گسترش   |  اجتماعی  |  

عادت هایی که باید سریع ترک شوند!

پزشکان و متخصصان چند مورد از عادات رایجی را برای ترک فوری ارائه کرده اند که اکثر ما تعداد زیادی از این عادات مخرب و اشتباه را در سبک زندگی مان داریم.

عادت هایی که باید سریع ترک شوند!

برخی از عادات روزمره هستند که ممکن است به مرور زمان آسیب زا باشند؛ عادات بدی که پزشکان معتقدند باید آن ها را کنار بگذارید. حتی گاهی تصور می کنید که این عادات اهمیت چندانی ندارند اما در طول زمان عوارض نامطلوب شان بر سلامتی آشکار خواهد شد. در این قسمت در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد:

به تاخیر انداختن استفاده از دستشویی / نگه داشتن ادرار

وقتی نیاز به دستشویی رفتن دارید نباید این کار را به تعویق بیندازید. نگه داشتن ادرار به مدت طولانی برای سلامتی خوب نیست. دانشمندان توضیح می دهند:ادرار مانند یک نهر یا رودخانه است، اگر مسیرش را سد کنید راکد می ماند و این فرصتی است برای باکتری ها تا درون مثانه رشد کنند.

حتی احتمال دارد ادرار خلاف جهت حرکت کرده و به کلیه ها بازگردد و در نتیجه نگه داشتن ادرار خطر عفونت را افزایش می دهد. دانشمندان بیان می کنند که نگه داشتن ادرار می تواند ریسک عفونت های مثانه، کلیه و حتی پروستات را بالا ببرد؛ به ویژه اگر فرد مشکلات اورولوژیکی جدی داشته باشد یا باردار باشد. همچنین مطالعات نشان داده اند که نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی می تواند باعث گشاد شدن مثانه بشود.

البته اگر 4 تا 7 بار در روز از دستشویی استفاده نمی کنید ( تقریبا هر 4 تا 6 ساعت یکبار ) به احتمال زیاد به اندازه کافی مایعات مصرف نمی کنید و کمبود آب بدن دارید.

جویدن آدامس به طور مداوم

جویدن آدامس باعث خوشبو شدن دهان و بعضا کاهش استرس می گردد. با این حال اگر مدت زمان طولانی آدامس بجوید؛ فشار زیادی بر استخوان فک خود وارد می کنید. مفصل های فک درست مانند مفصل های زانو هستند که اگر از آن ها زیاد استفاده شود باعث ایجاد آرتروز، کلیک کردن و درد می گردد. همچنین مطالعات نشان داده اند ورود بیش از اندازه هوا به داخل دهان می تواند باعث ایجاد ناراحتی های شکمی نیز شود.

جویدن ناخن ها

یکی دیگر از عادت های افراد استرسی که اصلا برای سلامتی خوب نیست، جویدن ناخن است. جویدن ناخن ها باعث از بین رفتن ناخن و همچنین ایجاد عفونت در پوست اطراف آن می شود که به این حالت " پارانوچیا " گفته می شود. همچنین ممکن است آلودگی های ناخن ها و دستان از این طریق وارد بدن شده و باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی و انواع دیگر عفونت ها شود. به علاوه شما ممکن است به دندان های خود آسیب بزنید یا حتی یکی از آن ها را بشکنید. ضمن این که ریشه های روان شناختی این امر نیز باید بررسی شوند.

جویدن ناخن یک عادت ناخودآگاه است که با افزایش استرس، شدید تر می شود. باید از خود بپرسید که چه چیزی شما را مضطرب می کند؟ اضطراب ممکن است به تنهایی خطرناک نباشد اما کیفیت زندگی را پایین می آورد. همچنین مطالعات نشان می دهند که عادت ناخن جویدن می تواند به علت کسالت یا خستگی و استیصال ایجاد شده باشد که از نشانه های کمال طلبی هستند.

تعلل در استفاده از مسواک و نخ دندان

برای همه ما پیش آمده است که به علت خستگی حوصله مسواک زدن نداشته باشیم و گاهی اوقات از آن صرف نظر کنیم. اما این کار بیش از آن که فکر کنیم برایمان گران تمام می شود؛ به خصوص اگر تبدیل به عادت هر روزمان شود. استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان بزرگترین علت ایجاد پوسیدگی های دندانی است و نداشتن دندان های نا سالم می تواند علت بسیاری از مشکلات دیگر شامل عفونت های شدید، مشکلات تغذیه ای و یا حتی در کمال تعجب مشکلات قلبی عروقی شود.

البته چگونگی ارتباط بین مشکلات دندانی و مشکلات قلبی هنوز به طور کامل مشخص نیست اما مطالعات وجود این ارتباط را تایید کرده اند. فرضیه موجود این است که باکتری های دهان به طریقی وارد جریان خون می شوند و باعث التهاب رگ های خونی می گردند بنابراین حتما روزی 2 بار مسواک بزنید، 1 بار نخ دندان بکشید و به طور مرتب به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا از این مسئله جلوگیری شود.

در غیر این صورت مستعد پوسیدگی، التهابات لثه ای و انواع عفونت که از دلایل اصلی از دست دادن دندان ها در سنین پایین هستند، خواهید بود. همچنین دندان پزشکان استفاده از مسواک های برقی را توصیه می کنند زیرا آن ها به قسمت هایی از دهان دسترسی دارند که مسواک های عادی معمولا دسترسی پیدا نمی کنند.

خیره شدن به مانیتور در تمام روز

بسیاری از افراد به واسطه شغلی که دارند ساعات زیادی از روز را به خیره شدن به مانیتور رایانه ها می گذرانند. خیره شدن به رایانه در بازه های زمانی طولانی می تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی شامل فشار به چشم یا حتی مشکلات شبکیه گردد.

این مشکلات در 50 سال اخیر که استفاده از رایانه ها به شدت گسترش پیدا کرده باعث افزایش قابل توجه نزدیک بینی در افراد شده است. پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از این آسیب ها از قانون 20- 20- 20 استفاده کنید.

به این صورت که هر 20 دقیقه یکبار به مدت 20 ثانیه به نقطه ای به فاصله 20 فوت ( 6 متر ) خیره شوید. این کار فشار وارده بر چشم را کم می کند و همچنین باعث افزایش پلک زدن می شود که برای چشم های خشک و تحریک شده آرامش بخش خواهد بود. ضمنا خیره شدن به صفحات نورانی مانند گوشی موبایل یا تبلت باعث کم شدن کیفیت خواب می گردد بنابراین قبل از خواب از آن ها استفاده نکنید.

نشستن برای مدت طولانی

علاوه بر خیره شدن زیاد به مانتیور ها، نشستن برای مدت طولانی نیز عوارض ناخوشایندی برای سلامتی دارد. نشستن زیاد اگر تبدیل به یک عادت مزمن بشود باعث ایجاد انواع خطرات مرتبط با سبک زندگی کم تحرک شامل اضافه وزن، دیابت و فشار خون بالا می گردد.

مطالعات افزایش فشار خون یا بی حسی را به خصوص در حالت چهار زانو نشان می دهند، البته این علائم موقتی هستند و باعث بروز مشکلات جدی نمی شوند. پزشکان معتقدند:چهارزانو نشستن باعث ایجاد لخته خون نمی شود مگر در افرادی که در آن ها احتمال بروز آرتروز یا فشار خون بالا وجود دارد. یا افرادی که برای مدت بسیار طولانی هیچ فعالیت فیزیکی نداشته اند.

با این حال راه رفتن در طول روز می تواند از آرتروز و فشار خون بالا جلوگیری کند. بسیاری از اثرات آسیب زا صرفا به علت نشستن برای مدت بسیار طولانی ایجاد می شوند. همچنین داشتن استایل مناسب برای نشستن از درد های گردن و کمر جلوگیری می کند. وقتی می نشینید کاملا به صندلی تکیه دهید و از پشتی آن برای صاف نشستن استفاده کنید. این کار فشار وارده بر ماهیچه های کمر را کاهش می دهد و همچنین زانو های تان باید در حالت 90 درجه باشند و کف پاهای تان مستقیم روی زمین قرار بگیرد.

قوز کردن

چه در حالت نشسته چه در حالت ایستاده، قوز کردن بر سلامت عمومی افراد تاثیرگذار است. اگر به جلو خم شویم به علت این که وزن سر بسیار بیشتر از بقیه بدن است؛ فشار زیادی روی گردن قرار می گیرد که می تواند باعث سردرد های تنشی شود. به جلو خم شدن برای کمر نیز بسیار آسیب زا است و خطر ابتلا به دیسک کمر یا فتق که در نتیجه فشار بر عصب های بدن ایجاد می شود را افزایش می دهد.

پزشکان همچنین بیان می کنند که صاف ننشستن می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات غیر منتظره شود. مانند ناراحتی های شکمی و مشکلات هضم غذا از جمله یبوست. این اتفاق به این دلیل می افتد که خمیده شدن به جلو باعث فشرده شدن روده ها می شود و به این ترتیب روده ها نمی توانند غذا را در مسیر هضم شدن به جلو هل بدهند. به علاوه خمیده شدن به جلو می تواند مقدار هوایی که وارد ریه می شود را کاهش دهد. همچنین برخی مطالعات نشان داده اند افراد با فیگور های نامناسب بیشتر مستعد افسردگی هستند.

حمل کردن کیف های سنگین روی یک شانه

حمل یک کیف دستی بزرگ کمک می کند احساس کنیم برای هر موقعیتی آمادگی داریم. اما غیر از وقتی که از کوله پشتی استفاده می کنیم، این کار می تواند برای سلامتی آسیب زا باشد. وقتی یک کیف سنگین را بر یک شانه حمل می کنید زاویه گردن به هم می ریزد و به یک سمت خم می شود. این کار باعث می شود به عصب هایی که از ستون مهره ها به سمت گردن می آیند و مسئول ایجاد حس در بازوها هستند فشار وارد شود.

پزشکان می گویند:این فشار بر روی عصب های گردنی می تواند باعث ایجاد بی حسی، مور مور شدن وحتی درد در شانه و بازو ها بشود. در بهترین حالت کیف دستی شما نباید بیشتر از 10 درصد وزن بدنتان وزن داشته باشد. اثرات منفی این عادت مخرب بیشتر می شود اگر همیشه کیف تان را روی همان شانه همیشگی حمل کنید، بنابراین سعی کنید که کیف را مدام جابه جا کنید.

همچنین هنگامی که کیفتان را حمل می کنید از گوشی همراه استفاده نکنید زیرا این کار نیز تراز بدنی تان را به هم می زند. ضمنا آقایان هم از این مشکل مصون نیستند زیرا حمل کیف پول در جیب پشتی هم می تواند باعث ایجاد مشکلات کمر بشود.

پوشیدن کفش های نامناسب

این مسئله احتمالا برای خانم هایی که کفش های پاشنه بلند می پوشند خبر تازه ای نیست. "این کفش ها پاهای تان را از بین می برند و کل بدن تان هم از آسیب آن ها مصون نخواهد بود! " چیزی که می پوشید بر سلامت پاها، زانو ها، لگن و کمر تاثیرگذار است. پزشکان می گویند بدن ما برای پوشیدن کفش های پاشنه بلند طراحی نشده است.

این کار زنان را مستعد پینه پا، سفتی تاندون ساق پا و مشکلات مرتبط با آن ها می کند. اما فقط کفش های پاشنه دار نیستند که باعث آسیب به پاها می شوند.

پوشیدن دمپایی های لاانگشتی و کفش های دیگری که هیچ گونه پشتوانه ای برای نگهداری پا ندارند هم برای بدن مضر هستند. مطالعات نشان داده اند که پوشیدن دمپایی های لاانگشتی در اصل شکل راه رافتن را تغییر می دهد و و این امر می تواند موجب بروز مشکل در کل پا و حتی لگن و پایین کمر شود.

برای استفاده دراز مدت مطمئن شوید که پاها و مچ هایتان کاملا با کفش ساپورت می شوند و برای ورزش کردن مطمئن شوید که کفش هایتان بیش از حد فرسوده نشده باشند. اگر دونده هستید قاعدتا پوشش درون کفش های ورزشی تان را فرسوده می کنید.

باور بر این است که کفش های دوندگان بیش از 48 کیلومتر کارکرد ندارد. بعد از این مسافت حتی اگر قسمت های بالایی کفش فرسوده نشده باشند؛ باز هم پوشش درون کفش که برای مراقبت از کف پا ضروری است از بین می رود و فرد مستعد درد در استخوان های پا و شکستگی های ناشی از فشار می گردد.

منبع: نمناک

ورزش پوست پول   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  اخبار داغ
  

خطر طغیان آنفلوآنزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییرییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به طغیان عفونت های ویروسی پس از کرونا گفت: برداشتن محدودیت های کرونایی احتمال برخورد با یک اپیدمی بزرگ آنفلوآنزا را افزایش می دهد.
۵۵ آنلاین ویروس ایران خانواده 

  

غلبه انتظارات کاهشی در بازار سکه/ واکنش قیمت سکه به افت قیمت دلاراقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 سکه امروز با وجود رشد قیمت طلای جهانی، به افت دلار واکنش نشان داد و زیر مرز حساس باقی ماند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

دُز سوم واکسن کرونا نیاز به تزریق عمومی نداردرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نیاز کادر درمان و گروه‌های پرخطر برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا، گفت: فعلا نیازی به تزریق عمومی دُز سوم واکسن کرونا نیست.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درمان 

  

ترمز رشد قیمت خودرو کشیده شد + جدولاقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 بالاخره ترمز رشد قیمتدر بازار خودروهای پرتیراژ ایران‌خودروکشیده شد و قیمت‌ها تغییر نداشتند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/07/28 کاهش قیمت دلارقیمت دلار در بازار ارز بر خلاف روز قبل کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

پایان نزولی هفته / بورس از نیمه کانال پائین افتاداقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.4 میلیونی عقب نشست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در چیندر چارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونا شورای دولتی چین، تزریق دز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای 18 سال چین آغاز شد.
۵۵ آنلاین چین تلویزیون ویروس 

  

هشدار درباره خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر جهان شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ اتفاق افتاده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است.
اقتصادنیوز آنفلوانزا مرگ 

  

ابلاغیه مهم بورسی مخبر درباره فروش املاکبا صدور بخشنامه تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد در بورس کالا توسط معاون اول رئیس جمهور ، دولت رسما" وارد این حوزه شد.
گسترش دولت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 

  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتادبازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.
گسترش بورس کالا ایران سرمایه 

  

نوعی جدید از سفته‌بازی در بورسسفته بازی یک اصطلاح رایج در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه است. شاید این اصطلاح به گوش شما هم خورده باشد.
گسترش بازی ایران خودرو بندرعباس 

  

26 میلیون و 806 هزار و 374 نفر دُز دوم واکسن کرونا را زدندمجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 76 میلیون و 517 هزار و 781 دُز رسید.
اقتصادنیوز 

  

واردات آخرین محموله های واکسن کرونا توسط هلال احمر تا اوایل آبان محمدحسین قوسیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت وادارت واکسن به کشور توسط هلال احمر گفت: در اوایل مهرماه 12 میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر وارد کشور شد و مجموعاً تا امروز تعداد واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به 30 میلیون دوز رسیده است. وی در پاسخ به این سوال که سقف واردات واکسن از سوی هلال احمر چه میزان خواهد بود عنوان کرد: بر اساس آخرین درخواست‌هایی که به…
مهر واردات هلال احمر خبرنگار 

  

آیا واکسن کرونا مهران غفوران را راهی بیمارستان کرد؟مهران غفوریان که سر صحنه یکی از پروژه‌های شبکه نمایش خانگی دچار ایست قلبی شده بود، پس از پشت سر گذاشتن عمل قلب باز دوران نقاهت را می‌گذراند.
گسترش بیمارستان شبکه نمایش خانگی فضای مجازی 

  

محمد صالحی‌آرام بر اثر کرونا در رومانی درگذشتمحمد صالحی‌آرام، روزنامه‌نگار، شاعر، طنزپرداز و نویسنده کتاب «مشکل حکایتی ست» بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
ایبنا رومانی روزنامه شاعر