تسنیم   |  اقتصادی  |  

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان 98

عضو هیئت مدیره توانیر با بیان اینکه "در نظر داریم با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به 50 درصد برساند"، گفت: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان 98

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، مصطفی رجبی مشهدی عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادرتخصصی توانیر رشد پیک برق سالیانه کشور به را به طور متوسط 5 درصد اعلام کرد و گفت: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال های آینده هفت درصد خواهد بود.

وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی 97-96 ، علیرغم افزایش 2000 مگاوات قدرت اسمی نیروگاههای جدید به شبکه، امکان تأمین تقاضا بطور کامل فراهم نشد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "امکان تأمین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از 500 ساعت در سال نیاز به سرمایه گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش های انتقال و تولید دارد"، گفت: در طی سالهای اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و  در صورت احداث نیروگاههای جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکارهایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.

عضو هیأت مدیره شرکت توانیر سپس به اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بار که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفت اشاره کرد و گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گستره اعمال خاموشی ها به18 روز کاهش یافت و در ساعت های محدودی به اجرا در آمد.

رجبی مشهدی استفاده از طرح های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاههای شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه مدت سودمند دانست و گفت: طرح های حفاظت ویژه زمینه ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم های کامل تر و هوشمند می تواند شرایط را برای سال های آینده تنگناهای صنعت برق را مرتفع نماید.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی توانیر بر وضعیت حال و نیازهای آینده هوشمندسازی شبکه برق ایران اشاره کرد و گفت: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است.

وی بر دفاع سایبری با بومی سازی نرم افزارها و سخت افزارها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد و اذعان داشت: در حال حاضر 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه ریزی ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد؛ در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره سازها در اولویت قرار گیرند.

جزئیات برخورد با پرمصرف‌های برق/ از صدور پیش قبض‌های اخطارآمیز تا افزایش 70 درصدی هزینه قبوض

عضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر با بیان اینکه "علاوه بر طرح های مدیریت بار در بخش های صنعت، کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه ای صورت پذیرد"، گفت: در حال حاضر با نصب 350 هزار کنتور AMI حدود 30% بار شبکه رویت پذیر شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "شرکت توانیر در نظر دارد با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به 50 درصد برساند"، گفت: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولدهای خود تأمین برای چهار ماه خرداد تا شهریور پیش بینی می شود که 1000 مگاوات ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک این نیروگاه ها به 3000 مگاوات برسد که نیازمند رویت پذیری و مدیریت پذیری است.

وی خاطرنشان کرد: البته لازم است برای مراکز حساس و حیاتی کارکرد این مولدین در شرایط جزیره ای مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر تصریح کرد: با تحقق ظرفیت های برنامه ریزی شده مولدین مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت بیش از 5% رویکرد کنترلی، بایستی از سیستم های متمرکز به سیستم های ترکیبی و شبکه های هوشمند برویم.

انتهای پیام/

صنعت برق ایران   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

ارزش تولیدات چابهار به 20 برابر رسید/ اخذ موافقت اصولی برای راه‌اندازی ایرلاین جدید/ حملات کور تروریستی مانع از توسعه چابهار نمی‌شودمدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه تا یک ماه دیگر هندی‌ها در بندر شهید بهشتی شروع به کار می‌کنند، گفت: ارزش تولیدات در این منطقه در چهار سال گذشته به 20 برابر رسیده است و اقدامات تروریستی نمی‌توانند مانع از توسعه منطقه آزاد چابهار شوند.
ایلنا راه آهن اقدامات تروریستی حمله تروریستی 

  

5 سال تصمیمی برای ارز نگرفتیم یکباره 30 بخشنامه صادر کردیم/ صادرکنندگان خوشنام کار را متوقف کرده‌اندرییس اتاق بازرگانی تهران گفت: در خصوص ارز که عمدتا بحث روز است حدود 5 سال برای تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ تصمیم نگرفتیم و به یکباره سی بخشنامه صادر شد.
ایلنا ارز کار تهران 

  

شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ارزش تولیداتتهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار با افزایش 20 برابری از 50 میلیارد تومان در سال 1392 به بیش از یک هزار و 56 میلیارد تومان در پایان سال 1396 رسید.
ایرنا رشد اقتصادی تهران ایرنا 

  

اقدامات ایران در مبارزه با فساد انعکاس داده نمی شودتهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: اقدامات مقابله ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی شود و رتبه ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.
ایرنا ایران فساد اداری تهران 

  

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاستتهران- ایرنا- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، 2 هدف مهم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را «بالارفتن مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی» اعلام کرد و گفت: به همین سبب بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را مورد توجه قرار داده ایم.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

مسابقات بوکس قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی با حواشی عجیبی همراه شده؛ به طوری که بوکسورها مجبور به مبارزه تا ساعت 4 بامداد شده اند!
ورزش۳ بوکس 

  

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیستخرم آباد - ایرنا - رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نرخ گذاری خرید تضمینی گندم بر اساس رشد تورم و تحلیل های واقعی نیست که کشاورزان خواستار تغییر این قیمت هستند.
ایرنا تورم مجلس شورای اسلامی محصولات کشاورزی 

  

حفظ درآمد ارزی و کاهش مصرف ارزسرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: تحریم به دنبال کاهش درآمد ارزی و افزایش مصارف ارزی است، بنابراین در این شرایط باید به دنبال حفظ درآمدهای ارزی و همچنین کاهش مصارف ارزی باشیم.
فارس درآمد ارز تجارت