جزئیات 7 پیشنهاد گمرکبرای رفع تعهد ارزی واردکنندگان

اقتصادنیوز : گمرک ایران با هدف رفع مشکلات مربوط به رفع تعهد ارزی واردات با مسوولان وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت مکاتبه کرد.

جزئیات 7 پیشنهاد گمرکبرای رفع تعهد ارزی واردکنندگان

به گزارش اقتصادنیوز در این راستا، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، پیشنهادهای هفت‌گانه‌ای را برای حل موانع رفع تعهدات ارزی که از اختلاف وزنی اظهارنامه‌های وارداتی ناشی شده، به دبیر کارگروه تنظیم بازار ارسال کرده است. راهکارهای پیشنهادی در حالی روی میز مسوولان وزارت صمت قرار گرفته است که پیش از این در اواسط تیر ماه بانک مرکزی طی دستورالعملی، ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی واردکنندگان را مشخص کرد و در چارچوب آن شرح وظایف و تعهدات دو ضلع واردکننده و بانک‌های عامل را نسبت به یکدیگر تبیین کرد، اما پس از تعیین مختصات کلی رفع تعهد ارزی واردات از سوی سیاست‌گذار پولی، اکنون گمرک ایران موانع موجود در این بخش را که تحت تاثیر اختلافات وزنی اظهارنامه‌ها ایجاد شده است مورد توجه قرار داده و در این چارچوب از عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت و دبیر کارگروه تنظیم بازار خواسته است که با پذیرش پیشنهادهای هفت‌گانه، شرایط را برای حل پرونده‌های اختلافی در حوزه تعهد ارزی واردات، همچنین تسهیل تجارت خارجی مهیا کند. جزئیات 7 پیشنهاد

با توجه به مشکلات متعدد مربوط به رفع تعهدات ارزی ناشی از اختلاف وزن اظهارنامه‌های وارداتی، پیشنهادهایی از سوی مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران برای حل مشکل مذکور خطاب به معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت، ارائه شده است تا درخصوص آنها تصمیم‌گیری شود.  در بند اول پیشنهادی عنوان شده است که تولرانس 5/ 1 درصدی برای کالاهای اساسی و ضروری (برای اقلام مصوبه هیات وزیران در تاریخ 16 مرداد 97 درخصوص تعیین 25 ردیف کالای گروه یک و به تعداد 803 ردیف تعرفه) توسط گمرک ایران و بانک مرکزی مورد پذیرش قرار گیرد.  همچنین در بند دوم نامه مذکور پیشنهاد شده است که تولرانس 3 درصدی برای سایر کالاهایی که ملاک تسویه بانک، وزن آنها در هنگام خروج از گمرک است، مورد پذیرش قرار گیرد.

در بند سوم نیز، ‌معاون فنی و امور گمرکی ایران، از وزارت صمت درخواست کرده است که تولرانس وزنی بیش از میزان مورد اشاره در بند قبلی، برای برخی از کالاهای خاص و با اعلام رسمی دفتر واردات گمرک ایران به بانک مرکزی یا بانک‌های عامل عملیاتی شود. گمرک ایران در بند چهارم نیز پیشنهاد کرده است که وزن مندرج در ثبت‌سفارش برای محموله‌هایی که به‌صورت «حمل به دفعات» از گمرکات ترخیص می‌شوند (بدون توجه به تولرانس وزنی هر اظهارنامه) ملاک عمل قرار گیرد.  همچنین بررسی و اتخاذ تدابیر لازم درخصوص اعلام سیستمی کسر و اضافه تخلیه به بانک به‌صورت یک فیلد مجزا، (موضوع صورت جلسه 13 تیر 98 که مورد تفاهم بانک مرکزی، گمرک و وزارت صمت قرار گرفته است) راهکار بعدی است که در بند پنجم نامه معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، مورد توجه قرار گرفته است.  از سوی دیگر، بر اساس بند ششم، پیشنهاد شده است که اعمال اوزان صحیح کانتینرهای محتوی کالا در سامانه (‌کانتینرهای خالی 20 فوت معادل 2200 کیلوگرم و کانتینرهای خالی 40 فوت معادل 3750 کیلوگرم) براساس استانداردهای جهانی ملاک عمل قرار گیرد.  در نهایت در بند هفتم پیشنهاد شده که در صورت تصویب پیشنهادهای ارائه شده در بندهای قبلی، این ضوابط به کلیه پرونده‌هایی که هنوز رفع تعهدات ارزی‌شان انجام نشده و مشکلات‌ آنها در گمرک یا بانک‌های عامل درحال رسیدگی است، تعمیم و تسری پیدا کند.

