تسنیم   |  اقتصادی  |  

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان 98

عضو هیئت مدیره توانیر با بیان اینکه "در نظر داریم با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به 50 درصد برساند"، گفت: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود

راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان 98

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، مصطفی رجبی مشهدی عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادرتخصصی توانیر رشد پیک برق سالیانه کشور به را به طور متوسط 5 درصد اعلام کرد و گفت: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال های آینده هفت درصد خواهد بود.

وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی 97-96 ، علیرغم افزایش 2000 مگاوات قدرت اسمی نیروگاههای جدید به شبکه، امکان تأمین تقاضا بطور کامل فراهم نشد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "امکان تأمین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از 500 ساعت در سال نیاز به سرمایه گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش های انتقال و تولید دارد"، گفت: در طی سالهای اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و  در صورت احداث نیروگاههای جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکارهایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.

عضو هیأت مدیره شرکت توانیر سپس به اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بار که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفت اشاره کرد و گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گستره اعمال خاموشی ها به18 روز کاهش یافت و در ساعت های محدودی به اجرا در آمد.

رجبی مشهدی استفاده از طرح های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاههای شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه مدت سودمند دانست و گفت: طرح های حفاظت ویژه زمینه ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم های کامل تر و هوشمند می تواند شرایط را برای سال های آینده تنگناهای صنعت برق را مرتفع نماید.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی توانیر بر وضعیت حال و نیازهای آینده هوشمندسازی شبکه برق ایران اشاره کرد و گفت: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است.

وی بر دفاع سایبری با بومی سازی نرم افزارها و سخت افزارها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد و اذعان داشت: در حال حاضر 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه ریزی ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد؛ در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره سازها در اولویت قرار گیرند.

جزئیات برخورد با پرمصرف‌های برق/ از صدور پیش قبض‌های اخطارآمیز تا افزایش 70 درصدی هزینه قبوض

عضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر با بیان اینکه "علاوه بر طرح های مدیریت بار در بخش های صنعت، کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه ای صورت پذیرد"، گفت: در حال حاضر با نصب 350 هزار کنتور AMI حدود 30% بار شبکه رویت پذیر شده است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار است با راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) مدیریت بار در سطح گسترده ای اجرا شود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "شرکت توانیر در نظر دارد با افزایش تعدادکنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به 50 درصد برساند"، گفت: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولدهای خود تأمین برای چهار ماه خرداد تا شهریور پیش بینی می شود که 1000 مگاوات ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک این نیروگاه ها به 3000 مگاوات برسد که نیازمند رویت پذیری و مدیریت پذیری است.

وی خاطرنشان کرد: البته لازم است برای مراکز حساس و حیاتی کارکرد این مولدین در شرایط جزیره ای مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت مدیره شرکت مادرتخصصی توانیر تصریح کرد: با تحقق ظرفیت های برنامه ریزی شده مولدین مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت بیش از 5% رویکرد کنترلی، بایستی از سیستم های متمرکز به سیستم های ترکیبی و شبکه های هوشمند برویم.

انتهای پیام/

صنعت برق ایران   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که 14 میلیارد دلار کجا هزینه شده است.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس ارز دولتی 

  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

جزییات تازه از 264 فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار +سندمدیرکل جرائم سازمان یافته گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی، خواستار تعیین ارزش فوری خودروهای وارداتی با ثبت سفارش فاقد اصالت شد.
تسنیم خودرو گمرک ایران 

  

بازار گوشی تلفن همراه در چند ماه گذشته با تنش‌های بسیاری همراه بوده که یکی از عوامل آن افزایش نرخ ارز و سامانه رجیستری بوده، با این حال باید دید گوشی موبایل در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر؟
نامه نیوز موبایل تلفن تلفن همراه 

  

بارسا و والنسیا از ساعت 23.30 در بنیتو ویامارین به مصاف هم رفته اند.
ورزش۳ لیورپول ورزش بازی 

  

اصل 59 قانون اساسی، بن‌بست‌شکن است/ فشار به دولت خیانت به تاریخ و ملت ایران است/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیمرئیس‌جمهور وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت تر شدن زندگی مردم است، از رسانه های همگانی خواست برای امید آفرینی به مردم و خنثی سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.
ایلنا قانون کالاهای اساسی انتخابات ریاست جمهوری