هر کیلوگرم چای داخلی از 100 تا 180 هزار تومان

مشکلات تولید، اصلاح و بهسازی باغات و کارخانه‌های چای در یک دهه گذشته موجب کاهش سهم چای ایرانی از بازار و شکل‌گیری پدیده دپوی چای سنواتی شده بود، اما اکنون مسئولان از بهبود شرایط تولید داخل چای به‌دلیل صرفه اقتصادی و بازگشت کارخانه‌های تعطیل شده به چرخه تولید خبر می‌دهند.

هر کیلوگرم چای داخلی از 100 تا 180 هزار تومان

مشکلات تولید، اصلاح و بهسازی باغات و کارخانه‌های چای در یک دهه گذشته موجب کاهش سهم چای ایرانی از بازار و شکل‌گیری پدیده دپوی چای سنواتی شده بود، اما اکنون مسئولان از بهبود شرایط تولید داخل چای به‌دلیل صرفه اقتصادی و بازگشت کارخانه‌های تعطیل شده به چرخه تولید خبر می‌دهند.

پدر 3 سال گذشته قیمت چای ایرانی و خارجی در بازار مصرف رشد چند برابری داشته و اکنون متوسط قیمت هر کیلوگرم چای ایرانی در بازار بین 100 تا 180 هزار تومان است.

حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور گفت:تا‌کنون 127 هزار و 384 تن برگ سبز درجه یک و دو از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران به ارزش 720 میلیارد تومان خریداری و از این میزان برگ سبز چای تا‌کنون 28 هزار و 657 تن چای خشک تولید شده است.

از این میزان برگ سبز چای خریداری شده 25 درصد سهم دولت و 75 درصد سهم کارخانه‌های چای بوده است که تا پایان شهریور‌ماه امسال دولت 100 درصد سهم خود از مطالبات چایکاران بابت خرید برگ سبز چای و کارخانه‌ها 85 درصد سهم خود و به‌طور میانگین در مجموع تا‌کنون 87 درصد مطالبات چایکاران به مبلغ 626.5 میلیارد تومان پرداخت شده است.

همچنین تاکنون رشد 4 درصدی تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته را شاهد بوده‌ایم. البته خرید برگ سبز چای تا پایان مهر‌ماه ادامه دارد و پیش‌بینی می‌کنیم میزان تولید برگ سبز چای با رشد 5 هزار تنی تا پایان مهر‌ماه امسال به 135 هزار تن افزایش یابد که این میزان تولید در سال گذشته 130 هزار تن بوده است.

نیاز سالانه بازار به چای چقدر است ؟

مصرف سالانه چای در کشور به اضافه ذخایر حداکثر 100 هزار تن است که 80 هزار تن آن مصرف مستقیم و 20 هزار تن مربوط به مباحث انبارداری، رسوب در سوپرمارکت‌ها و بازار است که از این میزان 30 هزار تن چای از محل تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می‌شود. این سهم بازار در سال‌های اخیر روبه رشد بوده و از 25 هزار تن در سال 96 به 30 هزار تن رسیده است.

چقدر چای خشک در انبار‌ها موجود است ؟

اکنون چای سنواتی تولید نمی‌شود و چای تولیدی کشور، سالانه مصرف می‌شود. چای سنواتی مربوط به سال‌های 81 تا 83 و در نهایت تا سال 87 بوده که اصلاح ساختار اتفاق افتاد، چای تولید داخل امکان رقابت نداشت و اصلاح ساختار چای متوقف شده بود، اما خوشبختانه چایکاران با احیای سازمان چای و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته به سمت احیای باغات و رشد تولید چای حرکت کردند و اکنون چای تولید داخل بازار خوبی دارد و کارخانه‌ها نیز سعی در تولید چای با کیفیت دارند که در طول سال این چای تولیدی به فروش می‌رود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

همانطور که اعلام کردم مصرف بازار داخلی چای 100 هزار تن است که 30 هزار تن این نیاز از محل تولید داخل و بقیه با واردات چای خارجی تامین می‌شود. اگرچه واردات چای بسته بندی ممنوع است، اما چای خارجی به‌صورت فله وارد شده و در کارخانه‌های چای و در شرکت‌های بسته بندی داخلی با ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال بیشتر با نام برند‌های داخلی عرضه می‌شود.

داستان عرضه چای کنیایی در بازار چیست؟

با توجه به نیاز 70 هزار تنی کشور به واردات چای، منعی برای واردات و عرضه چای از هر کشوری مطابق با ضوابط موجود وجود ندارد و کنیا نیز ازجمله تولید‌کنندگان چای است که برای تامین بازار فروش چای ایران حضور دارد. اما چای کنیایی با استقبال چندانی در بازار ایران مواجه نشده است، زیرا چای کنیایی کله مورچه‌ای ریز (C.T.C) است و بازارچندانی در ایران ندارد.

بیشتر چای مورد نیاز ایران چای ارتدوکس (قلم و شکسته) است که به‌صورت مالشی تولید می‌شود و مصرف چای کنیایی در فرهنگ مردم ما جایی ندارد، ما نیز به‌دنبال توسعه واردات چای از این کشور نیستیم، اما واردات و صادرات چای تابع ضوابط خاص خود است که بستگی به تجار و فرهنگ مصرف چای کنیایی در ایران دارد. مجموع واردات سالانه چای از کنیا 70 تا 80 تن است این در حالی است که در 6‌ماه نخست امسال هزار و 18 تن چای ایرانی به کنیا صادر شده است.

عمده چای وارداتی از چه کشور‌هایی تامین می‌شود؟

به‌طور میانگین 60 تا 70 هزار تن چای را تجار ایرانی با توجه به فرهنگ مصرف از هند و سریلانکا وارد می‌کنند. این چای به‌صورت فله وارد و در کارخانه‌ها و شرکت‌های داخلی با ایجاد ارزش افزوده بیشتر بسته‌بندی و به بازار عرضه می‌شود.

صنعت چای در یک دهه گذشته ناملایماتی را از مزارع و باغات تا کارخانه تجربه کرده است به‌نحوی که بخشی از باغات و کارخانه‌ها از سال 79 تا 90 به‌دلیل نبود صرفه اقتصادی رهاسازی یا تعطیل شده بود، اما اکنون با توجه به رویکرد‌های اقتصادی اتخاذ شده برای تولید و عرضه چای مانند انتقال واردات چای از گروه یک به گروه دو و وضع تعرفه‌های مؤثر، وضعیت تراز تجاری به نفع چای تولید داخل تغییر کرده است.

با این شرایط کشاورزان به اصلاح و به‌زراعی‌سازی باغات روی آورده اند و سازمان چای نیز سعی کرده از محل منابع صندوق به‌زراعی چای تسهیلات کم بهره در اختیار کشاورزان قرار دهد بر این اساس در سال گذشته 53 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با نرخ بهره 4 درصد برای کشاورزان و 7 درصد برای کارخانه‌ها تخصیص یافت. همچنین براساس برنامه 5 ساله‌ای که برای اصلاح و به‌زراعی باغات چای به شرط پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با دوره تنفس یکساله ارائه کرده‌ایم، زمینه به‌زراعی باغات چای فراهم می‌شود.

همچنین با رویکرد وزیر جدید جهادکشاورزی اکنون توجه به تولید داخل چای و استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد و توجه به زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی مدنظر قرار گرفته است. بهسازی باغات چای به‌طور متوسط نیازمند سالانه 60 تا 70 میلیارد تومان اعتبار برای هرس و به‌زراعی است تا این باغات به چرخه تولید بازگردد. اکنون 5 تا 6 هزار هکتار از باغات چای رها شده و قابلیت احیا دارد با این روند سالانه 500 تا 600 هکتار باغات چای و 7 تا 8 کارخانه به چرخه تولید بازگشته است.

بر این اساس برنامه جامع 5 ساله را اخیرا به دولت ارائه کرده‌ایم و با تامین مالی این برنامه پیگیری می‌کنیم تا بهسازی باغات و کارخانه‌های چای هر چه سریع‌تر انجام شود.

میانگین قیمت تمام‌شده و خرده‌فروشی چای ایرانی و خارجی چقدر است؟

چای محصولی کیفی است که مشمول قیمت‌گذاری نیست. قیمت چای ایرانی بنابر کیفیت و مشتری بازار از 120 تا 180 هزار تومان در هر کیلوگرم است، اما نرخ متوسط فروش چای ایرانی پایین‌تر و هر کیلوگرم 100 تا 120 هزار تومان با بسته‌بندی مناسب است.

همچنین چای فله ممتاز با قیمت‌های متفاوت در کارخانه‌ها به نرخ عمده‌فروشی هر کیلوگرم عمده 47 تا 50 هزار تومان عرضه می‌شود که با احتساب هزینه‌های کاغذ، بسته بندی لفاف و... نرخ هر کیلوگرم چای بسته‌بندی ایرانی با افزایش 45 تا 55 هزار تومانی به بیش از 120 هزار تومان افزایش می‌یابد.

با وجود این هنوز هم قیمت چای داخلی به نسبت مناسب‌تر از چای خارجی است. چای خارجی نیز با ارز آزاد وارد می‌شود و نرخ هر کیلوگرم آن در بازار کمتر از 200 هزار تومان نیست.

 

منبع: انتخاب

چای تولید محصولات کشاورزی   اخبار برگزیده
  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

آخرین مهلت برای حضور در حراج ایران خودرو /با 86 میلیون صاحب پژو 207 شویدگروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا می گذارد.
فردا ایران خودرو خودرو ایران 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی