چرا علاقه‌مند به ماندن ترامپ در قدرت بودند؟!

کوروش برارپور در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز به بهانه‌ی اظهارات اخیر فائزه هاشمی نوشت: پس از گفت‌وگوی فائزه هاشمی بهرمانی با انصاف‌نیوز در روز پنجشنبه هجدهم دی‌ماه 1399، مبنی بر علاقمندی ایشان به انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، موجی از حملات و انتقادات گروهی از سیاست‌پیشگان ایرانی بر وی روانه شد...

چرا علاقه‌مند به ماندن ترامپ در قدرت بودند؟!

کوروش برارپور در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز به بهانه‌ی اظهارات اخیر فائزه هاشمی نوشت:

پس از گفت‌وگوی فائزه هاشمی بهرمانی با انصاف‌نیوز در روز پنجشنبه هجدهم دی‌ماه 1399، مبنی بر علاقمندی ایشان به انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، موجی از حملات و انتقادات گروهی از سیاست‌پیشگان ایرانی بر وی روانه شد.

اما چرا طیفی از مردم ایران خواهان ماندن ترامپ در قدرت بودند؟!

پاسخ پرسش بالا را می‌توان با استناد به نظریه‌های مدیریت تغییر در موضوع حکمرانی و در مقیاس کشورداری داد.

بر این اساس، می‌توان پنج مدل مدیریت تغییر را در حوزه حکمرانی برای ایجاد تغییر در حکومت‌هایی که به بن‌بست‌های استراتژیک می‌رسند، ارایه کرد. این مدل‌ها عبارتند از:

1️. تغییر از بالا به پایین(واژگونی در ایدئولوژی): مدل چین

2️. تغییر از پایین به‌بالا(فروپاشی ساختاری و جایگزینی ارزش‌ها): مدل لهستان

3️. تغییر ترکیبیِ از پایین به ‌بالا و از بالا به‌پایین (فروپاشی ساختاری و جابجایی ارزش‌ها): مدل شوروی کمونیستی

4️. تغییر از بیرون به داخل(سرنگونی نوع1): مدل عراق با رهبری صدام

5️. تغییر ترکیبیِ از پایین به‌ بالا و از بیرون به‌داخل (سرنگونی نوع2): مدل لیبی با رهبری قذافی

با این مقدمه، به نظر می‌رسد آنها که کمابیش سه دهه در تلاشند تا به تغییرات سیاسی – اجتماعی دلخواه در کشورشان دست‌یابند به نتایج جمعیِ زیر دست‌یافته باشند:

1️. تغییر از بالا به‌پایین اساسا ممکن نیست، یا دست‌کم در دوره‌ی فعلی ممکن نیست و شاید در آینده فرجی حاصل شود.

2️. تغییر از پایین به‌بالا ممکن است ولی به‌سختی و با پرداخت هزینه‌های بسیار سنگین! باورمندان این رویکرد را نیز می‌توان به دو گروه دسته‌بندی کرد:

گروه امیدوارها: این گروه برغم تحمل فشارهای کمرشکن اقتصادی ناشی از تحریم‌ها ترجیح می‌دهد از طریق اعتراضات خشونت‌پرهیز خیابانی، فشارهای دریافتی را به‌گونه‌ای به بدنه حاکمیت منتقل کند که کمترین هزینه را برای خود(مردم و جامعه مدنی) و بیشترین هزینه را برای حاکمیت در پی داشته باشد! یعنی این طیف به‌دنبال تحقق مدل تغییر از پایین به ‌بالا یا همان مدل فروپاشی ساختاری همراه با جایگزینی ارزش‌ها (با حمایت از راه دور ترامپ) است! به باور این گروه، با توجه به اینکه سیاست فشار حداکثری ترامپ بر جمهوری اسلامی کارساز بوده، به‌رغم تحمل فشارها و هزینه‌های بسیارسنگین ناشی از آن، خواستار تدام چنین روندی است تا در ادامه، به تغییر دلخواه خود دست یابد!

گروه کم‌امیدها: این گروه معتقد است؛ با توجه به اینکه هرگونه اعتراضی سرکوب می‌شود، تغییر از پایین به‌بالا اساسا بدون دخالت خارجی ممکن نیست. بنابراین، این طیف به تغییر ترکیبیِ از پایین به‌بالا و از بیرون به‌داخل باور دارد تا کمترین هزینه را بر خود مترتب بداند!

جمع‌بندی:

این یادداشت را می‌توان با طرح چالش‌های زیر به جمع‌بندی رساند:

1️. با توجه به اینکه مسئولان نظام اعلام کرده‌اند: “انتخاب ترامپ یا بایدن تفاوتی برای آنها ندارد”، پرسش آن است‌که: “اگر تفاوتی ندارد، پس چرا ترامپ را بعنوان متهم اصلی ورشکستگی اقتصادی ایران معرفی میکنند؟”!

2️. توجه بیش از اندازه مردم، حاکمان و جامعه مدنی ایران به انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا سبب شده تا دو نوع امید متضاد همراه با انتظارات خیالی، در جامعه کنونی ایران به یکدیگر پیوند بخورد:

امید نخست بر ماندن ترامپ تاکید دارد تا سبب شود «کار حکومت را برای همیشه یکسره کند»!

امید دوم نیز به آمدن بایدن دل بسته است تا شاید شرایط جدید را بگونه‌ای رقم بزند که «بقای جمهوری اسلامی را تضمین کند»!

3️. نتیجه انتخابات 2020 آمریکا برغم حواشی که به‌همراه داشت هر چه باشد، نوعی مدنیت مدرن را به نظام بین‌الملل بازخواهد گرداند بگونه‌ای که چه ترامپ رییس‌جمهور آمریکا شود و چه بایدن، این مدنیت فشار فزاینده‌تری وارد خواهد کرد تا تغییرات مورد نظر مردم رخ دهد.

4️. مردم ایران برای ایجاد هرگونه تغییر درونزایی در کشورشان باید به نیروی خود متکی باشند نه نیرویی بیرونی، هرچند برای تحقق اهداف‌شان می‌توانند از دیگر اهرم‌ها بهره ببرند.

انتهای پیام

برچسب هاانتخابات آمریکا ایران و آمریکا فائزه هاشمی کوروش برارپور

ترامپ چین ایران   اخبار برگزیده
  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  

کشف 33 مرکز استخراج بیت کوینمعاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با تلاش و بازرسی مستمر مدیریت برق شهرستانهای استان از ابتدای امسال تاکنون 33 مرکز استخراج رمز ارز کشف و با دستور قضایی جمع آوری شد.
اقتصادنیوز بیت کوین صرفه جویی برق 

  

آخرین تصمیمات شورای وحدت برای انتخابات 1400سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره تصمیم گیری برای اختصاص سه کرسی در شورای عالی وحدت به شورای ائتلاف اظهار کرد: قبلا صحبت از عضویت 2 نماینده از شورای ائتلاف در شورای عالی وحدت بود، حالا به شورای ائتلاف 3 کرسی پیشنهاد شده است تا مجموعه شورای عالی وحدت تقریبا یکپارچه شود، اما نمی‌دانم این پیشنهاد مورد پذیرش شورای ائتلاف قرار گرفته است یا خیر.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز محمدرضا باهنر 

  

شرایط بحرانی در بورس!پس از ریزش دور قبل بورس، دولت بازارگردان ها را فعال کرد اما نه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بلکه تنها با هدف نقدشوندگی؛ حالا هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.
گسترش خودرو دولت سهام 

  

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما از جزئیات تصمیم جامعه مدرسین مطلع نیستیم اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که جامعه مدرسین هم در انتخابات حاضر شود و جامعتین بتوانند نقش خوب و مؤثری را در انتخابات ایفا کنند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس جامعه روحانیت مبارز 

  

سناریوی کاهش قیمت خودرو در بازار شب عید برخلاف روال سنواتیهر سال با نزدیکی به روزهای آخر سال همراه با رشد تقاضا، قیمت خودرو در بازار جهشی قابل‌توجه پیدا می‌کند. با این حال بسیاری از فعالان بازار با طرح سناریویی معتقدند که امسال 6 متغیر اثرگذار جهتی عکس به بازار داده است و مسیر نزولی قیمت‌ها که از نیمه پاییز آغاز شد، تا پایان زمستان تداوم خواهد داشت. به بیان دیگر امسال شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خودرو نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

آزادسازی 10 مدل خودرو به تعویق افتاد | پراید چقدر ارزان شد؟نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: آزادسازی قیمت 10 مدل خودرو به تعویق افتاد. با توقف خرید و فروش خودرو واسطه‌ها از بازار فرار کردند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

یارانه | دولت به کسانی که این 4 شرط را دارند یارانه جدید می دهدشروط برخورداری از یارانه جدیدی که از یک ماه پیش به برخی شهروندان پرداخت می‌شود اعلام شد.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بهزیستی 

  

همتی:کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنندرئیس کل بانک مرکزی نوشت: انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاشهای بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصتهای بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.
مملکت‌آنلاین نرخ ارز ارز قیمت ارز 

  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

کرونا | محدودیت‌های ورزشی تهران تا پایان هفته پایدار استبا زرد ماندن وضعیت پایتخت از نظر شیوع ویروس کرونا، صرفا باشگاه‌های ورزشی ورزش‌های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته و جودو و نیز باشگاه های ورزشی سالنی با محدودیت و تعطیلی تا پایان هفته جاری روبرو هستند.
۵۵ آنلاین تهران استان مازندران پایتخت 

  

چرا بورس به این حال و روز افتاده است؟یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ما نباید فراموش کنیم که قیمت‌گذاری دستوری عملا به معنای برداشتن پول از
خبرفوری تورم پول کره جنوبی 

  

به دنبال افزایش محدودیت‌های کرونایی، روند کاهشی بروز موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از کرونا در اکثر استان‌های کشور در جریان است؛ اما در این بین همچنان برخی استان‌ها از جمله استان‌های شمالی وضعیت نگران کننده‌ای دارند و این در حالی است که با کاهش بار بیماری، برخی محدودیت‌ها نیز کاهش یافته است؛ موضوعی که نگرانی این روزهای متخصصان و مسئولین را سبب شده تا مبادا با عادی انگاری و کاهش ...
نامه نیوز ایران خودرو استان مازندران خودرو 

  

سه مدل از انواع خودرو‌های تیبا امروز ارزان شدند. پراید 131 SE که ارزان‌ترین خودرو صفرکیلومتر محسوب می‌شود، امروز با کاهش قیمت در بازار فروخته می‌شود. قیمت برخی از محصولات سایپا امروز یکشنبه 28 دی‌ماه در بازار، نسبت به روز گذشته ارزان شدند...
صراط قیمت خودرو سایپا 

  

فلج صورت بعد از تزریق واکسن کرونا!وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که 13 نفر از اسرائیلی‌هایی که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، دچار فلج صورت شده‌اند.
گسترش وزارت بهداشت فلسطین بهار 

  

فاصله فیزیکی برای در امان بودن از کرونا چقدر است؟متخصصان انگلیسی معتقدند اگر هوای تازه جریان نداشته باشد حتی اگر فاصله دو متری هم رعایت شود، احتمال انتقال ویروس کرونا وجود دارد.
شما‌نیوز ویروس انگلیس سرما 

  

استفانو پیولی سرمربی میلان به ابتلای دوستاره مهم این تیم یعنی هاکان چالهان اوغلو و تئو هرناندز به کرونا واکنش نشان داد.
ورزش۳ ستاره 

  

پیش از وعده رئیس جمهور درباره دلار 15 هزار تومانی شاخص بازار سهام یک میلیون و 260 هزار واحد بود که پس از آن، طی دو روز کاری چهارشنبه و شنبه اخیر این شاخص با افتی نزدیک به شش درصد به یک میلیون و 185 هزار واحد رسید.
صراط دلار رئیس جمهور شاخص 

  

شهروندان این کشور بعد از تزریق واکسن کرونا فلج شدند + عکسشبکه ها و رسانه‌های اسرائیل از فلج‌شدن صورت 13 اسرائیلی بعد از دریافت اولین دوز واکسن «کووید19» خبر دادند.
مستقل‌آنلاین عکس روزنامه وزارت بهداشت 

  

مقامات بهداشتی نروژ می‌گویند ممکن است واکسیناسیون کووید-19 برای افراد خیلی سالخورده و مریض احوال خطرناک باشد و این هشدار پس از آن مطرح شد که 23 نفر در این کشور مدت کوتاهی پس از تزریق نخستین دوز واکسن کووید-19 فوت کردند.
نامه نیوز نروژ وزارت بهداشت واکسیناسیون