ضوابط پیشین

اما پیش از ارائه پیشنهادهای هفت‌گانه، به دلیل مشکلات به‌وجود آمده درخصوص رفع تعهدات ارزی واردکنندگان، بانک مرکزی در اواسط تیر ماه امسال، با صدور ابلاغیه ضوابط ارزی واردات کالا را تعیین تکلیف کرد. در واقع پس از ماجرای پرپیچ و خم رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و بخشنامه‌های مختلفی که برای تعیین شیوه‌های بازگشت ارزهای صادراتی در دستور کار قرار گرفت، بانک مرکزی، مسیر رفع تعهد ارزی را برای بال دیگر تجارت یعنی واردات، ترسیم کرد.  بر این اساس، در دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی واردکنندگان تاکید شد که با توجه به اهمیت صیانت از منابع ارزی کشور و در اجرای بند یک مصوبه 1267جلسه شورای پول و اعتبار، ضمن تاکید بر رعایت مقررات ارزی، ضوابط تکمیلی چگونگی اقدام در موارد عدم ایفای تعهدات ارزی ابلاغ می‌شود. بر این اساس، مطابق ماده 2 این بخشنامه، دسترسی بانک عامل به اطلاعات تعهدات ارزی واردکنندگان در کلیه بانک‌های عامل براساس شماره کارت بازرگانی و با شناسه ملی آنها از طریق سامانه رفع تعهد ارزی برقرار شد. در این راستا، بانک عامل مکلف شد که قبل از ارائه خدمات بانکی، وضعیت تعهدات ایفا ‌نشده وارد‌کننده را به‌عنوان یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی در بررسی صلاحیت اعتباری وی مدنظر قرار دهد و ضمن اخذ گزارش سامانه، در کنار سایر شاخص‌های مرتبط، در اعتبارسنجی واردکننده، مستندات مربوطه را در پرونده اعتباری وی نگهداری کند.  اما سیاست‌گذار پولی در عین حال شرح وظایف و تعهدات دو ضلع «واردکننده» و «بانک‌های عامل» را نسبت به یکدیگر شفاف کرد. یکی از نکات متمایز در بخشنامه مذکور این بود که بانک مرکزی ضمن توضیح مسوولیت‌های واردکنندگان برای رفع تعهد ارزی خود، حیطه وظایف بانک‌های عامل را به‌عنوان نهاد اجرایی دستور مذکور، شرح داد. مطابق آنچه در بخشنامه بانک مرکزی تصریح شده بود، درمسیر رفع تعهد ارزی واردکنندگان «گشایش اعتبار اسنادی ارزی و ریالی»، «ثبت برات اسنادی»، «انجام حواله ارزی»، «صدور انواع ضمانت‌نامه ارزی و ریالی» و «اعطای تسهیلات ارزی و ریالی» به‌عنوان خدمات بانکی شناخته شد. از سوی دیگر، تعهد واردکنندگان به چند بخش مجزا تفکیک شد که مختصات آن با محوریت و عاملیت بانک‌های عامل مشخص شد؛ در این راستا بانک‌های عامل مکلف شده‌اند که قبل از ارائه خدمات بانکی، وضعیت تعهدات ایفا نشده واردکنندگان را به‌عنوان یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی در بررسی صلاحیت اعتباری آنها مدنظر قرار دهند. از سوی دیگر، اگر تعهدات ایفا نشده از طرف واردکننده (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) از مرز 30 درصد عبور کند، بانک عامل موظف است که از انجام خدمات بانکی اجتناب کند؛ اما در عین حال اگر تعهدات مذکور از سوی واردکننده پیگیری شود و ایفای تعهد ارزی به حد نصاب برسد، ارائه خدمات بانکی با رعایت قوانین مربوطه مجددا در دستور کار قرار می‌گیرد و گزارش رفع تعهدات واردکننده در سوابق وی نگهداری می‌شود. در همین محور، سیاست‌گذار پولی اعلام کرد که دسترسی بانک عامل به اطلاعات تعهدات ارزی واردکنندگان در کلیه بانک‌های عامل براساس شماره کارت بازرگانی و با شناسه ملی آنها از طریق سامانه رفع تعهد ارزی برقرار خواهد شد.

محور دیگر دستورالعمل بانک مرکزی بر تعهدات نهاد اجرایی، همچنین سیاست‌گذاری برای جلوگیری از خطاهای احتمالی بانک‌های عامل برای انجام تعهدات‌شان متمرکز شد. در چارچوب این محور، در صورت عدم ایفای تعهدات ارزی مربوطه از سوی بانک‌های عامل، سیاست‌گذار اخطارهای چهارگانه‌ای را با هدف تضمین اجرای وظایف بانک‌های مذکور تعریف کرد. بر این اساس، در مرحله اول تذکر کتبی به بانک عامل ارسال می‌شود. در گام دوم، در صورتی که پس از گذشت دو ماه از تاریخ تذکر کتبی، بانک عامل همچنان نسبت به تعهدات ایفا نشده خود اقدام نکند، بانک مرکزی از تایید گواهی ثبت آماری بانک عامل برای حواله‌های اداری پرهیز خواهد کرد. همچنین در مرحله سوم، اگر بانک عامل پس از گذشت 4 ماه از تاریخ تذکر، تعهدات خود را انجام ندهد، بانک مرکزی از تایید کلیه گواهی‌های ثبت آماری بانک عامل برای سایر روش‌های پرداخت اعتبار اسنادی وصولی (برات اسنادی) نیز اجتناب خواهد کرد. براساس گام چهارم نیز اگر 6 ماه از زمان تاریخ تذکر بگذرد و بانک عامل کماکان تعهدات خود را انجام ندهد، مراتب جهت اقدام به هیات انتظامی بانک‌ها گزارش می‌شود. در نهایت براساس اعلام بخشنامه سیاست‌گذار پولی، چنانچه علت یا علل عدم رفع تعهد ارزی واردکننده کوتاهی وی در ایفای تعهداتش نباشد، بانک عامل مجاز است که پس از تایید و تصویب موضوع در هیات‌مدیره خود نسبت به انعکاس موضوع به بانک مرکزی اقدام کند تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

این مطلب برایم مفید است 0

تسهیلات ارزی گمرک ایران   اخبار برگزیده
  

فعال شدن مکانیزم حل اختلاف نمی‌تواند مشکلی را حل کند/ آمریکا نباید از میزبانی سازمان ملل سوءاستفاده کند/ عدم صدور ویزا برای ظریف هیچ توجیهی نداشتاستاد دانشگاه پرینستون آمریکا تداوم تنش در منطقه را نگران کننده دانست و گفت: فکر نمی‌کنم فعال شدن مکانیزم حل اختلاف توسط اروپا به کاهش اختلاف‌ها منجر شود و بتواند مشکلی را حل کند. اروپا نتوانست برای برآورده شدن مناقع ایران آمریکا را قانع کند.
ایلنا ایران سازمان ملل روابط بین الملل 

  

کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.
نامه نیوز ویروس درمان چین 

  

رییس‌جمهوری آمریکا در توییتی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان داد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  

سبقت در ثبت نام خودرو با دوپینگ های میلیونی (عکس)تب تند خرید و فروش خودرو از سوی شرکت های خودروسازی باعث حضور واسطه گرانی در این بازار شده است که با تبلیغ در فضای مجازی سعی می کنند از نیاز متقاضیان ثبت نام خودرو سوءاستفاده کنند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

