برنا   |  سیاسی  |  

اعضای شورای نگهبان زمان بررسی لایحه CFT در مجلس حضور می‌یابند/ تاخیر در ارائه CFT به مجلس، ارسال نشدن نظرات مجمع بود

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان ایرادات لایحه CFT را در روز 13 آبان و پس از موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظرات خود را درباره لایحه CFT برای ما ارسال نکرده بود و ما منتظر بودیم تا این ایرادات را به صورت کامل به مجلس ارائه کنیم.

اعضای شورای نگهبان زمان بررسی لایحه CFT در مجلس حضور می‌یابند/ تاخیر در ارائه CFT به مجلس، ارسال نشدن نظرات مجمع بود

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس اعلام رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، شورای نگهبان طی بندی لایحه CFT را خلاف منافع ملی اعلام کرده، نظر شورا در این مورد چیست، گفت: شورای نگهبان 22 ایراد در مورد این لایحه گرفته است و طی یک بند در ذیل آنها هم اعلام کرده با توجه به ایرادات 22 گانه و اینکه الحاق به این کنوانسیون با فرض غیرقابل اصلاح بودن آن، خلاف منافع ملی ایران است.

وی تأکید کرد: لذا اگر مجلس شورای اسلامی بتواند ایرادات 22 گانه را رفع کند، این ایراد هم رفع شده تلقی خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: ماده 6 کنوانسیون CFT هیچ‌گونه حق شرطی را نپذیرفته است و تنها در خصوص ارجاع به داوری حق شرط را قبول کرده، لذا فقهای شورای نگهبان معتقدند زمانی که حق شرطی را آنها قبول نکرده‌اند، اصل ماده حاکم است.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان ایرادات لایحه CFT را در روز 13 آبان و پس از موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظرات خود را درباره لایحه CFT برای ما ارسال نکرده بود و ما منتظر بودیم تا این ایرادات را به صورت کامل به مجلس ارائه کنیم.

وی ادامه داد: دوشنبه 6 آبان فرصت ما تمام شده بود و ما ایرادات خود را برای مجلس ارسال کردیم، اما مجمع تشخیص روز شنبه عصر (12 آبان) نظرات خود را برای ما ارسال کرد که ما هم در روز 13 آبان آن را به صورت رسمی برای مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به آنکه شورای نگهبان بعد از مهلت قانونی 20 روزه خود نظراتش را درباره CFT ارسال کرده، آیا مجلس می‌تواند به آن پاسخ ندهد، تأکید کرد: ما نظرات خود را مطابق با فرصت قانونی به مجلس ارسال کردیم و تنها نظر مجمع بعد از آن ارسال شد.

کدخدایی گفت: در آئین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت، مقید به زمان لحاظ نشده است تا طی زمان مشخصی آنها نظر خود را به شورای نگهبان ارائه کنند، اما شورای نگهبان طی دو بازه زمانی 10 روزه باید نظر خود را نسبت به مصوبات به مجلس ارائه کند، لذا هر زمان که مجمع تشخیص نظراتش را به ما ارائه کند، ما آنها را به مجلس ارسال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه استانی شدن انتخابات موجب می‌شود شهرهای کوچک نماینده نداشته باشد و موجب رانت شود، نظر شورای نگهبان در این مورد چیست، اظهار کرد: قانون انتخابات اکنون در مجلس بررسی می‌شود و کارشناسان ما هم به این موضوع کمک می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: بحث استانی شدن و ... در قانون انتخابات در حال اصلاح است و امیدواریم مجلس هرچه سریعتر این قانون را اصلاح کند، البته هر طرحی را که مجلس برای ارتقاء شایسته‌گزینی ارائه کند، مشروط بر آنکه در قالب شرع و قانون باشد، مورد استقبال ما قرار دارد.

کدخدایی اظهار کرد: برای شورای نگهبان استانی شدن یا نشدن آن تفاوتی نمی‌کند، تنها نباید این موضوع موجب کاهش حضور مردم در انتخابات شود.

وی در واکنش به سوالی درباره اینکه نظر شخصی شما درباره لایحه CFT چیست، گفت: اینجا در مقام سخنگویی قرار دارم و نمی‌توانم نظری دهم، اما در خارج از نشست نظر خود را اعلام می‌کنم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه یکی از ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT درباره متن اساسنامه بوده و افرادی که این کنوانسیون را نوشته‌اند ایرانی نبوده است، لذا قرار نیست متن این اساسنامه تغییر کند، چگونه مجلس می‌تواند این ایراد شورای نگهبان را رفع کند، گفت: همه کنوانسیون‌ها و موافقت‌نامه‌ها اینگونه است. به طور مثال یک مورد ارجاع درباره داوری در متن این لایحه مورد ابهام فقهای شورای نگهبان بوده و آنها حق شرط را کافی ندانستند و خواسته‌اند تا این موضوع کاملتر شود.

کدخدایی تأکید کرد: قانون اساسی کشورمان ظرفیت بالایی دارد که می‌تواند هر بن‌بستی را حل کند.

وی در پاسخ به سوالی، درباره اینکه آیا شورای نگهبان هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص را موازی اقدامات خود می‌داند یا خیر، اظهار کرد: از سال 86 مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه نظارت بر سیاست‌های کلی را برعهده گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مقام معظم رهبری براساس اصل 110 قانون اساسی وظیفه نظارتی خود بر سیاست‌های کلی را به مجمع تفویض کرد و مجمع تشخیص هم این وظیفه را برعهده یک هیئت 15 نفره‌ای قرار داد تا بر سیاست‌های کلی نظام نظارت داشته باشد.

کدخدایی بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت مسائل را براساس وظایف نظارتی خود اعلام می‌کند و اکنون این هیئت جانشین مجمع تشخیص مصلحت شده است و قبلا هم درباره مصوبات نظرات خود را اعلام می‌کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره فضاسازی برخی درباره شورای نگهبان نسبت به بررسی مصوبه CFT هم گفت: اگر منشأ این مسائل را می‌دانستیم، اعلام می‌کردیم زمانی که کشور آزادی کامل دارد اینگونه مسائل هم پیش می‌آید.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از فعالان سیاسی ادعا کرده 8 میلیون رأی در سال 88 به مجموع آراء اضافه شده است، آیا این شخص مستنداتی را ارائه کرده است اظهار کرد: چرا اعلام نکرده 100 میلیون رأی اضافه شده است؟ آیا زدن اینگونه تهمت‌های ناروا درست است؟ از این بدتر و بزرگتر در سال 88 اتهاماتی زده شد و بسیار زشت است که این حرف‌ها دوباره مطرح می‌شود.

کدخدایی در پایان در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا اعضای شورای نگهبان در زمان بررسی لایحه CFT در مجلس حضور خواهند یافت، اظهار کرد: بله، ما طبق روال گذشته که برای بررسی لوایح و مصوبات در مجلس حضور می‌یافتیم، درباره این لایحه هم حضور خواهیم یافت.

مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

مواد اولیه داخلی صنعت تایر با ارز آزاد تامین می شودتهران- ایرنا- مدیرعامل یک گروه صنعتی تولیدکننده لاستیک با ابراز نگرانی از وضعیت تولید صنعت تایر کشور گفت: 60 درصد مواد اولیه تولید تایر در ایران، داخلی است که منابع آن از محل پتروشیمی ها و با ارز آزاد تامین می شود و این مساله در افزایش هزینه های تمام شده نقش بسزایی دارد.
ایرنا صنعت ارز ارز دولتی 

  

تاکید بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در قمقم- ایرنا- دومین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی وهجدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب روز پنجشنبه با حضور استاندار و مسئولان در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد و اعضا بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت تاکید کردند.
ایرنا زیبایی درآمد قم 

  

مهدی تاج بر اساس ماده 60 قانون خدمات کشوری می‌تواند در فدراسیون فوتبال فعالیتش را ادامه بدهد/ وزیر ورزش‌وجوانان نسبت به عملکرد فدراسیون فوتبال ارزیابی مثبتی داردرییس کمیته ملی المپیک کشورمان گفت: در پی جلسات فشرده ای که با وزیر ورزش و جوانان و ریاست فدراسیون فوتبال داشتیم مقرر شد تا آقای تاج به خدمت خود در فدراسیون فوتبال ادامه دهند.
برنا قانون قانون خدمات کشوری کمیته ملی المپیک 

  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.
برنا نویسنده دوربین استان لرستان 

  

کاهش ارزش پوند در پی استعفای وزرای ترزا میارزش پوند استرلینگ در پی استعفای وزرای کابینه بریتانیا کاهش یافت.
ایلنا پوند ترزا می بریتانیا 

  

ارز دیگر صعود نمی‌کند اما آنها که قیمت‌ها را افرایش دادند هنوز کارشان را ادامه می‌دهند/دولت و روحانی تورم را سرکوب کردند اما موقتی/از الان باید برای انتخابات سال آینده برنامه‌ریزی کنیمدبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: بدون تردید دولت فعلی کوشید قدم‌های بهتری بردارد اما در یک پیچی هرچه را که آورده بود از دست داد. اصولاً همه چیز را باید محاسبه کرد. اگر با نیت خالص اما بدون محاسبه هم وارد شوید به اشتباه می‌افتید. تیم حاضر دولت هرچقدر در مسائل دیپلماتیک حاذق بودند در مسائل اقتصادی این چنین نبودند. این اشتباهات به این شکل می‌توانست رخ ندهد.
ایلنا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

سلطانی‌فر: قاسمی از چهره‌های ارزشی، محبوب و خادم رزمندگان استسید قاسم قاسمی با حکم وزیر ورزش و جوانان به عنوان مشاور وزیر امور ایثارگران منصوب شد.
برنا ورزش جوانان حوزه 

  

ترویج ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در امنیت قرقیزستان داردرئیس جمهور قرقرقیزستان گفت: گسترش ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در تقویت امنیت کشور دارد و در در آینده آکادمی اسلامی تحت نظارت دولت نیز تأسیس می‌شود.
فارس اسلام قرقیزستان رئیس جمهور 

  

حل مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را به بازار برمی‌گرداند/ مشکلی در تامین بازار نداریم/ پرتقال شیرین از اول آذر به بازار عرضه می‌شودرئیس اتحادیه باغداران استان مازندران گفت: از اول آذر ماه محصول اصلی پرتقال که طعم و شیرینی لازم را دریافت کرده به بازار عرضه خواهد شد که قند آن به حد مناسب رسیده است. امسال مشکلی در تولید نداریم و در تلاش برای صادرات پرتقال هستیم تا موانع آن برطرف شود و بازار با مازاد این محصول مواجه نشود.
ایلنا استان مازندران عراق صرافی