برنا   |  اجتماعی  |  

راهکارهای ایجاد نشاط جمعی فارغ از تصمیمات سیاستمداران/ کیفیت ارتباطات جهانی رو به وخامت

در عصر ارتباطات، دوستی‌ها معنای اتصال به یکدیگر را پیدا کرده است و به نظر می‌رسد که توانایی ایجاد روابط عمیق و معنی دار با افراد را از دست داده‌ایم.

راهکارهای ایجاد نشاط جمعی فارغ از تصمیمات سیاستمداران/ کیفیت ارتباطات جهانی رو به وخامت

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛  ایجاد نشاط اجتماعی عنوان پرطمطراقی است که به نظر می‌رسد نیاز به اتخاذ تدابیر حکومتی دارد. هرچند نمی‌‌توان از نقش دولت‌ها در برقراری رفاه اجتماعی که نقش مهمی در ایجاد آرامش و رضایت جمعی دارد گذشت، اما راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که با رجوع به فرهنگ ایرانی می‌توان روابط اجتماعی شاد و سرشار از صمیمیت برقرار کرد.  

کشورهای پیشرفته برای ایجاد نشاط در جامعه تحقیقات گسترده‌ای را انجام می‌دهند تا به مناسب‌ترین روش بسترسازی برای مردم کشورشان دست یابند و اجرایی کنند زیرا  معتقدند هر چقدر یک جامعه پرنشاط‌تر باشد حرکت به سوی پیشرفت و ترقی آن نیز سرعت بیشتری می‌یابد. جامعه افسرده هر روز عقب مانده‌تر می‌شود.

 در یک نظرسنجی از 1400 شرکت کننده آلمانی درخواست شد میزان رضایت خود از زندگی را با نشان دادن یک عدد تا 10 نشان دهند. سپس ایده‌هایشان را برای حفظ یا افزایش رضایت زندگی خود در آینده بنویسند.

بعد از یک‌سال آنها دوباره میزان رضایت خود از زندگی را اعلام کردند و به سوالاتی مانند اینکه این یک‌سال را چگونه سپری کرده‌اند، پاسخ دادند.

محققان بعد از پردازش اطلاعات به دو استراتژی متفاوت در شادی دست یافتند: فردی و اجتماعی.

اهداف اجتماعی مانند دیدار با دوستان، افراد خانواده، شرکت در فعالیت‌های عام‌المنفعه و کمک به نیازمندان، شرکت کنندگان را در موقعیت ارتباط با دیگران قرار می‌دهد.

اهداف فردی شامل سلامت، یافتن شغل بهتر یا ترک سیگار نیاز به ارتباط با دیگران ندارد.

در نهایت افرادی که حداقل یک استراتژی اجتماعی را برای زندگی شادتر نوشته بودند و در آن یک‌سال، بیشتر وقت خود را در ارتباط با اجتماع گذاشتند، بیشتر از زندگی خود راضی بودند.

این افراد ارتباط خود با دیگران را مثلا از آموزش شنا به پسرشان تا سفرهای گروهی با دوستان و آشنایی با افراد جدید و همدلی با همشهریان عنوان کرده‌اند.

رسیدن به شادی از جاده روابط اجتماعی

بر اساس این پژوهش، کسانی که فقط بر زندگی فردی خود تکیه داشتند، در طول این یک‌سال بر رضایت آنها از زندگی افزوده نشده بود.

در حقیقت تمرکز بر جاده فردی در راه رسیدن به شادی و رضایت، از اینکه هیچ برنامه‌ای نداشته باشید هم کم اثرتر است که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان اینگونه بودند.

افرادی که بر مشارکت اجتماعی تکیه داشتند، زودتر به زندگی شاد برای خود و دیگران دست یافتند اما گروه دیگر تنها به امید تصمیمات سیاستمداران بودند.

این امر البته به فرهنگ جوامع مختلف نیز بستگی دارد و فرهنگ‌هایی که اهمیت خاصی به مشارکت اجتماعی و کمک به دیگران می‌دهند، مانند شرق آسیا، خاورمیانه و روسیه، بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و ایالات متحده به شادی جمعی دست می‌یابند.

آنچه به نظر می‌رسد شاخصه‌های فرهنگی نقش مهمی در ایجاد روابط اجتماعی دارد و در نتیجه حال خوب دارد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد کودکان با روابط اجتماعی قوی به بزرگسالان شادتری تبدیل خواهند شد.

رابطه بین حمایت‌های اجتماعی و شادی فردی

 یک مطالعه دیگر از 1400 دانشجوی دانشگاه هاروارد نشان داد بین حمایت اجتماعی و شادی رابطه همبستگی 0.7 وجود دارد؛ بالاتر از همبستگی بین سیگار کشیدن و سرطان.

این تحقیقات نشان می‌دهد خوشبختی و شادی مانند بسیاری از رفتارهای دیگر مسری است. اگر به یک شبکه اجتماعی متصل هستید که نگرش کلی مثبت دارند، این حس به شما نیز منتقل خواهد شد. این مسئله را فراموش نکنید که محل کار ما تحت تاثیر روحیه و رفتار ما قرار می‌گیرد.

افرادی که دارای روابط اجتماعی اندک هستند، 2 تا 3 برابر بیشتر از افسردگی رنج می‌برند اما افرادی که روابط اجتماعی قوی و سالم دارند، تحت شرایط چالش برانگیز بهتر قادر به مدیریت اوضاع هستند.

امروزه شبکه‌های اجتماعی شما را به افراد زیادی مرتبط کرده است. می‌توانید تعداد دوستان خود در این شبکه‌ها را به روابط اجتماعی خود بیفزایید اما فراموش نکنید که فضای مجازی با زندگی واقعی متفاوت است.

حمایت و پشتیبانی اجتماعی نه به تعداد بلکه به کیفیت دوستان‌تان بستگی دارد. اگر می‌خواهیم خوشحال باشیم، ایجاد روابط قوی‌تر باید یکی از اولویت‌های ما باشد. ما نیاز به روابطی داریم که عمیق‌تر از یک سلام و علیک ساده است؛ در مورد دوستان خود بپرسید آیا می‌توانید به آنها تکیه کنید؟ زمانی که آنها به مشکل برخورد کنند شما وارد می‌شوید؟ به شادی و سلامت یکدیگر اهمیت می‌دهید؟ منبع الهام و امید برای یکدیگر هستید؟

در عصر ارتباطات، دوستی‌ها معنای اتصال به یکدیگر را پیدا کرده و به نظر می‌رسد توانایی ایجاد روابط عمیق و معنی‌دار با افراد را از دست داده‌ایم.

25درصد از گروه مطالعه نتوانستند یک دوست نزدیک را نام ببرند که بدون شک بتوانند به آن تکیه کنند. جای تعجب نیست که سازمان جهانی بهداشت 350 میلیون مورد افسردگی در سراسر جهان گزارش دهد.

ما بیشتر در حال حاضر دچار اتصال هستیم، اما کیفیت ارتباطات ما رو به وخامت است.

انواع حمایت‌های اجتماعی

جامعه شناس مشهور جیمز میشیگان، نتیجه یک رابطه عمیق و معنی دار در اجتماع را چنین معرفی می‌کند:

- پشتیبانی احساسی: شما باید اطمینان کنید کسانی را در گوشه و کنار خود دارید که به رشد و بالندگی شما کمک می‌کنند. کسانی که عشق، اعتماد، مراقبت، صمیمیت، محبت و تشویق به شما هدیه می‌دهند.

- پشتیبانی ملموس: آیا افرادی هستند که هنگام نیاز به آنها مراجعه کنید؟ مانند کمک مالی یا نگهداری از بچه‌ها تا شما بتوانید به تماشای فیلم یا ملاقات با دندان پزشک و دکتر خود بروید.  

- پشتیبانی ارزیابی: افرادی که شما را به اندازه کافی دوست دارند، به شما بازخورد سازنده و صادقانه در مورد خودتان می‌دهند. این نوع از پشتیبانی را نمی‌توان از آشنایان انتظار داشت. این فقط از سوی افرادی است که شما را خیلی خوب می‌شناسند.

- پشتیبانی اطلاعاتی: اینها آشنایان حرفه‌ای هستند مانند وکلا، متخصصین بهداشت و روان، حسابداران، پزشکان، روحانیت و ... آنها می‌توانند تخصص خود را با شما در زمانی که به آن نیاز دارید به اشتراک بگذارند و به حل مشکلات کمک کنند.

- پشتیبانی از همبستگی: دوستان فعالی که ما را وارد گروه‌های اجتماعی و فعالیت‌های جمعی می‌کنند. مانند شرکت در یک گروه موسیقی یا خیریه یا هر گروه دیگر از افرادی باشند که شما با آنها ارتباط برقرار می‌کنید.

به‌طور معمول در زندگی هر شخص افراد متفاوتی وجود دارند که در زمان‌های خاص از کمک‌های ویژه آنان می‌توان بهره گرفت. این افراد گروه پشتیبانی اجتماعی فرد را تشکیل می‌دهند و نقش مهمی در ایجاد رضایت و شادی در یکدیگر و در نهایت کل جامعه خواهند داشت.

آیا شما یک سیستم پشتیبانی مناسب در زندگی خود دارید؟ هرگز برای شروع دیر نشده است.

فضای مجازی روسیه دانشگاه هاروارد   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

واردات نهاده‌های کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شدعضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: بر اساس این مصوبه واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی و همچنین تجهیزات کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شد.
فارس واردات کشاورزی ارز 

  

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد محسن کوهکن عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مصوبات نشست عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: در جلسه عصر کمیسیون پیشنهادات الحاقی در بخش درآمدی لایحه بودجه کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس تصویب کمیسیون واردات بدون انتقال ارز در سال آینده مجاز شد و دولت می‌تواند تا سقف 4 درصد از این محل مالیات دریافت کند. این مصوبه منبع درآمدی…
خانه‌ملت واردات ارز بودجه 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارزامروز نرخ خرید دلار در بانک‌ها و معامله دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته و ث
خبرفوری قیمت یورو پوند 

  

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری‌ها مطرح نیستوزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو ا ست.
فارس یورو ارز 

  

مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است/65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستندرئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده که می تواند در کشور به عنوان استان نمونه مطرح شود
برنا شورای عالی مبارزه با پولشویی ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر 

  

حذف صفرهای پولی ملی در شرایط تورمی موفقیت‌آمیز نخواهد بودعضو کمیته ارزی اتاق ایران گفت: علی‌رغم ثبات نسبی در بازار ارز اما هنوز به لحاظ شرایط تورمی، امکان حذ
خبرفوری حذف صفر از پول ملی موفقیت اتاق بازرگانی 

  

دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا و ارزیابی ابعاد انسانی آنبرنامه زنده «مناظره باز» (Open Debate ) کانال سحر بالکان، امشب با دعوت ازهرو وان لایتم کارشناس سیاسی در استودیوی بروکسل و آندرا مریدا، هماهنگ کننده حزب سبز در کلورادوی آمریکا، موضوع دستگیری مجری و مستندساز ایرانی-آمریکایی پرس تی وی، مرضیه هاشمی در خاک آمریکا را مورد بحث قرار خواهد داد.
برنا نیویورک روزنامه دولت 

  

تلاش رئیس جمهور ایران در مبارزه با تروریسمملاقات رییس جمهوری ایران با رییس مجلس پاکستان، آداب و رسوم مردم گواتمالا درخصوص بدی ها و شرارت ها و تلاش ترامپ برای ممانعت از تجارت ایران با دیگر کشورهای جهان عنوان سه موضوع مورد بررسی در برنامه این هفته «نشر خبر» (press release) است.
برنا رئیس جمهور ایران تروریسم 

  

انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟!مجتبی رحیمی در “سازندگی” نوشت: اظهارات اخیر سید‌محمد موسوی خوئینی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی هاشمی رفسنجانی و بعد از آن درباره‌ی مصطفی چمران و امام موسی صدر، اگرچه سیاستمداران را به واکنش واداشت اما در این میان ورود برخی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و رفع و رجوع کردن آن اظهارات در نوع خود … نوشته انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟! اولین بار در انصاف نیوز پد...
انصاف‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس مجمع روحانیون مبارز 

  

بسته‌های اینترنت تلفن همراه ارزان می‌شودوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از پیگیری جدی کاهش بسته‌های اینترنت اپراتورها داد.
تسنیم اینترنت کاربران اینترنت تلفن