کرونا همچنان می‌تازد | صف طویل بیماران مبتلا به کووید19

باور کنید یا نه! اما ما همچنان تعداد فوتی‌های کرونایی‌مان سه رقمی است. دیروز هم 108 جان در آرامستان‌های سراسر کشور آرام گرفتند تا شور زندگی برایشان در 29 خرداد ماه سال 1400 تمام شود.

کرونا همچنان می‌تازد | صف طویل بیماران مبتلا به کووید19

اوضاع نه به قبل برگشته و نه حتی به زمانی که تعداد فوتی‌های تهران یک رقمی شده بود. کرونا همچنان می‌تازد، علی‌رغم اینکه تاکنون 5 میلیون و 281 هزار و 275 دوز واکسن هم در کشور تزریق شده است اما اگر بخواهیم کمی منصفانه به همین روزها در سال گذشته برگردیم می‌بینیم که در چنین روزی تنها 87 نفر جان سپرده بودند و این یعنی ما حتی شرایط سال گذشته را هم با وجود واکسیناسیون گسترده نداریم و این فاجعه‌ای است که وقتی به رفتارهای اجتماعی مردم در کوچه و خیابان و فلان سازمان اداری و فلان فروشگاه مواد غذایی و یا پوشاک نگاه می‌کنیم، به‌طور واضح می‌بینیم.

تنها یک روز 6 هزار و 448 نفر به صف طویل بیماران مبتلا به کووید19 پیوسته‌اند و معلوم نیست با عادی‌انگاری شرایطی که واقعاً عادی نیست چه اتفاقات تلخی در کمین همه ما عادی‌انگاران نشسته است! این روزها بیش از آنکه خودتان را سرگرم خبرهای آمدن واکسن یا نیامدنش کنید، ماسک خود را روی صورتتان محکم کنید که معلوم نیست این عروس هزار چهره در چه روز و چه ساعتی برایمان خواب‌های رنگی دیده است.

خیلی‌ها که حالا عزیز از دست داده‌اند یا با رنج کرونا روی تخت بیمارستان‌ها کلنجار می‌روند؛ اعتراف می‌کنند که در طول این یک‌سال و چند ماه به خیالشان زور کرونا به آنها نمی‌رسیده؛ اما درست از زمانی که صابون بی‌خیالی را به تنشان زدند؛ اسیر دام پهن شده کووید19 شدند چراکه باورشان به خوش‌خیالی بود! درست شبیه محمد؛ شاطر 27 ساله آذری‌زبان که در کنار تنور داغ نان سنگک بدون ماسک ایستاده و می‌گوید همین یک‌ماه پیش از کرونا جان سالم به در برده است.

 

در اینجا با وجود نصب چند پنکه سقفی بزرگ و کولری که با زحمت کنار صندوق جا داده‌اند، اما حتی به زور می‌توان برای چند دقیقه پشت دخل شاطر ایستاد. این روزها به نانوایی‌ها دقت کنید. مردم تا پایشان به پشت میز می‌رسد ماسک‌ها را پایین می‌آورند. خیالشان نه اینکه راحت شده باشد که گرما آنقدر زیاد است که کسی نمی‌تواند حتی یک ماسک اضافی را هم روی صورتش تحمل کند.

مشتری‌ها به شاطرها که می‌رسند بوی نان تازه که به مشام‌شان می‌خورد با همان دست‌هایی که کارت کشیده یا احیاناً پول نقد داده‌اند تکه‌ای از نان گرم را داخل دهانشان می‌گذارند و بعد هم با خنده و شوخی شروع می‌کنند به گپ و گفت انتخاباتی! نه خبری از ماسک و دستکش و رعایت فاصله اجتماعی است و نه اصلاً کسی یادش مانده که کرونایی بوده و هست. همین ماجرا در یک فروشگاه معروف مواد غذایی تکرار می‌شود.

پلاستیک‌هایی که زمانی مرز بین مشتری‌ها و فروشنده برای جلوگیری از انتقال کرونا بود حالا برداشته شده! سؤال که می‌کنید می‌گویند گرمای هوای باعث شده این پلاستیک‌ها عرق کند و مشتری‌ها کلافه شوند. برعکس ماه‌های پیش، هیچ خبری از دستکش و ماسک فروشنده‌ها نیست. آنها هم به هوای گرمی هوا، ماسک‌ها را زیر چانه کشیده‌اند. خیلی‌هایشان می‌گویند قبلاً گرفته‌ایم و دیگر نمی‌گیریم؛ چرا به خودمان در این هوای گرم زحمت اضافه بدهیم!

یک مشتری هم که نوشیدنی را باز کرده و در حال خوردن است نگاه تعجب‌آمیز مرا که می‌بیند، می‌گوید: «کرونا گرفتم حتی هموگلوبین خونم روی 7 آمده بود و می‌گفتند زنده نمی‌مانی، اما جان سالم به‌در بردم چون مرگ و زندگی دست خداست.» او که سبد خریدش را پر از پفک، چیپس و نوشابه کرده، می‌گوید برای آخر هفته میهمان دارد چون این دو روز که محدودیت‌ها را برداشته بودند دو جا میهمانی رفته و باید پس دهد! وقتی می‌پرسم شاید ناقل باشی و به دیگران بدهی، می‌گوید:«این حرف‌ها الکی است تمام دنیا ماسک‌ها را برداشته‌اند.» چند نفر از مشتری‌ها بدون ماسک مشغول گشتزنی در بین قفسه‌ها هستند.

جالب اینکه از سختگیری‌های گذشته خبری نیست. نه تبی سنجیده می‌شود و نه حتی مأموری جلوی در ایستاده تا از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری کند و حتی یکی از مشتری‌ها در جواب اعتراض من می‌گوید: «واکسن زده‌ام نترس!» شاید باورش سخت باشد اما برخی‌ها که همین حالا هیچ اعتنایی به زدن ماسک نشان نمی‌دهند جزو دسته‌ای هستند که یکی از عزیزانشان را در این یک‌سال و چند ماه از دست داده‌اند.

 

پایتان که به یکی از شعب تأمین اجتماعی (شعبه 18 یوسف‌آباد) باز می‌شود تازه متوجه می‌شوید که وضعیت مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در مقایسه با اینجا زمین تا آسمان توفیر دارد. خانم جهانی که برای برقراری مستمری‌اش آمده، می‌گوید چرا باید با وجود این تعداد ارباب رجوع، کارمندان هنوز در دورکاری باشند؟ ببینید ما الان در کوچه ایستاده‌ایم و معلوم نیست کی نوبتمان شود و هیچ‌کس هم جوابگو نیست و حتی برای کوچک‌ترین سؤالی باید در صف منتظر بمانیم. تا الان دوبار آمده‌ام که ببینم جزئیات پرونده‌ام در سامانه آمده یا نه!؟ اما برای همین یک سؤال ساده باید 3 ساعت در نوبت می‌ایستادم.»

 

آقای محمدی راد که به شعبه 28 خیابان ستاری مراجعه کرده هم می‌گوید: «این شعبه در حالت عادی هم کارمند زیادی نداشت حالا که دورکاری می‌کنند وضع بدتر شده، درحالی که مراجعه کننده همان است که قبلاً بود! ببینید آنقدر دور خودشان پلاستیک کشیده‌اند که صدا به صدا نمی‌رسد! ما چند ساعت روی پا ایستاده‌ایم خب باید فکری برای این وضع کرد، جان ما ارزش ندارد؟!»

 

منبع: ایرنا

زمین نوشابه ماه   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو