انتخابات88 ما را ازمناظره مستقیم محروم کرد

به جهت بررسی ابعاد مختلف مناظرات سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری گفتگو کردیم با عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا و روزنامه نگار که مشروح آن را می‌خوانیم:

انتخابات88 ما را ازمناظره مستقیم محروم کرد

امیرحسین جعفری/روزنامه نگار

این نظر که سطح کیفی مناظره‌ها نسبت به ادوار پیشین نزول قابل توجهی داشته است، را تا چه حد قبول دارید؟

این مطلب در مورد مناظره دور اول صادق نیست اما دور دوم به‌نظر می‌رسد دست اندرکاران تهیه سوالات از دور اول که مقداری مسائل غیراخلاقی پیش آمد (که تا حدی اجتناب‌ناپذیر است) تلاش کردند سطح مناظره را با طرح سوالات عمومی و پاسخ آن از سوی هر کاندیدا درگیری در مناظره را کاهش دهند که به‌نظر من خیلی کار درستی نبود و مناظره را در واقع در مورد اختلافات کاندیداها و .. ایجاد کردند که موارد شناخت کاندیداهاست.

بنابراین کاهش سطح مناظره در دور دوم قابل دفاع نیست گرچه کاندیداها تلاش زیادی کردند و کار سختی هم هست اما مجموعه کسانیکه سوالات را طرح می‌کنند سوالات مناسبی طرح نکردند و از حالت مناظره خارج شدند. البته این را هم بگویم که برخی نگرانی‌های غیرقابل قبول وجود داشت که ممکن است اتفاقات گذشته تکرار شود بنابراین شور انتخاباتی را منجر به برخی خطرات می‌دیدند این کار را کردند؛ ارزیابی من این است که دست‌اندرکاران احتمالا مسائل گذشته را در نظر داشتند و از این قضایا پیش‌گیری کرده‌اند.

از سوی برخی کاندیداها وعده‌هایی نسبتا غیرممکن و غیرمنطقی شنیده می‌شود، آیا مرجعی می‌تواند نسبت به صحت سنجی این ادعاها و وعده‌ها ورود کند؟ به‌نظر شما پیش از این شاهد این چنین وعده‌هایی بوده‌ایم؟

این وعده‌ها جدید نیست و همواره در مناظره‌ها وعده‌هایی داده شده که بعدا قابل تحقق نبوده است و هیچ مرجعی هم نمی‌تواند به آن ورود کند، چرا که بعد گفته می‌شود علیه کاندیدایی موضع گرفته شده و این بی‌طرفی را نقض کرده است. لذا نمی‌توانند وارد این بحث شوند اما به‌نظر من یکی از بحث‌هایی که می‌تواند موجب رشد جامعه شود همین وعده‌های بدون پشتوانه است. اشکالی ندارد آقایان بحث‌های خودشان را مطرح کنند حتی اگر وعده‌هایی دهند که نتوانند از عهده‌ی اجرای آن بر آیند. الان فکر نمی‌کنم جامعه‌ی ما تحت تاثیر این مسائل قرار بگیرد و یا اگر قرار بگیرند یک جماعت اندکی خواهند بود و اکثریت جامعه تحت تاثیر وعده‌های این چنینی واقع نخواهند شد. ضمن اینکه تاکید می‌کنم این مسئله مختص این دوره نیست و در دوره‌های پیش وعده‌های پررنگ‌تری داده شد.

برخی معتقدند سخنان مهرعلیزاده نسبت به رئیسی تند بوده است و به این موضوع اعتراض دارند در حالیکه برخورد احمدی نژاد در مناظرات سال 88 بسیار غیراخلاقی‌تر بود، آیا تفاوتی در این میان ایجاد شده است یا صرفا به جهت تضاد جناحی با مهرعلیزاده این مباحث مطرح می‌شود؟

آن موقع هم احمدی نژاد مورد سرزنش قرار گرفت چون برخی از کسانیکه حضور نداشتند را مورد حمله قرار داد و مسائلی را مطرح کرد که فضای انتخاباتی را حاد کرد این بار هم آقای مهرعلیزاده به‌نظر من مرتکب خطا شد اما از همین خطاها جامعه به یک جمع بندی می‌رسد. در مناطرات انتخاباتی افراد در یک فرصت کوتاهی هم می‌خواهند مواضع خود را اعلام کنند گاهی اوقات این مسئله از مسیر اخلاق خارج می‌شود یعنی نقد رقیب که یکی از کارهای لازمی است که در انتخابات باید صورت بگیرد اما نقد رقیب نباشد از حوزه‌ی اخلاق خارج شود. خارج شدن از حریم اخلاق نیز یک ملاک برای سنجش افراد است و آقای مهرعلیزاده در این زمینه به خودش ضربه زد و در تحقیقات هم درباره خود ایشان این بحث صادق بود و بر اساس چیزهایی که دیده‌ام ظاهرا درباره خود ایشان بحث‌هایی مطرح شده است که باید پاسخ دهد.

از سوی شورای نگهبان شنیده شده است در حین مناظرات و دوران تبلیغات نیز می‌توان کاندیدایی را رد صلاحیت کرد، این صحبت را چگونه تحلیل می‌کنید؟

قبلا هم این مسئله گفته شده بود که اگر دلایلی به‌دست بیاید که شورای نگهبان نظرش نسبت به فرد نامزد تغییر کند این کار را خواهد شد به‌نظر من بحث جدیدی نیست. فرض کنید نسبت به یک نامزدی اطلاعاتی در دسترس نبوده و بعدا در دسترس قرار می‌گیرد؛ در این شرایط شورای نگهبان طبق قانون می‌تواند نسبت به آن فرد اقدام کند البته تاکنون این کار را نکرده و یک به هم ریختگی ایجاد می‌کند ولی بر اساس قانون می‌تواند یعنی منعی از نظر قانونی ندارد.

شورای نگهبان و هر مرجعی می‌تواند بگوید فلان سند و مطلب در مورد یک نامزد دریافت نشده بود بعد که به آن مطلب دست پیدا کردیم صلاحیت فرد احراز نمی‌شود بنابراین این مسئله از نظر قانونی مشکلی ندارد گرچه به لحاظ ساختاری مشکل ایجاد می‌کند.

چرا هیچکدام از کاندیداها در روند مناظرات به سوالات پاسخ اساسی نمی‌دهند؟ آیا راهکاری برای حل مشکلات ندارند یا قصدشان از شرکت در مناظره تخریب یکدیگر است؟

این مسئله در مورد همه‌ی کاندیداها صادق نیست و برخی از آن‌ها خودشان را متعهد به پاسخگویی می‌دانستند اما برخی بیانیه‌هایی آماده کرده بودند که در پاسخ به سوالات بیانیه‌های از پیش طرح شده را قرائت می‌کردند. این رفتارها موضوعاتی‌ست برای سنجش کاندیدا توسط مردم و برای همین هم می‌گویم در دور دوم نباید سوالات ضعیف می‌شد. سوالات هر چه قوی می‌شد نامزدها را ناچار به بیان دیدگاه‌های واقعیشان نسبت به موضوعات مختلف می‌کرد زیرا اختلاف نظرات جدی پیرامون مسائل اساسی وجود دارد. مثلا پیرامون بحث تقدم توسعه بر عدالت که برخی جریانات سیاسی قبلا به کرات گفته‌اند که ما اول باید توسعه را شکل دهیم بعد به دنبال عدالت باشیم و این یک گرایش است که جامعه نسبت به آن حساسیت دارد و باید سوالات به گونه‌ای باشد که جریانی‌که معتقد به تقدم توسعه بر عدالت است، دیدگاه‌های خودش را بیان کند و از دیدگاه‌های پیشینی که مجری آن بوده دفاع کند.

اما سوالات در دور دوم خیلی کلی بود و در دور اول که سوالات جدی‌تر بود تفاوت‌ها مشخص شد.

نکته آخر

من فکر می‌کنم که ما نباید دغدغه‌ی این را داشته باشیم که مناظرات می‌توانند منجر به التهاب شود. متاسفانه در این دور از انتخابات نه افرادی داریم که بتوانند انتخابات را به سوی التهاب سوق دهند و نه جامعه خیلی پذیرای این بحث‌ها خواهد بود. بنابراین باید بگذاریم که افراد در یک مناظره با سوالات قوی محک بخورند حتی محک خوردن صبر و بردباری نامزدها در برابر هجوم غیراخلاقی به جای نقد خودش در مجموع یک امکانی برای ارزیابی است. برخی شخصیت‌ها را دیدیدم که مورد حمله واقع شدند اما تحمل کردند و نشان دادند که صبر یکی از ابزار‌های حکومتداری و مدیریت کلان کشور است. در مناظره‌ها از برخی برخوردهای غیراخلاقی این مسئله به مردم ثابت می‌شود که فلان فرد در برابر چنین برخوردهایی توانست خود را کنترل کند و از حالت عادی خارج نشود. بنابراین مناظره‌ها هر چه قوی‌تر برگزار شود می‌تواند به شناخت جامعه کمک کند. متاسفانه مسائل سال 88 موجب شد که ما از مناظره‌ی دو به دو یک گام به عقب برداریم.

علاوه بر یک گام به عقب، به لحاظ شکلی هم برگزاری مناظرات خیلی قابل دفاع نبود. در انتخابات قبل یکی از نامزدها می آمد دقایقی برنامه‌های خودش را اعلام می‌کرد و دیگران نسبت به آن نظر می‌دادند یعنی دیگران حرف او را نقد می‌کردند که شیوه‌ی بهتری بود ضمن اینکه شما کاملا می‌توانستید ببینید که در زمان گفتن چنین مطلبی واکنش آن شخصیت چه خواهد بود. به لحاظ زبان بدن می‌توانستید ارزیابی کنید و فرد سخنگو هم دیگران را می‌دیدید اما الان چینش به گونه‌ایست که نامزدها نمی‌توانند همدیگر را ببینند که یک ضعف است ضمن اینکه ما چنین شیوه‌ای را نداریم که نامزدها دیدگاه‌هایشان را بگویند و افراد فرصتی داشته باشند تا دیدگاه‌های فرد را نقد کنند. 

اینکه هر کسی یک سوال متفاوت را جواب دهد و بعد افرادی فرصت کنند که 6 نفر دیگر را در نوبت خودشان نقد کنند امکان پذیر نیست. قبلا این امکان بود که یک نفر راجع به موضوعی نظرش را بگوید و دیگران نیز نظرشان را اعلام کنند. به لحاظ شکلی در این مناظره مقداری پس رفت داشته‌ایم که لازم است دقت بیشتری صورت گیرد.

 

شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

افت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی| کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکیافت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی امروز رخ داد. کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکی را شاهد هستیم. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اتفاق افتاده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار صرافی 

  

کسانی که کرونای حاد گرفتن چند درصد ممکن است دوباره مبتلا شوند؟یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیمارانی که از موارد شدید کووید 19 بهبود می‌یابند، احتمالاً دوباره به این عفونت مبتلا نمی‌شوند.
برنا 

  

آیا واقعا ترکیبات دارچینی در درمان ویروس کرونا موثرند؟نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سینامالدئید موجود در دارچین، مکمل خوبی همراه با دگزامتازون برای درمان ویروس کرونا است.
برنا درمان ویروس 

  

جزئیات شیوه ‌نامه ضد کرونایی کنکورسخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
گسترش کنکور سازمان سنجش وزارت بهداشت 

  

آب استخر کرونا را نابود می‌کندبر اساس آخرین تحقیقات آب استخر‌های شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
برنا شنا ویروس 

  

تست کرونای 22 فرنگی‌کار اردوی جوانان مثبت شد!اردوی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان با توجه به مثبت شدن تست کرونای 22 نفر از اعضای این تیم لغو شد.
مملکت‌آنلاین کشتی فرنگی کار جوانان 

  

آیا واقعا داروهای فشار خون بر میزان شدت کرونا موثرند؟محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.
برنا فشار خون 

  

آغاز خوداظهاری کنکوری‌های مبتلا به کرونا 1400مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری 1400 در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز 30 خرداد ماه آغاز شد.
برنا کنکور سازمان سنجش آموزش 

  

با عرضه خودرو در بورس مخالفم/ طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شدوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم موجب شده واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
مملکت‌آنلاین بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

این آب در 30 ثانیه ویروس کرونا را نابود می کنداقتصادنیوز :‌نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که آب استخرهای شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
اقتصادنیوز ویروس شنا 

  

افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا حتما منتظر دریافت پیامک باشندرئیس مرکز بهداشت شرق تهران با بیان این‌که افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک بمانند، گفت: افراد ترجیحاً دوز دوم واکسن را در همان مرکزی دریافت کنند که دوز اول را تزریق کرده بودند...
برنا پیامک تهران 

  

آخرین وضعیت کرونایی سپند امیرسلیمانی + تصاویر بیمارستاناولین ویدئو و صحبت‌های سپند امیرسلیمانی که چند روز است به دلیل عوارض کرونا جراحی انجام داده بود را ببینید. این ویدیو را خواهرش در اینستاگرام منتشر کرده است.
خانه فوتبال بیمارستان جراحی اینستاگرام 

  

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورسبازار سرمایه این روزها درگیر انتخابات ریاست جمهوری است و واکنش مثبت این بازار به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور، می‌تواند روزهای امیدوار کننده‌ای را برای بازار سهام به ارمغان بیاورد.
فردا بازار تهران ارز قیمت ارز 

  

شیوه‌نامه ضد کرونایی «کنکور» اعلام شداقتصادنیوز :‌سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
اقتصادنیوز کنکور سازمان سنجش