ایلنا   |  گوناگون  |  

حذف 4 صفر از پول، قطار اقتصاد ایران را در ریل نمی‌اندازد/ کارگران به نمایندگانی از جنس خود نیاز دارند، نه پزشکان و تجار/ سرمایه‌داران به نام مستضعفان وارد مجلس می‌شوند

دبیر خانه کارگر استان قزوین معتقد است که با وجود اینکه دولت خوب می‌داند حذف 4 صفر از پول ملی قطار اقتصاد ایران را در ریل نمی‌اندازد، بازهم بر انجام این کار اصرار دارد.

حذف 4 صفر از پول، قطار اقتصاد ایران را در ریل نمی‌اندازد/ کارگران به نمایندگانی از جنس خود نیاز دارند، نه پزشکان و تجار/ سرمایه‌داران به نام مستضعفان وارد مجلس می‌شوند

دبیر خانه کارگر استان قزوین معتقد است که با وجود اینکه دولت خوب می‌داند حذف 4 صفر از پول ملی قطار اقتصاد ایران را در ریل نمی‌اندازد، بازهم بر انجام این کار اصرار دارد.

«عید علی کریمی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه اقتصاد ایران در زیر شوک‌های تورمی و رکود دامنه‌دار شانه انداخته است، گفت: دولت با وجود اینکه خوب می‌داند حذف 4 صفر از پول ملی قطار اقتصاد ایران را در ریل نمی‌اندازد، بازهم بر انجام این کار اصرار دارد.

وی با بیان اینکه در پس رشد اقتصادی پایدار و متعاقب آن ثبات اجتماعی و سیاسی، منطقی سازمان یافته وجود دارد، گفت: نمی‌توان منطق را به دور انداخت و به جای آن با بازی کردن، اقتصاد را اداره کرد. بازی‌ها برای سرگرمی کودکان بنیان نهاده شدند و افسانه‌‌ها و قصه‌ها برای سرگرم کردن مردم؛ اما متاسفانه اقتصاد عرصه بازی و قصه‌پردازی شده است.

دبیر خانه کارگر استان قزوین افزود: علم ریاضی قواعد اقتصادی را سامان داده است اما دولت‌ها ریاضیات را دور ریخته‌اند و اقتصاد را با بازی‌های کودکانه اداره می‌کنند. حذف 4 صفر از پول هم در همین چارچوب می‌گنجد، هرچند ممکن است عده‌ای بگویند این راه را کشورهای دیگر هم زمانی که درگیر تورم بالای توام با رکود بوده‌اند، رفته‌اند.

وی تصریح کرد: ما اما می‌گوییم در مسیر اداره اقتصاد نمی‌توان نسخه‌های سایرین را کپی کرد. به بیان دیگر مشابه بودن علائم حیاتی در چند بیمار به این معنی نیست که می‌توان با یک نسخه مشابه آنها را درمان کرد؛ چراکه بدن هر بیمار ویژگی‌های خاصی دارد و ممکن است که یک بدن به دارویی واکنش منفی نشان دهد و بدنی دیگر این دارو را بپذیرد.

کریمی با بیان اینکه سیستم نظارتی مدرنی در اقتصاد ایران وجود ندارد و حتی می‌توان گفت که اساسا سیستم نظارتی وجود ندارد، افزود: زمانی که سیستم نظارتی فعالی وجود داشته باشد، می‌توان علائم حیاتی اقتصاد را پس از یک سیاستگذاری غلط یا درست رصد کرد و در پیوند با دستگاه قضایی، متخلفان و حامیان آن سیاست را در صورت اشتباه بودن تنبیه کرد اما ما دستگاه نظارتی در سطح کلان نداریم که اگر چنین دستگاهی وجود داشت، دولت‌‌ها را در قبال تصمیم‌هایشان وادار به پاسخگویی می‌کرد.

وی افزود: در چنین فضایی حذف 4 صفر از پول ملی و تبدیل واحد پول به تومان نمی‌تواند کمکی به جلوگیری از افت ارزش ریال در برابر دلار و ارزهای دیگر کند. ضمن اینکه موتور تولید هم روشن نمی‌شود. ما برای بالا بردن ارزش پول ملی و از سرگرفتن فعالیت‌های خطوط تولید، نیازمند اتصال به اقتصاد جهانی، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی، افزایش قدرت خرید مردم، پرهیز از دخالت‌های سیاسی در اقتصاد و... هستیم؛ اما نه اراده‌ای برای اتصال به اقتصاد جهانی داریم و نه گردش آزاد سرمایه را به رسمیت می‌شناسیم.

کریمی با بیان اینکه بهتر است که در مورد سیاست‌گذاری در حوزه پولی محتاط باشیم، افزود: اگر 4 صفر حذف شود 10 هزار ریال را باید بخوانیم، 1 تومان. بار روانی این اقدام برای دولت راهگشا و به ضرر مزد و حقوق‌بگیران است؛ چرا؟ به این خاطر که مثلا دولت می‌تواند بنزین یک تومانی را با یک نوبت افزایش قیمت، به 3 تومان افزایش دهد.

دبیر خانه کارگر استان قزوین تصریح کرد: به این واسطه دولت با کمترین هزینه سیاسی قیمت‌‌ها را در تمام حوزه‌ها افزایش می‌دهد و مردم هم که به جای سه اسکناس هزار تومانی یک اسکناس 3 تومانی در جیب دارند، فقیرتر می‌شوند. در واقع تنها دولت در عرصه قیمت‌گذاری منتفع می‌شود و گرهی از کارِ کارگری که در ماه حدود 1 میلیون یا 3 میلیون تومان مزد دریافت می‌کند، باز نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دولت باید هزاران میلیارد تومان برای چاپ اسکناس‌های جدید آنهم در شرایط تحریم هزینه کند، گفت: این امر ممکن است که تورم حدود 40 درصدی را بازهم افزایش دهد، به نحوی که تحمل آن برای مزدبگیران غیرممکن شود. 

دبیر خانه کارگر استان قزوین با تاکید بر ضرورت مشارکت مردم در سیاست‌گذاری‌ها، گفت: مشارکت با اختصاص فرصت‌های برابر به آحاد جامعه برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای قانون‌گذاری محقق می‌شود. در کمال تاسف باید گفت که برخی محدودیت‌های وضع شده موجب شده‌اند که فرصت برای نظارت‌ و رصد مردم بر سیاست‌های دولت از دست برود.

وی با اشاره به یکی از این محدودیت‌ها، گفت: افرادی می‌توانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند که حداقل مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند این در حالی است که تنها کمتر از 10 درصد جامعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی را گذارانده‌اند. فیلترها موجب شده‌اند که قشر مستضف از عرصه سیاست کنار گذاشته شود.

کریمی با بیان اینکه اگر فرصت مشارکت کارگران، کشاورزان و... به عنوان جامعه مستضفان در عرصه سیاست فراهم شود می‌توان به اصلاح روند سیاست‌گذاری امیدوار شد، گفت: قوانینی که در حال حاضر تهیه و تصویب می‌شوند کمتر سمت و سوی حمایتی دارند. کارگران و مستضعفان به نمایندگانی از جنس خود نیاز دارند، نه  نمایندگانی از جنس پزشکان و تجار.

وی تصریح کرد: به هر صورت باید با دست خالی عرصه سیاست را از آن طبقات محروم کنیم. اصلاح قانون انتخابات باید در دستور کار قرار گیرد. در ضمن باید سقف هزینه‌های انتخاباتی نامزدها روشن شود. یک پزشک برای راه یافتن به مجلس ده‌ها میلیارد هزینه می‌کند، یک کارگر چه میزان می‌تواند هزینه کند؟

دبیر خانه کارگر استان قزوین، افزود: مردم با دست خالی نمی‌توانند به نبرد انتخاباتی وارد شوند. از این رو مستضعفان بازندگان عرصه سیاست هستند اما سرمایه‌داران به نام آنها وارد مجلس می‌شوند!

بازی پول قطار   اخبار برگزیده
  

توضیح وزیر صنعت درباره افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازانوزیر صمت گفت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان به هیچ عنوان افزایش پیدا نکرده است ضمن اینکه خودروسازان نمی‌توانند نرخ خودرو را افزایش دهند زیرا مجوز این کار را ندارند.
خودروتک صنعت افزایش قیمت قیمت 

  

3 ایرادی که به سورپرایز وزیر ارتباطات وارد است!وزیر ارتباطات طی خبری اعلام کرده بود که در روز پنج شنبه هفته گذشته سورپرایزی برای مردم ایران خواهد داشت و شایعات زیادی پیرامون این سورپرایز ایجاد شد! اما این سورپرایز وزیر جوان چیزی جز یک محصول خاص پستی نبود که همین خبر و ادعای جهرمی دارای ایراداتی بوده که در مصاحبه با رییس سازمان ملی کارآفرینی مطرح شده است.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ایران فناوری 

  

دلار تغییر مسیر داد / جلوگیری از مداخله دلالان در بازاردر آخرین روز هفته، نرخ دلار از کانال 13 هزار تومانی پایین‌تر رفت تا بازدهی هفتگی این ارز نیز منفی شود. روز پنج شنبه، شاخص ارزی، 450 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 12 هزار و 750 تومان رسید.
مثلث دلار ارز شاخص 

  

