معمای بازگشت رنو به خط تولید خودروسازان داخلی!

اقتصادنیوز: با وجود آنکه آمارها در ماه‌های گذشته نشان می‌داد تولید محصولات رنو در ایران خودرو و پارس‌خودرو متوقف شده، گزارش اخیر خودروسازان به بورس نشان از سرگیری تولید تندر-90 و ساندرو دارد.

معمای بازگشت رنو به خط تولید خودروسازان داخلی!

به گزارش اقتصادنیوز طبق گزارش خودروسازان به بورس، تولید محصولات رنو در پارس‌خودرو طی دی ماه امسال 225 دستگاه بوده است. ایران‌خودرویی‌ها نیز در دی امسال 139 دستگاه از محصولات رنو را تولید کرده‌اند تا مجموع رنوهای تولیدی در اولین ماه زمستان امسال به 364 دستگاه برسد.

با توجه به اطلاعیه‌ای که پارس خودرویی‌ها صادر کرده‌اند، ظاهرا امکان تولید 3 هزار دستگاه از محصولات رنو در این شرکت فراهم شده و این موضوع ریشه در ترخیص باقی‌مانده قطعات مربوط به این خودروها از گمرک دارد. طبق این اطلاعیه، رنوهای تولیدی در اختیار برخی ثبت نام‌کنندگان این محصولات قرار خواهد گرفت. هرچند ایران خودرو در مورد ازسرگیری تولید رنو توضیحی نداده، اما به نظر می‌رسد این شرکت نیز با توجه به ترخیص قطعات از گمرک، موفق به تولید دوباره محصولات رنو شده است.  ازسرگیری تولید محصولات رنو در کشور اما چند پرسش و ابهام را در خود جای داده است. ابهام اصلی به ترخیص قطعات از گمرک مربوط می‌شود؛ رنو تقریبا از پاییز سال گذشته ارسال قطعات به ایران را به دلیل تحریم، متوقف کرده و با این حساب، امکان واردات جدید از این شرکت وجود نداشته است. بنابراین قطعات ترخیصی مدت‌ها در گمرک مانده‌اند، آن هم در حالی که چند هزار نفر از ثبت نام‌کنندگان چشم انتظار دریافت رنوهای خود بودند. در این مدت، خودروسازان توانستند تعدادی از ثبت‌نام‌کنندگان را با حربه سود انصراف و ارائه محصولات جایگزین، به اصطلاح از سر باز کنند. حال این پرسش پیش می‌آید که وقتی قطعات در گمرک موجود بوده، چرا خودروسازان نسبت به ترخیص آنها اقدام نکرده اند؟ آیا صبر کرده‌اند تا کسری قطعات داخلی محصولات رنو نیز تامین و آنگاه با ترخیص وارداتی‌ها، تولید را از سر بگیرند؟ یا اینکه فروش به قیمت آزاد و حاشیه بازار را در دستور کار قرار داده اند؟ پاسخ به این پرسش زمانی مشخص خواهد شد که ایران خودرو و سایپا برای ثبت‌نام‌کنندگان انصراف نداده تندر-90 و ساندرو، دعوتنامه ارسال و رقم لازم برای تکمیل وجه را مشخص کنند. طبعا اگر محصولات رنو با قیمت قدیم تحویل شوند، سود مالی خودروسازان از این ماجرا منتفی است، اما اگر قیمت نهایی خودرو به نرخ بازار نزدیک (یا به هر حال از قیمت قدیم فاصله داشته باشد)، مشخص می‌شود حبس چند ماهه قطعات در گمرک، در راستای فروش این محصولات با قیمت حاشیه بازار بوده است. گفته می‌شود این اقدام پیش‌تر در مورد یکی از خودروهای مونتاژی چینی در کشور صورت گرفت، به نحوی که خودروساز موردنظر پک قطعات را با تاخیر ترخیص و محصولات تولیدی را با قیمت جدید عرضه کرد. طی امسال، مشابه اتفاق رخ داده برای رنو، برای برخی دیگر از خودروها نیز افتاد، از جمله دانگ فنگ، آریو و برلیانس. در مورد این خودروها نیز گفته می‌شد تولیدشان متوقف شده، اما ناگهان در آمارها مشخص می‌شد به خطوط تولید بازگشته‌اند. باید منتظر ماند و دید شگفتی بعدی خودروسازان در این ماجرا کدام محصول خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

تولید خودروسازان ایران خودرو   اخبار برگزیده
  

با خودروهای برقی جدید ایران خودرو آشنا شوید (تصاویر)روز گذشته ایران خودرو در یازدهمین همایش موتور‌های درونسوز از اولین خودروی تمام برقی ایرانی با تیراژ انبوه رونمایی کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس دفتر رییس جمهور: پای امنیت ایران در میان استبه اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بر لزوم تعطیلی کامل ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در روزهای پنجشنبه و جمعه تاکید کرد.
نامه نیوز آموزش انتخابات مجلس تهران 

  

مشارکت در انتخابات حدود 40 درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: اگر امروز قبل از اتفاقات آبان ماه بودیم، می‌گفتم سبد رأی اصلاح‌طلبان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا بیشتر طبقه متوسط و قشر خاکستری هستند که انقلت‌هایی را نسبت به اصل شرکت در انتخابات خواهند آورد اما در این انتخابات اقشار آسیب‌پذیر به نوعی با حضور در انتخابات قهر کردند.
ایلنا انتخابات مجلس شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

اولین ویدئو از خودرو رانا برقی ایران خودرورانا برقی به عنوان اولین خودرو کاملا برقی ایرانی با قابلیت کاربردی روزمره رونمایی شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

حداد و قالیباف عقب نشستند،آقاتهرانی سهم گرفت/ لیست وحدت درآمد«لیست وحدت» شورای ائتلاف درحالی منتشر شد که در آن بیشترین سهم به فرزندان معنوی و سیاسی آیت الله مصباح اختصاص یافته است.
۵۵ آنلاین اصولگرایان سید رضا تقوی عبدالحسین روح الامینی 

  

نشانه‌ ها از کنترل ویروس کرونا/به مهار ویروس کرونا امیدوار باشیم؟سازمان بهداشت جهانی در گزارش تازه خود عملکرد چین در مهار ویروس کرونا را موفقیت‌آمیز خواند. هر ساعت به تعداد قربانیان ویروس کرونا افزوده می شود.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی ویروس چین 

  

کارهای عجیب و غریبی که به هرچیزی شبیه است جز تبلیغات انتخاباتی!کاندیدا داریم چه کاندیدایی! نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم وسط طرفدارانش که برای او شعار میدهند ایستاده و می‌گوید بلندتر شعار بدید!
مستقل‌آنلاین تبلیغات انتخابات مجلس 

  

ماهی قرمز کرونا ویروس دارد؟عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
اقتصادنیوز ویروس گربه نوروز 

  

بازگشت عادل فردوسی پور، سورپرایز امشب شبکه سه است؟رضا جاودانی در برنامه «گزارش ورزشی» اعلام کرده بود که سه شنبه شب، مخاطبان را سورپرایز می‌کند.
مملکت‌آنلاین مادرید بازی لیورپول 

  اخبار داغ
  

مشکلی برای تجارت خارجی و ثبات ارز ایجاد نمی‌شودرئیس کل بانک مرکزی نوشت: عملکرد بانک مرکزی در طول یک سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم ایجاد کر
خبرفوری تجارت گروه ویژه اقدام مالی جمهوری اسلامی ایران 

  

چگونگی تأثیر «ورود به لیست سیاه FATF» بر قیمت ارزاقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به ورود ایران به لیست سیاه FATF خاطرنشان کرد: گنجاندن ایران در لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی، تأثیری در مراودات تجاری و نرخ ارز در کشور ندارد.
اقتصادنیوز قیمت ارز تروریسم قیمت 

  

تاثیر FATF بر تجارت خارجی و ثبات نرخ ارزهمتی نوشت: عملکرد بانک مرکزی در طول یکسال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم عزیز ایجاد کرده است ، که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.
برنا تجارت نرخ ارز ارز 

  

چین: برای مبارزه با کرونا در کنار ایران هستیماقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امورخارجه چین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران گفت: چین و ایران در مبارزه با این بیماری واگیردار، در کنار هم می‌ایستند.
اقتصادنیوز چین ایران و چین ایران 

  

فراخوان آیت‌الله سیستانی برای مبارزه با کرونااقتصادنیوز: نماینده آیت الله سیدعلی سیستانی در کربلای معلی خواستار آماده باش موسسات بهداشتی عراق برای مقابله با خطر ناشی از ویروس کرونا شد.
اقتصادنیوز عراق نماز جمعه نماز