر دکه‌های روزنامه که ساعت ده صبح عطر کاغذ تازه چاپ دهها روزنامه در اطرافشان پیچیده بود و جمعیت ایستاده بود تا روزنامه های تازه و پر از خبر و مقاله را بخواند.بخاطر مردمی که هر روز خبر دزدی و اختلاس نمی‌شنیدند،بخاطر همه پسرها و دخترهایی که دست همدیگر را می‌گرفتند و نگران نبودند اراذل و اوباش به آنها بی‌احترامی کنند.بخاطر مردی که وقتی به‌قدرت رسید زندگی ساده‌ای داشت و وقتی از قدرت رفت چیزی به ثروتش اضافه نشد.بخاطر همه نامه‌هایی که دفترت نوشت و پیگیر وضع زندانیان سیاسی شد.بخاطر دانشگاههایی که بچه‌هایش پر از شوق و امید و دانایی شدند.بخاطر عباس امیرانتظام که وقتی مصاحبه‌اش در تیراژ 360 هزار نسخه منتشر شده بود و متن چاپ‌شده را نشانش دادم باورش نمی‌شد.بخاطر همه کارهای بدی که نکردی و هر سیاستمداری که آمد کرد.بخاطر همه دروغ‌هایی که نگفتی.بخاطر هوشنگ گلشیری که بعد از سالها نومیدی به اصلاحات امیدوار بود و همراه فرزانه و پسر و دخترش در هر مراسمی شرکت می‌کرد.بخاطر بهترین آدمهای شریف که در کنار تو اعتماد را در جامعه ایجاد کردند.بخاطر همه آنهایی که به کشورشان برگشتند. بخاطر همه آنهایی که از کشورشان آواره نشدند.بخاطر شبی که در زندان بودم و چنان بازجو رفتار کرده بود که فکر می‌کردم کودتا شده و شب وقتی که یواشکی صدای سخنرانی‌ات را در سازمان ملل شنیدم از خوشحالی اشک ریختم؛ از خوشحالی اینکه زنده‌ای، هستی. .وخوشحالم که امروز روز تولد توست. آدمی شریف است که قدرت را جز برای مردمش نمی‌خواهد.آقای خاتمی!بخاطر همه خوبی‌هایی که داشتی و بدی‌هایی که نداشتی ممنونم.

یاد خاتمی از رفتگان و سپاس از بزرگان

خاتمی‌مدیا درباره‌ی سالروز تولد سیدمحمد خاتمی نوشت:

همه ساله، جناب آقای دعایی به مناسبت زادروز سیدمحمد خاتمی بانی گردهم‌آمدن جمعی از دوستان و علاقمندان ایشان می‌شدند که امسال به واسطه شرایط خاص جامعه این مراسم لغو و با حضور شخص ایشان در منزل سیدمحمد خاتمی به صورت کاملاً محدود انجام شد.‌

‌رئیس جمهوری اسبق ایران در این دیدار خصوصی ضمن گرامیداشت یاد عزیزانی که سالهای گذشته بودند و امسال در میان ما نیستند، برای انبوه هم‌میهنان عزیزی که در سال گذشته به‌واسطه همه‌گیری جان باختند از خداوند رحمان طلب آمرزش و مغفرت و برای بازماندگان طلب سلامتی و طول عمر نمود.‌

‌سیدمحمد خاتمی با تأکید بر این که با توجه به شرایط و گرفتاری‌های روز جامعه و ادامه خسارت‌بار همه‌گیری، به هیچ وجه راضی به گردهم‌آمدن دوستان به بهانه زادروز خود نبوده، از محبت ویژه برادر نیک‌خواه و نیک‌اندیش، جناب آقای دعایی که همواره منشاء خیر و خدمت بوده‌اند تشکر ویژه نمود.‌

‌وی در خاتمه برای ملت ایران آرزوی صلح و آرامش و رفاه و پیشرفت نمود و ابراز امیدواری نمود خدمتگزاران به مردم بکوشند و بتوانند از رنج‌های مردم بکاهند و زمینه برخورداری مردم از شرایطی بهتر را فراهم آورند‌‌.

‌سیدمحمد خاتمی همچنین با صدور پیامی، از تمامی بزرگان و عزیزانی که به مناسبت زادروز وی، مستقیم یا باواسطه، اظهار لطف نمودند قدردانی نمود.‌‌‌‌متن کامل این پیام بدین شرح است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم‌‌از همه بزرگان و عزیزان که لطفشان شامل حال من شد و به من تبریک گفتند، عزیزانی که خوبی‌های خود را در آینه وجود این بنده کوچک خدا دیدند و همه آنان که نیکی را و پاکی را، راستی را و انساندوستی را، صلح را و عزت و شادکامی مردم و سربلندی میهن را ستودند صمیمانه سپاسگزاری می کنم؛ و اشتباه دوستان در تعیین مصداق این ارزش‌ها و نیکی‌ها و نیکویی‌ها از ارزش و ارجمندی ستاینده آنها ‌نمی کاهد.‌خداوند یار و همراه همه عزیزان باد!‌‌سید محمد خاتمی‌بیست و دوم مهرماه 1400

انتهای پیام

برچسب هاابراهیم نبوی محمد خاتمی

روزنامه سید محمد خاتمی اینستاگرام   اخبار برگزیده
  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

خبری که قیمت دلار را ارزان کرددر چهارمین روز هفته، دلار نتوانست حرکت در جهت صعودی را ادامه دهد.
گسترش قیمت دلار صرافی 

