ایلنا   |  فرهنگی  |  

گذر گردشگری سی تیر تعطیل می‌شود؟

ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر از تعطیلی 14غرفه گذر گردشگری سی تیر خبر داد.

گذر گردشگری سی تیر تعطیل می‌شود؟

ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر از تعطیلی 14غرفه گذر گردشگری سی تیر خبر داد.

به گزارش ایلنا، خیابان سی تیر از جمله خیابان‌های تهران است که به عنوان خیابان ادیان شناخته می‌شود. ظرفیت‌هایی مانند موزه ملی ایران، موزه علوم و فناوری ایران، کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم، موزه آبگینه و سفالینه بنیاد سینمایی فارابی این خیابان را تبدیل به مکانی پرتردد برای گردشگران و تهرانگردان کرده است.

البته حضور غرفه‌های سیار که غذاهای خیابانی ارائه می‌دهند نیز از دیگر جذابیت‌های این خیابان است که نه تنها روزها بلکه شب‌های این منطقه را پر رونق کرده. به نوعی می‌توان گفت، گردشگری غذا و شکم‌گردی توانسته گردشگری شبانه را در خیابان سی تیر رونق بخشد.

با وجود آنکه این غرفه‌ها توانسته‌اند برای بیش از 800 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم، اشتغال ایجاد کند، اما خبرها از تعطیلی 14 غرفه فعال در این گذر حکایت دارند.

نگین السادات گطمیری (ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر) در این باره بیان کرد: 7 غرفه سی تیر توسط اتحادیه اغذیه فروشان پلمپ شده و دلیل آن نداشتن جواز کسب عنوان شده است، درحالیکه مجموعه از دو سال گذشته تقاضای جواز داده اما اتحادیه مذبور به دلیل نداشتن سند مالکیت و پلاک ثبتی (که برای این طرح غیرممکن است) با اخذ آن موافقت نکرده است.  

وی ادامه داد: نقطه شروع گذر سی تیر با ارائه طرح مطالعاتی با عنوان «احیای شب‌های بازار» از اسفند سال 94 کلید خورد و آبان ماه 95 با 8 غرفه آغاز به کار کرد. هدف اصلی این طرح، ایجاد حیات شبانه و رفع آسیب‌های اجتماعی خیابان سی تیر در ساعات تاریکی منطقه بود؛ چندی بعد چرخ‌های خوراکی به کیوسک مبدل شد و گذر گردشگری سی تیر با استقبال مخاطبان گسترده‌تر شد.

گطمیری درباره مجوزهای اخذ شده گذر سی تیر عنوان کرد: طی تعامل و قراردادی که از طریق مزایده شهرداری صورت گرفت فعالیت‌ها از ابتدا با رعایت ضوابط نظارتی، شکل قانونی به خود گرفت. با تعامل نیروی انتظامی همواره دو خودروی پلیس برای حفظ امنیت در این خیابان استقرار داشته و گذر سی تیر علاوه بر اداره بهداشت شرق تهران با خانه سلامت قرارداد همکاری دارد. حفظ بهداشت و کنترل قیمت‌ها همواره مورد نظارت و ممیزی بوده و مباحث آموزشی نیز در این خصوص دنبال می‌شود.

به گفته وی، طبق اعلام اتحادیه اغذیه فروشان، بزودی 7 غرفه دیگر نیز پلمپ می‌شود و پیگیری‌های ما از اتحادیه برای مانع شدن به نتیجه نرسیده است. اتحادیه با توجیه فاقد پلاک ثبتی بودن کمر به تعطیلی مجموعه بسته، درحالیکه این روند برای کسب و کارهای خیابانی غیرممکن است. البته ذکر این نکته لازم است که بسیاری از فود کورتهای تهران در برج میلاد، بام لند و ... سند مالکیت ندارند ولی جواز کسب دارند.

ایده‌پرداز گذر گردشگری سی تیر با اشاره به اینکه مجموعه رستوران‌های سیار باعث رونق محله شده است، اظهار کرد: براین اساس، موزه ایران باستان به دلیل حضور گردشگران شبانه در این محل طرح افزایش ساعت کاری تا 22 را اعلام کرده و بسیاری از کسب و کارهای محلی از سفر گردشگران شهری به این محله رونق یافته‌اند و تعطیلی این مجموعه علاوه بر نابودی کسب و کار 800 نفر از این مکان، حیات شبانه محله را نیز خاموش خواهد کرد.

وی افزود: از آنجا که اتحادیه اغذیه فروشان برای کسب مجوز با گذر سی تیر همکاری نکرد، اقدام به تشکیل پرونده جواز کسب از صنف دکه داران نمودیم اما در اواسط کار، این روند بی‌دلیل متوقف شد و این تفکر برایمان بوجود آمده که نفوذ اتحادیه‌های دیگر برای کارشکنی بی‌تاثیر نیست و این رویه جز انحصارطلبی پیام دیگری ندارد.

گطمیری عنوان کرد: روزانه در حدود 3هزار گردشگر شهری از خیابان سی تیر در حال تردد هستند و گذر گردشگری سی تیر با استقبال خوب مخاطبانش تا ساعات پایانی شب امنیت این محله را تامین کرده است و با 27 واحد صنفی شامل غذا، نوشیدنی، کافه، صنایع دستی و ...محیطی خانوادگی و سالم را دراین سه سال برای شهروندان تهرانی بوجود آورده و اکنون مطالبه مردمی است.

گردشگری بنیاد سینمایی فارابی سی تیر   اخبار برگزیده
  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  

جزئیات فوت کودک 8 ساله در ورزشگاه آزادی (عکس)با وجود گذشت چند ساعت از فوت کودت 8 ساله در ورزشگاه آزادی هنوز اطلاعیه رسمی در این خصوص صادر نشده است.
ایلنا فوتبال ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (سه‌شنبه) با اشاره به هوشیاری عمیق و تحسین‌برانگیز مردم در مقابل توطئه‌های دشمنان در چهار دهه گذشته، تنها راه علاج مشکلات کشور را تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی دانستند.
نامه نیوز رهبر انقلاب موفقیت جمهوری اسلامی ایران 

  

واکنش انصاری‌فرد به بازگشت برانکومدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: با کالدرون لیگ را ادامه خواهیم داد و حضور برانکو در پرسپولیس به پایان رسیده است.
شما‌نیوز انصاری فرد برانکو باشگاه پرسپولیس 

  

بازداشت پیمانکار ورزشگاه آزادی پس از مرگ کودک 8 سالهرییس پلیس پیشگیری پایتخت از بازداشت پیمانکار نصاب داربست در ورزشگاه آزادی که به دلیل این خطا در عملکرد، مرگ پسر 8 ساله در این ورزشگاه را به دنبال داشت، خبر داد.
شما‌نیوز بازداشت ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

شرمن خبر داد :بررسی یک طرح در سنا که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را نداردنماینده ارشد دولت اوباما در زمان مذاکرات هسته‌ای گفت که سنای آمریکا در حال بررسی طرحی است که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را ندارد.
مثلث کنگره آمریکا صادرات نفت سنا 

  

ترامپ: دنبال جنگ با ایران نیستم> اما برای جنگ آماده‌ام چون مظنون حمله به عربستان استاقتصادنیوز: ترامپ گفت که آمریکا بدنبال جنگ با ایران نیست اگرچه برای آن آماده است.
اقتصادنیوز ترامپ جنگ ایران 

  

حضور بانوان در ورزشگاه مشکل شرعی داردسید مصطفی هاشمی‌طبا: از بعد از انقلاب مخالفت‌ها با ورود زنان به ورزشگاه‌ها شروع شد و دلیلی اصلی هم مخالفت علما با این موضوع بود. آنها می‌گویند بانوان از نظر شرعی نمی‌توانند نگاه نامحرم به ورزشگاه‌ها داشته باشند. در حقیقت در درجه اول موضوع مذهبی است و در درجه بعد بحث مناسب نبودن محیط مطرح می‌شود. دیدگاه‌های فقهی به مسئله وجود دارد...
مستقل‌آنلاین ورود زنان به ورزشگاه ورزشگاه مصطفی هاشمی طبا 

  

مراوده بانکی تهران و مسکو با پیام رسان روسی برقرار شدرئیس کل بانک مرکزی خبر داد، ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.
مثلث تهران مسکو پول 

  

بنزین گران شدحملات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی معادل پنج درصد از عرضه جهانی را مختل کرد و در معاملات روز دوشنبه، قیمت‌های نفت را حداکثر 20 درصد بالا برد. آمریکایی‌ها به خصوص مردم کالیفرنیا پس از حملاتی که علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت احتمالا با قیمت‌های بالاتر بنزین روبرو می‌شوند.
مستقل‌آنلاین بنزین عربستان قیمت 

  اخبار داغ
  

لوئیس سوارز 4 سال است که نتوانسته در بازی های خارج از خانه لیگ قهرمانان برای بارسا گلزنی کند.
ورزش۳ دورتموند بازی بارسا 

  

کم آبی دلیل اصلی سردردروزانه افراد از طریق عرق کردن و ادرار، آب زیادی را از بدن دفع می‌کنند، آن‌ها با نوشیدن مایعات می‌توانند آبی را که بدن ازدست‌ داده‌اند را جایگزین کنند؛ ولی گاهی ممکن است بدن نتواند آن مقدار آبی که ازدست ‌داده را دوباره دریافت کند و این باعث کم‌آبی بدن می‌شود.
مستقل‌آنلاین ورزش کودکان پوست 

  

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/06/26|پراید باز هم ارزان شدگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند کاهشی قیمت تعدادی از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در بازار دارد.
تسنیم قیمت سایپا خودرو 

  

گوشی سه دوربینه ارزان با باتری قدرتمندشرکت اینفینیکس که به خاطر عرضه گوشی‌های ارزان قیمت با امکانات مناسب شهرت دارد، گوشی جدیدی با دوربین
خبرفوری باتری قیمت دوربین 

  

سکه چقدر ارزان شد؟اقتصادنیوز؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه شنبه) در بازار آزاد تهران با افت حدود 15 هزار تومانی به نرخ چهار میلیون و 15 هزار تومان فروخته شد.
اقتصادنیوز تهران بهار دلار 

  

صعود آرام قیمت ارزقیمت ارز نسبت به روز گذشته اندکی با افزایش همراه بوده است.
خبرفوری قیمت ارز قیمت ارز 

  

گران‌ترین و ارزان‌ترین محصولات سبزی و صیفی امروز میادین میوه و تره‌بار/ میزان تغییر قیمت نسبت به نیمه ماه‌جاری+ جدولسازمان میادین میوه و تره‌بار آخرین قیمت مصوب پرمصرف‌ترین محصولات سبزی و صیفی را اعلام کرد. در بین این محصولات هر کیلوگرم سیر خشک ممتاز با قیمت 8 هزار و 800 تومان گران‌ترین و خیار سالادی و کلیم سفید هر یک با قیمت یک هزار و 500 تومان ارزان‌ترین این محصولات هستند.
ایلنا جدول قیمت ماه