فهرست نهادها وبخش‌های معاف از مالیات در ایران​اقتصادنیوز: قانون مالیات‌ مواردی همچون درآمد حاصل از مؤسسات نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی، تعلیم و تربیت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، تاسیسات ایران‌گردی و جهانگردی، موقوفات، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، باشگاه‌های ورزشی و نظایر آن را از پرداخت مالیات معاف کرده است.
اقتصادنیوز سازمان اوقاف و امور خیریه سازمان تربیت بدنی مالیات 

  

قیمت خودرو هفته را چگونه آغاز کرد؟بازار خودرو این روزها تحت تاثیر عرضه قطره چکانی از سوی خودروسازان بزرگ است و به همین دلیل هم دلال ها و سفته بازان نبض قیمت خودرو را در دست گرفته اند. بازار خودرو هفته را با نوسان قیمت آغاز کرد به طوری که همزمان با افزایش ده میلیونی قیمت برخی خودروها شاهد کاهش چند میلیونی قیمت برخی دیگر از خودروها هستیم.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

ترامپ باید بابت آبرو ریزی عین الاسد و فریب آمریکاییان عذرخواهی کندگروه «کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی» آمریکا با صدور بیانیه‌ای از ترامپ خواستند بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه «عین الأسد»، عذرخواهی کند. کهنه‌سربازان آمریکایی: ترامپ بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت‌های «عین الأسد» عذرخواهی کند
مثلث دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

احزاب اصلاح طلب نماینده قشر متوسط به بالا هستندعلیرضا رجایی میگوید احزاب اصلاح طلب تنها نماینده قشر متوسط هستند و هیچکدام از احزاب نماینده و صدای معترضین 96 و 98 نبودند. رجایی میگوید: اصلاح طلبان رمقی برای پیکار انتخاباتی ندارند.
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی روزنامه 

  

استوکس با پرسپولیس امضاکرد و امشب به تهران می‌آیدمدیرعامل باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که آنتونی استوکس، مهاجم مدنظر سرخپوشان امشب به تهران می‌آید.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس پول 

  

40 میلیون چینی در قرنطینهبدلیل افزایش مبتلایان به بیماری کرونا در چین، نهمین شهر این کشور نیز در فهرست ممنوعیت رفت و آمد قرار گرفت.
مستقل‌آنلاین درمان وزارت بهداشت مصاحبه 

  اخبار داغ
  

20 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشتاقتصادنیوز : وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت 20 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور خبر داد و گفت: برای شب عید، کالاهای اساسی به میزان کافی وارد کشور و تأمین شده است.
اقتصادنیوز دلار ارز صنعت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ فنر مقاومت قیمت‌ها پرید؛ صعود دلار و سکه به بالای مرزهای مقاومتیاقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه 7 بهمن‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران ثبات نسبی روزهای اخیر را تکرار نکرد و با حرکت روی مدار صعودی سطوح مقاومتی را پشت سر گذاشتند. امروز دلار آمریکا در محدوده 13610 تا 13730 تومان جابه‌جا شد و شاخص ارزی نهایتاً روی رقم 13700 تومانی به کار خود پایان داد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

رئیس بانک مرکزی فرانسه گفت صدور ارزهای دیجیتالی باید در انحصار دولت ها باشد.
نامه نیوز سوئیس سوئد فیس بوک 

  

آمادگی تیم‌های واکنش سریع مبارزه با بیماری‌های واگیر و آمبولانس‌های ویژه برای انتقال و سرویس‌دهی به بیماران احتمالی کرونارییس سازمان اورژانس کشور از آمادگی تیم های واکنش سریع مبارزه با بیماریهای واگیر و آمبولانس های ویژه CBRNE برای انتقال و سرویس دهی به بیماران احتمالی کرونا ویروس خبر داد.
ایلنا اورژانس آموزش ویروس