  

خبری جدید که قیمت دلار را ارزان کرداسکناس آمریکایی که از انتهای هفته گذشته در مسیر صعودی قرار گرفته بود و حتی در روز دوشنبه توانست به محدوده 27 هزار و 600 تومانی سرک بکشد، در روز سه‌شنبه با فشار فروش معامله‌گران مواجه شد. نتیجه این اتفاق تا ساعت 3 بعدازظهر افت 110 تومانی اسکناس آمریکایی و قرار گرفتن در محدوده 27 هزار و 500 تومانی بود. در مقاطعی از روز حتی دلار تا محدوده 27 هزار و 400 تومان پایین رفت.
فردا قیمت دلار صرافی 

  

پیش بینی بورس امروز / سقوط به وقتِ رکودروز گذشته رکود معاملات عمیق‌تر شد و 70 درصد نمادهای بازار قرمزپوش شدند. آیا این روند ادامه می‌یابد؟
اقتصادنیوز 

  

یک توصیه مهم درباره دز سوم واکسن کرونااقتصادنیوز : گروه مشاوره استراتژیک متخصصان ایمن سازی تحت سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند برای دریافت دز تقویت‌کننده افراد از واکسن‌هایی با فناوری مشابه آنچه که قبلاً دریافت کرده‌اند، استفاده کنند.
اقتصادنیوز فناوری 

  

بروز سردرد بعد از تزریق واکسن کرونا را حتما جدی بگیرید!یک فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: بروز سردردهایی که سه روز بعد از تزریق واکسن کرونا آغاز می‌شوند حطرناک است، این سردردها ممکن است با دردهای شکمی و تهوع همراه باشد که بسیار مهم هستند.
گسترش سکته مغزی مغز دارو 

  

علت صفر نشدن آمار فوتی‌های کرونا اعلام شدعضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: افرادی که هنوز دو دوز واکسن خود را تزریق نکرده یا اینکه تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند و پس از این هم دریافت نمی‌کنند، به کرونا مبتلا و متاسفانه به نوع شدید آن هم گرفتار می‌شوند.
گسترش پژوهش ویروس واکسیناسیون 

  

پیش بینی بورس فردا 5 آبان 1400/سناریوی بازگشت شاخص بورساقتصادنیوز: شاخص بورس در روز پایانی هفته امیدوار است با تحرکات خریداران در سمت تقاضا سبزرنگ بماند اما تا حدودی هم میل به بازگشت به سمت کانال 1.4 میلیون واحد دارد. البته سناریوی محتمل برای روز چهارشنبه قابل پیش بینی نیست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

متهم تازه پیدایش کرونااقتصادنیوز:‌رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: طبیعتاً اولین متهم کسانی هستند که ظرفیت و قابلیت فنی ساخت آنها را دارند، چراکه کارهای تحقیقاتی ویروس‌ها نیازمند آزمایشگاه‌های سطح سه و چهار است که آمریکایی‌ها در دنیا 50 آزمایشگاه در این سطوح را توسعه دادند.
اقتصادنیوز پدافند غیرعامل ویروس 

  

طغیان هولناک کرونا در روسیه+ نموداراقتصادنیوز: بررسی آمارهای کرونایی در برخی نقاط جهان نشان از رشد در ابتلا و مرگ ومیر کرونا دارد. در این میان کشور روسیه رکورد مرگ ومیر روزانه را شکسته و اکنون در بالاترین سطح آمارهای جهانی ایستاده است.
اقتصادنیوز روسیه مرگ 

  

این 10 خبر بورس فردا را تکان می دهد!امروز 4 آبان 1400 اخبار اقتصادی، بورسی و سیاسی زیادی منتشر شد که از بین آن‌ها این ده خبر می‌تواند بر روی بورس فردا تاثیرگذار باشد. توصیه می‌شود این ده خبر را قبل از معاملات فردا بخوانید.
گسترش ایران گرانی کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

معاملات 4 نماد بورسی تایید نشد/ لیست تعلیقی ها و توقیفی هااقتصادنیوز: بخشی از معاملات سه نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
اقتصادنیوز 

  

واکنش سکه به کاهش قیمت دلارامروز 4 آبان 1400 قیمت دلار تحت تاثیر افزایش عرضه افت کرد. قیمت یورو آزاد کاهش یافت و به کانال 31 هزار تومان وارد شد، اما قیمت یورو سنا و متشکل بالا رفت.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (4 آبان)در پی تقویت دلار امریکا و افت اندک اونس در بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه اعلام شد و بر این اساس سکه تمام بهار آزادی با 25 هزار تومان کاهش 11 میلیون و 500 تومان قیمت خورد.
گسترش قیمت یورو تورم 

  

زهر عقرب در درمان کرونا موثر است؟محققان در تازه‌ترین مطالعات خود پیرامون ویروس کرونا، به نتایج جالبی درباره تاثیر زهر عقرب بر درمان بیماری کرونا دست یافته‌اند.
گسترش درمان ویروس کار 

  

قیمت خودرو افزایش یافت+ جدول قیمتبررسی قیمت‌ها در بازار خودرو حکایت از افزایش قیمت‌ها در این بازار از اواخر مهر ماه تاکنون دارد به طوری که در بین خودروهای پراید موجود در بازار پراید 111 از 154 میلیون تومان در اواخر مهر ماه امروز به 155 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو