ایلنا   |  فرهنگی  |  

پرتره شاعری که چون غول‌های قدیمی زندگی می‌کند/ مرکز شکل‌های جدی هنر و سیاست در ایران، پایتخت است

کارگردان مستند «عین غول‌های قدیمی» می‌گوید در کشوری مثل ایران، مرکز شکل‌های جدی هنر، سیاست، اقتصاد و خیلی چیز‌های دیگر در پایتخت قرار دارد و اگر مستندسازی خارج از تهران باشید معمولاً برای نمایش اثرتان پشتیبانی و حمایت نمی‌شوید.

پرتره شاعری که چون غول‌های قدیمی زندگی می‌کند/ مرکز شکل‌های جدی هنر و سیاست در ایران، پایتخت است

کارگردان مستند «عین غول‌های قدیمی» می‌گوید در کشوری مثل ایران، مرکز شکل‌های جدی هنر، سیاست، اقتصاد و خیلی چیز‌های دیگر در پایتخت قرار دارد و اگر مستندسازی خارج از تهران باشید معمولاً برای نمایش اثرتان پشتیبانی و حمایت نمی‌شوید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «عین غول‌های قدیمی» مستندی درباره یک شاعر است؛ شاعری عجیب که در دل افسانه‌ها زندگی می‌کند و دغدغه‌های امروزی دارد. «علیرضا کرم‌زاده» در مقام نویسنده و کارگردان، زندگی «محمدباقر کلاهی اهری» را در این مستند پرتره روایت کرده است. کرم‌زاده با طرح این پرسش که «چرا او برای چاپ کتاب‌ها و نشر طرح‌هایش به شکلی مستقیم  عمل نکرده؟» به جهان شاعرانه او نقب می‌زند. جهانِ مردی که تاکنون بیش از 16 کتاب شعر سروده و طرح‌های بسیاری را نقاشی کرده و در دل افسانه‌ها، کنار غول و جن و پری نشسته است. محمدباقر کلاهی‌اهری، شاعر، طراح و نویسنده 71ساله مشهدی، سال 1399 با مجموعه شعرهایش نامزدی در جایزه شعر «شاملو»، جشنواره شعر «فجر» و جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» را تجربه و جایزه «یک عمر فعالیت شعری» را کسب کرده است.

علیرضا کرم‌زاده در گفتگو با ایلنا، درباره روند تولید این مستند توضیح داد: چند سال پیش با یکی از دوستان، کاری به نام کتابخانه خراسان انجام می‌دادیم که شامل یک‌سری ویدئو آرت از آخرین کتاب‌های چاپ شده از تعدادی نویسنده، شاعر و مترجم بود. که هر ویدیو را در زمانی بین 2 تا 8 دقیقه تولید و در صفحات اجتماعی مانند آپارات و یوتیوب منتشر می‌کردیم. تا اینکه به آقای کلاهی اهری رسیدیم؛ وقتی به دیدار ایشان رفتیم کمی گپ و گفت بین ما عمیق‌تر شد و من چند تا از داستان‌های خودم را به ایشان دادم و همان‌جا فکر کردم کمی کار را دقیق‌تر و پر پیمان‌تر جلو ببرم. پروژه کتابخانه خراسان بنا به دلایلی در آن مقطع متوقف شد اما دیدار با آقای کلاهی منجر به این شد که این مستند کلید بخورد.

او با اشاره به ویژگی‌های این شاعر از زاویه دید دوربین خود، «مثل غول‌های قدیمی» را یک مستند بلند خواند و گفت: اولین ویژگی شعری ایشان برای من، ارتباط برقرار کردن با ویژگی‌های روایی اشعار ایشان بود؛ به خصوص شعرهای نو که در آنها معمولاً ویژگی‌های روایی یا خیلی کم رنگ است یا درک ساختارمندی برای مخاطب وجود ندارد. اما شعر آقای کلاهی خیلی شکل ساختارمند و منسجمی به لحاظ روانی بودن داشت و این ویژگی خیلی من را درگیر خود کرد.

این نویسنده و کارگردان درباره شرایط تولید مستند در مشهد و به طور خاص شهرهای دور از پایتخت و مشکلاتی که با آن مواجه است، گفت: به لحاظ اجرا، نه تنها سخت‌تر از پایتخت نیست بلکه شاید آسان‌تر هم باشد. اما به لحاظ پشتیبانی بعد از تولید اثر و اتفاق‌هایی که قرار است برای نمایش و ارائه آن رخ دهد مشکلات برای مستندساز خارج از تهران نمود پیدا می‌کند و دست‌انداز بیشتر است؛ به خصوص برای مستندسازانی که خیلی هم برای مخاطب شناخته شده نیستند. اما قبل از این مرحله -دست‌کم برای من- مشکل حادی برای ساخت وجود نداشت.

کرم‌زاده با بیان اینکه «در فضایی که ما هستیم، انگار همه چیز حول پایتخت می‌چرخد»، یادآور شد: در بخشی از مستند گفته می‌شود که انگار از یک جایی به بعد فضای کار برای هنرمندان مشهدی تنگ می‌شود و همه می‌خواهند برای ادامه کار به تهران بروند. این اتفاق برای خود من هم رخ داده است؛ اما این را هم بگویم که تهران برای من مثل یک ایستگاه است و فکر می‌کنم آدم‌ها در مسیری که برای خود هدف گذاری می‌کنند، ناخواسته از تهران هم رد می‌شوند و پایتخت یکی از ایستگاه‌های مهم برای بیشتر هنرمندان است. این اتفاق برای کسانی که می‌خواهند به شکل جدی‌تر کار کنند، ناخواسته رخ می‌دهد، اما کسانی هم هستند که در مشهد بوده و همواره آثار خوبی خلق کرده اند.

او ادامه داد: به نظرم هنرمند مشهدی وقتی به تهران می‌رود، فرصت بکر بودن تا حدی از او گرفته می‎شود. در این مورد باید خیلی مراقب بود و البته خود من نیز سعی کرده ام که چنین اتفاقی برایم رخ ندهد. به نظر من در کشوری مثل ایران، مرکز شکل‌های جدی هنر، سیاست، اقتصاد و خیلی چیز‌های دیگر در پایتخت قرار دارد و همین موضوع وضعیت فعلی را به وجود آورده است.

این پژوهشگر و کارگردان در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط و امکان برای مستندسازان مستقل مهیاست تا بدون گرفتار شدن در قید و بند سانسور، به سراغ موضوعات مورد علاقه‌شان در ژانرها و موضوعات گوناگون مانند مسائل اجتماعی و فرهنگ و هنر بروند، گفت: فکر می‌کنم شاید اگر وارد مسائل سیاسی نشویم در مسائل فرهنگی پرداختن به موضوعات با ممیزی کمتری مواجه شود؛ مثلاً من در این مستند تنها چگونگی نگاه و فکر کردن این آدم را نسبت به شعرش مورد بررسی قرار دادم و ابعاد بسیار دیگری از زندگی آقای کلاهی وجود داشت که من سراغ‌شان نرفتم. و خب برای نشان دادن این محورها هم با مشکلی مواجه نشدم. هرچند که در نهایت خط قرمزهایی که بر کسی پوشیده نیست را هم مدنظر داشتم.

کرم‌زاده ادامه داد: من در کندوکاوم با این شاعر به مانعی بر نخوردم که بخواهد زیر تیغ سانسور قرار بگیرد؛ هرچند که در نهایت این مستند از سوی ارشاد برای اکران در سینمای هنر و تجربه مجوز نگرفت که دلیلش را هم نمی‌دانم و ترجیح دادم به جای صرف وقت و انرژی برای پیگیری این موضوع، مستند را برای پلتفرم هاشور بفرستم که به طور مستقیم از فیلمسازان مستقل حمایت می‌کند.

او درباره اینکه چقدر فضا برای فعالیت فیلمسازان مستقل در حوزه مستند فراهم است و در پاسخ به این سوال که «با توجه به اینکه بازگشت سرمایه و امکان اکران گسترده برای بسیاری از مستندها وجود ندارد و فضا برای ارائه آثار مستند مستقل چندان مساعد نیست، آیا با این شرایط رغبتی برای فیلمسازان مستقل باقی می‌ماند تا در حوزه مستند همچنان کار کنند؟» گفت: به نظر من در این قسمت خیلی کمی و کاستی وجود دارد؛ تنفسی که من در این فضا داشتم، ارتباط و دوستانی که پیدا کردم و لینک‌هایی که برقرار شد خیلی به من کمک کردند. اما اگر مستندسازی خارج از تهران باشید معمولاً برای نمایش اثرتان پشتیبانی و حمایت نمی‌شوید. حتی اگر بخواهید از ارگان یا نهادی بودجه دریافت کنید باید منافع و سیاست‌های آنها را در نظر بگیرید که همه اینها مانع محسوب می‌شود.

نویسنده و کارگردان «عین غول‌های قدیمی» خاطرنشان کرد: اگر هیئت مدیره و ارکان سینمای هنر و تجربه را هم ببینید متوجه می‌شوید که همگی از سینمای بدنه ایران هستند و بنابراین برای نمایش فیلم در این سینما هم باید روابط خاص خود را داشته باشید. تا اینجا هم که من آمدم، به مدد لطف دوستانی بوده که به دست آوردم و توانستم فرصتی برای نمایش این مستند فراهم کنم.

کرم‌زاده در پایان تصریح کرد: آقای کلاهی را خیلی‌ها -به خصوص پایتخت‌نشینان- می‌خواستند انکار کنند و ندیده و نشنیده بگیرند؛ هر چند که شعر او توانسته جایگاه خود را در میان شعرای معاصر پیدا کند و نگاه خاص و نوع دید متفاوتی که ایشان به شعر دارد این جایگاه را تثبیت کرده است؛ اما به نظر من عده‌ای سعی داشتند که او را نادیده بگیرند -که نتوانستند- و این مستند هم در راستای همین مسئله حرکت می‌کند که از این اتفاق بسیار خوشحالم.

تهیه‌کننده مستند «عین غول‌های قدیمی» علیرضا کرم‌زاده و مسعود قارداش‌پور، کارگردان و تدوینگر: علیرضا کرم‌زاده، نویسنده و پژوهشگر: علیرضا کرم‌زاده و مسعود قارداش‌پور، تصویربردار: محمد ادیبی و آرش آزادی، آهنگساز: امیرحسین شورچه، صدابردار: مسعود قارداش‌پور، انیماتور: محمدصادق فروغی هستند.

هنرمندان بودجه نویسنده   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

کرونا در تهران باز هم رکورد زداقتصادنیوز : عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های کرونا در پایتخت نسبت به قبل از نوروز 7 برابر شده است، گفت: محدودیت‌ها در پایتخت نیم بند اجرا شده است.
اقتصادنیوز تهران شورای شهر تهران پایتخت 

  

دلیل موفقیت برخی کشورها در مهار کروناچیست ؟معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: آخرین آمارها نشان می دهد که 86 درصد واکسن‌های تولیدی کووید 19 در دنیا را کمتر از 10 کشور جهان استفاده می‌کنند که عمدتا همین کشورهای سرمایه‌دار هستند. رئیسی افزود: کووید 19 به دنیا نشان داد که نظام بهداشت و حوزه سلامت دنیا نباید استاتیک عمل کند بلکه باید در برابر چنین معضلاتی قدرت دینامیک بالایی داشته باشد تا بتواند مراقب بیماری های نوپدید باشد.
۵۵ آنلاین موفقیت درمان وزارت بهداشت 

  

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: مواد قندی برای رشد مغز کودک مضر است نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد مواد قندی و شکر بر حافظه و یادگیری کودک تأثیر می‌گذارد. پیش بینی میزان خطر کووید 19 با اندازه گیری میزان دی اکسید کربن تحقیق جدید نشان می‌دهد اندازه گیری میزان دی اکسید کربن در فضاهای بسته، روشی…
مهر حوزه خورشید مرگ 

  

واکنش مدیر رسانه‌ای پرسپولیس به خبر کرونایی شدن دو بازیکنمدیر رسانه ای باشگاه پرسپولیس به خبر رسانه قطری مبنی بر مثبت اعلام شدن تست کرونای دو بازیکن این تیم
خبرفوری رسانه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

یک تخت برای دو کرونایی! +عکسدر هند تعداد موارد ابتلای روزانه به بیش از 200 هزار مورد رسیده است و بیمارستان‌ها چنان از بیمار پر شده که در برخی از آنها دو بیمار از یک تخت استفاده می‌کنند.
فردا عکس هند بیمارستان 

  

کدام واکسن کرونایی بیشترین عوارض را ثبت کرده است؟در این قسمت از قصد داریم واکسنی که بیشترین عوارض جانبی را به همراه دارد به شما معرفی کنیم. البته به یاد داشته باشید که این عوارض جانبی طبیعی هستند و نباید شما را از واکسن زدن منصرف کنند.
شما‌نیوز پوست ویروس بیمارستان 

  

قیمت خودرو سمند در بازار تهرانقیمت انواع سمند رد بازار تهران اعلام شد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار تهران 

  

اظهارات مهم حسن روحانی درباره تهیه واکسن کرونارئیس جمهور روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش روانی جامعه به ویژه در موج چهارم کرونا از اظهار نظرها و اطلاع رسانی غلط و هیجانی و موضع گیری‌های تند در جامعه انتقاد کرد.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور 

  

تکذیب رنگ بندی جدید کروناییعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ بندی سیاه و فوق قرمز کرونایی گفت که باید توجه داشت که مبنای اعلام رنگ ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد.
برنا رنگ