درگیری پلیس با شیعیان عزادار!درگیری پلیس کشور آذربایجان با شیعیان عزادار در باکو! پلیس می‌گوید: حق ندارید الله اکبر بگویید و مداحی کنید!
مستقل‌آنلاین پلیس باکو شیعیان 

  

موافقت با افزایش سقف وام مسکن​مدیرعامل بانک عامل حوزه مسکن از موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات خبر داد.
مثلث بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

پس از همکاری موفق با کاخ سفید برای تبادل زندانیان، رئیس‌جمهور تصمیم گرفته اواخر ماه جاری به ژاپن سفر کند و دیداری با نخست‌وزیر این کشور داشته باشد؛ دیداری که بسیاری از کارشناسان آن را ادامه مذاکرات تهران پیرامون مسأله میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا می‌دانند.
نامه نیوز سازمان ملل بازی شورای امنیت سازمان ملل 

  

به گفته دبیر انجمن صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران؛ بحث قاچاق به عنوان هدف جاسازی قرص در کیک‌ها مطرح نیست، چرا که تاکنون آزمایش‌ها نشان داده، قرص‌های جاسازی شده، قرص‌های معمولی خانگی بوده و اثری از ترامادول و راوانگردان در آن‌ها پیدا نشده است.
نامه نیوز شبکه های مجازی وزارت بهداشت صنایع غذایی 

  

ریزش قیمت خودرو آغاز شد / کاهش میلیونی خودروهای پرتقاضاهر چند بازار خودرو این روزها با رکودی سخت و سنگین دست و پنجه نرم می کند اما بررسی وضعیت بازار نشان می دهد نشانه‌های ریزش قیمت در این بازار آشکار شده است. بازار خودرو در اولین روز هفته در حالی بازگشایی شد که کاهش قیمت تا یک میلیون تومان هم در قیمت خودروها دیده می‌شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

وزیر ارتباطات تاکید کرد که اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است و چیزی به اسم اینترنت ملی نداریم
ایلنا اینترنت شبکه ملی اطلاعات دولت 

  

بررسی تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزیناین هفته در صحن مجلس تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهر‌های مختلف کشور بررسی می‌شود.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بازار خودرو گرانی 

  اخبار داغ
  

خرید سه هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزیرئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل خبر از توافق شورا و دولت برای خرید سه هزار دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی داد.
ایلنا اتوبوس مترو دولت 

  

نرخ تورم در فرانسه به یک درصد رسیداقتصاد نیوز: نرخ تورم فرانسه در دوازده ماه منتهی به نوامبر با 0.2 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به یک درصد افزایش پیدا کرده است که در این بین بیشترین افزایش تورم مربوط به تورم تنباکو بوده است که تورم آن از 8.8 درصد ماه اکتبر به 15.3 درصد در ماه نوامبر رسیده است. پس از تنباکو نیز ارتباطات با تورم 2.3 درصد، مواد غذایی و حمل و نقل نیز با 2...
اقتصادنیوز تورم فرانسه اقتصاد 

  

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند به گزارش خبرنگار مهر، بیست و یکمین جوان خوارزمی امروز در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در حال برگزاری است و طرح برگزیده در قالب نمایشگاهی ارائه شده اند. این دوره از جشنواره با رقابت علمی فناوران و پژوهشگران جوان در حالی برگزار می شود که گروه های مکانیک، فناوری های شیمیایی، علوم پایه، کشاورزی، برق و کامپیوتر، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، عمران برگزیدگان خود را شناختند.…
مهر خبرنگار کودکان خودرو 

  

برای ترامپ صحبت کردن، آسان‌ترین کار و تحریم‌، ارزان‌ترین استراتژی است/ رئیس‌جمهور آمریکا هیچ شناختی از خواسته‌های مردم ایران نداردتحلیل‌گر ارشد شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا تحریم‌ها را در کنار سوءمدیریت عامل مشکلات ایران دانست و گفت: برای ترامپ تنها صحبت کردن آسان است ترامپ می‌تواند بگوید که در کنار مردم ایران است اما نه خواسته‌های آن‌ها را می‌داند نه می‌تواند با اعتراض‌کنندگان همراهی کند
ایلنا ترامپ کار رئیس جمهور 

  

مالیات یا قیمت ارز مساله این استبررسی‌های نخستین بودجه سال 99 نشان می‌دهد به احتمال زیاد بودجه 99 با کسر بودجه تنظیم و به مجلس تقدیم شده است.
مستقل‌آنلاین مالیات مالیات بر ارزش افزوده قیمت ارز 

  

راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در وزارت اقتصادوزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در پورتال وزارتخانه خبر داد.
ایلنا بخش خصوصی وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد