آقایان آیا می‌دانید چه بر سر خانواده‌ها دارید می‌آورید؟ | عمادالدین باقی

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «آقایان آیا می‌دانید چه بر سر خانواده‌ها دارید می‌آورید؟» نوشت: چندی پیش وقتی اظهارات ریاست قوه قضاییه را دیدم که خطاب به دادیاران و بازپرس‌ها و قضات درخواست کرده اند «تا آنجا که مقدور است و لازم نیست از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند … نوشته آقایان آیا می‌دانید چه بر سر خانواده‌ها دارید می‌آورید؟ | عمادالدین باقی او...

آقایان آیا می‌دانید چه بر سر خانواده‌ها دارید می‌آورید؟ | عمادالدین باقی

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «آقایان آیا می‌دانید چه بر سر خانواده‌ها دارید می‌آورید؟» نوشت:

چندی پیش وقتی اظهارات ریاست قوه قضاییه را دیدم که خطاب به دادیاران و بازپرس‌ها و قضات درخواست کرده اند «تا آنجا که مقدور است و لازم نیست از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند چرا که علاوه بر عوارض برای جامعه و خانواده و خود متهم باعث مشکلاتی برای دستگاه قضا نیز می‌شود و در پرونده‌هایی که حاشیه‌های سیاسی و اجتماعی ایجاد می‌کند نیز حتما با کارشناسان و متخصصان امر مشورت شود تا تبعات این نوع پرونده‌ها مدیریت شود» (پنجشنبه 25 شهریور 1400). متوجه شدم که مسئولان می دانند با بازداشت ها و زندان ها هم بر سر خانواده ها چه می آید، هم اینکه قوه قضاییه چگونه آسیب می بیند و هم اینکه در پرونده های دارای حساسیت و‌حاشیه سیاسی اجتماعی باید طوری عمل شود که تبعات منفی نداشته باشد اما انگار قرار نیست که هیچ تغییری اتفاق بیفتد.

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی دانشگاه شریف و برندگان المپیاد جهانی و جزو مفاخر کشورند که 18 ماه پیش به اتهامی بازداشت شدند که حسب اظهارات خانواده و وکلا، تاکنون هیچ دلیل محکمه پسندی برای آن پیدا نشده و خانواده مرادی خانواده شهید و جزو مدیران بوده و خانواده یونسی نیز هیچ اتهامی متوجه شان نیست اما 18 ماه است که فرزندان شان در سلول انفرادی و یا زندان بسته به سر می برند. شگفت‌انگیز این است که فلسفه بازداشت در موارد بسیار خاص و اتهامات بسیار مهم، انجام تحقیقات مقدماتی است و خصوصاً در جرایمی که شاکی خصوصی وجود ندارد پس از تحقیقات مقدماتی متهمین باید آزاد شوند و هر لحظه بازداشت آنها خلاف قانون و مصداق مواد 570 و 572 و575 قانون مجازات اسلامی است زیرا تا کسی حکم قطعی محکومیت نداشته باشد مشمول اصل برائت است. اما این دو جوان نخبه کشور 18 ماه است که در شرایط سخت در بازداشت به سر می‌برند در حالی که ماه‌هاست تحقیقات آنها تمام شده است.

به تازگی به دعوت پدر و مادر این دو و وکیل شان جناب آقای کریم حبیب نژاد، برای همفکری در جلسه ای حضور یافتم. جای یکی دیگر از وکلا، آقای مصطفی نیلی، خالی بود که به خاطر دادخواهی سلامت اکنون خودش در بازداشت است. به محض اینکه پدر امیرحسین مرادی ماسک را از صورتش برداشت دیدم نیمه چپ صورتش دفرمه شده است. متاثر شدم زیرا این نشانه سکته ای بود که چنین آسیب سختی وارد کرده است. با گفتگوهایی که داشتیم معلوم شد که وقتی پدری 18 ماه رنج دربند بودن فرزندش را تحمل می‌کند که باور دارد او بی گناه است و پیوسته وعده می شنود و حتی از دفتر رییس قوه قضاییه با خانواده تماس می گیرند و قول مساعدت می دهند اما اتفاقی نمی افتد و هیچ روزنه امیدی نمی بیند، بر اثر فشار و استرس روانی مداوم دچار سکته می شود‌. آیا شما خودتان پدر و مادر ندارید یا پدر و مادر نیستید که بدانید اگر چنین شرایطی برای خودتان پیش آید چه رنجی را متحمل می شوید؟ چرا با خانواده ها چنین می کنید؟

انتهای پیام

برچسب هاعمادالدین باقی

خانواده حقوق بشر پدر   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت