فردا   |  سیاسی  |  

لاوروف در تهران/ تورم خرداد / خانه همسایه لرزید

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

لاوروف در تهران/ تورم خرداد / خانه همسایه لرزید

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است: 

 

اعتماد/ تورم خرداد

«اعتماد» در یکی از گزارش‌های امروز خود به تورم خرداد که به بالاترین رقم در تاریخ اقتصاد ایران رسید، پرداخته و به نقل از وحید شقاقی شهری، اقتصاددان نوشته: «با ورود به سال 1401 اتفاقاتی رخ داد که مجددا موتور تورمی در اقتصاد ایران روشن شد ... یکی از این عوامل مربوط به بودجه سال 1401 بود که بودجه‌ای شکننده با ناترازی بالاست و علامتی که به اقتصاد می‌داد ... همچنین در اواخر سال گذشته تصمیم نادرستی گرفته شد و حقوق کارمندان 57 درصد رشد کرد. موضوع دیگر بحث تورم وارداتی است و با جنگ اوکراین و روسیه و دوران پساکرونایی در دنیا یک تورم قابل ملاحظه‌ای در دنیا شکل گرفت . ... عامل دیگر به ناترازی بانک‌ها برمی‌گردد و اینکه بانک‌ها مدام اضافه برداشت دارند ... ضمن آنکه تا پایان سال 1400 هر روز این علامت به جامعه صادر می‌شد که برجام به مرحله نهایی رسیده و قرارداد برجام امضا خواهد شد این در حالی است که در سال 1401 به یک‌باره ورق برگشت . ... دولت تصمیم به حذف ارز 4200 تومانی گرفت و به یک‌باره قیمت 7 قلم کالای اساسی در دستور آزاد‌سازی قرار گرفتند و این افزایش قیمت 7 قلم کالای اساسی به سایر کالای دیگر تسری یافت».

جوان/ خرد شدن تابوی هسته‌ای زیر چرخ جنگ اوکراین

«جوان» در گزارشی که امروز عکس یک کرده با تیتر «خرد شدن تابوی هسته‌ای زیر چرخ جنگ اوکراین» نوشته: «کشور‌های عضو پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای در شرایطی از بالا گرفتن تهدید‌ها درباره استفاده از تسلیحات هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند که مسکو احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای را رد نکرده است. از طرفی برلین هم تمایلی ندارد به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای بپیوندد. به عبارتی، قدرت‌های جهانی پس از سال‌ها تلاش در محدود کردن صحبت درباره استفاده از چنین تسلیحاتی، این روز‌ها بیش از هر زمانی با صراحت بیشتر از لزوم تسلیح هسته‌ای سخن می‌گویند. بعد از دهه 1970 بحث درباره استفاده از سلاح هسته‌ای به تابو تبدیل شده بود. حساسیت موضوع به حدی بود که حتی کشور‌هایی که سلاح هسته‌ای داشتند، به ندرت جرئت می‌کردند درباره احتمال استفاده از آن صحبت کنند ... حالا جنگ اوکراین دارد این تابو را نابود می‌کند. مسکو با صراحت هرچه بیشتر می‌گوید که اگر حاکمیت‌شان به خطر بیفتد، در استفاده از سلاح هسته‌ای تردید نخواهند کرد. ... خطر تکرار فاجعه هیروشیما و ناگازاکی سایه جنگ اوکراین به شدت بر نشست اخیر کشور‌های عضو پیمان منع هسته‌ای سنگینی می‌کرد.»

شرق/ یک سفر با چند هدف کلیدی

«شرق» لاوروف را که برای رایزنی به تهران آمده، عکس یک کرده و در گزارشی با عنوان «یک سفر با چند هدف کلیدی» نوشته: «این حضور وزیر امور خارجه روسیه در ایران که در عین حال اولین سفر وی به تهران بعد از حمله پوتین به اوکراین قلمداد می‌شود، با چند هدف عمده و کلیدی صورت گرفته است؛ نخستین هدف تلاش برای موازنه‌سازی دیپلماتیک از سوی کرملین بین تهران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است. ... ضمن اینکه هم روسیه و هم ایران به دلیل تحریم‌های سنگین جامعه جهانی به همکاری‌های بلندمدت و توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه نیاز وافر دارند؛ آن‌هم در شرایطی که به دلیل کمبود تولید گندم و غلات در سایه جنگ اوکراین، تهران می‌تواند واردات این کالای راهبردی از روسیه را کلید بزند. ... هدف دیگر از حضور لاوروف در ایران به تلاش روس‌ها برای مدیریت تهران پس از صدور قطع‌نامه باز‌می‌گردد.»

کیهان/ مدیریت وآرامش بازار ارز بدون ارزپاشی

«کیهان» در تیتر یک امروز خود از «مدیریت وآرامش بازار ارز بدون ارزپاشی» گفته و نوشته: «بانک مرکزی به پشتوانه مجوزهای شورای اقتصادی سران قوا، توانست با استفاده از منابع ارزی موجود در بازار و بدون ارزپاشی از ذخایر ارزشمند کشور، التهابات هفته‌های گذشته را با آرامش جایگزین کند.» در این گزارش آمده است: «در هفته‌های اخیر موج تقاضای گذرایی در بازار شکل گرفت و نرخ دلار هم تحت‌تأثیر همین فضا، با شکست سقف تاریخی 32 هزار تومان به طور موقت وارد کانال 33 هزار تومان شد. برخی تحلیلگران هم‌راستا با نوسان‌گیران در مواجهه با موج جدید تقاضا مدعی شدند دلار نرخ‌های خیلی بالاتری را خواهد دید اما شرایط آن‌طور که فکر می‌کردند پیش نرفت.همزمان با اتفاقات جدید، شورای هماهنگی سران قوا هم اختیارات جدیدی به بازارساز داد تا قدرت مانور بانک مرکزی را در بازار ارز بیشتر شود. بلافاصله پس از جلسه سران قوا، بانک مرکزی دست ‌به ‌کار شد و ضمن برگزاری جلسه مشترک با صرافی‌های بزرگ کشور در روز یکشنبه 22 خردادماه، اعلام کرد از این ‌پس خرید ارزهای صادرکنندگان از سوی صرافی‌ها مجاز است.»

آرمان ملی/ خانـــه همسایه لرزیـــد

«آرمان ملی» زلزله افغانستان را عکس یک کرده و تیتر زده: «خانـــه همسایه لرزیـــد». این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش دیگری که تیتر یک شده از کمبود برق گفته و با عنوان «زور وزارت نیرو به کمبود برق نمی‌رسد» نوشته: «با فرارسیدن تابستان خاموشی‌های مکرر صدای برخی از مشترکان از مناطق مختلف تهران را درآورده است و درهفته‌های گذشته گزارش‌های مختلفی مبنی بر قطع برق داده شده، همچنین شهروندان تعدادی از شهرهای جنوبی نیز طی هفته‌ها قبل اعتراضاتی نسبت به قطع برق شبکه خانگی داشتند این درحالی است که مسئولان به ویژه وزارت نیرو وعده تابستان بدون خاموشی را می‌دهند این درحالی است که وزارت نیرو مدعی این است که تاکنون برنامه‌ای مبنی بر خاموشی برنامه‌ریزی شده در دستور کار قرار نگرفته و اگر خاموشی وجود داشته ناشی از حوادث طبیعی یا آسیب تجهیزات در حین برق رسانی است و با برنامه‌هایی نظیر تغییر ساعت اداری، تغییر تعرفه مصرف برق و طرح‌های تشویقی صنایع و کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است، اما کارشناسان معتقدند اگر کمبودی وجود نداشت نه طرح‌های تشویقی برای مصرف کمتر صورت می‌گرفت و نه برنامه‌های ادواری خاموشی برای قطعی صنایع رخ می‌داد.»

ایران/ رکوردشکنی بهار

«ایران» تصویری از دیدار دیشب سرگئی لاوروف و ابراهیم رئیسی را عکس یک کرده و تیتر زده : «مقابله با تحریم‌ها در دستورکار تهران مسکو». این روزنامه دولتی در گزارشی که تیتر یک کرده اما به شرح دستاوردهای دولت در حوزه صادرات پرداخته و با عنوان «25/5 میلیارد دلار تجارت در بهار» نوشته: «در سه ماهه نخست امسال تجارت خارجی ایران 5/ 19 درصد و صادرات غیرنفتی 21 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است». در این گزارش آمده است: «رکوردشکنی در تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم ادامه دارد. با فاصله اندکی از آغاز به کار دولت سیزدهم، ثبت رکوردهای تاریخی در تجارت خارجی نیز شروع شد به طوری که برآیند آن در کل سال گذشته به تجارت بی‌سابقه 101 میلیارد دلاری و صادرات نزدیک به 50 میلیارد دلاری منجر شد. در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری نیز تراز مثبت تجاری حفظ شد. بر اساس آمار اعلام شده گمرک، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ارزش تجارت خارجی کشور به 16 میلیارد و 631 میلیون دلار رسید که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی با رشد 37 درصدی به 8 میلیارد و 516 میلیون دلار رسید و تراز تجارت خارجی کشور 401 میلیون دلار مثبت شد».

دنیای اقتصاد/ رکورد تورم ماهانه شکست

«دنیای اقتصاد» در تیتر یک امروز خود با عنوان «رکورد تورم ماهانه شکست» نوشت: «گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه خرداد سال جاری با ثبت رقم 2/ 12درصد به بیشترین میزان از ابتدای انتشار آن رسیده است. این نهاد، به شکل رسمی آمار تورم ماهانه را از ابتدای دهه80 ارائه کرده است. علاوه بر تورم ماهانه، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با ثبت رقم 5/ 52درصد بیشترین میزان در مقایسه با سال‌های دو دهه گذشته است. یکی از عوامل اصلی افزایش تورم در خرداد، تغییر سیاست در پرداخت ارز ترجیحی است؛ اما تورم مزمن و بلندمدت اقتصاد ایران، ریشه در کسری بودجه دارد. کارشناسان معتقدند که سیاستگذار می‌تواند با یک استراتژی دو وجهی مهار تورم را در دستور کار قرار دهد. این استراتژی، دو بال سیاستی را دربرمی‌گیرد. سیاست بودجه‌ای باید به کار گرفته شود تا ضمن توازن بین درآمد و هزینه بودجه، پایداری تورم را از بین ببرد. سیاست پولی نیز به‌عنوان ابزاری که فورا می‌تواند به‌کار گرفته شود، باید به شکلی تهاجمی، شوک قیمتی چند محصول را استرلیزه کند و نگذارد این عامل تبدیل به تورم در سطح اقتصاد ملی شود.»

سازندگی/ سرزمین غم

«سازندگی» زلزله در افغانستان را عکس روی جلد کرده و با تیتر «سرزمین غم» نوشته: «زلزله در افغانستان باعث مرگ بیش از 1000 نفر و زخمی شدن حداقل 600 نفر شد. رهبر طالبان از جامعه جهانی درخواست کمک کرد». 

سرمقاله امروز سازندگی را اما محسن هاشمی نوشته و با تیتر «کار غلط شهرداری» به نقد ماجرای خرید اتوبوس دست دوم پرداخته است. او نوشته: «مدیران فعلی که می‌گویند مشکلات ارزی نداریم و می‌توانند تحریم‌ها را دور بزنند. بنابراین با توجه به اینکه می‌توانیم با تولید داخل 50 درصد نیاز کشور را برطرف کنیم، اجازه دهند که 10 کارخانه اتوبوس‌سازی به دلیل نبود سفارش در حالت نمیه تعطیلی بوده و کارگران آن‌ها هم بیکار هستند. در دوره شورای شهر سابق آقای حناچی، شهردار سابق تهران با ایران‌خودرو دیزل قرارداد امضا کرد و حدود 250 اتوبوس و 250 مینی بوس از این شرکت خرید. حالا هم می‌شود همین کار را کرد نه اینکه اتوبوس دست دوم خارجی وارد کنیم».

وطن امروز/ ارّه در صحنه جرم

«وطن امروز» سفر بن سلمان به ترکیه را با تیتر «ارّه در صحنه جرم» پوشش داده و در گزارشی که عکس یک شده، نوشته: « آنچه باعث می‌شود 2 دشمن متنفر از همدیگر، ناگهان هم را در آغوش بکشند، عشق نیست، بلکه سرخوردگی آنها از وضعیت تنفرآمیز و رقت‌بار خود است. سلطان پرزیدنت نوعثمانی طی یک فصل برای دومین بار دستان خونین آقای اره سعودی را فشرد و همان کسی را که از نزدیک 4 سال پیش تلویحا به عنوان قاتل یک روزنامه‌نگار برجسته عربستانی- و همسر یک شهروند ترک- معرفی می‌کرد، تمام‌قد در خانه‌اش در آغوش کشید. هر چه باشد رجب طیب اردوغان نمی‌خواست از جو بایدن، رئیس‌جمهور کشوری که مدعی اول دموکراسی در جهان است و قرار است بزودی دستان همین آقای اره را در ریاض بفشارد، جا بماند. »

این روزنامه اصولگرا درگزارش دیگری که تیتر یک شده با عنوان «دیوان؛ هم ناظر هم راهنما» به نقل از رئیس مجلس نوشته: «دیوان محاسبات در تصمیم‌گیری ماه‌های پیش رو می‌تواند به اخذ بهترین تصمیم کمک کند، اطلاعات دقیق در تنظیم برنامه تأثیرگذار است بذرپاش: تنها 30 درصد احکام برنامه ششم محقق شده و انحراف در برخی شاخص‌های تدوین‌شده در برنامه ششم مشهود است».

 

 

 

سرگئی لاوروف ایران خودرو خودرو   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت / 3 تصمیم جدید شورای عالی بورساقتصادنیوز: به سازمان خصوصی‌سازی اجازه داده شد تا با همکاری شرکت سپرده گذاری در پایان شهریور سال جاری سود سهام عدالت از محل سود شرکت های غیربورسی را پرداخت کند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام سازمان خصوصی سازی 

  

اعلام رنگ بندی جدید کرونایی کشورتعداد شهرهای زرد کرونایی در کشور از 2 شهر به 4 شهر افزایش یافته است.
اقتصادنیوز رنگ 

  

افت بیش از 12 هزار واحدی شاخص کل بورسشاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش 12083 واحدی معادل 0.80 درصد، به یک میلیون و 501 هزار و 631 واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش 202 واحدی به 20 هزار و 209 واحد رسید.
برنا شاخص 

  

آخرین و جدیدترین جدول و نمودارهای افزایش روند کرونا طی روزهای اخیر در کشورآمار بیماران سرپایی و بستری‌ مبتلا به کرونا در کشور، دچار افزایش نسبی شده است و در بین استان‌ها، تهران بیشترین موارد فوتی هفتگی را ثبت کرده است.
برنا جدول تهران 

  

شوک به قیمت دلار و سکهقیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

معاملات مشکوک یک پالایشگاه در بورسدر روز افت 12 هزار واحدی شاخص، پالایشگاه فرابورسی، دو شرکت بیمه و لیزینگ، دو سرمایه گذاری به همراه 10 نماد دیگر، مشمول معاملات مشکوک شدند.
گسترش پالایشگاه ایران خودرو خودرو 

  

هشدار/ افزایش ابتلا به کرونا در کشوررئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به افزایش روند ابتلا به کرونا در کشور هشدار داد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی استان خوزستان 

  

شاخص بورس در آستانه پله پائین /بزرگان سبز و قرمز بورساقتصادنیوز: در اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران ریزش کرد و به یک قدمی کانال یک میلیون و 400 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

بورس تهران قرمز پوشید / واکنش بازار سهام به شکست مذاکراتاقتصادنیوز: در معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، اغلب نمادهای بازار سهام ریزش کردند که متاثر از بی نتیجه ماندن مذاکرات دوحه است.
اقتصادنیوز تهران سهام 

  

صعود ادامه دار قیمت سکه و طلا در بازار تهران/سکه طرح جدید امروز چقدر گران شد؟قیمت سکه طرح جدید امروز (شنبه، 11 تیرماه) با 230 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، 9 تیرماه) به 15 میلیون و 630 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا 

  

خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده استعضو کمیته واکسیناسیون کرونا با اشاره به اینکه خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده است، گفت: دلیلی وجود ندارد وقتی مصرف نداریم، تولید صورت گیرد.
مستقل‌آنلاین تولید واکسیناسیون ایران 

  

آمار رسمی کرونا در ایران و جهان 11 تیر !بنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا (کووید-19)، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 553 میلیون و 690 هزار و 634 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 360 هزار و 103 بیمار کووید در دنیا تأیید شده است.
۵۵ آنلاین ایران سوئیس اوکراین 

  

آمار کرونا امروز 11 تیر در ایران | چند بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 251 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز خودرو محمدرضا گلزار ایران 

  

افزایش قیمت سکه و دلار /چالش 20 ساله در بازار دلاراقتصادنیوز: قیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ماه