تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کرونا بزرگترین چالش‌های نشست سران گروه هفت

دیپلماسی رو در رو با اجلاس سران گروه هفت پس از دو سال در انگلیس از سرگرفته شده است، اما جهان از زمانی که اعضای این گروه در بیاریتز فرانسه به میزبانی امانوئل مکرون دیدار کردند، تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کرونا بزرگترین چالش‌های نشست سران گروه هفت

اعتمادآنلاین| چهل و هفتمین نشست سران هفت کشور صنعتی جهان درحالی از فردا (جمعه) در دهکده ساحلی «کورن‌وال» انگلیس آغاز می‌شود که نجات زمین در برابر تغییرات آب‌وهوایی و مقابله با همه‌گیری «ویروس کرونا» بزرگترین چالش‌های شرکت‌کنندگان خواهد بود.

 

به گزارش ایرنا، دیپلماسی رو در رو با اجلاس سران گروه هفت پس از دو سال در انگلیس از سرگرفته شده است، اما جهان از زمانی که اعضای این گروه در «بیاریتز» فرانسه به میزبانی «امانوئل مکرون» دیدار کردند، تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

 

همه‌گیری کرونا که تاکنون 3 میلیون و 700 هزار قربانی در جهان برجای گذاشته، یکی چالش‌های عمده و فوری سران گروه هفت در اولین نشست رو در روی آن‌ها پس از آغاز این بحران به‌شمار می‌رود. آن‌ها در ظاهر به این اصل اعتقاد دارند، تا زمانی‌که تمام جهان واکسینه نشوند، همه در معرض خطر ابتلا به گونه‌های جدید و ناشناخته این ویروس قرار دارند که می‌تواند پیشرفت‌های صورت گرفته برای مقابله با این بحران را از بین ببرد.

 

«پیتر وستمکات» سفیر اسبق انگلیس در آمریکا گفته است که مقابله با همه‌گیری کرونا در اولویت دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا قرار دارد. او با گوشه چشمی به احتکار واکسن کرونا توسط کشورهای ثروتمند جهان افزود: «این ویروس تجارت جهانی و سفرهای بین‌المللی را آلوده کرده است. اینکه یکی دو کشور بتوانند ملت خود را واکسینه کنند، مشکل را حل نمی‌کند؛ باید یک کار جمعی انجام داد، همانطور که برای نجات زمین باید اینگونه عمل کرد».

 

تغییرات اب و هوایی

 

جهان امروز با تهدید فزاینده تغییرات آب‌وهوایی نیز روبرو است و به تعبیر دبیرکل سازمان ملل متحد در «لبه پرتگاه» ایستاده است. «آنتونیو گوترش» معتقد است که «امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال‌ آب و هوایی فرا رسیده است».

 

سال گذشته یکی از سه سال گرم ثبت شده در تاریخ «عصر پساصنعتی» به‌شمار می‌رود و همین امر نگرانی دربارهٔ اوضاع آب‌وهوایی کرهٔ زمین و تأثیر آن بر زندگی جهانیان را بیشتر کرده است.

 

در این سال اختلالات شدید آب‌وهوایی که بر اثر فعالیت انسانی ایجاد شده، بر زندگی بسیاری از ساکنان زمین تأثیر مخرب گذاشته، زندگی‌های بسیاری را ویران کرده، میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان ساخت.

 

این درحالی است که مسئولان «سازمان هواشناسی جهانی» احتمال می‌دهند که دمای کرهٔ زمین تا سال 2024 به طور میانگین 1.5 درجه افزایش یابد. گزارش سالانهٔ این سازمان به بررسی شاخصه‌های نظام آب‌وهوایی زمین از جمله افزایش دمای آب‌ و خشکی‌، میزان بالا آمدن آب اقیانوس‌ها و ذوب شدن یخ‌های قطبی اختصاص دارد.

 

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در این ارتباط گفته است که جهان باید از نحوه مقابله با همه‌گیری کرونا برای نجات زمین در برابر تغییرات اقلیمی درس بگیرد. جو بایدن هم در آستانه برگزاری نشست «گروه 7 » در یادداشتی ادعا کرد که آمریکا (پس از دوران پر تنش دونالد ترامپ) به میدان مقابله با تغییرات آب‌وهوایی بازگشته است. او گفت که واشنگتن می‌خواهد از این فرصت برای کاهش انتشار «گازهای گلخانه‌ای» و حل این بحران بهره‌برداری کند.

 

احیای اقتصاد در دوران پسا کرونا

 

احیای اقتصاد کرونازده جهان از دیگر چالش‌های فراروی سران گروه هفت به‌شمار می‌رود. البته پیش از کرونا هم اقتصاد جهان در نتیجه سیاست‌های مداخله‌جویانه غرب و جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه، در وضعیت مطلوبی قرار نداشت و به همین دلیل مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 به پوپولیستی چون «دونالد ترامپ» رای دادند تا از سیاست‌های چندجانبه‌گرایی و نهادهای بین‌المللی، فاصله بگیرد.

 

حالا سران گروه هفت مسیر سختی را پیش‌رو دارند تا دوباره ثابت کنند که پیوند اقتصاد جهانی و نهادهای چندجانبه، ساختار ارزشمندی هستند، در غیر این‌صورت پوپولیست‌ها از جمله ترامپ، بار دیگر فرصت بازگشت پیدا خواهند کرد.   

 

«کیم داروک» سفیر سابق انگلیس در آمریکا که به دلیل اختلاف نظر با ترامپ از مقام خود استعفا کرد، گفت که تعداد افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به ترامپ رای دادند، بیشتر از سال 2016 بود. در واقع پیروزی بایدن مدیون نظام انتخاباتی آمریکا است که بر اساس آن «آراء کالج» تعیین کننده رئیس جمهوری بعدی این کشور است. این دیپلمات انگلیسی یکی از رسالت‌های اصلی بایدن را متقاعد کردن طرفداران ترامپ می‌داند که اوضاع آمریکا را در یک دورنمای قابل تصور باثبات نشان دهد.

 

چین و روسیه

 

چین و روسیه یکی از محورهای حساس مذاکرات سران گروه هفت خواهد بود. آمریکا، چین را تهدیدی مشترک می‌داند و توقع دارد که هم‌پیمانانش همین دیدگاه را داشته باشند. اما اروپایی‌ها که این کشور را یک قدرت نوظهور اقتصادی می‌دانند، تمایلی به شکراب کردن روابط خود با پکن نداشته و در مقابل روسیه را تهدید اصلی می‌بینند.

 

بایدن دیروز (چهارشنبه) برای جلب نظر هم‌پیمانان اروپایی، پس از ورود به انگلیس در بین حدود هزار سرباز آمریکایی و خانواده‌های آنها در یک پایگاه هوایی به روسیه هشدار داد که در صورت انجام فعالیت‌های زیان‌آور، با پیامدهای «محکم و هدفمند» روبرو خواهد شد.

 

او که قرار است هفته آینده در حاشیه اجلاس «ناتو» با همتای روس خود در ژنو دیدار کند، گفت: ما دنبال درگیری با روسیه نیستیم. خواهان رابطه‌ای پایدار و پیش‌بینی‌پذیر هستیم [...] اما من صریح و روشن گفته‌ام که اگر دولت روسیه به فعالیت‌های زیان‌آور بپردازد، ایالات متحده با روشی محکم و هدفمند پاسخ خواهد داد.

 

بایدن اضافه کرد: من به نشست گروه 7 و وزیران ناتو می‌روم و سپس با آقای «ولادیمیر پوتین» ملاقات می‌کنم تا به او بگویم که چه چیزی را من می‌خواهم که او بداند. در هر مرحله از سفر، ما می‌خواهیم روشن کنیم که ایالات متحده، بازگشته است و دمکراسی‌های جهان در کنار هم ایستاده‌اند تا با سخت‌ترین چالش‌ها و موضوعاتی که برای آینده بیشترین اهمیت را دارند، مقابله کنند.

 

حواشی اجلاس گروه هفت

 

نشست سران هفت کشور صنعتی جهان خالی از تظاهرات و تجمعات اعتراضی نخواهد بود. اقشار مختلف مردم از مخالفان نژادپرستی و رژیم صهیونیستی و طرفداران محیط زیست قرار است شنبه آینده تظاهرات گسترده‌ای را در پایتخت انگلیس برگزار کنند. برخی از مخالفان هم قرار است در نزدیکی محل برگزاری اجلاس تجمع کنند.

 

بر همین اساس نیروهای پلیس انگلیس برای تشدید تدابیر امنیتی به حالت آماده باش درآمده‌اند. خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که حدود پنج هزار افسر پلیس مازاد از سراسر انگلیس برای کمک به تامین امنیت برگزاری این اجلاس به همراه حدود 6 هزار و 500 افسر و پرسنل اصلی، در این مکان حضور خواهند یافت.

 

یک مقام ارشد تامین امنیت برگزاری اجلاس گروه هفت در این رابطه گفت: هر اقدام امنیتی که انجام می‌دهیم، متناسب و قانونی خواهد بود. می‌دانیم که چشم رسانه‌های جهان طی روزهای آینده، به سوی ما خواهد بود.

 

در کنار وجود تهدیدات تروریستی احتمالی همزمان با برگزاری نشست گروه هفت در انگلیس، چالش دیگر مواجهه با راهپیمایی و اعتراض‌های مخالفان این گروه خواهد بود که به گفته مقامات پلیس، می‌تواند موجب بروز اختلالاتی در مسیر سازماندهی مناسب این اجلاس شود.

 

 گروه مخالفان افزایش قدرت سرکوبگرانه پلیس انگلیس، یکی از حدود 20 گروهی است که به «ائتلاف در برابر گروه 7 مقاومت کن» پیوسته‌اند، اعلام کرد: حقوق ما در مسیر برگزاری اعتراض آرام و مبادی آداب محقق نخواهد شد، بلکه باید اعتراضی پرسروصدا و چشم‌نواز داشته باشیم. صدای اعتراض ما باید بلند و پرسروصدا باشد.  

 

پلیس انگلیس اعلام کرد که از حق اعتراض‌های مسالمت آمیز معترضان حمایت می‌کند و به همین دلیل چهار منطقه را برای برگزاری تجمعات احتمالی در نطر گرفته، اما به نظر می‌رسد فعالان مخالف سیاست‌های گروه هفت (از جمله فعالان حامی محیط زیست و ضدجنگ) این مسئله را نخواهند پذیرفت و به دنبال برگزاری اعتراض‌های خود در مکان‌های بیشتری خواهند بود که به چالشی برای تامین‌کنندگان امنیت این اجلاس تبدیل شده است.

هواشناسی دونالد ترامپ امانوئل مکرون   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

رشد 6700 واحدی شاخص بورس/ شستا صف خرید شددر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با صعود 6700 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 168 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

احتمال ورود محموله واکسن کرونا به کشور/ واکسیناسیون امدادگران و نجات گران هلال احمر ادامه داردسخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: احتمالا امروز نیز محموله ی دیگری از واکسن کرونا وارد کشور می شود، اما نوع و تعداد آن بعد از وارد شدن اعلام می شود.
برنا واکسیناسیون هلال احمر 

  

بورس امروز 30خرداد/ رشد 7 هزارواحدی بورسبورس تهران معاملات امروز را با رشد 7 هزار واحدی آغاز کرد.
برنا بورس تهران تهران 

  

بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنندسلامت نیوز: رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،فریدون نوحی افزود: بیماران قلبی همانند سایر افرادی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت، کلیه و فشار خون دارند، باید سریعتر در برابر کرونا واکسینه شوند و عارضه ای حاد در آنها بوجود نخواهد آمد...
سلامت‌نیوز بیماری قلبی سلامت قلب 

  

بوک بیلدینگ مبنای عرضه اولیه در بورسفردین آقابزرگی-کارشناس بازارسرمایه
گسترش نویسنده بخش خصوصی تولید 

  

رشد 7هزار واحدی شاخص کل بورس در ابتدای معاملات + جدولشاخص کل بورس تهران در این لحظه در ارتفاع یک میلیون و 169هزار واحد قرار گرفته است.
نامه نیوز شاخص بورس تهران جدول 

  

هشدار جدی نمکی:پرواز به مسکو را متوقف کنید / شیوع کرونا در روسیهوزیر بهداشت در نامه‌ای به سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون وزیر بهداشت بر ضرورت طرح موضوع و اخذ تصمیمات فوری در مورد توقف پروازها به مقصد مسکو و برعکس در جلسه کمیته امنیتی ـ اجتماعی ستاد ملی کرونا تاکید کرد.
نامه نیوز مسکو تهران درمان 

  

کرونا همچنان می‌تازد | صف طویل بیماران مبتلا به کووید19باور کنید یا نه! اما ما همچنان تعداد فوتی‌های کرونایی‌مان سه رقمی است. دیروز هم 108 جان در آرامستان‌های سراسر کشور آرام گرفتند تا شور زندگی برایشان در 29 خرداد ماه سال 1400 تمام شود.
۵۵ آنلاین زمین نوشابه ماه 

  

حمایت حیاتی قیمت سکه امامی/ سه علامت نزولی به بازار سکهاقتصاد نیوز: بازار سکه از سه جهت تحت فشار است برخی پیش بینی می کنند اگر قیمت سکه از 10 میلیون و 800 هزار پایین تر بیاید می تواند تا 9 میلیون و 800 هزار سقوط کند.
اقتصادنیوز قیمت اقتصاد 

  

لغو اصلاحات تابلو قرمز بازار پایه فرابورسفرابورس از لغو اصلاحات مربوط به تابلو قرمز بازار پایه و لزوم بازبینی نسبت به طبقه بندی شرکت های درج شده در این تابلو ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ ابلاغ مصوبه خبر داد.
اقتصادنیوز 

  

اصلاحات تابلو قرمز بازار پایه فرابورس لغو شدفرابورس از لغو اصلاحات مربوط به تابلو قرمز بازار پایه و لزوم بازبینی نسبت به طبقه بندی شرکت های درج شده در این تابلو ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ ابلاغ مصوبه خبر داد.
اعتماد دستورالعمل 

  

قیمت خودرو با ورود به بازار سرمایه منصفانه می شود/ بورس کالا دیواری برای مقابله با دلالانکارشناس بورس کالا گفت: در صورت ورود خودرو به بورس کالا، شاهد قیمت گذاری‌های منصفانه خواهیم بود، که در این صورت عرضه و تقاضا مدیریت می‌شود.
اعتماد قیمت ایران خودرو خودرو 

  

ضرورت توقف پروازها به مقصد مسکو/ ستاد ملی کرونا فوری تصمیم بگیرد به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی در نامه‌ای به علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر ضرورت طرح موضوع و اخذ تصمیمات فوری در مورد توقف پروازها به مقصد مسکو و بالعکس در جلسه کمیته امنیتی-اجتماعی ستاد ملی کرونا تاکید کرد. در نامه وزیر بهداشت خطاب به سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آمده است: با توجه به گزارش‌های واصله از کشور روسیه در خصوص شیوع بیماری کووید 19، ضروری است…
مهر مسکو روسیه